Wiadomości

Lechia rozmawia z operatorem o murawie

Lechia Gdańsk

interwencja trojmiasto.pl
Tak wyglądało boisko PGE Areny pod jedną z bramek w poniedziałkowy wieczór.
Tak wyglądało boisko PGE Areny pod jedną z bramek w poniedziałkowy wieczór.

- Jeszcze przed początkiem rundy zwracaliśmy uwagę Arenie Gdańsk Operator na katastrofalny, w naszej opinii, stan płyty boiska i prosiliśmy o podjęcie koniecznych kroków do poprawy jakości murawy - zdradza nam Maciej Bałaziński, dyrektor zarządzający Lechii. Gdański klub za korzystanie ze stadionu płaci rocznie około dwóch milionów złotych, a w umowie dotyczącej użytkowania murawy na PGE Arenie ma wpisane dwa treningi tygodniowo. W lutym, w trosce o stan płyty, biało-zieloni przeprowadzili tam tylko jedne zajęcia. Po naszej poniedziałkowej publikacji, na Letnicy zaczęto... doświetlać trawę. Jest również obietnica codziennego jej dosiewania i nawożenia preparatami odpowiednimi dla niskich temperatur.Po meczach otwierających rundę wiosenną ekstraklasy na Letnicy piłkarzy Lechii Gdańsk z Wisłą Kraków i Zawiszą Bydgoszcz poprosiliśmy operatora stadionu o wyjaśnienia, dlaczego stan murawy na PGE Arenie jest w tak złym stanie. Tego samego zdanie było również ponad 60 procent oceniających boisko w naszej ankiecie.

TRAWA NA PGE ARENIE CZEKA NA POMOC... NATURY. OCEŃ SAM STAN MURAWY. ZAGŁOSUJ i ZOBACZ, CO SĄDZĄ NA TE TEMAT INNI

Otrzymaliśmy obszerne wytłumaczenie zaistniałej sytuacji. Sprowadzały się one do stwierdzenia, że obecnie wymiana murawy nie jest planowana, gdyż czynione jest to zwykle po dużych koncertach. To po nich właśnie trzykrotnie zmieniana była trawa, a łącznie od sierpnia 2011 roku było pięć takich przypadków.

- Wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem murawy na PGE Arenie Gdańsk prowadzone są systematycznie i z uwagą. Reszty musi dopełnić natura. W chwili obecnej murawa wygląda w najlepszy możliwy sposób - tak m.in. przekonywał Lesław Januszewski, rzecznik prasowy operatora stadionu.

Okazuje się, że temat boiska niepokoi również Lechię. Gdański klub ma podpisaną z operatorem obiektu umowę, która gwarantuje mu nie tylko organizowanie na PGE Arenie meczów, ale również dwóch treningów tygodniowo.

- Co do naszych rozmów z operatorem prowadzimy je od kilku tygodni. Jeszcze przed początkiem rundy zwracaliśmy uwagę Arenie Gdańsk Operator na katastrofalny, w naszej opinii, stan płyty boiska i prosiliśmy o podjęcie koniecznych kroków do poprawy jakości murawy. Dotychczas słyszeliśmy, że jest zima, luty i boisko przygotowane jest najlepiej jak się dało - informuje nad Maciej Bałaziński, dyrektor zarządzający Lechii.

Według naszych informacji gdański klub płaci operatorowi około 2 milionów złotych rocznie za korzystanie z PGE Areny. To jednak kwota nie tylko za korzystanie z boiska i szatni przez piłkarzy, ale także opłata za pomieszczenia biurowe, które na stadionie są w gestii Lechii.

- Jeśli chodzi o ten rok, to w styczniu nie było żadnego treningu na PGE Arnie, gdyż pierwszy zespół był głównie na zagranicznych zgrupowaniach. W ciągu 3 tygodni lutego na 6 teoretycznie możliwych treningów (dwa w każdym tygodniu), odbył się jeden, w dniu 10 lutego - przyznaje Michał Lewandowski, rzecznik prasowy Lechii.

Biało-zieloni na co dzień trenują na obiektach przy ul. Traugutta. Do dyspozycji mają tam dwie murawy trawiaste, jedną sztuczną, a nawet w okresie przygotowawczym była możliwość, aby na głównej płycie rozegrać zimą dwa sparingi na głównym boisku.

Jednak korzystanie z tych obiektów reguluje już inna umowa, którą klub zawarł z MOSiR Gdańsk, zarządzającym stadionem. W 2014 roku Lechia z tego tytułu zapłaciła 905 tysięcy złotych.

DLACZEGO LECHIA ZAWIODŁA W MECZU Z ZAWISZĄ?

Sebastian Mila na murawie PGE Areny.
Sebastian Mila na murawie PGE Areny. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl
Po występach na PGE Arenie piłkarze biało-zielonych m.in. kiepskim stanem murawy tłumaczyli stratę punktów w meczu z Zawiszą, choć krytycznych uwag pod adresem boiska nie brakowało już i po inauguracyjnym spotkaniu.

- Na tym boisku ciężko było przyjąć piłkę, a potem podnieść głowę i ją rozegrać. Murawa utrudniała zadanie głównie w ofensywie - mówił Maciej Makuszewski.

- O stanie murawy na PGE Arenie nie chcę już wspominać. Mam nadzieję, że w Chorzowie zagramy na lepszym boisku - dodawał Rafał Janicki.

Natomiast Mateusz Bąk o boisku pisał już kilka dni po meczu na Twitterze.

- Podstawowy problemem boiska na PGE jest nie trawa, a właściwie jej brak, tylko to że podłoże zawsze jest miękkie i grząskie. Przy każdym zwrocie wylatuje cała darń z ziemią, więc co z tego, że będzie trawa na niej. Boisko musi mieć twardsze podłoże - ocenił bramkarz biało-zielonych.

Tematu stanu boiska na PGE Arenie nie zamierza odpuszczać Lechia. Poprosiła o kolejne rozmowy w tej sprawy, a swoje racje wspierać będzie zapisami w umowie.

- Po ostatnich dwóch meczach, kiedy można było porównać murawy na innych stadionach, Operator zauważył chyba w końcu, że murawa na PGE Arenie jest w najgorszym stanie spośród wszystkich boisk, dostaliśmy bowiem potwierdzenie zgody na spotkanie. Ma się ono odbyć jeszcze w tym tygodniu. Mamy nadzieję na pozytywne rozwiązanie tej sytuacji. Lechia Gdańsk płaci Arenie Gdańsk Operator za wynajęcie stadionu na mecze, rolą Operatora jest udostępnić obiekt w pełni przystosowany do rozgrywek ligowych. Z taką murawą, zdaniem Lechii, umowa ze strony Operatora nie jest dotrzymywana - podkreśla dyrektor Bałaziński.

Po naszej poniedziałkowej publikacji okazało się, że pracę na murawie podjęto nawet tego samego dnia wieczorem. Po jedną z bramek stanęła lampa do doświetlania, chociaż kilka godzin wcześniej rzecznik operatora przekonywał:

"Na PGE Arenie podejmowano już próby sztucznego doświetlenia murawy. Jednak efekty nie były satysfakcjonujące. Różnice pomiędzy fragmentami doświetlanymi a pozostałą powierzchnią murawy okazały się niemal niezauważalne".

Co więcej we wtorek do naszej redakcji napłynęło kolejne oświadczenie od rzecznika Januszewskiego.

- Przed następnym meczem Lechii Gdańsk trawa będzie dosiewana i nawożona preparatami odpowiednimi dla niskich temperatur. Rozpoczęliśmy również testy lamp doświetlających murawę na PGE Arenie Gdańsk, rekompensując jej ograniczony dostęp słońca o tej porze roku. - pisze w nim.

Dalej można przeczytać, że "na całej powierzchni boiska trawa zostanie też dosiana. Będzie poza tym nawożona preparatami pobudzającymi i stymulującymi, zgodnie ze specjalnym harmonogramem, który powstał na potrzeby panujących obecnie warunków.
W dalszym ciągu, na bieżąco, trwa również naprawa uszkodzeń pomeczowych murawy, techniką tak zwanego "widełkowania"."

W przekazanym nam oświadczeniu wypowiada się również przedstawiciel firmy opiekującej się murawą na gdańskich stadionach: PGE Arena oraz Traugutta.

-W miejscach najbardziej zacienionych testujemy zestaw doświetlający, który ma wywołać i przyspieszyć procesy wegetacyjne. W czasie, jaki pozostał nam do następnego meczu, powinniśmy osiągnąć efekt widocznej poprawy - zapewnia Tomasz Czuszel z firmy Trawnik Producent.

Tak m.in. odbywa się renowacja murawy na PGE Arenie.
Tak m.in. odbywa się renowacja murawy na PGE Arenie. mat. prasowe PGE Arena Gdańsk

Opinie (136) ponad 10 zablokowanych

 • (6)

  Lepiej niech pogadają z trawą ;)

  • 67 3

  • Jak Gdańsk, który nie potrafi utrzymać zwyklej trawy, ma dbać o parki? (1)

   Przypomnijmy: rocznie 7 mln zł od PGE za nazwę stadionu, 2 mln od klubu (to połowa tego co z budżetu miasta klub dostaje) . Czy uwzględniając niezle pensje i premie na synekurach z ramienia miasta, ochroniarzy i sprzątaczki, to czy za 5 mln rocznie nie są się utrzymywać trawy na poziomie Gdyni?
   ---
   Czy wiecie, że gdy w maju dwa lata temu był turniej piłkarski dzieciaków to zabroniono maluchom (7-8 lat) grać w turfach nie mówiąc o korkach? Bo niby mogli zniszczyć te kartoflisko jeszcze bardziej...

   • 16 6

   • mylą ci się portfele

    7 mln trafia do kasy BIEG która między innymi przy pomocy tych środków spłaca kredyt za stadion. 2 mln trafia do Operatora stadionu. Dodać należy, że roczny koszt utrzymania stadionu to blisko 10 mln.

    • 2 0

  • ? (1)

   NA BETONIE NIC NIE ROŚNIE !

   • 2 6

   • a na rybich odchodach to już w ogóle

    • 8 3

  • W końcu załatwili ta naszą murawe , dogadali się !

   Będzie nowa murawa - 3 D !

   • 0 2

  • wczoraj na stadionie Juventusu w Turynie

   murawa była niczym na Wimbledonie, zarówno przed jak i w trakcie trwania meczu nie było znaczących wyrw a cała płaszczyzna przypominała stół bilardowy. w Turynie temperatury mamy zbliżone do naszych, może warto się zainteresować co to za trawa i co to za firma?
   niech kity nie pociskają że o tej porze roku nie może być dobrej murawy. najpewniej żeby na wiosnę było ładnie trzeba o tym myśleć już jesienią.

   • 3 1

 • Jak to jest, że w Gdańsku mają wieczne problemy z murawą?! (14)

  A w Gdyni gdzie stadion jest już 4 lata nie była wymieniana ani razu? Ilość rozgrywanych meczów i pogoda są niemal identyczne!

  • 71 73

  • a ile bylo koncertow? (7)

   jakie wielkosci macie trybuny bo od tego zalezy czy jest zacienione boisko czy nie
   ile razy trenuje tam Arka (raz na 2 tygodnie, a zimą ani razu)_

   nadal nie widzisz różnicy

   • 53 18

   • Na arinie? Ile było koncertów

    tak ze trzy a już w lipcu 4 latka miną. Wychodzi 0,75 koncertu/rok

    Dajcie spokój tynkarze, cała Polska się śmieje

    • 26 54

   • Co Ty za bzdury wypisujesz to ręce opadają... (1)

    W jakim okresie Arka trenuje tam raz na dwa tygodnie? Fakt zimą nie trenują tam ale chyba Lechia w zimie też nie trenuje na PGE, a jak zaczyna się sezon to zapewne nie codziennie. Zobacz sobie stan murawy na podobnych stadionach - Legii, Jagi czy Śląska. Bez porównania. Jedynie na Lechu jest podobna padlina jak u Was. Piszę tu o dużych stadionach. Reasumując nie macie greenkeepera na poziomie i robią Was w balona. I piszę to bez złośliwości.

    • 24 1

    • zdaje sie ze na Lechu w tej kolejce byla najlepsza murawa w Polsce...

     • 1 2

   • Cały czas podajesz te same argumenty, a nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie... (2)

    ....powiedz jaka jest różnica między wysokością trybun i zadaszeniem PGE Areny, Veltins Arena, Amsterdam ArenA, czy chociażby stadionu Śląska, czy Jagiellonii?

    Na tych dwóch pierwszych na pewno odbywa się wiecej koncertów niz w Gdańsku, a o ilości treningów to nawet nie wspomnę... i wytłumacz mi dlaczego wszędzie trawa rośnie, tylko w Gdansku odpada wielkimi płatami??

    • 13 4

    • (1)

     Teraz pojechałeś ekspercie... Na Veltins arenie zamontowano wysuwane boisko, tzn. że po meczu cała płyta boiska wyjeżdża ze stadionu na zewnątrz, właśnie żeby miec lepsze doświetlenie. Co do pozostałych to weź jeszcze pod uwagę różnice w klimacie, jedynym stadionem z którym łatwo będzie porównać PGE Arenę będzie stadion Baltiki Kaliningrad...

     • 3 1

     • Rozumiem, że Jaga, Śląsk, Legia maja stadiony w klimacie równikowym?

      • 0 0

   • Nie nie widzę z małym ale ,,,,,,

    Arka ma bazę treningową , zaplecze, lechia nie ma nic !

    • 1 1

  • dach jest przyczyną (4)

   brak światła

   • 32 4

   • europa (3)

    stadiony w calej europie maja podobne dachy i problemu nie ma . stadion jest na łajnie budowany to wychodzi błocko

    • 16 18

    • Na zachodzie trawę wymieniaja (2)

     Dużo częściej

     • 20 4

     • (1)

      Na zachodzie murawa wyjeżdża poza stadion i grzeje sie w pełnym świetle, albo jest doswietlana lampami. W dortmundzie 20 lat temu mieli już takie lampy !

      • 15 1

      • "wyjeżdża poza stadion" , hehe

       Tylko na Schalke. I też się to nie za bardzo sprawdza.

       • 4 2

  • ...tylko trawa jest I ligowa więc ma pewnie mniej wymagań...

   a tak na serio to ile słońca dociera na murawę PGE a ile na na kurnik w gduni? Pomyśl i znjadź różnicę...jeśli potrafisz

   • 3 3

 • Wygląda jakby ufo tam wylądowało i przyszli sobie obejrzeć pod bramkę :) (1)

  • 40 3

  • i obsikać slupki

   • 8 0

 • Firma Trawnik mało wiarygodna. (1)

  Tłumaczenie operatora to kluczenie, mówienie półprawd i liczenie na naiwność tych którzy płacą za brak profesjonalizmu firmy.

  • 58 6

  • a ja myślę, że firma Trawnik zrobi wszystko za co dostanie zapłatę

   Winny jest Operator który nie chce dawać pieniędzy na doświetlenie bo to kosztuje najwięcej kasy. Niestety doświetlają tylko najbardziej obciążone części boiska czyli pod bramkami i środek, a powinni to robić na całym boisku i pewnie z 3-4 razy dłużej. Co ma firma opiekująca się trawą do tego? Ma dopłacać do utrzymania?
   Może czas pomyśleć nad sztuczną nawierzchnią. W Moskwie bodajże CSKA gra na sztucznej nawierzchni. Wtedy nie byłoby problemu czy zima, czy lato czy dwa treningi i mecz, czy użytkowanie od świtu do zmierzchu...

   • 0 0

 • Brak kasy i tyle (1)

  Operator stadionu tnie koszty gdzie się da. Dodatkowo wpisuje się to w tradycje gdańskie dot. braku estetyki przestrzeni miejskiej i terenów zielonych tzw. Pastwisk ZDiZ - dbają o to jak menel o swój wygląd.

  • 48 8

  • Tnie Koszta , Lotos przestałsponsorować bo ma Reprezentację , to terak kombinują jak dać zarobić na niekorzystnych umowach jakie podpisali z innymi firmami , np od trawnika ,,, sory Murawy

   • 1 2

 • To doświetlanie pomaga czy nie? (2)

  Pierw mówią, że nie ma znaczenia czy trawa doświetlana czy nie, a teraz próbują doświetlać?

  • 42 1

  • widać że nie mają o tym pojęcia i działają pod publike

   • 17 2

  • we wszystkich klubach mają lampy i doświetlają nawet w Madrycie a u nas

   przez 3 lata mówili że się nie doświetla i lampy są nie potrzebne a teraz chcą doświetlać . Nie moge już słuchać tych znajomych królika co na niczym sie nie znają a dostali posady po znajomości w mieście.

   • 0 0

 • Ten stadion to porażka... (1)

  I finansowo i jak widać pod względem jakości. Niech Lechia trenuje w Gdyni!
  Co na to Budyń Nieudacznik?!

  • 27 61

  • lepeij siedzieć cicho i wyglądać jak idiota

   niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości

   • 3 3

 • Kiedyś na Traugutta nie było mowy o wymianach muraw, doświetlaniach, podgrzewaniach. Ot trawa rosła i tyle. A graja tak samo albo i gorzej. Adamowicz załatwi, wyłożymy parę melonów, stać nas.

  • 31 10

 • Póki operator, władze klubu, miasto i wszyscy, którzy mogą podjąć jakąś decyzję

  nie zrozumieją, że dobra murawa = lepsze widowisko, dopóty Lechia (a także przyjezdni) będą grać kaszankę w ofensywie - nie mówię o skuteczności ale płynności gry - a grą będzie rządzić przypadek.

  A to na pewno ma wpływ na ilość osób na stadionie.

  • 38 7

 • Taka sugestia mała (7)

  1. zerwać starą darń i umowę
  2. wymienić podłoże i firmę

  Podpisać nową umowę z kompetentną i uznaną firmą, bo jak widać oszczędzanie się nie opłaca.

  Jak mnie pamięć nie myli - najlepszą murawą to była ta, którą zrywali tuż przed euro na polecenie UEFA - ta murawa była lepsza od tej zatwierdzonej przez UEFA na Euro2012 - na pewno mają gdzieś ten gatunek i dane podłoża pod nią wtedy zrobionego.

  • 72 3

  • ale wtedy Budyń sięgnie głebiej do kieszeni Gdańszczan (2)

   Wszak i tak nadal dopłacamy do PGE Areny i Lechii. Niech Budyń zlicytuje ze 2-3 swoje mieszkanka i dołoży do swojego "ukochanego" klubu

   • 6 6

   • fajne było euro2012 (1)

    szkoda że już raczej takiej mega fajnej sprawy nie będzie dane nam ponownie przeżyć za naszego życia w tym mieście.

    • 3 4

    • cd

     O ile pamiętam to na euro 2012 obsługę płyty boiska miała ta sama firma co teraz... Może problem tkwi głębiej.

     • 0 0

  • Taka sugestia mała (1)

   Zburzyć , beton wywieźć w pole, nawieźć ziemię , oddać ludzim na ogródki działkowe.

   Z pożytkiem dla mieszkańców, nie trzeba będzie wywalać w BETON kolejnych setek milionów złotych z podatków mieszkańców i Państwa .

   • 3 8

   • no co ty?

    wolę z podatków państwa coś mieć
    niż żeby z podatków państwa wąska grupa polityków się wzbogacała

    • 4 2

  • zapomniałes o pkt 3 (1)

   3. zmiany zasponsoruje obywatel gras

   • 1 3

   • gunter grass

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 30.01.2021 godz. 17:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

78%

154 typowania

x

11%

22 typowania

2

11%

21 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Radosław Dymkowski 16 32 68.8%
2. Marcin Dymkowski 16 30 62.5%
3. Krzysztof Ogonowski 16 29 68.8%
4. Stefan Sandach 16 29 62.5%
5. Doktor Kuki 16 29 62.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 14 9 2 3 23:15 29
2 Raków Częstochowa 14 8 4 2 27:15 28
3 Pogoń Szczecin 14 8 4 2 20:8 28
4 Śląsk Wrocław 14 7 2 5 21:15 23
5 Górnik Zabrze 14 7 2 5 18:14 23
6 Zagłębie Lubin 14 6 4 4 18:15 22
7 Jagiellonia Białystok 14 6 2 6 22:24 20
8 LECHIA GDAŃSK 14 6 1 7 20:19 19
9 Lech Poznań 14 4 5 5 23:22 17
10 Cracovia 14 5 6 3 18:17 16
11 Wisła Płock 14 4 4 6 17:20 16
12 Wisła Kraków 14 3 5 6 19:19 14
13 Piast Gliwice 14 3 5 6 17:18 14
14 Warta Poznań 14 4 1 9 13:19 13
15 Stal Mielec 14 3 4 7 17:28 13
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 14 2 3 9 13:38 9

Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.

Wyniki 14 kolejki:

 • Cracovia - LECHIA GDAŃSK 0:3 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Warta Poznań 2:1 (1:0)
 • Wisła Płock - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 (3:0)
 • Legia Warszawa - Stal Mielec 2:3 (2:2)
 • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
 • Lech Poznań - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
 • Piast Gliwice - Raków Częstochowa 0:0
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Terminarz

30.01 (sob) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj bez publiczności Jagiellonia Białystok
05.02 (pt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Warta Poznań
09.02 (wt) godz.14:30 Puszcza Niepołomice typuj bez publiczności LECHIA Gdańsk
19.12.2020 (sob) godz.17:30 Cracovia 0:3 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
14.12.2020 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 0:1 bez publiczności Wisła Płock LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane