Magdalena Mroczkiewicz wygrała drugą eliminację PP

21 stycznia 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Magdalena Mroczkiewicz nadal niepokonana na krajowych planszach! Florecistka Sietom AZS AWF Gdańsk przed własną publicznością wygrała drugą eliminację Pucharu Polski. Wśród mężczyzn jedno trafienie dzieliło od finału jej kolegę klubowego, Krzysztofa Walkę. triumfował Tomasz Ciepły (Warta Poznań).

Popularna "Mrówka" rozpoczęła turniej od... przegranej z młodszą koleżanką klubową, Karoliną Chlewińską 2:5. Ta porażka sprawiła, że przed walkami pucharowymi została rozstawiona z numerem 4. Jednak później podopieczna Tadeusza Pagińskiego niemal z minuty na minutę była lepsza.

W 1/16 finału rozbiła Martę Matysik (Sietom) 15:2,

w 1/8 - Joannę Bórkowską (Polonia leszno) 15:3, a gdy w ćwierćfinale jeszcze raz zmierzyła się z Chlewińską, triumfowała 15:6.

Za przedwczesny finał można uznać półfinałową potyczkę gdańszczanki z Małgorzatą Wojtkowiak (Warta). Początkowo nawet prowadziła rywalka (3:2), ale jej opór Magda złamała, gdy od wyniku 7:7 zadała cztery trafienia z rzędu. Ostatecznie wygrała 15:10.

W pojedynku finałowym nie miała już najmniejszych kłopotów z Anną Janas (AZS AWF Warszawa). Prowadziła 5:0, 10:1, by zwyciężyć 15:4.

Najwyraźniej stołeczna florecistka była zmęczona lub usatysfakcjonowana po tym, co stało się kilka minut wcześniej. W półfinale przegrywała już z Natalią Więckowską (Sietom) 3:8 i 4:12, ale w ostatniej sekundzie walki wyrównała na 14:14, a w dogrywce zadała zwycięskie trafienie. Zresztą nie był to jedyny tak dramatyczny pojedynek. W ćwierćfinale Więckowska w identyczny sposób wygrała z Katarzyną Kryczało, a w tej samej fazie turnieju Anna Rybicka (obie Sietom) uległa Janas 5:6, tracąc decydujące trafienie 10 sekund przed końcem. W 1/8 finału Anna Sobczak, która praktycznie bez treningu zdecydowała się na powrót na planszę, przegrała z Więckowską 11:12.

Kolejność: 1. Mroczkiewicz, 2. Janas, 3. Więckowska i Wojtkowiak, 5. Angelika Pozorek (AZS AWF W.), 6. Rybicka, 7. Chlewińska, 8. Oktawia Składanowska (Sietom).

Puchar Polski po dwóch zawodach: 1. Mroczkiewicz 120 punktów, 2. Wojtkowiak 106, 3. Składanowska 96, 4. Janas i Izabela Knop (Sietom) po 90, 6. Rybicka 86.

Jeśli w turnieju kobiet z czołówki zabrakło tylko Sylwii Gruchały, to wśród mężczyzn na planszę nie pofatygowało się dwóch wicemistrzów świata: Sławomir Mocek i Adam Krzesiński. Jednak godnie zastąpili ich koledzy z drużyny. W finale Tomasz Ciepły przerwał początkowy napór starszego o 18 lat Piotra Kiełpikowskiego, który prowadził 7:4 i wygrał 15:10. W półfinale legionista szczęśliwie, gdyż przegrywał 12:14, pokonał Krzysztofa Walkę (Sietom). Największą niespodzianką zawodów była przegrała już w 1/16 finału Ryszarda Sobczaka (Sietom) z 17-letnim Łukaszem Szulcem (AZS AWF Warszawa) 11:15.

Kolejność: 1. Ciepły, 2. Kiełpikowski, 3. Walka i Paweł Jacak (Kolejarz Wrocław), 5. Andrzej Zamłynny (Wrocławianie), 6. Paweł Sasin (Sietom), 7. Andrzej Witkowski (Warta), 8. Piotr Kuzas (Sietom).
Puchar Polski po dwoch zawodach: 1. Walka i Ciepły po 113, 3. Jacak 96, 4. Witkowski 86, 5. Zamłynny 78, 6. Sasin 73, 7. Szuchnicki 70.