• Krzysztof Kantor
  • Kibice
  • Kibice
  • Andrei Gusov

Hokeiści MH Automatyki osłabieni brakiem kapitana Jana Stebera sensacyjnie pokonali w hali "Olivia" wicemistrza Polski i aktualnego lidera PHL GKS Tychy 2:1 (1:0, 1:1, 0:0). W tym sezonie żaden inny zespół nie wygrał z tyszanami w regulaminowym czasie gry. Przed meczem gdańszczanie poprosili władze rozgrywek o przydzielanie na ich domowe spotkania dodatkowego sędziego. Mieli nosa, bo piątkowy pojedynek obfitował w ostre starcia. W niedzielę o godz. 18 podopieczni Andrieja Kowaliowa zagrają na wyjeździe z Polonią Bytom.

Witkowski; Bilcik, Maciejewski; Lehmann, Mund; Dolny, Wysocki; Kantor - Vitek, Polodna, Skutchan; Szczerbakow, Pesta, Marzec; Rompkowski, Stasiewicz, Samusienko; Smal, Różycki, Wrycza
Miejsce: Hala OLIVIA
Sędziowie: Kaczmarek (Bytom), Breske (Jastrzębie Zdrój) oraz Kasprzyk (Bydgoszcz), Lipiński (Toruń)
Widzów: 1500
Murray; Pociecha, Ciura; Gazda, Górny; Kotlorz, Kaznadzei - Galant, Kalinowski, Witecki; Gościński, Rzeszutko, Bagiński; Kolanos, Cichy, Szczechura; Bepierszcz, Komorski, Kogut
  • 12:36' Skutchan as. Vitek - Lehmann
  • 31:22' Różycki as. Samusienko - Pesta
  • 39:17' Pociecha as. Kalinowski - Ciura

W meczu z GKS Tychy nie brakowało ostrej gry. Zobacz faul na Dymitrze Szczerbakowie.

Na wniosek gdańskiego klubu dzisiejszy mecz z GKS Tychy oraz każdy kolejny rozgrywany w Gdańsku poprowadzi nie trzech, a czterech arbitrów: dwóch głównych oraz dwóch liniowych. Taki wniosek MH Automatyka złożyła podczas spotkania klubów PHL w Katowicach. Rozmawiano między innymi na temat poprawy jakości sędziowania.

Czwórka sędziów to standard w całej Europie i na świecie. Obecnie tylko spotkania ligi polskiej i rumuńskiej sędziowane są przez trzech arbitrów. Jako pierwszy klub poprosiliśmy o delegowanie na nasze spotkania czterech arbitrów. W środowisku hokejowym słychać niezadowolenie z pracy sędziów, tymczasem jeden arbiter główny często nie ma szans nadążyć za szybko zmieniającą się akcją, za błyskawiczną kontrą czy zauważyć przewinienie w sytuacji zamieszania pod bramką. Udział drugiego arbitra głównego praktycznie eliminuje faule oraz złośliwe zagrania, które mają miejsce poza akcją. Chcemy podnieść jakość widowiska, jednocześnie obniżając poziom frustracji kibiców oraz zawodników. W perspektywie czasu powinno przełożyć się to na profesjonalizację i lepszy odbiór dyscypliny. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w fazie play-off. Dlaczego nie stosować go zatem na co dzień? – wyjaśnia Bartosz Purzyński, prezes gdańskiego klubu.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, czwórka arbitrów poprowadzi także wszystkie spotkania czterech ostatnich kolejek rundy zasadniczej PHL oraz fazę play-off. Rozwiązanie to ma być także stosowane we wszystkich meczach od sezonu 2018/2019.

Mimo uwag odnośnie pracy sędziów, w gdańskim obozie nie sugerują, że ktoś celowo utrudnia zdobywanie punktów MH Autoamatyce.

- Chodzą słuchy o "układzie śląskim", który ma wykopać Gdańsk z ligi, ale ja w takie rzeczy nie wierzę. Weźmy na przykład Unię Oświęcim. Ich ostatnie wyniki to nie jest przypadek. Są w naprawdę dobrej formie i pokazują to na lodzie. Jasne, że zespołom ze Śląska wygodniej jest jeździć na mecze bliżej niż do Gdańska, ale nie przyjmuję do wiadomości, aby ktoś miał się z kimś układać - mówił w rozmowie dla naszego portalu bramkarz Tomasz Witkowski, kandydat na Ligowca Roku 2017.

TOMASZ WITKOWSKI: NIE WIERZĘ W UKŁAD ŚLĄSKI PRZECIWKO GDAŃSKOWI
Z GKS Tychy gdańszczanie mierzyli się w tym sezonie. Najpierw na wyjeździe sensacyjnie wygrali po rzutach karnych, a kolejne dwa mecze u siebie i w Tychach przegrywali różnicą jednej bramki. To zwiastuje ogromne emocje w dzisiejszym spotkaniu.

GOL YANNICKA MUNDA W DEBIUCIE, ALE MH AUTOMATYKA PRZEGRAŁA W TYCHACH - RELACJA Z OSTATNIEGO MECZU OBU DRUŻYN
Do składu gdańszczan po krótkiej nieobecności spowodowanej niegroźnym urazem kolana wraca Mund (MH AUTOMATYKA Gdańsk). Nie ma za to Stebera. Kapitan MH Automatyki od dłuższego czasu zmaga się z urazem nadgarstka, ale brał udział w meczach i to z dobrym skutkiem. Decyzją sztabu szkoleniowego dziś dostał jednak wolne. W hali jest obecny "po cywilnemu".
Po raz pierwszy od dłuższego czasu w pierwszym ataku znalazł się Skutchan (MH AUTOMATYKA Gdańsk). Czy wykorzysta szansę pod nieobecność Stebera? Do tej pory ten sezon nie jest dla Adama zbyt udany.
Pod nieobecność Stebera rolę kapitana pełnił będzie Vitek (MH AUTOMATYKA Gdańsk).
1'
Rozpoczęła się I tercja
3'
Więcej gry na razie w tercji gospodarzy
4'
Uderzał Komorski (GKS Tychy) z kąta i prawie zaskoczył Witkowskiego (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale ten w ostatniej chwili obronił uderzony po lodzie krążek parkanem.
kara
6'
80 Różycki (MH AUTOMATYKA Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
7'
Przepychanka za bramką Witkowskiego (MH AUTOMATYKA Gdańsk), w której wzięły udział obie drużyny. Trwało to na szczęście tylko chwilę.
kara
7'
Komorski (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową.
kara
7'
Witecki (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową.
7'
Trwa dyskusja sędziów z kapitanami
kara
7'
10 Stasiewicz (MH AUTOMATYKA Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
7'
Po wznowieniu Maciejewski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) do Bilcika (MH AUTOMATYKA Gdańsk), a ten uderzeniem z nadgarstka po długim rogu zmusił Murraya (GKS Tychy) do interwencji. Ten ledwo obronił parkanem!
8'
Złe wyjście gdańszczan z tercji, dwukrotnie strzelał Cichy (GKS Tychy), ale na posterunku był Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
9'
Zamieszanie pod bramką tyszan, ale zdołali odbić atak gospodarzy
9'
Z trybun tradycyjnie głośne "Hej, Stocznia gol!" i bicie w bęben
10'
Obie drużyny już w pełnych składach
11'
Skutchan (MH AUTOMATYKA Gdańsk) uderzał spod niebieskiej linii, ale minimalnie obok bramki
12'
Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) broni uderzenie Szczechury (GKS Tychy)
12'
Dobrze powalczył o krążek Szczerbakow (MH AUTOMATYKA Gdańsk), z dystansu próbował uderzać Bilcik (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
12'
Rompkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) wjechał z lewej strony do tercji, oddał strzał, ale bez problemu łapie Murray (GKS Tychy)
13'
Lehmann (MH AUTOMATYKA Gdańsk) blisko strzału z najbliższej odległości, ale został wepchnięty na bramkarza
12:36'
[1:0] MH AUTOMATYKA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Skutchan. Zamieszanie pod bramką Murraya. Gdańszczanie strzelali dwa razy, bramkarz został wywrócony, a wykorzystał to Skutchan, który wrzucił nad nim krążek do bramki
14'
Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) nie dał zaskoczyć się Gościńskiemu (GKS Tychy) po krótkim rogu
kara
14'
Pesta (MH AUTOMATYKA Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
14'
Z dystansu uderzał Kaznadzei (GKS Tychy), broni Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
15'
Pociecha (GKS Tychy) na dwa razy z obrony, ale nie trafił w bramkę
15'
Marzec (MH AUTOMATYKA Gdańsk) oberwał krążkiem w udo, dokładnie tam gdzie nie ma ochraniacza. Błyskawicznie zjechał z lodu, niemal na klęczka.
kara
16'
Ciura (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową.
16'
Znowu gorąco pod bramką. Po uderzeniu gdańszczan zakotłowało się w tercji tyszan, doszło do przepychanki pomiędzy Bepierszczem (GKS Tychy) i Rompkowskim (MH AUTOMATYKA Gdańsk).
kara
16'
Rompkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
kara
16'
Bepierszcz (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową.
17'
Znowu ostre zwarcie pod bramką tyszan. Kask stracił Szczerbakow (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
kara
17'
Kaznadzei (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową.
17'
68 sekund gdańszczanie będą grali 5 na 3
18'
Zamek w tercji gości
18'
Uderzał Vitek (MH AUTOMATYKA Gdańsk), złapał krążek Murray (GKS Tychy).
18'
Gdańszczanie już tylko w przewadze 5 na 4
18'
Bepierszcz (GKS Tychy) i Rompkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) odsiadują karę, ale nie są liczeni do osłabienia, gdyż jest to kara obustronna.
19'
Galant (GKS Tychy) ostro ze Szczerbakowem (MH AUTOMATYKA Gdańsk). Ależ tu jest dziś gorąco! Gdańszczanie mieli najwyraźniej nosa, aby poprosić o dodatkowego arbitra
19'
Obie drużyny w pełnych składach
20'
Uderzał Cichy (GKS Tychy), broni Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale nie zdołał złapać krążka, co sprowokowało zamieszanie pod bramką.
20'
Wznowienie i niecelny strzał na bramkę gospodarzy
20'
Koniec I tercji. MH Automatyka prowadzi z GKS Tychy po bramce Skutchana (MH AUTOMATYKA Gdańsk). Dobre widowisko w hali "Olivia". Kibice oglądają wyrównany i niezwykle ostry pojedynek. Przysłowiowa siekiera wisi w powietrzu, ale trzeba przyznać, że jest efektownie.
W przerwie zaprezentowali się najmłodsi hokeiści "Tygrysów" ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdańsku
21'
Rozpoczęła się II tercja
21'
Znakomita interwencja Witkowskiego (MH AUTOMATYKA Gdańsk), który parkanem obronił uderzenie Gościńskiego (GKS Tychy)
23'
Rompkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) do Stasiewicza (MH AUTOMATYKA Gdańsk), a ten po lodzie w długi róg, ale nie zaskoczył tym strzałem Murraya (GKS Tychy)
kara
24'
Kantor (MH AUTOMATYKA Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
24'
Marzec (MH AUTOMATYKA Gdańsk) i Pesta (MH AUTOMATYKA Gdańsk) 2 na 1 mimo osłabienia. Niestety, ten pierwszy za długo trzymał krążek i stracił go za bramką rywali
kara
25'
Murray (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową. Ustawił się za bramką i próbując wybić krążek blokował Marca, który się przewrócił. Za bramkarza karę odbywał będzie Rzeszutko.
26'
Wraca na lód Kantor (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
27'
Kolanos (GKS Tychy) po długim rogu dołem z bulika, ale parkanem odbił krążek Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
29'
Uderzał w dobrej sytuacji Bilcik (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale obronił Murray (GKS Tychy)
kara
29'
30'
Bepierszcz (GKS Tychy) sam na sam w kontrze po błędzie gdańszczan, ale broni w szpagacie Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
31'
Nie wykorzystali przewagi gdańszczanie
31:22'
[2:0] MH AUTOMATYKA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Różycki. Dostał krążek na czystą pozycję przed bramką i uderzył "z pierwszego"
kara
34'
Marzec (MH AUTOMATYKA Gdańsk) ukarany karą 2 minutową.
35'
Zamek w tercji gdańszczan, ale bronią się gospodarze. Trzeci strzał obronił Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale dalej gra toczy się pod bramką miejscowych
36'
Gdańszczanie w komplecie
36'
Jeszcze jeden strzał gości, ale prosto w Witkowskiego (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
38'
Lehmann (MH AUTOMATYKA Gdańsk) z lewej strony między parkany, ale broni Murray (GKS Tychy)
39:17'
[2:1] GKS Tychy STRZELAJĄ GOLA! Zdobywcą bramki Pociecha. Uderzał z niebieskiej. To nie był mocny, ale precyzyjny strzał. Zasłonięty Witkowski bez szans
40'
Koniec II tercji. MH Automatyka prowadzi z GKS Tychy 2:1
Agresji na lodzie już jakby mniej, ale wciąż dobre, wyrównane widowisko. Zapowiada się pasjonująca ostatnia tercja. Wznowienie gry o godz. 20:10.
41'
Rozpoczęła się III tercja.
41'
Od razu groźny atak gości, ale broni na raty Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
43'
Stracił kij atakujący z prawej strony Pesta (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
45'
Z dystansu uderzał Pociecha (GKS Tychy), prosto w Witkowskiego (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
46'
Zza bramki Vitek (MH AUTOMATYKA Gdańsk) zagrywał do Polodny (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale krążek po jego strzale łapie Murray (GKS Tychy)
48'
Lewą stroną groźnie najeżdżał Kolanos (GKS Tychy), ale zblokował go skutecznie Wysocki (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
49'
Dobrze bronią się gdańszczanie
50'
Z prawej strony Samusienko (MH AUTOMATYKA Gdańsk) wzdłuż bramki posłał górny krążek, ale zaliczył pusty przelot.
51'
Znów blisko bójki, ale udało się uspokoić zawodników. Zamieszany w sytuację był Kantor (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale obejdzie się bez kar
52'
Niecelny strzał na bramkę gdańszczan
52'
Mund (MH AUTOMATYKA Gdańsk) dobrze zaopiekował się uciekającym lewą stroną Szczechurą (GKS Tychy)
kara
53'
Cichy (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową.
53'
Pogubił się Mund (MH AUTOMATYKA Gdańsk), na którego podanie na czystej pozycji do strzału z dystansu czekał Polodna (MH AUTOMATYKA Gdańsk)
54'
Świetnie bronią się w osłabieniu goście
55'
Gorąco pod bramką gości, blisko dojścia do strzału był Vitek (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale został powstrzymany
55'
Goście już w komplecie
kara
56'
Ciura (GKS Tychy) ukarany karą 2 minutową. Ustrzelił już hat-tricka w karach
56'
Vitek (MH AUTOMATYKA Gdańsk) przed samą bramkę do Polodny (MH AUTOMATYKA Gdańsk), ale ten uderzył prosto w Murraya (GKS Tychy) z najbliższej odległości
56'
Szczerbakow (MH AUTOMATYKA Gdańsk) trafia w Murraya (GKS Tychy)
57'
Pod sam koniec meczu gra znów się zaostrzyła
58'
Goście w komplecie
58'
"Wszyscy wstają i śpiewają" - intonują kibice
58'
Głośne "Stocznia!" z trybun
59'
Czas dla gości. 74 sekundy do końca regulaminowego czasu gry
60'
Goście grają z wycofanym bramkarzem
60'
Koniec meczu. MH Automatyka pokonała lidera PHL 2:1. Najlepszymi zawodnikami wybrani Witkowski (MH AUTOMATYKA Gdańsk) i Pociecha (GKS Tychy)

11 SMS Katowice 20 0 0 0 20 18:156 0
Drużyny zagrają cztery rundy, systemem każdy z każdym. Do ćwierćfinałów play-off awansują zespołu z miejsc 1-6. O pozostałe dwa miejsca powalczą do 2 zwycięstw pary z miejsc 7-10 i 8-9. Przegrani zagrają o utrzymanie.
Spaść z ligi nie może SMS Katowice, który skończył sezon po 20 spotkaniach.
Tabela wprowadzona: 2018-01-20

Wyniki 32 kolejki

• MH AUTOMATYKA GDAŃSK - GKS Tychy 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
  • JKH GKS Jastrzębie - PGE Orlik Opole 3:4 (1:0, 2:3, 0:0, d. 0:0, k. 0:1)
  • Unia Oświęcim - TatrySki Podhale Nowy Targ 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
  • Tauron KH GKS Katowice - Polonia Bytom 7:2 (2:1, 2:1, 3:0)
  • Anteo Naprzód Janów - Comarch Cracovia 4:11 (1:6, 1:3, 2:2)

Opinie (92) 1 zablokowana

• Wspaniale!!! (3)

Jesteście wielcy :-)

• 99 1

• Czy zawodnicy Lechii byli na tym meczu? (2)

Jak nie to szkoda, bo to była lekcja pokazowa, jak powinno się walczyć do upadłego. Gratulacje dla zawodników, pokazaliście charakter i wielkie... no wiecie

• 9 1

• Zawodnicy lechii byli w tym czasie u fryzjera ;)

• 3 0

• Najważniejsze, że nie było ich kiboli, jak na meczu z Cracovią.
        Dzięki temu mecz upływał w atmosferze prawdziwego kibicowania, a nie tępych wulgaryzmów.