MKS Dąbrowa Górnicza - Trefl Sopot 71:79. Koszykarze podnieśli się po perturbacjach

dak.
2 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Sopot wygrał 13. mecz w Energa Basket Lidze, ale szanse na fazę play-off wciąż są tylko matematyczne. Trefl Sopot wygrał 13. mecz w Energa Basket Lidze, ale szanse na fazę play-off wciąż są tylko matematyczne.

Trefl Sopot wygrał na wyjeździe z zespołem MKS Dąbrowa Górnicza 79:71 (20:14, 20:26, 20:16, 19:15) w 28. kolejce Energa Basket Ligi. Koszykarze podnieśli się po perturbacjach z minionego tygodnia. Dobre zawody rozegrał Josh Sharma, który zdobył 23 punkty. Jednak zwycięstwo niewiele zmienia w kontekście walki o fazę play-off. Żółto-czarni wciąż są poza czołową "ósemką".

MKS: Sobin 13, Lewis 12 (2x3), Brenk 10 (2x3, 7 as.), Czujowski 6 (1x3), Fenner 5 (1x3) oraz Małgorzaciak 14 (1x3), Motylewski 8, Rajewicz 3 (1x3)

TREFL: Gruszecki 15 (4x3), Kolenda 12 (2x3), Leończyk 8, Warner 8 (1x3, 9 zb., 5 as.), Davis 2 oraz Sharma 23 (9 zb.), Dorsey 7 (1x3), Szlachetka 4

Mimo, że od poprzedniego meczu Trefla Sopot nie minął nawet tydzień, to od tego czasu doszło do kilku znaczących zmian w zespole. Po ponad trzech latach z rolą trenera pożegnał się Marcin Stefański, miejsce którego zajął dotychczasowy asystent Krzysztof Roszyk.

Marcin Stefański nie jest już trenerem Trefla Sopot. Sprawdź, jak doszło do zmiany

Ponadto z klubu odszedł też Yannick Franke, najlepszy strzelec drużyny. Żółto-czarni poinformowali także o kontuzji Dariousa Motena, która wykluczy go z gry do końca sezonu.

To sprawiło, że w kadrze żółto-czarnych znalazło się tylko 10 nazwisk. Jednak na parkiecie pojawiło się w sumie tylko 8 graczy.

Czołowy koszykarz Trefla Sopot odszedł do ligi hiszpańskiej. Poznaj szczegóły

Pierwszą kwartę Trefl miał pod kontrolą. Nieznacznie, ale prowadził dzięki skutecznym pierwszym minutom spotkania. Natomiast gospodarze przejęli inicjatywę w drugiej partii. Jednak trzy "trójki" Karola Gruszeckiego i jedna Michała Kolendy przed przerwą przesądziły o remisie 40:40 po 20 minutach gry.

Wtedy skuteczność sopocian wynosiła 53 proc. (15/28 z gry). Jeśli jednak myśleli o zwycięstwie, musieli poprawić koncentrację, bo zdążyli zanotować 8 strat. To sporo, zwłaszcza, gdy MKS miał tylko 39-proc. skuteczność (13/33 z gry).

Żółto-czarni dobrze weszli w drugą połowę, ale po 9-punktowej serii koszykarze z Dąbrowy zdołali odskoczyć. Jednak końcówka kwarty znów należała do gości i to oni wychodzili z 4-punktową zaliczką na tę decydującą.

King Szczecin - Trefl Sopot 98:73. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Podopieczni trenera Roszyka zwycięstwa nie mogli być pewni niemalże do końca spotkania. Warto jednak podkreślić, że to sopocianie byli cały czas na prowadzeniu, choć to było nieznaczące. W ostatniej minucie rzuty wolne wykorzystywał Angelo WarnerJosh Sharma, dzięki czemu Trefl wygrał 79:71.

Żółto-czarni zwyciężyli, bo byli konsekwentni. W całym spotkaniu ich skuteczność z gry wyniosła 52 proc. (29/55) i 36 proc. z dystansu (8/22). To było kluczowe, bo z kolei walka pod koszami była wyrównana (35 do 34 w zbiórkach). Warto również dodać, że goście zmuszali rywali do błędów, bo ci popełnili 8 strat po przerwie.

Wyniki 29 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - TREFL SOPOT 90:98 (27:19, 19:29, 23:22, 21:28)
  • Anwil Włocławek - PGE Spójnia Stargard 108:97 (16:28, 29:24, 26:25, 19:13, d: 18:7)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 86:85 (19:24, 26:19, 29:15, 12:27)
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 82:89 (27:22, 20:18, 15:23, 20:26)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Legia Warszawa 86:99 (25:27, 20:26, 20:25, 21:21)
  • GTK Gliwice - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 76:83 (14:17, 15:21, 25:22, 22:23)
  • Śląsk Wrocław - HydroTruck Radom 106:94 (25:27, 27:18, 27:26, 27:23)
  • King Szczecin - Twarde Pierniki Toruń 92:87 (13:31, 30:10, 27:22, 22:24)