- 1 W Lechii znów o posadzie trenera (126 opinii)
- 2 Ile Wybrzeże wyda na sprzęt dla żużlowca? (9 opinii)
- 3 Trefl pracuje nad dwoma transferami (5 opinii)
- 4 Arka nie wykorzystała gry 11 na 10 (105 opinii) LIVE!
- 5 10 lat od tragicznego wypadku kibiców (59 opinii)
- 6 W Arce bez wolnego. Trener o punktach (4 opinie)
MŚ Oregon 2022. Katarzyna Zdziebło znów wicemistrzynią chodu. 4 medale dla Polski
Anna Kiełbasińska awansowała do finału biegu na 400 metrów podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce Oregon 2022. - Jestem w szoku - przyznała zawodniczka SKLA Sopot. Wcześniej jej koleżanka klubowa - Paulina Ligarska była dziesiąta w siedmioboju. Niestety, nie obyło się bez kolejnej afery w USA. Tym razem niekompetencje działaczom PZLA wytknęła Adrianna Sułek, która w siedmioboju zajęła 4. miejsce. Natomiast czwarty medal dla Polski, a drugi swój srebrny - zdobyła Katarzyna Zdziebło w chodzie sportowym.
Aktualizacja, 22.07.2022, godz. 17:57
Katarzyna Zdziebło w mistrzostwach świata Oregon 2022 po raz drugi zdobyła srebrny medal. Po 20 km identyczny sukces osiągnęła w chodzie sportowym na 35 km. W dodatku zawodniczka Stali Mielec aż 0 9 minut i 34 sekundy poprawiła rekord Polski, który ustanowiła maju tego roku podczas mistrzostw kraju w Opolu.
Zdziebło znów nie była faworytką do medalu. Wśród startujących miała dopiero 21. wynik. Mimo to poszła do tytuł wicemistrzyni w czasie 2:40.03. Lepsza od niej, podobnie jak na 20 km, była tylko Kimberly Garcia Leon z Peru - 2:39:16.
- Napisałam historię. Nie wiem, jak to się stało - powiedziała 26-letnia Polka przed kamerami TVP, której wyczynowa kariera sportowa nie przeszkodziła w skończeniu wyższych studiów z medycyny.
W historii rozgrywanych od 1983 roku mistrzostw świata w lekkoatletyce, dotychczas tylko jeden nasz reprezentant w jednych mistrzostwach zdobył 2 medale. W 2007 roku w Osace tej sztuki dokonał Marek Plawgo, który dwukrotnie wywalczył brąz: w biegu na 400 metrów oraz w sztafecie 4x400 metrów.
Przeczytaj, jak Trojmiasto.pl relacjonowało zwycięstwo Katarzyny Zdziebło w Gdańsku
Druga z Polski zawodniczek w chodzie na 35 km - Olga Niedziałekb> - zajęła 11. miejsce, ustanawiając rekord życiowy wynikiem 2:49:43.
Anna Kiełbasińska w finale 400 metrów
Anna Kiełbasińska po raz pierwszy w karierze zdobyła awans do finału mistrzostw świata w lekkoatletyce Oregon 2022. Co więcej będzie w tym biegu jedyną Polką. Walka o medale rozpocznie się 23 lipca o godzinie 4:15 czasu polskiego.
W pierwszym z trzech biegów półfinałowych zawodniczka SKLA Sopot zajęła 3. miejsce z wynikiem 50.65. Lepsze były: Shaunae Miller-Uibo (Bahama) - 49.55 oraz Candice McLeod (Jamajka) - 50.05.
To oznaczało dla Polki nerwowe minuty oczekiwania na rozstrzygnięcia w dwóch kolejnych seriach, gdyż do finału z każdego biegu awansowały po dwie najlepsze zawodniczki, a także dwie z najlepszymi czasami z pozostałych.
Ostatecznie Kiełbasińska do walki o medale weszła z ostatnim, 8. czasem. Z lekkoatletek, które zajęły 3. miejsca szybsza od niej była tylko Stephenie Ann McPherson (Jamajka).
Natomiast odpadła m.in. najlepsza Polka w tym sezonie na tym dystansie. Natalia Kaczmarek z wynikiem 51.34 zajęła dopiero 15. miejsce.
Anna Kiełbasińska: Jestem w szoku
W wywiadzie dla TVP Sport, udzielonym zaraz po awansie Anna Kiełbasińska przyznała:
- Brak mi słów. Jestem w szoku i zmęczona na maksa. To był bardzo ciężki bieg. Bardzo dużo mnie on kosztował, a wynik był praktycznie taki sam jak w eliminacjach, gdzie biegłam na luzie. Liczyłam, że w półfinale czas będzie lepszy, ale pogoda była wykończająca. Muszę ochłonąć.
Przeczytaj o tegorocznych rekordach Anny Kiełbasińskiej
Dla 32-latki to pierwszy indywidualny finał w mistrzowskiej imprezie w seniorkach. Wcześniej medale zdobywała wyłącznie w sztafecie 4x400 metrów, ze srebrem igrzysk olimpijskich przed rokiem na czele.
- To jest mój 18. sezon, taki sezon można powiedzieć dojrzałości. Chcę uprawiać ten sport najbardziej profesjonalnie jak się da. Poświęciłam wszystko i widzę, że się opłaciło. Jestem regularna, biegam na wysokim poziomie. Procentują treningi z Laurentem Mauwlym. W tym roku także pod okiem Jarosław Skrzyszowskiego realizuje jego plan. W finale jestem razem z Lieke Klaver, z którą prawie wszystkie treningi robiłam razem na zgrupowaniach, razem się napędzałyśmy i nakręcałyśmy. To dodatkowe wspaniałe przeżycie - przypomniała Ania o zasługach szwajcarskiego szkoleniowca, który obecnie odpowiada za przygotowania kadry... Holandii.
Anna Kiełbasińska: Przynajmniej dwa razy w tygodniu umieram
Jednak na samym awansie do najlepszej "8" świata Kiełbasińska nie zamierza poprzestać. Poza dobrym miejscem celem jest także po raz kolejny w tym sezonie poprawienie rekordu życiowego, który wynosi 50.28
- Do finału wyjdę ze szczęściem i satysfakcją, z takim spokojem, że ten sezon jest taki jakiego pragnęłam. To jest wspaniałe, bo miałam taki cel na tę imprezę, aby dostać się do finału. A jak tutaj jestem to nie oznacza, że sobie się przebiegnę, a trzeba walczyć o jak najlepszą lokatę. czy wystarczy sił? Jestem typem sprinterki. Dla mnie każde 400 metrów kosztuje prawie życie. Śmieje się, że mam więcej żyć jak kot, bo przynajmniej dwa razy w tygodniu umieram. Liczę, że po tym biegu dotknęła takiego malutkiego dna, po to, aby wybić się do góry - dodała przed telewizyjnymi kamerami Kiełbasińska.
Kto nie znał regulaminu? Czy dlatego wybuchła afera w sztafecie?
Nie rozmawiano o sztafecie 4x400 metrów kobiet, która ma się odbyć czasu polskiego 24 lipca o godz. 2:10 oraz ewentualny finał 25 lipca o 4:50. A wokół doboru jej składu, po wcześniejszych nieporozumieniach przy zestawieniu sztafety mieszanej, wybuchła pierwsza afera w polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata.
Adriana Sułek zaatakowała PZLA
Druga afera ma związek z polemiką pomiędzy Adrianną Sułek, która zajęła 4. miejsce w siedmioboju, bijąc 37-letni rekord Polski, a Tomaszem Majewskim, dwukrotnym mistrzem olimpijskim i świata, obecnie wiceprezesem PZLA.
- Dość milczenia. To, co robi Polski Związek Lekkiej Atletyki, to rzucanie kłód pod nogi. Oni są jedynymi hamulcowymi w moim rozwoju. Mój wynik to nie jest w żaden sposób ich sukces - tak m.in. mówiła Sułek, który uzyskała 6672 punkty i wymazała z tabel 37-letni rekord Małgorzaty Nowak.
Zdaniem wieloboistki jej zdanie podziela "co najmniej połowa kadry" obecnej na mistrzostwach w Eugen.
- Jak człowiek nie wie, o czym mówi, to może mówić bzdury. Przecież 99 proc. szkolenia Ady wisi na związku. Bez tego musiałaby siedzieć w domu - tak ripostował m.in. wiceprezes Majewski, którego wypowiedź zamieścił sport.pl.
Przypomnijmy, że Sułek, podobnie jak sztafeta mieszana, a także Damian Czykier w biegu na 110 metrów przez płotki, uplasowała się tuż za podium, na 4. miejscu.
Sprawdź wyniki mistrzostw Polski seniorów 2022, w których Trójmiasto zdobyło 6 medali
W medalowym dorobku reprezentacji Polski nadal pozostają medale zdobyte w pierwszych dwóch dnia imprezy: złoto Pawła Fajdka i srebro Wojciech Nowickiego w rzucie młotem oraz srebro Katarzyny Zdziebło w chodzie na 20 km.
Paulina Ligarska 10. SKLA Sopot ma następców
Debiutująca na mistrzostwach świata Paulina Ligarska zajęła w siedmioboju 10. miejsce. Wynik lekkoatletki SKLA to 6093 punkty.
Sopocki klub cieszy się, że ma następców reprezentantek na mistrzostwa świata seniorek. W zakończonych w Bielsku-Białej mistrzostwach Polski do lat 18 SKLA zajął 3. miejsce w klasyfikacji punktowej oraz 4. w medalowej.
Sprawdź, jaki trójmiejski klub zdominował mistrzostwa Polski do lat 20 w lekkoatletyce
Złoci medaliści
Antoni Chojnowski (trener Paweł Andrzejczak) - 800m - 1:55.34
Natalia Lewandowska (tr. Łukasz Jurga) - tyczka - 3.80
Srebrni medaliści
Aleksandra Szulska (tr. Krzysztof Szałach) - 3000 m - 10:08.27
Brązowi medaliści
Monika Urban (tr. Szałach) - 3000 m- 10:09.47
Ponadto z trójmiejskich lekkoatletów brąz zdobyła Olga Skolasińska (KL Gdynia). Podopieczna Tomasza Kaszuby na 100 metrów przez płotki wynikiem 13.99 ustanowiła rekord życiowy.
Opinie wybrane
-
2022-07-21 16:34
32 lata i życiowy sukces. Widać, że ciężka praca przynosi efekty.
Powodzenia w finale!- 12 0
-
2022-07-21 17:02
Dlaczego niekopetencje sztabowi wytykają zawsze czwarci, dziesiąci, albo ostatni (1)
Trochę wiarygodniej by to brzmiało gdyby to mistrzowie świata, zwycięzcy zawodów narzekali na działaczy, sztaby i związki
- 3 3
-
2022-07-23 11:34
Rekordzistka Polski
Najlepszy wynik w dyscyplinie od lat, więc nie gadaj glupot! A działacze to najgorsze partactwo tylko patrzą, jak się na obozik załapać e jakaś fajna miejscówkę za free
- 1 1
-
2022-07-21 16:46
Adrianna , zaimponowałaś mi i całemu światu
Dawno nie było tak walczącej sportsmenki w PL,
Dalszych sukcesów i omijania kontuzji- 8 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.