• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Z rugby nie da się wyżyć

Czytelnicy Trojmiasto.pl
26 grudnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 

Ogniwo Sopot

Marcin Wilczuk (z lewej) ocenia, że największą siłą Ogniwa Sopot jest przyjaźń oraz to, iż drużyna jest jak rodzina. Rugbiści spotykają się na wspólnych imprezach, choć 37-latek niektóre z nich opuszcza ze względu na obowiązki rodzinne. Marcin Wilczuk (z lewej) ocenia, że największą siłą Ogniwa Sopot jest przyjaźń oraz to, iż drużyna jest jak rodzina. Rugbiści spotykają się na wspólnych imprezach, choć 37-latek niektóre z nich opuszcza ze względu na obowiązki rodzinne.

- W Polsce z rugby nie idzie wyżyć. Za wicemistrzostw Polski dostaliśmy 40 tysięcy złotych brutto do podziału na drużynę. Mi przypadło 1400 zł. W Ogniwie Sopot jesteśmy nie tylko drużyną, ale i rodziną. Naszą największą siłą jest przyjaźń.
Nieważne, czy selekcjonerem reprezentacji będzie Polak czy cudzoziemiec. Najważniejsze, aby Polski Związek Rugby wyzdrowiał, albo coś zrobił dla nas, dla zawodników - mówi Marcin Wilczuk, Ligowiec Listopada w wywiadzie, który powstał na podstawie Waszych pytań.MARCIN WILCZUK LIGOWCEM LISTOPADA

Ciekawski: Tytuł wicemistrzów Polski to był szczyt możliwości Ogniwa w tym sezonie?

Marcin Wilczuk: Nie. Można było zdobyć złoto, ale do tego trzeba było wygrać mecz w Sopocie z Budowlanymi, aby finał grać u siebie.

Barry: Co nie zagrało w finale w Łodzi?

Za dużo mieliśmy w drużynie chłopaków, którzy nigdy wcześniej nie grali w meczu o taką stawkę. Jako drużyna musimy się oswoić w pojedynkach na takim poziomie. Myślę, że parę osób się u nas "spaliło", bo pierwszy raz zdarzyło im się grać przy telewizyjnych kamerach, na wspaniałym stadionie. Nie odnaleźli się w tych warunkach. To nie był ich dzień. Górę wzięło większe doświadczenie Budowlanych, bo oni są ograni w meczach o mistrza. Dlatego oni grali bardziej spokojniej, a u nas za dużo było nerwów.

Marek: Czy nie zrobiliście błędu, że nie odpuściliście meczu u siebie z Budowlanymi, skoro i tak musieliście jechać do Łodzi. A tak tydzień przed finałem to Łódź musiałaby zagrać na maksa, a Ogniwo by oszczędziło siły na mecz o złoto.

W rugby nie odpuszcza się meczów. Żaden dobry trener nie będzie oszczędzał zawodnika na lepsze mecze. Zresztą moim zdaniem, i tak też wynika z mojego doświadczenia, że ryzyko odniesienia kontuzji jest większe w meczach ze słabymi rywalami niż w spotkania z dobrym przeciwnikiem.

OGNIWO SOPOT WICEMISTRZEM POLSKI. PRZECZYTAJ RELACJĘ Z FINAŁU RUGBISTÓW

Bartek: Co trzeba zmienić, aby za rok mistrzem Polski zostało Ogniwo?

Nic. Należy utrzymać wszystkich dotychczasowych zawodników, a także trenera Karola Czyża. Ja zostawiłbym ten sam skład, aby jeszcze bardziej się zgrywał, doskonalił i rozumiał się jak najlepiej na boisku. Już teraz jesteśmy nie tylko drużyną, ale i rodziną.Dzidek: Czy pod względem organizacyjnym Ogniwo już jest przygotowane na tytuł mistrza Polski?

Już w tym roku byliśmy pod tym względem na tym samym poziomie co Łódź. Na pewno od niej nie odbiegaliśmy. Mamy wspaniały stadion, zaplecze treningowe, opiekę medyczną.

Mario: Ile pieniędzy otrzymaliście za tytuł wicemistrza Polski?

Dostaliśmy 40 tysięcy złotych od prezydenta miasta Sopotu. To chyba nawet było brutto. Pieniądze poszły do podziału na drużynę. O tym kto, ile dostał, decydowały chyba liczba rozegranych meczów. Ja mogę zdradzić, że dostałem 1400 zł. Natomiast nic nie wiem, czy od klubu będzie jakaś premia.

TAK OCENIALIŚCIE WSZYSTKICH 22 RUGBISTÓW I TRENERA OGNIWA SOPOT

Kasjer: Czy z gry w rugby idzie wyżyć?

W Polsce nie. Przynajmniej ja nie mogę.

Zło: Co jest największą siłą Ogniwa?

Przyjaźń.

Krzyś: Czy to pan jest najlepszym rugbistą Ogniwa, a jeśli nie, to kto nim jest?

Na dzień dzisiejszy Piotr Zeszutek. To mega talenciak. Jest wciąż młodym chłopakiem, który dużo już osiągnął. Jeśli nie będzie miał kontuzji, to może zajść w tym sporcie jest wyżej. Na pewno jest naszym godnym kapitanem. Należy mu się ta funkcja.

Bolek: Młyn czy atak, którą formację Ogniwo ma lepszą?

Sądzę, że młyn.

Zawodnik

Marcin Wilczuk

Marcin Wilczuk

ur.
1979-05-08
waga
114 kg
wzrost
180 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


MACIEJ STACHURA PO 14 LATACH PRACY Z ARKĄ ODDAŁ POSADĘ TRENERA DARIUSZOWI KOMISARCZUKOWI

Junior: Jak się dogadujecie w zespole, skoro różnica między najmłodszym a najstarszym jest ponad 15 lat?

W drużynie muszą być starzy i młodzi. Wtedy jest w niej równowaga. Jeżeli są tylko młodzi, to jest za dużo harmider. W Ogniwie przez lata był właśnie problem, że nie było tych doświadczonych zawodników. Teraz jestem ja, Robert Rogowski i jeszcze kilku chłopaków, którzy uzupełniają tych młodych i dlatego wyniki drużyny poszły w górę.

Śliwka: Chodzicie całą drużynę na piwo lub na imprezy?

Ja mam rodzinę, trójkę dzieci. Muszę ten czas wyważyć pomiędzy drużynę, a dom, aby następny dzień po imprezie nie był zbyt ciężki. Ale czasami udaje mi się z chłopakami gdzieś wyjść. Szczególnie po dobrym, wygranym meczu, choć niekiedy zdarza się, że i po przegranym, też idziemy razem. I to nie tylko na piwo. Chodzimy też na mecze innych drużyn, bierzemy udział w różnych akcjach charytatywnych. Myślę, że pod tym względem jest wszystko OK.

Maciek: Derby z Arką Gdynia czy Lechią Gdańsk? Które są ważniejsze?

Dla mnie z Lechią. Gdy zaczynałem grać w rugby, Arki jeszcze nie było, a zatem wychowywałem się na derbach Ogniwa z Lechią. Wtedy to praktycznie zawsze były mecze o mistrzostwo Polski. Oczywiście cenię też Arkę. Jak już mówiłem, ja uwielbiam grać o coś, o prymat w Trójmieście, o czołówkę tabeli, a derby zawsze to gwarantują. Dla mnie najgorsze są zaś mecze z beniaminkami.

Koleżka: Czy z trenerem Czyżem jesteś na pan, czy na ty, bo chyba razem graliście?

Rzeczywiście graliśmy. Jest różnie. Czasem mówię trener, czasem na ty, a niekiedy po nazwisku. To jest między nami, dobrze się rozumiemy. Jednak, jeżeli jest to na forum drużyny, a tym bardziej rozmawiamy o czymś poważnym, to zawsze są relacje trener-zawodnik.

Franio: Czy z racji wieku i osiągnięć ma pan jakieś względy w klubie?

Na pewno piłek nie muszę nosić i nie sprzątam po treningu. Młodsi koledzy szanują mnie, nie ma sytuacji, że się stawiają. Czuję się w jakimś sensie honorowany właśnie ze względu na wiek.

Statystyk: Zagrał pan 43 mecze w reprezentacji Polski seniorów. Rekordzista Stanisław Więciorek ma ich 65. Da pan radę go prześcignąć?

Nie. Powolutku oswajam się z myślą, aby skończyć grę w reprezentacji, choć to będzie ciężka decyzja. Jeszcze nie czuję się, że jestem słabszy, ale przychodzą myśli, aby w tym wieku, w którym jestem, skupił się już tylko na występach w Ogniwie. Być może nawet w przyszłym roku będzie pożegnanie, choć tutaj nie ma jeszcze kropki nad "i". Może jeszcze pociągnę kolejny rok, bo żona jest tolerancyjna, pozwala na wyjazdy, które niekiedy trwają po tydzień. Jednak powoli oswajam się myślą, że choć chcę grać w reprezentacji, to powoli trzeba będzie kończyć.

Staszek: Kto powinien być selekcjonerem reprezentacji: Polak czy cudzoziemiec?

Nieważne kto. Najważniejsze, aby Polski Związek Rugby wyzdrowiał, albo coś zrobił dla nas, dla zawodników. Jeżeli trener nie będzie miał odpowiednich narzędzi, to nic nie zrobi.

JURIJ BUCHAŁO ZA PAWŁA LIPKOWSKIEGO NA TRENERSKIEJ ŁAWCE W LECHII

Mikołaj: Twoje plany na święta i Sylwestra?

Święta spędzam z rodziną. W tym roku moja mama robiła Wigilię u dziadka, który ma 85 lat. Było sporo osób, kilka pokoleń, dużo dzieci... Na Sylwestra nigdzie nie wyjeżdżam. Zostaję z dziećmi i żoną. Może po północy, gdzieś koło pierwszej spotkam się jeszcze ze znajomymi.

Czytelnicy Trojmiasto.pl

Kluby sportowe

Opinie (60) 4 zablokowane

 • Sport to niestety zabawa. Narzekac na brak kasy to troche słabizna. Polecam zabrac sie do roboty a polske reprezentowac po godzinach w ramach hobby. Sa osoby bardziej potrzebujace pieniedzy (czyt. Ludzie bezdomni, wielodzietne rodziny bez dachu nad glową).

  • 19 102

 • Ten artykuł nie powinien się zacząć od tego zdania i nie powinien mieć takiego tytułu

  bo wiadomo, na co ludzie się "rzucą" z komentowaniem. A prawda jest taka, że ze sportu tylko najlepszym udaje się "wyzyć". Wyjątkiem są piłkarze nożni, którzy nie muszą być wybitni, aby zarabiać sporo.
  Niestety, taki mamy sport w naszym kraju, że jest to raczej domena hobbystów oraz "bogatych z domu" (vide - tenisiści, sporty motorowe).

  A zespołowi Ogniwa gratuluję szczerze! Tak trzymajcie!

  • 45 5

 • Chlopie...

  na 1400 zl to ja haruje pół miesiąca a Ty dostajesz to za free i narzekasz !

  • 12 98

 • Do tego wyzej

  On na 1400 pracował rok to premia za tytuł czyli ty masz lepiej a wicemistrzem w swoim fachu nie jests

  • 44 2

 • Brawo Wilku dobry wywiad

  A o związku trafione w punkt

  • 20 0

 • Ale Ty głupi jesteś

  Trzeba było się uczyc to w tydzień byś tyle zarabiał a tak to widzisz ....lipa

  • 5 5

 • Trzeba było piłke kopać

  Tam miliony idą - jak dziadowski poziom gry by nie był oraz urlopu i chorobowego sporo, trzeba tylko trochę aktorstwa opanować. O długi klubu też martwić się nie trzeba, podatnicy sponsorują

  • 26 1

 • A miesięcznie ile zarabiają ?

  • 10 1

 • Z niewielu rzeczy idzie wyżyć na poziomie... ale Name Rugby niesie ze sobą społeczne gratisy, sama naklejka na aucie -

  - z / działa czasami " cuda ".

  A niemal wszyscy jakoś nieźle żyją :-))
  I każda załoga z BiedaRomka nie nadąża klientów mielić a w Galeriach Forum też klientela niebagatelna...

  • 8 3

 • a rugby Arka nie płaci

  przypadkiem?

  • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Ogniwa

Up Fitness Skra Warszawa
9 kwietnia 2023, godz. 16:00
6% Up Fitness Skra Warszawa
0% REMIS
94% OGNIWO Sopot

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Aneta Starzyńska 12 31 91.7%
2. Małgorzata Starzyńska 12 31 91.7%
3. Henryk Lackowski 12 31 91.7%
4. Grzegorz Wrzask 12 30 91.7%
5. Wojtek ELLWART 12 30 91.7%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 12 10 1 1 497:150 52
2 OGNIWO SOPOT 12 10 0 2 515:152 49
3 Edach Budowlani Lublin 11 8 1 2 295:167 41
4 Orkan Sochaczew 11 7 0 4 535:209 35
5 LECHIA GDAŃSK 10 5 0 5 332:291 26
6 Juvenia Kraków 11 3 0 8 249:344 17
7 ARKA GDYNIA 11 2 0 10 184:492 10
8 Awenta Pogoń Siedlce  10 2 0 8 110:438 9
9 Up Fitness Skra Warszawa 10 6 0 4 367:159 8
10 Posnania Poznań 12 1 0 11 151:859 5
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.

Wyniki 12 kolejki

 • Posnania - OGNIWO SOPOT 0:108 (0:54)
 • ARKA GDYNIA - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10:28 (3:21)
 • Awenta Pogoń Siedlce - LECHIA GDAŃSK (niedziela, godz. 12)
 • Juvenia Kraków - Edach Budowlani Lublin (niedziela)
 • Orkan Sochaczew - Skra Warszawa (nie odbył się, gdy uprawomocni się decyzja o trzeci walkowerze dla Skry ta drużyna zostanie wycofana z rozgrywek)

Ostatnie wyniki Ogniwa

1 kwietnia 2023, godz. 14:00
1% Posnania
0% REMIS
99% OGNIWO Sopot
Orkan Sochaczew
92% OGNIWO Sopot
0% REMIS
8% Orkan Sochaczew

Relacje LIVE

Najczęściej czytane