Marcus Birkemose mistrzem Europy juniorów na żużlu. Wygrał w Gdańsku

Rafał Sumowski
12 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Marcus Birkemose został mistrzem Europy na żużlu do lat 21. Marcus Birkemose został mistrzem Europy na żużlu do lat 21.

Marcus Birkemose został indywidualnym mistrzem Europy juniorów na żużlu. 17-letni Duńczyk wygrał turniej rozgrywany na torze w Gdańsku z dorobkiem 13 pkt. Srebro zdobył Jakub Miśkowiak, a brąz Szwed Alexander Woentin. Tuż za podium znalazł się Niemiec Lukas Fienhage, którego upadek w czwartej serii startów pozbawił szans na złoto.

Krystian Pieszczek zostaje w Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Kontrakt w 30 minut

Wyniki:
1. Marcus Birkemose (Dania) - 13 (3,2,3,3,2)
2. Jakub Miśkowiak (Polska) - 12 (2,3,2,2,3)
3. Alexander Woentin (Szwecja) - 11 (3,1,2,2,3)
4. Lukas Fienhage (Niemcy) - 10 (2,3,3,w,2)
5. Jonatan Grahn (Szwecja) - 10 (3,2,1,2,2)
6. Mateusz Cierniak (Polska) - 9 (d,2,3,1,3)
7. Petr Chlupac (Czechy) - 9 (3,2,3,1,w)
8. Norick Bloedorn (Niemcy) - 9 (1,3,1,3,1)
9. Mads Hansen (Dania) - 8 (2,3,0,3,0)
10. Daniel Klima (Czechy) - 8 (1,0,2,2,3)
11. Marko Lewiszyn (Ukraina) - 6 (2,1,1,0,2)
12. Tom Brennan (Wielka Brytania) - 4 (0,0,0,3,1)
13. Timi Salonen (Finlandia) - 4 (0,1,2,1,d)
14. Mateusz Świdnicki (Polska) - 3 (t,0,1,1,1)
15. David Pacalaj (Słowacja) - 1 (1,0,0,0,d)
16. Andriej Rozaliuk (Ukraina) - 1 (0,1,0,0,d)
17. Karol Żupiński (Polska) - 1 (1)

Poniedziałkowe zawody kończące sezon na gdańskim torze od początku miały swoich faworytów. Niestety ze względu na kontuzję obojczyka, już w piątek wypadł z obsady Jan Kvech. Czecha zastąpił Mateusz Świdnicki a na pierwszego rezerwowego został przesunięty Karol Żupiński, zawodnik Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

"Żupek" wystartował nawet w pierwszym wyścigi po tym jak zmienił Świdnickiego, który wjechał w taśmę. Zdobył punkt, ale więcej nie miał okazji do startów.

Od pierwszych serii startów zgodnie z przewidywaniami, ton rywalizacji nadawali Duńczyk Marcus Birkemose, niemiecki mistrz świata na długim torze Lukas Fienhage a także Jakub Miśkowiak. Ten ostatni to siostrzeniec Roberta Miśkowiaka, który startował w Wybrzeżu Gdańsk w sezonie 2013.

Mistrzostwa Europy juniorów na żużlu w Gdańsku. Ile wart jest Karol Żupiński?

Już w pierwszym starcie defekt pozbawił punktów Mateusza Cierniaka, który wysokie aspiracje potwierdził jednak szalenie efektownym wyścigiem dziesiątym. Zawodnik tarnowskiej Unii po widowiskowej szarży minął na dystansie dwóch rywali. Wybornie radził sobie także Petr Chlupac, który pod nieobecność Kvecha podjął walkę o medal dla Czech - po trzech seriach miał na koncie 8 pkt przewodząc stawce razem z Fienhage i Birkemose.

Medale zoostały rozdane dopiero w ostatniej serii, choć kluczowy dla tytuły mistrzowskiego był wyścig szesnasty, w czwartej serii. Wykluczony na skutek upadku został Fienhage a wygrał Birkemose.

Temu drugiemu do zapewnienia sobie złota wystarczyły 2 punkty w ostatnim wyścigu. Zawodnik Stali Gorzów, który w tym sezonie objeżdżał się w II-ligowym Poznaniu, przyjechał za plecami Aleksandra Woentina i mógł świętować tytuł. Z kolei Woentinowi wygrana zapewniła brąz.

Jeśli chodzi o Fienhage, upadek kosztował go nie tylko złoto, ale w ogóle miejsce na podium. Srebro zapewnił sobie w ostatnim starcie Miśkowiak. Wygrał 17. wyścig, ale usiał jednak czekać do ostatniego biegu. W nim upadł Chlupac i stracił szansę nie tylko na dogonienie Polaka, ale i na medal, podobnie jak Fienhage.

Wyścig po wyścigu:
1. Chlupac, Hansen, Żupiński (Świdnicki t), Brennan
2. Birkemose, Miśkowiak, Bloedorn, Cierniak (d)