ME rugby "7"

Polski rugbiści nie tylko nie wywalczyli awansu do Pucharu Świata (siedem drużyn), ale nawet nie obronili dziesiątej pozycji, którą zajmowali w przedturniejowym rankingu. Na Majorce biało-czerwoni rywalizację o Puchar Europy drużyn siedmioosobowych ukończyli na czternastym miejscu. W kadrze wyselekcjonowanej przez stołecznego trenera, Andrzej Kopyta było trzech trójmiejskich zawodników: Mariusz Wilczuk i Grzegorz Szostek (Porta Ogniwo Sopot) oraz Rafał Sajur (Lechia Gdańsk).

Polakom drogę na hiszpańską wyspę utorowały półfinały w Sopocie i Splicie. Jednak w turnieju finałowym nasi zapomnieli nie tylko jak walczyć z najlepszymi, ale nawet jak zwyciężać drużyny notowane niżej od siebie. Awans na Puchar Świata przegrali już po eliminacjach grupowych, w których ulegli: Portugalii 0:34, Rosji 7:24 i Litwie 0:31. Po tych porażkach zespół Kopyta został skierowany do gier o miejsca 9-16. W tej fazie turnieju przegrał z Rumunią 12:17 oraz uległ Czechom 5:17. Jedyny sukces biało-czerwoni zanotowali w przedostatnim występie, który uchronił ich od miejsc 15-16. W tym meczu ograli Niemców 26:21, a pięc punktów zdobył m.in. Szostek.

W finale Portugalia zwyciężyła Włochy 21:14, a brązowy medal zdobyła Irlandia po wygranej ze Szkocją 14:7.

- Były obiecane nagrody za awans do finału Pucharu Świata. Niestety, drużyna narodowa wypadła ponizej oczekiwań - przyznaje Grzegorz Borkowski, sekretarz generalny PZR.