Koszykarki zremisowały i przegrały zarazem

Marta
16 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Lorin Dixon pozwoliła gdyniankom zremisować mecz Pucharu Polski z Artego Bydgoszcz oraz doprowadziła do dogrywki w pojedynku o ligowe punkty. Lorin Dixon pozwoliła gdyniankom zremisować mecz Pucharu Polski z Artego Bydgoszcz oraz doprowadziła do dogrywki w pojedynku o ligowe punkty.

Koszykarki Centrum Wzgórza za jednym zamachem przegrały ostatni mecz ligowy rundy zasadniczej oraz... zremisowały pierwszy pojedynek o awans do Final Four Pucharu Polski z Artego Bydgoszcz. Do tabeli zaliczono wynik, który padł w Gdyni razem z dogrywką 74:79 (19:20, 22:12, 11:19, 14:15, d. 8:13), a w tej drugiej rywalizacji rezultat po 40 minutach gry, czyli 66:66. Przed tymi drużynami jeszcze co najmniej cztery bezpośrednie spotkania, gdyż zagrają nie tylko w najbliższą środę rewanż, ale również w marcu czeka je rywalizacja w pierwszej rundzie play-off.

CENTRUM WZGÓRZE: Dixon 16, Rhea 16, Misiuk 14 (8 zb.), Ziętara 12, Kassing 10 (8 zb.) - Bandyk 6, Marciniak 0.

ARTEGO: McBride 25, Morris 16 (8 zb.), Szott-Hejmej 14 (10 zb.), Gala 9 (12 zb.), Mowlik 8 - Jeziorna 7, Tomiałowicz 0, Kuras 0.

Jeszcze w czwartek wydawało się, że do sobotniej konfrontacji gdyńsko-bydgoskiej nie dojdzie. Powodem było zawieszenie licencji z powodu zaległości finansowych, jakie ma Basketball Investments wobec PLKK. Ostatecznie z długu wynoszącego blisko 19 tysięcy złotych gdyński klub spłacił 3,5 tysiąca, a pozostałą część zobowiązał się wypłacić w trzech ratach (czytaj więcej).

Gdynianki do ostatniego spotkania w sezonie zasadniczym przystąpiły z niezwykłą ambicją i chęcią udowodnienia, że zbyt pochopnie były skazywane na porażkę z rewelacją ligi z Bydgoszczy.

Thalisa Rhea rozpoczęła mecz celnym rzutem za 3 punkty, jej koleżanki z zespołu wzięły z niej przykład i po chwili prowadzenie zaczęło szybko rosnąć. W 3 minucie po trafieniu Małgorzaty Misiuk było już 10:0 i dopiero wówczas niepokonane dotychczas na wyjeździe bydgoszczanki zdobyły pierwszy punkt.

Zaczęły to jednak robić bardzo skutecznie i jeszcze w pierwszej kwarcie wyszły na prowadzenie. Ton grze swojego zespołu nadawała Julie McBride, to po jej punktach w 9 minucie meczu było 15:14 dla Artego. Ostatecznie pierwszą kwartę zespół gości wygrał 20:19.

Na początku drugiej odsłony prowadzenie Artego jeszcze nieznacznie wzrosło a po kontrze i punktach Justyny Jeziornej było 22:19 dla gości. Gdynianki nie pozwoliły jednak na zbyt wiele swoim rywalkom. Grając z przyzwoitą skutecznością, nawet mimo przegrywanych pojedynków na tablicach potrafiły "odwrócić" wynik.

W 13 minucie gry było już 26:22 dla Centrum Wzgórza. Gospodynie grały z wyraźnie większym zaangażowaniem, uważnie w obronie zmuszając przeciwniczki do strat. Po pierwszej połowie było 41:32 dla gdynianek.

Leah Kassing w 22 minucie zdobyła punkty na 43:32 jednak później coraz wyraźniej zaczęły dochodzić do głosu zawodniczki z Bydgoszczy. Na nieco ponad minutę przed końcem trzeciej kwarty było już tylko 51:50 dla zespołu gdyńskiego.

Z Artego najbardziej dała się we znaki gospodyniom była zawodniczka zespołu z Gdyni Agnieszka Szott-Hejmej, której nie przeszkodziło nawet to, że w trakcie walki upadła, "podkręciła" kostkę i na kilkadziesiąt sekund musiała opuścić plac gry.

Po 30 minutach gry było 52:51 dla Centrum Wzgórza ale już w 32 minucie Artego prowadziło 54:53 po "trójce" McBride. Przez większość czasu gry w czwartej kwarcie utrzymywało się nieznaczne prowadzenie zespołu bydgoskiego. W 35 minucie było 58:55 dla Artego, za chwilę Misiuk zniwelowała straty do jednego "oczka" (57:58) ale już w 38 minucie bydgoszczanki prowadziły 65:60.

Gospodynie jeszcze raz zerwały się do odrabiania strat. Na 59 sek. Przed końcem regulaminowego czasu gry Lorin Dixon została sfaulowana przy wejściu pod kosz. Jej punkty zostały zaliczone, jednak Amerykanka nie trafiła dodatkowego wolnego - było 64:65.

Nerwy udzieliły się również po drugiej stronie kosza. Piłkę straciła Kristen Morris, ale z tego prezentu nie skorzystała Magdalena Ziętara, która w ostatniej sekundzie długiej akcji nie trafiła zza łuku.

Kolejną szansę gdyniankom na pozostanie w tym meczu dała Julie McBride, która wykorzystała jeden z dwóch wolnych. Dixon nie zmarnowała okazji na remis. Po szybkim ataku zmieniła wynik na 66:66.

Do końca meczu pozostało 1,9 sekundy. Artego wyprowadziło do rzutu byłą... gdyńską koszykarkę. Elżbieta Mowlik przestrzeliła z czystej pozycji i mieliśmy dodatkowe pięć minut emocji.

W dogrywce gdynianki odzyskały prowadzenie (68:66) ,ale tylko na chwilę. Bydgoszczanki znów osiągnęły na nieznaczną przewagę i mimo ambitnych prób gospodyń cały czas prowadziły w okolicach 3-4 punktów.

Na nieco pomad minutę przed końcem Misiuk rzuciła na 74:74, jednak po raz kolejny gdynianki nie zdołały przełamać rywalek. Kristen Morris zdobyła punkty na 76:74 dla Artego, w kolejnej akcji pod koszem rywalek gdynianki w prosty sposób straciły piłkę. Bydgoszczanki odskoczyły na 78:74 i takiej przewagi już nie roztrwoniły.

- Spodziewaliśmy się ciężkiego meczu, gdyż widzieliśmy ostatnie mecze gdynianek z CCC i Liderem. Jednak bardzo zależało nam na zwycięstwie. Cały czas borykamy się z problemami zdrowotnymi, nie mogła dziś zagrać Charity Szczechowiak, w trakcie meczu za 5 przewinień spadła Justyna Jeziorna, a kolejne trzy zawodniczki były zagrożone - powiedział po meczu trener Artego, Tomasz Herkt.

- Walczyliśmy do końca, ale znów w tej końcówce zabrakło nam doświadczenia. Rywalizowaliśmy z bardzo doświadczonym zespołem. Nam zabrakło dziś chłodnej głowy w końcówce i wszystko zakończyło się tak jak się zakończyło. Mamy również swoje problemy zdrowotne i życzyłbym zarówno swojemu zespołowi jak również ekipie Artego, aby się one jak najszybciej zakończyły - przyznał trener Centrum Wzgórza, Wadim Czeczuro.

Za sobotni mecz gdynianki będą mogły się szybko odegrać. Mimo że to spotkanie zostało uznane zarówno za ligowe jak i pucharowe, to te drużyny czeka jeszcze kilka pojedynków.

Już w środę w Bydgoszczy odbędzie się decydujący mecz o awans do Final Four Pucharu Polski. Co ciekawe do tego dwumeczu zostanie zaliczony wynik 66:66, jaki został ustalony po 40 minutach spotkania w Gdyni, gdyż pucharowy regulamin w tej fazie rywalizacji dopuszcza dogrywki.

Natomiast 2 marca Centrum Wzgórze i Artego rozpoczną rywalizację w pierwszej rundzie play-off. Gra toczyć się będzie do trzech zwycięstw. Dwa pierwsze i ewentualnie piąte spotkanie rozegrane zostaną w Bydgoszczy.

Wyniki 22 kolejki

• CENTRUM WZGÓRZE Gdynia - Artego Bydgoszcz 74:79 po dogr. (19:20, 22:12, 11:19, 14:15, d.8:13)
  • Wisła Can-Pack Kraków - CCC Polkowice 61:75 (13:20, 15:15, 17:20, 16:20)
  • Energa Toruń - Matizol Lider Pruszków 87:68 (20:8, 24:14, 21:26, 22:20)
  • Widzew Łódź - KSSSE AZS PWSZ Gorzów 63:67 (10:27, 16:15, 13:14, 24:11)