Mistrzostwa Europy U-20 koszykarzy. Polska zdegradowana z dywizji A

Łukasz Kolenda był liderem reprezentacji Polski koszykarzy do lat 20 na mistrzostwach Europy. Niestety, biało-czerwonym nie udało się utrzymać w dywizji A. fot. FIBA Basketball

Reprezentacja Polski koszykarzy została zdegradowana z dywizji A mistrzostw Europy do lat 20. W decydującym meczu biało-czerwoni przegrali z Włochami 61:77 (8:20, 14:20, 19:21, 20:16) i ukończyli turnieju w Izraelu na 14. miejscu. Drużynę prowadził Przemysław Frasunkiewicz, na co dzień trener Arki Gdynia, a w kadrze było trzech zawodników z trójmiejskich klubów.

Polska w dywizji A mistrzostw Europy koszykarzy do lat 20 zagrała po 4-letniej przerwie. Niestety, nie udało jej się utrzymać w elicie. Biało-czerwoni z 7 meczów wygrali tylko dwa. W grupie ulegli Litwie i Grecji, a pokonali jedynie Słowenię. Natomiast w pucharowej drabince zdołali wygrać jedynie z Łotwą, a ulegli: Chorwacji, Ukrainie i Włochom.

Tym samym biało-czerwoni ukończyli turniej w Izraelu na 14. miejscu. To oznacza, że wraz z najsłabszymi ekipami rozgrywek: Łotwą i Serbią spadają do dywizji B.

Selekcjonerem reprezentacji U-20 jest szkoleniowiec Arki Gdynia - Przemysław Frasunkiewicz, a funkcję jego asystenta pełni Kamil Sadowski. Miejsce w kadrze znaleźli Łukasz Kolenda (Trefl Sopot) oraz Grzegorz KamińskiFilip Stryjewski (obaj Arka).

Przeczytaj relacje z poprzednich meczów Polski na koszykarskich ME U-20

O 13. miejsce
POLSKA - Włochy 61:77 (8:20, 14:20, 19:21, 20:16)
POLSKA
: Kolenda 12 pkt (1x3, 7 as.), Bogucki 12, Kamiński 10 (1x3), Lewandowski 4 (7 zb.), Woroniecki 3 (1x3) oraz Wójcik 7 (1x3), Stryjewski 5 (1x3), Szlachetka 5 (1x3), Koperski 3 (1x3), Wyszkowski 0, Krasuski 0, Kędel 0

W mecz o utrzymanie biało-czerwonych pogrążyły grzechy ze wcześniejszych meczów. Źle weszli w meczu. Już po inauguracyjnej kwarcie tracili 12 punktów do rywali. Naszym zawodnikom "nie siedział" rzut za 3 punkty. Z 25 prób trafili tylko 7. A gdy do tego dodamy, że przegrali też walkę na tablicach (31:44 w zbiórkach), to jasne są przyczyny porażki.

Stres ze stawką meczu udzielił się obu drużynom. Świadczy o tym skuteczność z rzutów wolnych. Obie ekipy nie osiągnęły w tym elemencie nawet 60 procent, pudłując po 7 razy.

Kolenda na parkiecie spędził ponad 32 minuty, ale to nie było jego dzień. Z gry miał niespełna 29 procent skuteczność. M.in. pudłował aż 8 z 9 "trójek".

Kamiński, który również rozpoczął w "5", grał przez niewiele ponad 18 minut. Natomiast Stryjewski wchodząc z ławki, zaliczył niespełna 8 minut.

O miejsca 13-16:
Polska - Łotwa 82:68 (20:12, 23:22, 20:19, 19:15)

POLSKA: Kolenda 20 pkt (1x3, 6 as.), Szlachetka 17 (2x3), Woroniecki 15 (5x3), Lewandowski 10 (1x3), Kamiński 6, Kędel 6, Bogucki 5 (7 zb.), Koperski 3 (1x3), Wyszkowski 0, Krasuski 0, Stryjewski 0, Wójcik 0

Już w sobotę Polakom groziła degradacja. Nie mogli przegrać z Łotwą. W poprzednie spotkania na mistrzostwach Europy do lat 20, biało-czerwoni przegrywali właściwie w pierwszych kwartach. Często nie potrafili odnaleźć się na parkiecie, przez co szybko tracili dużo punktów i w kolejnej części ciężko było dogonić rywali. Konieczna była zatem reakcja trenera Frasunkiewicza, który uczulił podopiecznych, by ci nie przespali początku meczu.

Łukasz Kolenda: Nóż w plecy. Przeczytaj wywiad z koszykarzem Trefla Sopot

Polscy koszykarze znacznie lepiej radzili sobie z Łotyszami w obronie i byli skuteczniejsi w ofensywie. W efekcie zwyciężyli w pierwszej kwarcie 20:12, a wyróżniającą się postacią był rozgrywający Trefla Sopot - Kolenda, który zdobył 9 punktów i zaliczył 3 asysty.

W kolejnej fazie meczu to również on był postacią pierwszoplanową. Szczególnie na początku drugiej połowy gdy do spółki z Mateuszem Szlachetką przywrócili zespół na właściwy tor po roztrwonieniu 11 punktów przewagi.

O miejsca 9-13:
Ukraina - POLSKA - Ukraina 71:76 (13:23, 11:16, 19:19, 28:18)

POLSKA: Kolenda 24 (7 as.), Bogucki 21 (14 zb.), Woroniecki 12, Kamiński 7 (7 zb.), Koperski 3, Lewandowski 2, Wyszkowski 2, Szlachetka 0, Kędel 0, Krasuski 0, Wójcik 0

Przeczytaj o transferze Carlosa Medlocka, nowego koszykarza Trefla Sopot

Polska reprezentacja z walki o medale mistrzostw Europy do lat 20 odpadła w 1/8 finału. Chorwacja była zespołem, która pogrzebała nadzieje biało-czerwonych, wygrywając 89:75. Po porażce, Polakom pozostała jedynie walka o miejsce 9-16, co równoznaczne było z rywalizacją po pozostanie w dywizji A.

W pierwszej połowie Polacy zanotowali 15 strat, zdobywając przy tym jedynie 24 punkty, uzyskując zaledwie 22 proc. skuteczności. Przy takiej grze nie było można mówić o zwycięstwie, chociaż obraz gry w drugiej odsłonie poprawił się.

Jako jedyny w zespole Przemysława Frasunkiewicza nie zawodził Kolenda. Rozgrywający Trefla Sopot zdobył w sumie 24 punkty i dołożył 7 asyst. Ponad 30 minut na parkiecie spędził Grzegorz Kamiński. Koszykarz Arki zebrał 7 piłek i tyle samo oczek zdobył. Decyzją trenera, Filip Stryjewski nie zagrał ani minuty.