MŚ U-20. Polska awansowała do 1/8. W Gdyni wygrały Ekwador i Mali

dak.
28 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 22:23 (29 maja 2019)
Reprezentacja Polski z Tomaszem Makowskim w składzie awansowała do 1/8 mistrzostw świata do lat 20. Reprezentacja Polski z Tomaszem Makowskim w składzie awansowała do 1/8 mistrzostw świata do lat 20.

Reprezentacja Polski zremisowała w Łodzi z Senegalem 0:0 i po zajęciu 3. miejsca w grupie awansowała do 1/8 mistrzostw świata U-20. Szansę podążyć tę ścieżką ma wciąż Ekwador, który wygrał w Gdyni z Meksykiem 1:0 (1:0). Również na Stadionie Miejskim, reprezentacja Mali pokonała Arabię Saudyjską 4:3 (1:2) po golu w 90. minucie. Kolejny pojedynek w Gdyni w piątek o godz. 18. Mali zmierzy się z Francją. Bilety w cenie 10 i 20 zł.

Polska U-20 - Senegal U-20 0:0

Polska U-20: Majecki - Bednarczyk, Szota, Sobociński, Stanilewicz - Skoras, Zylla, Ślisz, Walukiewicz, Makowski - Benedyczak

Senegal U-20: Ndiaye - Mendy, Cisse, N'Diaye, Aw - Lopy, Diagne - Drame, Niang, Ndaw - Ndiaye

Polska - Tahiti 5:0, Meksyk - Japonia 0:3, Francja - Arabia Saudyjska 2:0. Sprawdź relacje z poprzednich meczów m.in. z Gdyni

Już w pierwszych minutach obie załogi miały swoje szanse. W szeregach Polski brakowało jednak precyzji przy dośrodkowaniach Tomasza Makowskiego czy Jakuba Bednarczyka, natomiast w zespole Senegalu szwankowało przyjęcie w decydującym momencie.

Do pełni szczęścia zabrakło niewiele w 33. minucie, a przed szansą stanął Bednarczyk, jednak Dialy Ndiaye przytomnie obronił po zagraniu głową. Później do głosu doszli rywale, ale najpierw futbolówka odbiła się od poprzeczki po strzale Souleymane Awa, a następnie Radosław Majecki świetnie wybronił uderzenie Ousseynou Nianga.

Po przerwie gra podopiecznych Jacka Magiery nie różniła się wiele od tej w pierwszej części gry. W drużynie biało-czerwonych brakowało dokładności w podaniach, a często będąc na połowie przeciwnika akcja stawała w martwym punkcie. Lepiej radzili sobie Senegalczycy, ale ci również nie potrafili wykończyć swoich sytuacji. Taki wynik zapewniał bowiem awans obu zespołom do kolejnej fazy.

W równolegle rozgrywanym meczu Kolumbia pokonała Tahiti 6:0. Przy takim obrocie spraw biało-czerwoni znaleźli się na 3. miejscu w grupie, ale uzyskali promocję do 1/8 finału dzięki korzystnemu bilansowi i to już przed zakończeniem rozgrywek wszystkich grup. Tam w zależności od wyników ostatnich, zaplanowanych na czwartek i piątek meczów grupowych, Polacy trafią na Włochy, Urugwaj lub Nową Zelandię.

Tabela grupy A:
kolejno: mecze, punkty, bramki
1. Senegal 3 7 5:0 - awans
2. Kolumbia 3 6 8:2 - awans
3. Polska 3 4 5:2 - awans
4. Tahiti 3 0 0:14

Choć Ekwador pokonał Meksyk i wciąż ma szanse na to, że wejdzie do 1/8 finału z 3. miejsca w grupie. Choć Ekwador pokonał Meksyk i wciąż ma szanse na to, że wejdzie do 1/8 finału z 3. miejsca w grupie.
Ekwador U-20 - Meksyk U-20 1:0 (1:0)
Bramki: Gonzalo Plata 12

Ekwador U-20: Preciado - Espinoza, Vallecilla, Mina, Palacios - Charcop, Macias - Plata, Rezabala (79 Quintero), Alvarado (90 Estupinan) - Campana

Meksyk U-20: Higuera - Campos (76 Plascencia), Sepulveda, Castro, Leon, Cardenas - Lainez, Zavala, Figueroa (46 De La Rosa), Lozano (59 Gutierrez) - Macias

Oba zespoły spotkanie zaczęły dość spokojnie. Nie porywały się na groźne i zdecydowane szarże. Meksyk po dwóch porażkach grał jedynie o przysłowiową pietruszkę, jednak Ekwadorczycy przy odpowiednim ułożeniu tabeli mogli awansować do 1/8 finału mistrzostw świata do lat 20.

Pierwszą cegiełkę postawili w 12. minucie. Dużym spokojem wykazał się Gonzalo Plata, który po podaniu od Gustavo Vallecilli huknął z pierwszej piłki w dolny róg bramki. Piłkarze z Ameryki Południowej zamiast iść za ciosem, cofnęli się jednak i kilka minut później mogli mówić o dużym szczęściu, gdy sędzia anulował gola Meksykanów po obejrzeniu analizy VAR.

Diego Lainez i spółka nie zamierzała jednak odpuszczać. Nie mając nic do stracenia chcieli wrócić do domów przynajmniej z jednym punktem. W kolejnych minutach to oni częściej dochodzili do sytuacji strzeleckich, jednak często brakowało postawienia kropki nad i.

W drugiej odsłonie oglądaliśmy już większą wymianę ciosów z małym wskazaniem na zespół z Ameryki Południowej. Za sprawą dobrej dyspozycji obu bramkarzy bramek jednakże nie ujrzeliśmy. Tak było, gdy blisko szczęścia był Efrain Orona Zavala czy Diego Palacios. Carlos Higuera świetnym refleksem wykazał się również, gdy futbolówka po strzale Leonardo Campany leciała w same okienko.

Reprezentacja Ekwadoru wygrała ostatecznie 1:0. Remis 0:0 w meczu Włochów z Japonią sprawił jednak, że skończyli grupę na 3. miejscu. Mimo tego, dzięki 4 zdobytym punktom, wciąż mają szanse znaleźć się wśród 4 drużyn, które mogą awansować z tej pozycji (na pewno będą tam Polacy).

Tabela grupy B:
1. Włochy 3 7 3:1 - awans
2. Japonia 3 5 4:1 - awans
3. Ekwador 3 4 2:2 - zachowane szanse na awans
4. Meksyk 3 0 1:6

Choć młodzi reprezentanci Mali trzykrotnie tracili bramkę, to ostatecznie wspięli się na wyżyny swoich możliwości i zwyciężyli dzięki bramce z 90. minuty. Choć młodzi reprezentanci Mali trzykrotnie tracili bramkę, to ostatecznie wspięli się na wyżyny swoich możliwości i zwyciężyli dzięki bramce z 90. minuty.
Arabia Saudyjska U-20 - Mali U-20 3:4 (2:1)
Bramki: Firas Al-Buraikan 9, Hassan Al-Tambakti 20 (karny), Khalid Al-Ghannam 64 - Sekou Koita 36, Ibrahima Kone 54, Boubacar Traore 70, Mohamed Camara 90

Arabia Saudyjska U-20: Al-Shammari, Abdulhamid, Al-Tambakti, Al-Dawsari, Al-Zahrani - Al-Qahtani, Mahnashi, Al-Ghamdi (65 Al-Beshe), Al-Ghannam (65 Al-Saleem) - Al-Buraikan, Al-Ammar (84 Al-Shanqiti)

Mali U-20: Koita - Konate, Diaby, Kanoute, Konan - Sissoko - Koita, Camara, Traore, Konte (71 Traore) - Kone (76 Diakite)

Strzelaninę w Gdyni rozpoczęli piłkarze Arabii Saudyjskiej. W 9. minucie Firas Al-Buraikan otworzył worek z bramkami, po tym jak otrzymał podanie od Khalida Al-Ghannama. Napastnik przymierzył tuż obok słupka, pozostawiając golkipera bez szans.

Kilka minut później ta sama drużyna stanęła przed kolejną okazją. Po zamieszaniu i faulu Arnauda Konana w polu karnym padł jeden z rywali. Sędzia całe zdarzenie obejrzał na monitorze VAR, po czym zdecydował odgwizdać rzut karny. Z "jedenastki" na 2:0 podwyższył Hassan Al-Tambakti.

Reprezentacja Mali nie składała jednak broni. Jeszcze przed przerwą zdołali zdobyć bramkę kontaktową po błędzie rywali. Sekou Koita znalazł się w dogodnej sytuacji i będąc na skraju pola karnego uderzył w światło bramki, dając tym samym nadzieję kibicom z Afryki na odwrócenie losów tego spotkania.

I faktycznie po zmianie stron ten sam zawodnik zabrał się z piłką w pole karne przeciwnika. Zdecydował się podać do lepiej ustawionego Ibrahima Kone. Co prawda napastnik Mali uderzył nieczysto w piłkę, jednak ta znalazła drogę do siatki i w Gdyni po niespełna godzinie był remis 2:2. Arbiter Slavko Vincic całe zdarzenie obejrzał raz jeszcze na monitorze VAR, ale wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

To nie był jednak koniec wrażeń tego wieczoru. W 64. minucie Saudyjczycy ponownie wyszli na prowadzenie. W sytuacji sam na sam wyśmienicie zachował się Khalid Al-Ghannam, który sprytnym lobem zaskoczył golkipera. Radość piłkarzy z Azji nie trwała jednak długo, bo 6 min później znowu wyrównali rywale. Boubacar Traore pewnie pokonał bramkarza po otrzymaniu podania od Mohameda Camary i ostatnie 20 minut spotkania zapowiadało jeszcze wiele emocji.

Tych nie zabrakło do samego końca. Kropkę nad i w całym pojedynku postawił Camara. Piłkarze z Czarnego Lądu przeprowadzili składną akcję, po której gracz TSV Hartberg przytomnie zachował się uderzając tuż obok słupka. Jego zespół dzięki trzem punktom wskoczył na 2. miejsce w tabeli i przed ostatnią kolejką ma 4 oczka na koncie. W piątek o godz. 18 w Gdyni zmierzy się z liderem - Francją.

Mecze grupy E
25 maja, Francja - Arabia Saudyjska 2:0 (0:0)
28 maja, Arabia Saudyjska - Mali 3:4 (2:1)

• 9 3

• podaja cene biletow 10 i 20 - stadion nawet nie w polowie zapelniony (4)

• 20 0

• a kasy zamkniete - kto to tak zorganizowal ! (3)

• 17 1

• FIFA

• 5 0

• kup przez net i wydrukuj sobie. ja tak zrobilam i nie marudzę (1)

• 3 4

• Nie...

... każdy ma internet i drukarkę. NIE każdy to potrafi zrobić. Jak by były bilety w kasach przed meczem na stadionach, to by frekwencja byłaby o 50%!!!!!!! No ale FIFA wie lepiej(???). Totalnie głupcy. Może chodzi o koników. Ale i tak byłoby więcej kibiców, nawet bez koników. A murawa stadionu miejskiego(Arki) super!!!