Derby dla Arki. Pierwsza porażka Lechii

7 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Tego przyłożenia sędzia najpierw nie uznał. Potem zmienił decyzję i kolejne 5 punktów zapisano na konto Szymona Sirockiego

Tak jak zapowiadał Łukasz Szostek, rugbiści Arki byli żadni rewanżu za wrześniową porażkę w Gdańsku (9:13) i swój cel zrealizowali. W Gdyni przez większą część derbów Trójmiasta byliśmy świadkami jednostronnego spotkania. "Buldogi" wygrali wysoko, za pięć punktów - 44:19. Sukces zapewnili sobie praktycznie w pierwszej połowie, którą wygrali 30:7, a dwa przyłożenia zdobyli nawet w liczebnym osłabieniu. Dla "Lwów" to pierwsza porażka w tym sezonie.

1 Bartkowiak, 2 Wojaczek, 3 Bojke - 5 Podolski, 25 Zdunek - 6 Rafał Kwiatkowski, 7 Grabowski, 8 M.Dąbrowski - 9 Szostek - 10 Banaszek - 11 Rakowski, 12 Stępień, 13 Szrejber, 14 Sirocki - 15 Zaradzki
Sędziowie: Michałkiewicz (Warszawa) oraz Michalik, Bedyński
Widzów: 800
1 Witoszyński, 2 Buczek, 3 Kaszuba - 4 T.Nowak, 5 Doroszkiewicz - 6 Dabkiewicz, 7 Olszewski, 8 Pawłowski - 18 Piszczek - 10 M.Popławski - 11 Robert Kwiatkowski, 12 Wilczuk, 24 Bracik, 14 Rokicki - 15 Jurkowski
  • 45' 13 Szrejber Zmiany 21 Plichta
  • 74' 6 Rafał Kwiatkowski Zmiany 17 Korbolewski
  • 74' 15 Zaradzki Zmiany 23 Szyc
  • 74' 8 P.Dąbrowski Zmiany 16 Mikołajczyk
  • 74' 25 Zdunek Zmiany 22 Zypper
  • 77' 7 Grabowski Zmiany 19 Paszkowski
  • 77' 9 Szostek Zmiany 18 Witt
  • 5' 1 Witoszyński Zmiany 17 Kacprzak
  • 41' 15 Jurkowski Zmiany 19 Narwojsz
  • 51' 12 Wilczuk Zmiany 23 Zajkowski
  • 63' 5 Doroszkiewicz Zmiany 21 Wójcik
  • 79' 11 Robert Kwiatkowski Zmiany 22 Mrozewski
  • 79' 21 Wójcik Zmiany 20 Wenta
  • 10' Szrejber
  • 24' Sirocki
  • 31' Szrejber
  • 37' Grabowski
  • 54' Plichta
  • 62' Sirocki
Punkty Punkty
  • 40+1 Kaszuba
  • 65' T.Nowak
  • 80' Kaszuba
  • 3' Banaszek
  • 14' Banaszek
  • 11' Banaszek
  • 25' Banaszek
  • 55' Banaszek
  • 63' Banaszek
  • 40+2 M.Popławski
  • 80' M.Popławski
  • 21' Rakowski

POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW:
MACIEJ STACHURA (Arka Gdynia):
Chcieliśmy się zrewanżować za porażkę w Gdańska. Tam przydarzył nam się najsłabszy mecz tej rundy. Udało nam się. Zaskoczeniem są rozmiary tej wygranej. Pierwsza połowa była perfekcyjna w naszym wykonaniu, z wyjątkiem ostatniej minuty, gdy straciliśmy punkty po maulu. Już do przerwy zapewniliśmy sobie punkt bonusowy.

Wiedzieliśmy, że w drugiej połowie Lechia ruszy do odrabiania strat. I to uczyniła. Mecz się trochę wyrównał. Ale my dalej też punktowaliśmy. Cieszymy się ogromnie. Wygrana z bonusem nad takim zespołem jak Lechia, w meczu derbowym to podwójna satysfakcja.

OGNIWO WYGRAŁO W WARSZAWIE. BRONIŁO SIĘ PRZED PONAD 20 KARNYMI

PAWEŁ LIPKOWSKI (Lechia Gdańsk):
Arka była zdecydowanie lepszym zespołem w każdym elemencie i zasłużyła wygrała. My popełniliśmy tak dużą liczbę błędów, indywidualnych i drużynowych, że naprawdę było trudno w tym meczu coś więcej zrobić. Trzy zrywy niestety nie wystarczyły na Arkę. Przegraliśmy zbyt wysoko.

Nie pamiętam, kiedy ostatnio zdarzyła nam się tak słaba pierwsza połowa. Raczej dobrze jesienią zaczynaliśmy mecze. W Gdyni zupełnie ta część nam nie wyszła. Broniliśmy słabo, popełnialiśmy błędy, a Arka miała też trochę szczęścia, ale szczęścia sprzyja lepszym. Bezpańskie piłki na ogół trafiały do nich, dzięki temu uzyskiwali przewagę. Myśmy nie mogliśmy wejść na swoje obroty, nie mogliśmy znaleźć właściwego trybu.

Myślę, że niektórych chłopaków zgubiła też trema. W trzeciej linii grało trzech 20-latków. Ci młodsi zawodnicy zaliczyli 2 może 3 derby w życiu. Wcześniej wchodzili z ławki, teraz musieli podjąć inicjatywę w grze.

przeczytaj co mówiono w obu zespołach przed derbami

SZOSTEK: JESTEŚMY ŻĄDNI REWANŻU. LIPKOWSKI: JEDZIEMY WYGRAĆ

w Gdańsku we wrześniu Lechia triumfowała 13:9

LECHIA PRZERWAŁA ZWYCIĘSKĄ PASSĘ ARKI PO PIĘTNASTU MECZACH
jako pierwsi na boisko wyszli lechiści, gdańszczanie w biało-zielonych strojach
powoli zapełniają się trybuny, jednak na razie nie ma więcej niż tysiąc osób
wychodzą arkowcy na murawę przy brawach publiczności, gospodarze zagrają na żółto-niebiesko
1'
od środka rozpoczęła Lechia, ze środka piłkę wykopnął M.Popławski
2'
pierwszy atak Arki, przenieśli piłkę ręką z własnej połowy na pole 22 metrów Lechii
2'
zablokowana próba drop-goala Banaszka
3'
karny dla Arki, niczym w piłce nożnej, piłka ustawione 11 metrów od słupów
3 punkty
3'
[3:0] Celny kop i Banaszek (ARKA) zdobywa 3 punkty z karnego
5'
indywidualna akcja Sirockiego (ARKA), przekopnął piłkę, a potem walczył o nią z rywalami na ich połowie
5'
Sirocki (ARKA) zaniósł ostatecznie piłkę na pole punktowe, ale punkty nie zostały uznane, Sędzia dopatrzył się, że skrzydłowy Arki zbił piłkę do przodu ręką
5'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Witoszyński, w jego miejsce wchodzi Kacprzak.
6'
tendencyjny wrzut z autu Lechii w środkowej strefie boiska
8'
mecz toczy się przy przewadze Arki
9'
pierwsze ostre spięcie, Zaradzki (ARKA) ucierpiał w zderzeniu z Rokickim (LECHIA)
10'
zbicie do przodu piłki przez Wilczuka (LECHIA), młyn dla Arki około 40 metrów od jej pola punktowego
5 punktów
10'
[8:0] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Szrejber (ARKA) Po młynie Szostek przebiegł z piłką do pola "22" metrów rywali, przekazał ją do Szrejbera, a center ataku zaniósł ją pod słupy.
2 punkty
11'
[10:0] 2 punkty z podwyższenia zdobywa bez problemu Banaszek (ARKA).
13'
Jurkowski (LECHIA) zaatakowany na własnym polu 22 metrów przez Rakowskiego (ARKA) wykopnął piłkę w aut
14'
po aucie dla Arki jest karny około 20 metrów od słupów
3 punkty
14'
[13:0] Celny kop i Banaszek (ARKA) zdobywa 3 punkty z karnego
15'
Arka z łatwością powstrzymuje ataki Lechii i od razu próbuje wyprowadzać swoje, tak jak teraz czyni to Sierocki
16'
Stępień (ARKA) wkopnął piłkę w pole 22 metrów Lechii, od razu na Jurkowskiego (LECHIA) ruszył Sirocki (ARKA), ale tym razem gdańszczanie poradzili sobie
17'
mecz toczy się przy słonecznej aurze, na trybunach około 800 kibiców, nie ma zorganizowanego dopingu, brawa rozlegały się na razie tylko po punktach dla gospodarzy
19'
indywidualna akcja Rokickiego (LECHIA), zaatakowany przez Zaradzkiego (ARKA) kopnął piłkę przed sobą, pobiegł za nią Jurkowski (LECHIA), ale nie zdążył jej przejąć nim opuściła boisko
21'
Rakowski (ARKA) już po przekopnięciu piłki przez Rokickiego (LECHIA) zaatakował zawodnika Lechii i powalił go na ziemi
21'
"Sędzia. Żółta kartka" - krzyczą co niektórzy kibice z Gdańska
21'
Sędzia przychylił się do tych głosów. Żółtą kartką został ukarany Rakowski (Arka).
21'
przez 10 minut Arka będzie grać w "14", dla Lechii to szansa, by wrócić do meczu
5 punktów
24'
[18:0] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Sirocki (ARKA) Indywidualna akcja skrzydłowego, mijał rywali slalomem, a pokonał około 35 metrów z piłką, by położyć ją między słupami
2 punkty
25'
[20:0] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Banaszek (ARKA).
25'
sędzia nie pozwala, aby masażysta Arki udzielił na boisku pomocy Sirockiemu (ARKA)
26'
jest zmiana, za Sirockiego (ARKA) wszedł Plichta, zobaczymy, czy tylko roszada czasowa, czy Szymon już nie wróci do gry, byłaby to dla Arki duża strata, bo z łatwością radził sobie z defensywą rywali
27'
"Lechia ostrzej trochę" - okrzyk z trybun
27'
Lechia mimo liczebnej przewagi ma kłopoty, by przekroczyć linię środkową
28'
udało jej się to po przekopie M.Popławskiego (LECHIA), 4 metry od pola punktowego Arki wrzut z boku boiska dla gdynian
28'
Arka wybroniła się, przekop Banaszka przenosi grę na połowę Lechii
29'
Sirocki (ARKA) wrócił na boisko, to on asekurował teraz piłkę, którą przekopnął Popławski, by nie doszedł do niej Rokicki (LECHIA)
30'
Rakowski (ARKA) wymonie sędziemu pokazuje na nadgarstek, sugerując, by czas aby wrócił na boisko
5 punktów
31'
[25:0] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Szrejber (ARKA). Znów niemoc Lechii w obronie. Szrejber spokojnie pobiegł po punkty prawym skrzydłem
32'
najtrudniejsza jak dotąd pozycja do kopania dla Banaszka, ustawił piłkę 5 metrów od linii bocznej, nie trafił z podwyższenia
32'
Arka ma już trzy przyłożenia, kolejne da jej punkt bonusowy
32'
Arka w komplecie, Rakowski (ARKA) wrócił na boisko, jak się okazała gra w "14" nie była zbyt dotkliwa, gospodarze w tym okresie zdobyli dwa przyłożenia
34'
drugi już w tej połowie tendencyjny wrzut z autu Lechii
35'
takich kłopotów w autach nie ma Arka, Wojaczek (ARKA) dobrze wrzucił w polu 22 metrów Lechii i gospodarze próbują atakować
35'
sytuacja kuriozum, Szostek (ARKA) przekopnął piłkę, Robert Kwiatkowski (LECHIA) tak ją niefortunnie łapał, że podał do Sirockiego (ARKA), skrzydłowy Arki ustawiony 2 metry od pola punktowego jedna również jej nie złapał, jajo wypadło mu do przodu, młyn dla Lechii
5 punktów
37'
[30:0] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Grabowski (ARKA) Tym razem wszystko już z przepisami. Do przekopu Banaszka doszedł Grabowski i zdobył kolejną piątkę
38'
Banaszek (ARKA) kopał z podobnej pozycji co poprzednio, nie trafił
38'
Arka zapewniła sobie już punkt bonusowy, ma cztery przyłożenia
40'
karny dla Lechii, była pozycja do kopania, ale gdańszczanie, i słusznie, zdecydowali się na kop w aut. Spróbują zakończyć akcję maulem po wrzucie z autu
40+1
karny dla Lechii na piątym metrze
5 punktów
40+1
[30:5] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Kaszuba (LECHIA), który okazał się najsprytniejszy w formacji młyna
2 punkty
40+2
[30:7] 2 punkty z podwyższenia zdobywa M.Popławski (LECHIA).
40+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PROWADZI Z LECHIĄ 30:7
40'
Oby ta ostatnia, udana akcja Lechii sprawiła, że po przerwie mecz stanie się bardziej wyrównany. W pierwszej połowie zdecydowanie dominowała bowiem Arka. Gdynianie bezwzględnie wykorzystali błędy defensywy rywali i już zapewnili sobie punkt bonusowy, gdyż mają 4 przyłożenia. Trudni do powstrzymania dla biało-zielonych są zwłaszcza zawodnicy formacji ataku "Buldogów": Sirocki (ARKA) i Szrejber (ARKA)
w przerwie Marek Płonka, selekcjoner reprezentacji Polski i były zawodnik i trener Lechii udziela na boisku wywiadu jednej ze stacji telewizyjnych
jako pierwsi z szatni wraca na boisko Lechia
są też na boisku już stadionie, czekamy na Arkę
wybiegają arkowcy witani brawami publiczności
41'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jurkowski, w jego miejsce wchodzi Narwojsz.
41'
drugą połowę rozpoczęła Arka
42'
piłka wypadła do przodu Szrejberowi (ARKA), koniec akcji Arki 20 metrów od pola punktowego
43'
kolejne zagranie do przodu Arki, tym razem piłka uciekła Rafałowi Kwiatkowskiemu
44'
pomocy medycznej potrzebuje Szrejber (ARKA)
45'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szrejber, w jego miejsce wchodzi Plichta.
46'
tym razem przód Lechii, młyn dla Arki niespełna 25 metrów od pola punktowego gości
46'
Plichta (ARKA) wywalczył aut 15 metrów od pola punktowego Lechii
47'
po wygranym aucie zawodnicy Arki znów wypuścili piłkę do przodu, na razie dużo tego typu błędów po przerwie z obu stron
49'
Bracik (LECHIA) blisko przechwycenia piłki po przekopie, ale dobrze interweniował Sirocki (ARKA), potrącił zawodnika Lechii, a rywalowi wypadła piłka do przodu
50'
spalony Arki, karny dla Lechii z połowy boiska
51'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wilczuk, w jego miejsce wchodzi Zajkowski.
51'
kolejny przód, tym razem na linii 22 metrów Arki taki błąd popełniła Lechia
5 punktów
54'
[35:7] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Plichta (ARKA). Po szybkiej kontrze, którą rozprowadził Banaszek, na pole punktowe pobiegł rezerwowy "Buldogów"
2 punkty
55'
[37:7] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Banaszek (ARKA).
57'
pomocy medycznej wymaga Kaszuba (LECHIA), bokserska kontuzja, krwawi jego łuk brwiowy, kapitan Lechii ucierpiał w starciu ze Zdunkiem
59'
ładnie wyglądająca akcja Lechii skończona, gdyż piłka wypadła do przodu Kwiatkowskiemu
62'
sędzia najpierw nie uznał punktów Sirockiego (ARKA), gdyż wydawało mu się, że rugbista Arki zamiast położyć piłkę to wypuścił ją do przodu
5 punktów
62'
[42:7] Po konsultacji z bocznym sędzią arbiter zmienił decyzję. Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Sirocki (ARKA).
2 punkty
63'
[44:7] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Banaszek (ARKA).
63'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Doroszkiewicz, w jego miejsce wchodzi Wójcik.
5 punktów
65'
[44:12] Szybka odpowiedź gdańszczan. Przyłożenie i 5 punktów zdobywa T.Nowak (LECHIA).
66'
M.Popławski (LECHIA) nie trafił z podwyższenia
67'
blisko kolejnego przyłożenia dla gospodarzy Podolski (ARKA), zatrzymany 5 metrów od celu
69'
nieudana próba drop-goala Banaszka
69'
Grabowski (ARKA) przejął piłkę, w pole punktowe kopnął ją Rafał Kwiatkowski (ARKA), z przyłożeniem obronnym zdążył Robert Kwiatkowski (LECHIA)
70'
podanie piłki do przodu Dabkiewicza (LECHIA) 18 metrów od własnego pola punktowego
71'
Kontra Rokickiego (LECHIA), gdy miał przed sobą już tylko Sirockiego (ARKA) zdecydował się na przekop, ale zawodnik Arki przechwycił piłkę
73'
Arka przygotowuje cztery zmiany równocześnie
74'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rafał Kwiatkowski, w jego miejsce wchodzi Korbolewski.
74'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zaradzki, w jego miejsce wchodzi Szyc.
74'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza P.Dąbrowski, w jego miejsce wchodzi Mikołajczyk.
74'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zdunek, w jego miejsce wchodzi Zypper.
75'
"Trochę odważniej zagrajcie" - okrzyki kibiców pod adresem Lechii
76'
karny dla Lechii, grają goście do autu, bo do pola punktowego zostało kilka metrów
76'
szykują się kolejne zmiany z obu stron
77'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grabowski, w jego miejsce wchodzi Paszkowski.
77'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szostek, w jego miejsce wchodzi Witt.
79'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Robert Kwiatkowski, w jego miejsce wchodzi Mrozewski.
79'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wójcik, w jego miejsce wchodzi Wenta.
5 punktów
80'
[44:17] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Kaszuba (LECHIA), który przepchnął rywali i z piłką "wjechał" w pole punktowe
2 punkty
80'
[44:19] 2 punkty z podwyższenia zdobywa M.Popławski (ARKA).
80+1
"Jeszcze jedno przyłożenie" - krzyczą kibice Lechii pod adresem biało-zielonych, jeśli by tak się stało, wróciliby do Gdańska z punktem
80+1
jesteśmy już w doliczonym czasie, a Arka przeniosła piłkę na połowę Lechii, na razie gospodarze mają 5, a Lechia żadnego punktu do ligowej tabeli
80+2
"Arka Gdynia" - skandują kibice, gospodarze blisko kolejnych punktów
80+2
Kaszuba (LECHIA) przejął piłkę
80+3
niepotrzebne przepychanki na koniec, karny dla Lechii 15 metrów od jej pola punktowego
80+4
Piszczek (LECHIA) i Rokicki (LECHIA) wyprowadzili atak Lechii, skończył się 25 metrów od celu
80+4
KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA 44:19
rugbiści Arki cieszą się razem z kibicami, są śpiewy: "Trójmiasto do nas należy..."
z głośników raperski kawałek: "Arka pędzi ostro, po mistrzostwo..."

8 Skra Warszawa 9 0 0 9 104:425 1

* Posnania nie przystąpiła do rundy wiosennej.

Tabela wprowadzona: 2015-11-07

Wyniki 9 kolejki

• ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK 44:19 (30:7)
  • Skra Warszawa - Ogniwo Sopot 15:38 (0:24)
  • Posnania - Master Pharm Budowlani Łódź 7:35 (7:22)
  • Pogoń Siedlce - Orkan Sochaczew 59:17 (26:5)

Opinie (57) 6 zablokowanych

• Brawo Arka! Pękny weeknd. Lechia na kolanach. (5)

Lider tabeli w piłkę nożną, lider w rugby! Mistrz jest tylko jeden

• 69 41

• lider 24 godzinny 1 ligi ale cieszą mnie twoje kompleksy (4)

• 17 16

• najwazniejsze ze was dymamy w rugby (3)

Mnie pilka nie interesuje

• 16 12

• jeszcze wiele lat minie, nim zbliżycie się do ilości tytułów zdobytych w rugby przez Lechię (2)

ale i tak to nie ma znaczenia, to jest sport, ktoś musi przegrać, żeby wygrać mógł ktoś.Kto tego nie rozumie, nie powinien interesować się sportem wcale.

• 14 14

• nie zapomnij ze Rcag powstalo w 1997 roku :) (1)