• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Łyżwiarze figurowi Stoczniowca Gdańsk pojadą na mistrzostwa Europy

Rafał Sumowski
8 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Justyna Plutowska i Jeremie Flemin (z prawej) to obecni taneczni wicemistrzowie Polski. Duet GKS Stoczniowca pod koniec stycznia zaprezentuje się w mistrzostwach Europy. Justyna Plutowska i Jeremie Flemin (z prawej) to obecni taneczni wicemistrzowie Polski. Duet GKS Stoczniowca pod koniec stycznia zaprezentuje się w mistrzostwach Europy.

Justyna Plutowska - Jeremie Felin, aktualni wicemistrzowie kraju, od 20 do 26 stycznia wystąpią w mistrzostwach Europy w Austrii. Para taneczna to obecnie największa wizytówka sekcji łyżwiarstwa figurowego Stoczniowca Gdańsk. Na start na międzynarodowej arenie liczyła też Amelia Rams, ale ostatecznie została pominięta w reprezentacyjnym składzie na Zimowe Igrzyska Młodzieży w Lozannie.Justyna PlutowskaJeremie Flemin podczas Mistrzostw Czterech Narodów w Ostrawie zdobyli wicemistrzostwo Polski seniorów. Notując swój najlepszy wynik w tym sezonie (164.79 pkt), ulegli oni jedynie Natalii KaliszekMaksymowi Spodyrievowi z Torunia, którzy złoto zdobyli po raz szósty z rzędu.

Teraz seniorzy przygotowują się do mistrzostw Europy, które od 20 do 26 stycznia odbędą się w austriackim Grazu. Tam powalczą o udział w ścisłym finale, o który otarli się w poprzednim sezonie zajmując 25. miejsce, gdzie do finału wchodziły 24 pary. Od 16 do 24 marca potrwają natomiast mistrzostwa świata w Montrealu.

To oni dbają teraz o reprezentowanie klubu na międzynarodowej arenie. Klub opuścił Igor Rezniczenko. Ukraiński solista miał na koncie mistrzostwo Polski, ale w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata plasował się w trzeciej lub czwartej dziesiątce.

Z Gdańskiem pożegnała się również para Filip Bojanowski - Oliwia Borowska. Ze względu na kwestie zdrowotne, trener Mirosław Plutowski nie mógł już prowadzić wychowanków gdańskiego klubu, a ci przenieśli się do MKS Axel Toruń. Zresztą podczas niedawnych mistrzostw Polski juniorów obronili tytuł wyprzedzając parę Olivia Oliver - Joshua Andarie.

Sport Talent. Oliwia Borowska i Filip BojanowskiW kwietniu w Cieszynie mistrzostwa Polski młodzieżowców broniła będzie solistka Amelia Rams, a z dobrej strony postara się pokazać Ludwik Piksa. Wcześniej, bo od 7 do 8 lutego czekają ich mistrzostwa Polski juniorów w Krynicy-Zdroju. Natomiast w gdańskiej hali "Olivia" łyżwiarzy figurowych będzie można zobaczyć od 31 stycznia do 1 lutego podczas międzywojewódzkich mistrzostw młodzików dla zawodników od 7. do 13. roku życia połączonych z Pucharem Gdańska dla zawodników od 13. roku wzwyż i par tanecznych.

Amelia Rams jeszcze w grudniu była przekonana, że pojedzie na zimowe igrzyska olimpijskie młodzieży. Polski związek postanowił jednak nie wystawiać swojej reprezentantki. Amelia Rams jeszcze w grudniu była przekonana, że pojedzie na zimowe igrzyska olimpijskie młodzieży. Polski związek postanowił jednak nie wystawiać swojej reprezentantki.
Rams liczyła na to, że pojedzie również na zimowe igrzyska olimpijskie młodzieży, które startują w czwartek 9 stycznia w Lozannie. Zawodniczka Stoczniowca, która w minionym roku zdobyła młodzieżowe mistrzostwo Polski i zajęła 3. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, nie otrzymała jednak powołania, gdyż Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego zdecydował się... zrezygnować z należnego mu miejsca i nie wystawił żadnej reprezentantki.

Igor Rzeźniczenko poza czołówką mistrzostw Europy- Ja jestem postępowaniem związku zbulwersowany. W listopadzie związek udostępnił komunikat o warunkach, które należy spełnić aby jechać na olimpiadę w Lozannie. Amelia spełniła wszystkie warunki. Była trzecią zawodniczką w rankingu mistrzostw świata juniorów, ale pierwsza wśród tych, które wiekowo kandydowały do olimpiady młodzieży. Kiedy 9 grudnia zadzwoniłem zapytać o szczegóły wyjazdu, dowiedziałem się od sekretarz związku, że związek zrezygnował z wystawiania reprezentantki - mówi nam trener Amelii Rams, Mirosław Gabryś.
Szkoleniowiec usłyszał od przedstawicieli związku, iż uznano, że żadna z Polek nie prezentuje wystarczająco wysokiego poziomu, aby startować w tej imprezie.

- To przeczy idei olimpijskiej. Najpierw wyznaczono zasady kwalifikacji, wedle których Amelia zdobyła nominację, a następnie zrezygnowano z należnego Polsce miejsca. To jest dziwne, podobnie zresztą jak fakt, że zawodniczki na podobnym poziomie co moja podopieczna, ale z innych klubów, otrzymują od związku znacznie wyższe finansowanie - wyjaśnia szkoleniowiec.

Amelia Rams młodzieżową mistrzynią PolskiWłaśnie to rozczarowanie miało źle wpłynąć na młodą zawodniczkę, która kiepsko zaprezentowała się podczas ostatnich mistrzostw Polski w Ostrawie zdominowanych przez naturalizowaną i będącą poza zasięgiem rywalek Ekateriną Kurakową z MKS Axel Toruń.

- Do tego w ostatnich dniach doszedł drobny uraz, ale mimo tych przeciwności, robimy wszystko aby Amelia była w jak najlepszej formie przed najbliższymi turniejami - zapewnia trener Gabryś.

Kluby sportowe

Opinie (2) 1 zablokowana

 • Oo Amelia

  Jakas ty piekna dzaga hehe

  • 0 2

 • Bardzo mi szkoda Amelii, nie rozumiem, dlaczego nie można było wykorzystać wywalczonego przez Katię Kurakovą miejsca w elitarnym gronie 16 zaledwie zawodniczek z całego świata. Zyskała na tym Finlandia, która i tak ma o wiele więcej możliwości zaprezentowania się na międzynarodowych zawodach...
  Justyna i Jeremie to zupełnie inna historia, systematycznie poprawiają wyniki i w tym sezonie mają szansę na uplasowanie się w połowie stawki Mistrzostw Europy. Przy czym niekoniecznie jest to zasługa szkoleniowców Stoczniowca, bo od ponad roku para trenuje w Montrealu...

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane