• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mają zagrać na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Ministerstwo liczy na rugbistki

Jacek Główczyński
22 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (10)
Janusz Urbanowicz po zdobyciu tytułu mistrzyń Europy oraz występie w Pucharze Świata chce wprowadzić reprezentację Polski w rugby kobiet na igrzyska olimpijskie 2024 roku. Janusz Urbanowicz po zdobyciu tytułu mistrzyń Europy oraz występie w Pucharze Świata chce wprowadzić reprezentację Polski w rugby kobiet na igrzyska olimpijskie 2024 roku.

- Nieraz powtarzam: "zebrali się Jasiu, Ania, Hania i chcą świat zawojować". Jesteśmy ciekawostką, ale udaje się. Na spotkaniu w ministerstwie usłyszeliśmy, że liczą na nasz awans na igrzyska olimpijskie - mówi nam Janusz Urbanowicz, selekcjoner reprezentacji Polski rugby kobiet, która w tym roku została mistrzem Europy oraz wystąpiła w Pucharze Świata. Nigdy wcześniej w tej dyscyplinie żadna nasza drużyna nie miała takich osiągnięć. Na co dzień szkoleniowiec, jak i większość jego podopiecznych, jest związany z Biało-Zielonymi Ladies Gdańsk, które zmierzają pewnie po 13. tytuł mistrzyń Polski z rzędu.

Jacek Główczyński: Reprezentacja Polski u schyłku roku zmodyfikowała kalendarz przygotowań, ale wciąż jesteście w treningu. Ile to już będzie dni treningowych w roku?

Janusz Urbanowicz: Był planowany wyjazd do Dubaju, a potem zamiast niego miał się odbyć camp w Portugalii z reprezentacją Francji. Ostatecznie przełożyliśmy go na luty i pojedziemy do Francji. Natomiast na początku stycznia przyjadą do nas Czeszki. Do końca roku spotkamy się jeszcze dwukrotnie na zgrupowaniach w Gdańsku. Myślę, że łącznie wyjdzie około 100 dni na treningi i mecze z kadrą. Natomiast zawodniczki, które są i w reprezentacji, i w Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, to tych dni treningowych w ciągu roku mają aż 320.

Trenujecie zatem jak profesjonaliści, a czy pod względem finansowo-organizacyjnym również reprezentacja Polski jest już w pełni profesjonalna?

Nieraz powtarzam: "zebrali się Jasiu, Ania, Hania i chcą świat zawojować". Jesteśmy ciekawostką w tym światku rugby, ale udaje się. Te sukcesy poparte są wielką pracą. Dziewczyny z Gdańska w tygodniu mają: 5 treningów rugby, 2 motoryczne, a dodatkowo każda z nich dwukrotnie jeszcze ćwiczy w siłowni. Kiedyś były to tylko 3 zajęcia tygodniowo. Tutaj jest zatem pełna profesjonalizacja. Co do reszty to jest pół na pół. Jednak dziewczyny wszystko podporządkowują rugby. Jeśli idą nawet do pracy, to wybierają taką, którą mogą połączyć z obowiązkami klubowymi czy reprezentacyjnymi. Wszyscy wiemy, że pieniądze mogą przyjść tylko w ślad za wynikami.

Przeczytaj o wcześniejszych jesiennych występach gdańskich rugbistekJak liczna jest obecnie grupa zawodniczek, z których wybiera pan kadrowiczki, a ile z nich otrzymuje finansowe stypendia?

Stypendia są za tytuł mistrzyń Europy. Otrzymuje je 13 zawodniczek. Dodatkowo czynimy starania, aby z puli związku objąć jeszcze wsparciem finansowym kolejne 3-4 zawodniczki. Przynajmniej takie są plany. Natomiast zawodniczek, które realnie mogą ubiegać się o miejsce w reprezentacyjnej "12", jest około 22. Wiemy, że na razie jakości reprezentacyjnej nie zrobimy liczbą trenujących. W lidze seniorek jest 13 zespołów, co daje nam 260-300 zawodniczek w skali całego kraju.

Reprezentacja Polski na zgrupowanie 26-27.11.2022 w Gdańsku

Julia Druzgałą, Sandra Kłak, Małgorzata Kołdej, Aleksandra Leśniak, Hanna Maliszewska, Marta Morus, Natalia Pamięta, Klaudia Respondek, Oliwia Strugińska, Nadia Turzyńska, Martyna Wardaszka, Patrycja Zawadzka (wszystkie Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Tamara Czumer-Iwin, Monika Pietrzak, Ilona Zaishliuk (Legia Warszawa), Katarzyna Frąckowiak, Katarzyna Paszczyk (Black Roses Posnania Poznań), Monika Dutka (Bestia Kraków)

Sztab szkoleniowy:
Janusz Urbanowicz (I trener), Jurij Buchało (asystent trenera), Robert Cajzer (fizjoterapeuta)
Jarosław Gdaniec (trener analiza wideo)


Czy zatem osiągnięte wyniki nie są trochę ponad stan bądź czy to nie szczyt sukcesów, po które może sięgnąć reprezentacja?

Rzeczywiście zdobycie tytułu mistrzyń Europy czy występ w Pucharze Świata, który odbywa się raz na 4 lata, i 10. miejsce na świecie to bardzo duże sukcesy. Jednak zawsze jest jakiś niedosyt. W Pucharze Świata mogliśmy lepiej rozegrać ostatni mecz i byłoby 9. miejsce. Rozczarowaniem był też brak awansu do World Series. Dlatego zawsze jeszcze może być lepiej.

Sprawdź, jak poszło rugbistkom w debiucie w Pucharze ŚwiataJakie zatem cele na 2023 rok?

Na spotkaniu w ministerstwie usłyszeliśmy, że liczą na nasz awans na igrzyska olimpijskie. W czerwcu w ramach Igrzysk Europejskich w Krakowie odbędzie się turniej o wyjazd do Paryża. Zdobędzie go tylko jedna drużyna z naszego kontynentu, a 2. i 3. zakwalifikuje się do ogólnoświatowych baraży. Co prawda nie będzie Francji, która jako gospodarz zagra w igrzyskach bez kwalifikacji, ale dochodzi wspólna reprezentacja Wielkiej Brytanii czy silne Irlandia i Hiszpania. Ten turniej nie będzie zaliczany do mistrzostw Europy. O obronę tytułu będziemy rywalizowali w dwóch innych zawodach, które według wstęp ustaleń mają odbyć się w Portugalii i Gruzji.

W gronie kandydatów do tytułu "Najlepszego Sportowca Polski 2022 roku" jest przedstawicielka rugby - Małgorzata Kołdej. Czy mieliście wpływ na to, kto zostanie nominowany i jakie inne zawodniczki były brane pod uwagę?

Nie. To był wybór redakcji "Przeglądu Sportowego". Zapewne postawili na to, że Kołdej jest takim killerem w reprezentacji, kończy wiele akcji. Natomiast wciąż przed nią wiele pracy, gdyż w rugby gra stosunkowo krótko. Dlatego to wyróżnienie Małgorzaty traktujemy jako nagrodę dla całej drużyny, bo zanim ona będzie mogła pobiec z piłką na pole punktowe, taką akcję musi przygotować zespół. Również wiele innych zawodniczek zasłużyło na wyróżnienie. Anna Klichowska, Karolina Jaszczyszyn, Hanna Maliszewska, Natalia Pamięta czy Katarzyna Paszczyk są bardzo doświadczone i wykonują podczas meczu na boisku wielką robotę rugbową. Są też młode zawodniczki, które robią wielkie postępy, jak: Sylwia Witkowska czy Marta Morus. Natomiast śladami Kołdej podąża Oliwia Strugińska, która jest również bardzo szybka i trafiła do nas z lekkoatletyki, gdzie specjalizowała się w biegu na 200 metrów.

Przypomnij sobie, jak Polki zostały mistrzyniami Europy w rugbyNa koniec zapytam o mistrzostwa Polski, w których Biało-Zielone Ladies pewnie zmierzają po 13. z rzędu tytuł mistrzyń kraju, mając na koniec wygrane we wszystkich czterech turniejach. Jaki macie sposób, aby po meczach ze światową czołówką zachować koncentrację także na spotkaniach krajowych, w których najczęściej jedyną niewiadomą są rozmiary waszej końcowej wygranej?

Cały czas zdobywanie kolejnych tytułów ma dla nas dużą wartość. Dlatego nic nie odpuszczamy, z niczego nie rezygnujemy. Grając w lidze, zawodniczki wykazują się również bardzo dużym profesjonalizmem. Ponadto staram się rotować skład, dawać w tych turniejach pole do popisu zawodniczkom, które mniej grają w kadrze lub dopiero wchodzą do zespołu klubowego seniorek. Co prawda Legia Warszawa stara się nas mocno nękać, ale udaje się wychodzić zwycięsko i z tych konfrontacji.

Opinie (10) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (2)

  Ministerstwo liczy na rugbistki, ale czy rugbistki mogą liczyć na ministerstwo?

  • 36 2

  • To mi zawsze przypomina jak to obiecywali lodowisko za medal na olimpiadzie...

   • 6 0

  • Lekarz przyjmuje i**otów przez cały tydzień !!!!

   Zgłoś się , bo cierpisz !!!!!

   • 2 3

 • Przechodziłem obok takiej rugbistki (4)

  Nie było miejsca w drzwiach żeby się przecisnąć kiedy ona tam stała

  • 8 39

  • Schudnij, to się miejsce znajdzie. Pomaga też przechodzenie bokiem gdy ktoś już stoi w drzwiach.

   • 20 3

  • ...

   Schudnij a przejdziesz...

   • 11 0

  • I wtedy obudziłeś się zlany zimnym potem, bajarzu...

   • 10 0

  • Kobietom się ustępuje w drzwiach gorylu

   • 8 0

 • Opinia wyróżniona

  Brawo, brawo, brawo!!!

  • 13 2

 • Opinia wyróżniona

  Związek

  Co tam tz. Związek robi? Jak wspomaga dziewczyny, oprócz przekazywania kasy z ministerstwa?

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Biało-Zielone Ladies Gdańsk

 

Dane kontaktowe klubu
ul. Na Zaspę 53/5
Gdańsk, 80-546

E-mail
bialo.zielone.rugby.gdansk@gmail.com

Relacje LIVE

Najczęściej czytane