Lotos zwyciężył przed czasem

Krzysztof Klinkosz
11 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarki z Gdyni po trzech porażkach w arcyważnych meczach w Eurolidze i PLKK na otarcie łez pokonały w piątkowy wieczór Lidera Blachy Pruszyński Pruszków. Inny jednak wynik niż zwycięstwo mistrzyń Polski w granym o jeden dzień wcześniej w stosunku do terminarza meczu otwierającym rundę rewanżową nie był możliwy. Mistrzynie Polski triumfowały na własnym parkiecie nad beniaminkiem 72:44 (25:10, 13:16, 14:12, 18:6).

LOTOS: Matović 21 (1x3), Leciejewska 14, Pawlak 6 (2), Beard 4, Tomiałowicz 4 oraz Christon 10 (2), Phillips 5 (1), Sosnowska 4, Jujka 2, Kaczmarska 2, Mukosiej.

LIDER: Bond 15, Shields 12, Gahan 10 (1), Górzyńska-Szymczak 2, Kopczyk 2 oraz Criner 2, Dąbkowska 1, Fabbri, Balicka. Trener: Koniecki.

Jacek Winnicki i Arkadiusz Koniecki wyściskali się serdecznie przed meczem, a potem na przyjacielskiej rozmowie spędzili około kwadransa, gdy ich podopieczne rozgrzewały się już na parkiecie. - Mogę powiedzieć, że to mój wychowanek, bo wziąłem go na asystenta do Śląska. Jednak teraz trudno zatrzymać Lotos, bo nasze priorytety są zupełnie inne niż gdynianek - przyznał szkoleniowiec przyjezdnych, który niedawno zasiadł na ławce pruszkowianek.

Były selekcjoner męskiej i żeńskiej reprezentacji Polski musi na nowo pobudzić beniaminka, aby grał co najmniej tak jak na inaugurację PLKK, gdy u siebie przegrał z Lotosem zaledwie 82:84. Dziś rywalki wracały do gry tylko wówczas, gdy gdynianki rozluźniały się, co miało miejsce głównie pod koniec drugiej i na początku trzeciej kwarty.

Miejscowe zaczęły mocną piątką. Od pierwszej minuty zagrała nawet Alana Beard, choć środowy mecz we Francji zakończył się dla niej w... szpitalu. - Lekarz stwierdził, że oko jest bardzo mocno stłuczone, okulista do diagnozy dodał jeszcze pęknięcie naczynek krwionośnych i zalecił Amerykance przynajmniej tydzień odpoczynku. Ta jednak nie chciała o tym słyszeć i zgłosiła trenerowi gotowość do gry - wyjaśniał Jakub Jakubowski, rzecznik prasowy gdyńskiego klubu.

Jednak to nie skrzydłowa, ale Ivana Matović była tego dnia najwięszym postrachem dla rywalek. Serbska środkowa w inauguracyjnej kwarcie zdobyła 10 punktów, czyli tyle samo co wszystkie koszykarki Lidera!

Już po pięciu minutach gdynianki prowadziły 11:2, w chwilę później było już 17:6. Wygrana w pierwszej odsłonie mogła być bardziej okazała, ale niemal równo z końcową syreną do gdyńskiego kosza trafiła piłka wyrzucona przez Lidię Kopczyk i 17-punktowa przewaga została zredukowana o dwa "oczka".

W drugiej kwarcie trener trener Winnicki dokonywał rotacji w składzie, dając pograć zawodniczkom, które zazwyczaj nieco rzadziej walczą na parkiecie. Mimo tego przewaga Lotosu cały czas rosła i w 14. minucie gospodynie prowadziły już różnicą 20 punktów (31:11).

Dopiero wówczas gdynianki zwolniły, a koszykarki Lidera prowadzone przez Latoyę Bond i Ashley Shields mozolnie odrabiały straty. Pruszkowianki wygrały druga kwartę, ale na przerwę drużyny schodziły przy prowadzeniu Lotosu 38:26. O różnicy klas dzielącej obydwa zespoły świadczyła choćby statystyka asyst, wygrana przez mistrzynie Polski 12:2.

Nieco nerwowo w miejscowych szeregach zrobiło się tuż po zmianie stron. Przyjezdne pierwsze dwie minuty drugiej połowy wygrała 6:0 i w 22. minucie przewaga gdynianek stopniała do 6 punktów (38:32). Na dalsze odrabianie strat nie pozwolił jednak Winnicki. Trener wziął czas, "wstrząsnął" nieco swoim zespołem i już 120 sekund później było 47:32 dla gospodyń, a hasło do ponownego podkręcenia tempa dały punkty wysokich Matović i Magdaleny Leciejewskiej.

Po 30 minutach gry Lotos prowadził już 54:38, a po minucie gry w ostatniej odsłonie gdynianki za sprawą 5 punktów z rzędu popularnej "Leci" osiągnęły prowadzenie przekraczające 20 punktów (59:38).

Tym razem mistrzynie Polski nie zamierzały odpuszczać rywalkom. jak to miało miejsce w drugiej kwarcie. Stąd w 36 minucie prowadziły 68:40. Z 28-punktową przewagą zakończyły też mecz.

Tabela wprowadzona: 2009-12-12

Pozostałe wyniki 14 kolejki ekstraklasy koszykarek: Artego Bydgoszcz - INEA AZS Poznań 91:82 (20:25, 24:12, 30:19, 17:26), Odra Brzeg - Super Pol Tęcza Leszno 75:58 (15:11, 23:17, 16:12, 17:6), CCC Polkowice - TS Wisła Can Pack Kraków 69:57 (17:15, 18:17, 16:12, 18:13), KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - ŁKS Siemens AGD Łódź 75:65 (21:14, 24:11, 17:21, 13:19), MUKS Poznań - Energa Toruń 65:80 (9:22, 23:9, 13:31, 20:18).

Opinie (7) 1 zablokowana

• asd

chyba 20 pkt ;)

• 3 3

• 25 min. 47:35

• 3 3

• 54:38 po trzech kwartach

• 3 3

• Taki mecz to żadna rzetelna informacja o formie gdyńskiej drużyny. Ważniejsze mecze zostały położone i ważniejsze dopiero nadejdą. Na optymizm zdecydowanie jeszcze nie czas. Na razie po ocenie ostatnich meczów minusy przeważają.

• 9 1

• Być może to ostatnie zwycięstwo tej drużyny, dopóki sponsor jeszcze sponsoruje.