mik, jag.
6 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 18:48 (6 lipca 2016)

Przemysław Macierzyński daleko był od "11" Lechii. Dlatego spróbuje przebijać się przez młodzieżową drużynę Benfiki Lizbona. Przemysław Macierzyński daleko był od "11" Lechii. Dlatego spróbuje przebijać się przez młodzieżową drużynę Benfiki Lizbona.

Przemysław Macierzyński udał się na testy medyczne do Benfiki Lizbona. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, 17-latek zostanie wypożyczony do portugalskiego klubu na rok. Już bez tego napastnika Lechia udała się na trzeci letni sparing. W wyjazdowym pojedynku przeciwko Chojniczance w gdańskiej drużynie zadebiutował Rafał Wolski. Pomocnik wykupiony z Fiorentiny zapisał na swoim koncie asystę, pierwszego gola w gdańskich barwach strzelił Marco Paixao, ale biało-zieloni przegrali z I-ligowcem 1:2 (1:0). Złamaną szczęką spotkanie okupił Lukas Haraslin.

PIŁKARZE LECHII W PIĄTEK ZAPREZENTUJĄ SIĘ KIBICOM

M.Paixao 33 - Podleśny 72 (samobójcza), Krzywicki 90

LECHIA (I połowa): Milinković-Savić - Janicki, Maloca, Wojtkowiak - F.Paixao, Chrapek, Gamakow, Wolski, Pawłowski - Krasić, M.Paixao
(II połowa): Podleśny - Stolarski, Gerson, Chrzanowski, Kałahur - Haraslin (75 Pawłowski), Kovacević, Makowski, Kobylański, Letniowski - Buksa

- Ze względu na opieszałość Fiorentiny uciekły mi dwa sparingi. Na pewno szkoda, gdyż gra w nich pomogłaby mi szybciej wejść w drużynę. Ale na szczęście zostały jeszcze dwa. Dlatego liczę, że jak najszybciej uda mi się wkomponować w ten zespół i zgrać z chłopakami - mówił nam przed wyjazdem do Chojnic Rafał Wolski, który trenował z Lechią już w Gniewinie, ale mógł zagrać dopiero przeciwko Chojniczance.
Pomocnik w "11" zajął miejsce Sebastiana Mili, który podobnie m.in. jak Grzegorz Kuświk do Chojnic nie pojechał z uwagi na uraz. Wolski przejawiał dużą ochotę do gry. Gola mógł zdobyć w 23. minucie, ale w dobrej okazji spudłował. Natomiast 10 minut później zaliczył asystę.

Wolski dośrodkował na głowę Marco Paixao, który zdobył prowadzenia i zaliczył pierwsze trafienie w biało-zielonych barwach. Dla Portugalczyka była to już druga szansa na bramkę. W 10. minucie w pojedynku sam na sam z Wojciechem Pawłowski lobował byłego bramkarza m.in. Lechii, ale piłka zamiast do siatki trafiła w słupek.

REKONWALESCENCI LECHII WRACAJĄ DO GRY

Także swoje okazje mieli I-ligowcy. Vanja Milinković-Savić obronił m.in. strzał Piotra Kieruzela, a w jeszcze lepszej sytuacji spudłował Bartłomiej Niedziela.

Na drugą połowę Piotr Nowak wprowadził całkowicie inną "11". W 50. minucie znów słupek uratował Chojniczankę. Tym razem stanął on na przeszkodzie Tomaszowi Makowskiemu, defensywnemu pomocnikowi reprezentacji Polski do lat 17, który tego lata przebić się z juniorów do pierwszej drużyny Lechii. Potem już strzelali tylko gospodarze.

Damiana Podleśnego, który ostatnie 1,5 roku spędził na wypożyczeniu w Chojnicach, jako pierwszy sprawdził Filip Kozłowski. W pojedynku sam na sam lepszy był gdański bramkarz. Natomiast w 72. minucie zachował się on fatalnie. Próbując złapać piłkę po dośrodkowaniu Mariusza Kryszaka, golkiper sam wrzucił sobie piłkę do siatki.

Podleśny nie zdołał także ocalić dla biało-zielonych remisu. W 90. minucie odbił piłkę po strzale Kozłowskiego, ale był bezradny wobec dobitki Marcina Krzywickiego.

Z jak najlepszej strony starał się wykazać Hieronim Gierszewski. 19-latek Lechii, który w najbliższym sezonie ma grać w Chojnicach na zasadzie wypożyczenia, był blisko wyrównania w 71. minucie. Piłkę z linii bramkowej wybił wówczas Paweł Stolarski.

ADAM MANDZIARA: MARCO PAIXAO TO PRAWIE NASZ TRZECI LETNI TRANSFER. PRZECZYTAJ WYWIAD Z PREZESEM LECHII

Co gorsza Lechia nie tylko przegrała z I-ligowcem, ale meczu nie mógł dokończyć Lukas Haraslin. Słowak ucierpiał po zderzeniu z Kieruzelem. Po meczu pojechał do szpitala na prześwietlenie z mocno opuchniętym policzkiem. Okazało się, że doznał pęknięcia kości szczękowej.

SPARINGI LECHII PRZED SEZONEM 2016/17
Bilans: 1 zwycięstwo, 2 porażki; bramki 3:6

26.06 Gniewino, Apoel Nikozja (Cypr) 2:1 (1:0)
Bramki dla Lechii: Sebastian Mila 2

2.07 Gniewino, Partizan Belgrad (Serbia) 0:3 (0:2)

6.07 Chojnice, Chojniczanka 1:2 (1:0)
Marco Paixao

9.07 Gniewino, Bytovia (I liga)

JERZY JASTRZĘBOWSKI: ZŁOŚĆ TRENERA NOWAKA DOBRZE WRÓŻY

Do Chojnic oczywiście nie pojechał już Przemysław Macierzyński. Trenował on z seniorami Lechii na zgrupowaniu w Gniewinie, ale Piotr Nowak ani razu nie skorzystał z jego usług. Tym większym zaskoczeniem jest zaproszenie dla 17-latka ze strony Benfiki Lizbona.

- To dla mnie duży zaszczyt, że znalazłem się w kręgu zainteresowań takiego klubu. To dla mnie duża szansa. Lecę do Portugalii ze sporymi nadziejami, że moja piłkarska kariera nabierze jeszcze większego rozpędu - stwierdził Macierzyński na oficjalnej stronie klubowej.
W Benfice napastnik przewidywany jest na razie do treningów i gier w młodzieżowej drużynie Benfiki bądź w w najlepszym przypadku w najbliższym sezonie zagrałby w zespole rezerw, występujących na zapleczu portugalskiej ekstraklasy. Podobnie zresztą jego kariera przebiegała w Lechii.

Przemek trafił do Gdańska w grudniu 2014 roku z SMS Łódź. Występował przede wszystkim w juniorach i III-ligowych rezerwach. 7 czerwca 2015 r. zadebiutował w barwach seniorskiej drużyny w ekstraklasie, zmieniając w 96. minucie Sebastiana Milę w przegranym 2:4 spotkaniu z Jagiellonią Białystok. Na razie to jego jedyny występ w ekstraklasie.

W Benfice Macierzyński będzie miał okazje spotkać się Pawłem Dawidowiczem, który w maju 2014 roku przeniósł się z Gdańska właśnie na Estadio da Luz. Defensywny pomocnik wystąpił w 56 spotkaniach rezerw i zdobył 3 gole, ale w rezerwach. Na debiut w barwach pierwszej drużyny mistrza Portugalii wciąż czeka. Dopiero teraz został włączony do przygotowań pierwszej drużyny.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z PAWŁEM DAWIDOWICZEM, W KTÓRYM MÓWI M.IN. O GRZE W BENFICE

RUCHY KADROWE W LECHII GDAŃSK PRZED SEZONEM 2016/17
Przyszli: Rafał Wolski (pozycja: pomocnik, poprzedni klub: Fiorentina, Włochy, wiosną na wypożyczeniu w Wiśle Kraków, transfer definitywny za około 0,5 mln euro, kontrakt do 30.06.2019 z opcją przedłużenia), Miłosz Kałahur (obrońca, z drużyny juniorów, 30.06.2018)), Milen Gamakow (defensywny pomocnik, narodowość: Bułgaria, Botew Płowdiw, Bułgaria, wolny transfer, 30.06.2019 z opcją przedłużenia o rok), Bartłomiej Pawłowski (pomocnik, Korona Kielce, 30.06.2017), Damian Podleśny (bramkarz, Chojniczanka, 30.06.2017) - obaj powrót z wypożyczeń.

Przedłużył kontrakt: Piotr Wiśniewski (napastnik, umowa do 30 czerwca 2017)

Odeszli: Damian Garbacik (obrońca, nowy klub GKS Katowice, transfer definitywny po zakończeniu wypożyczenia do Chojniczanki), Maciej Makuszewski (pomocnik, Lech Poznań, po skróceniu wypożyczenia z Vitorii Setubal, Portugalia, wypożyczenie na sezon 2016/17 z opcją pierwokupu), Marko Marić (bramkarz, koniec wypożyczenia z Hoffenheim, Niemcy), Dariusz Trela (bramkarz, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, wolny transfer)

Mogą odejść: Przemysław Macierzyński (napastnik, Benfika Lizbona, Portugalia - roczne wypożyczenie), Adam Buksa (napastnik), Łukasz Budziłek (bramkarz), Adam Dźwigała (pomocnik) - na wypożyczenia, Daniel Łukasik (pomocnik) - zgoda na wypożyczenie do zagranicznego klubu, Neved Marković (Serbia, obrońca), Rudinilson (Gwinea Bissau, obrońca) - obaj skrócenie kontraktów

TUTAJ AKTUALNA KADRA PIERWSZEJ DRUŻYNY
mik, jag.

Opinie (97) ponad 10 zablokowanych

• (2)

Myślałem, że Sławek Peszko znalazł nowy klub pod dobrym występie na Euro we Francji.

• 48 26

• Tak, będzie grał z Kielinim w Juve

• 12 5

• Gdzie on będzie grał? Rezerw nie ma. Całe swoje życie ułożył pod Euro zagrał 35 minut dostał żółtko zrobił 3 faule.

• 16 5

• życzę powodzenia

• 32 9

• Wielka Lechia Gdansk (6)

W Gdansku sie dzieje! Juz niedlugo to zawodnicy Lechii beda stanowic o sile Reprezentacji Polski.