Lechia wygrała z Olimpią w pierwszym sparingu

Rafał Sumowski
28 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Pierwszy letni sparing Lechii nie był porywającym widowiskiem. Gdańszczanie przygotowania do sezonu rozpoczęli jednak od wygranej. Na zdjęciu Paweł Stolarski. Pierwszy letni sparing Lechii nie był porywającym widowiskiem. Gdańszczanie przygotowania do sezonu rozpoczęli jednak od wygranej. Na zdjęciu Paweł Stolarski.

Lechia Gdańsk pokonała Olimpię Grudziąz na PGE Arenie 1:0 (1:0). W składzie biało zielonych zagrało tylko pięciu nowych zawodników. Wśród nich pojawił się testowany stoper Piotr Polczak. Zwycięską bramkę z rzutu karnego zdobył Stojan Vranjes.

Bramki: Vranjes 16 (karny)

LECHIA:
I połowa: Podleśny - Stolarski, Polczak, Janicki, Leković - Pietrowski, Vranjes - Frankowski, Wiśniewski, Grzelczak - Aleksić.

II połowa: Rosa - Powszuk, Kamiński, Zyska, Garbacik - Borysiuk, Dźwigała - Grzelczak (69 Stolarski), Kopka, Łazaj (60 Frankowski, 82 Pietrowski) - Buksa.

OLIMPIA: Osiecki - zawodnik testowany, Łabędzki, Kaczmarek, Smoliński, Kłus, Cieśliński, Rogalski, Żołądź, Wożniak, Peter-Bućko oraz Wiśniewski, Kowalczyk, Banasiak, Szczot, Suchocki, Trzepacz, Andelković, Majewski, Śmietanko.

Sobotni sparing obserwuje niespełna 1000 kibiców, gdyż mecz nie był zgłoszony jako impreza masowa. Sobotni sparing obserwuje niespełna 1000 kibiców, gdyż mecz nie był zgłoszony jako impreza masowa.
Z zawodników, którzy w letnim oknie transferowym dołączyli do Lechii, spotkanie z Olimpią w wyjściowym składzie rozpoczęli tylko bramkarz Damian Podleśny i napastnik Danijel Aleksić. Na środku obrony trener Joaquim Machado wystawił natomiast testowanego Piotra Polczaka.

Z nowych zawodników nawet na ławce rezerwowych nie znaleźli się: Daniel Łukasik, Adłan Kacajew, Dariusz TrelaDiogo Ribeiro. Natomiast z drużyną wciąż nie może trenować Bartłomiej Pawłowski, którego do końca czerwca obowiązuje umowa z hiszpańską Malagą.

Ponadto w składzie biało-zielonych zabrakło Zaura SadajewaMacieja Makuszewskiego. Piłkarze, którzy nie znaleźli się w kadrze na mecz, obserwowali spotkanie z trybun.

Już w pierwszej akcji meczu obok słupka groźnie uderzał głową Aleksić. Po chwili jednak groźną akcję skonstruowali goście, ale strzał ostatecznie nie zagroził bramce Podleśnego. Poza tymi akcjami spotkanie rozpoczęło się dosyć sennie, stopniowo budowany atak gdańszczan nie przynosił rezultaty, a pierwsze długie podanie do Aleksicia skończyło się odgwizdaniem spalonego.

W 15. minucie Serb wywalczył jednak rzut karny po dobrej akcji i podaniu Przemysława Frankowskiego. Jedenastkę pewnie egzekwował Stojan Vranjes uderzając przy prawym słupku. Bramka niespecjalnie ożywiła spotkanie. Dopiero po 10 minutach groźnie odpowiedziała Olimpia. Głową uderzał minimalnie niecelnie Adam Cieśliński, ale gracz gości i tak był na pozycji spalonej.

Po błędzie Pawła Stolarskiego w znakomitej okazji znalazł się Marcin Kaczmarek. Były pomocnik Lechii uderzał po ziemi, ale udanie interweniował Podleśny. Pod koniec pierwszej połowy bramkarz biało-zielonych obronił strzał wprowadzonego chwilę wcześniej Macieja Kowalczyka wybijając piłkę na rzut rożny. Po kornerze w zamieszaniu ucierpiał Rafał Janicki, który zakończył pierwszą połowę korzystając z pomocy masażystów.

Po zmianie stron trener Machado niemal kompletnie zmienił skład. Na boisku pozostał jedynie Piotr Grzelczak, a po raz pierwszy w barwach Lechii wybiegli: Adam Dźwigała, Ariel BorysiukAdam Buksa.

Obecne braki w kadrze defensywy zmusiły szkoleniowca gdańska do spróbowania nowych rozwiązań. W środku defensywy zagrał defensywny pomocnik Wojciech Zyska, a nominalny stoper Bernard Powszuk wystawiony został na prawej stronie obrony.

Zaledwie kwadrans pograł Kacper Łazaj. Pomocnik w trakcie akcji złapał się za udo i upadł na boisko najprawdopodobniej doznając urazu mięśnia. Na plac gry w jego miejsce wrócił Przemysław Frankowski.

To właśnie "Franek" znalazł się kilka minut później w dogodnej sytuacji po podaniu Grzelczaka, ale wbiegając w pole karne uderzył z pierwszej piłki nad poprzeczką. Kolejnych okazji strzeleckich było jak na lekarstwo, jedynie Olimpia wywalczyła rzut rożny.

Lechia w ataku poderwała się w samej końcówce. Najpierw indywidualną akcją próbował się Borysiuk, ale rajd środkiem boiska zakończył niecelnym uderzeniem ponad bramką. Chwilę później pomylił się Stolarski.

Ostatnie dwie minuty gospodarze grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Przemysława Kamińskiego, który faulował wychodzącego na czystą pozycję rywala tuż przed polem karnym. Silnie uderzony rzut wolny zatrzymał się jednak na... twarzy Adama Dźwigały. Na szczęście uderzenie nie okazało się zbyt groźne dla pomocnika i mógł kontynuować grę.

Joaquim Machado. Joaquim Machado.
Gdańszczan czeka jeszcze dużo pracy, by zgrać budowany obecnie zespół. Biało-zieloni już w poniedziałek rozpoczną zgrupowanie w Grodzisku Wielkopolskim. Lechia rozegra tam trzy sparingi, w tym z wicemistrzem Polski Lechem Poznań. Na obiektach przy Traugutta zameldują się dopiero 10 lipca po spotkaniu z Apoelem Nikozja, które zaplanowano dzień wcześniej w Chojnicach.

- Nie zagrało dzisiaj kilku zawodników, gdyż narzekali na drobne urazy i nie chciałem ryzykować ich pogłębieniem przed wyjazdem na zgrupowanie. Zaczęliśmy sparingi od zwycięstwa i to cieszy, jestem zadowolony. Mecz z Olimpią był jednak przede wszystkim podsumowaniem okresu dotychczasowych przygotowań. Chciałem, aby zawodnicy zaczęli łapać rytm i zobaczyć jak zawodnicy wypełniają taktyczne obowiązki. W składzie, który wystawiłem nie należy doszukiwać się tego kto jest w tej chwili bliżej pierwszej jedenastki. Ona będzie złożony z tych, którzy najlepiej będą prezentować się w dalszym okresie przygotowań. Jeśli chodzi o Piotra Polczaka, nie rozstrzygnęliśmy jeszcze czy zostanie z drużyną - podsumował swój pierwszy mecz w roli szkoleniowca Lechii trener Machado.

Letnie sparingi Lechii:
bilans: 1 zwycięstwo, bramki 1:0
28 czerwca (Gdańsk, PGE Arena) Olimpia Grudziądz 1:0 (1:0)
bramka: Vranjes (karny)
2 lipca (Grodzisk Wlkp.) Lech Poznań
3 lipca (Grodzisk Wlkp.) Warta Poznań
5 lipca (Grodzisk Wlkp.) Górnik Zabrze
9 lipca (Chojnice) Apoel Nikozja (Cypr)
12 lipca (Gdańsk, Traugutta) Panathinaikos Ateny (Grecja)