• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ruszyło piłkarskie Euro 2016

Jacek Główczyński
10 czerwca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
aktualizacja: godz. 08:52 (11 czerwca 2016)
Najnowszy artykuł na ten temat Jakub Wawrzyniak rozczarowany Euro 2016
Marek Koźmiński jako piłkarz wystąpił w finałach mistrzostw świata 2002 oraz zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie 1992 roku. Marek Koźmiński jako piłkarz wystąpił w finałach mistrzostw świata 2002 oraz zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie 1992 roku.

Na inaugurację Euro 2016 Francja pokonała Rumunię 2:1 (0:0). Polscy piłkarze do rywalizacji włączą się w niedzielę, gdy o 18 w Nicei rozpoczną mecz z Irlandią Północną. - Nie jesteśmy faworytem, ale chcemy być czarnym koniem tego turnieju - zapowiada Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN, który jako piłkarz był wicemistrzem olimpijskim w 1992 roku, a 10 lat później grał w finałach mistrzostw świata.W jakiej fazie turnieju skończą grę w Euro 2016 polscy piłkarze?

Jacek Główczyński: Jaki cel minimum został podstawiony przed reprezentacją Polski na Euro 2016?

Marek Koźmiński: Podstawa to zagrać więcej niż trzy mecze. Jednak w futbolu na tym poziomie trudno wszystko przewidzieć. Dyspozycja dnia, fantastyczna bramka, czy błąd indywidualny mogą przekreślić wszystkie rachuby. Na pewno kluczowy dla nas będzie pierwszy mecz. On wszystko ustawi.

Gdy w 2002 roku reprezentacja m.in. z panem jechała na mundial, jej ówczesny selekcjoner Jerzy Engel zapowiedział: "Jedziemy po Puchar Świata". Przed kolejnymi turniejami finałowymi czy o mistrzostwo świata czy Europy zapowiedzi były równie zdecydowane. Tymczasem teraz i trener, i czołowi piłkarze przypominają, że wedle rankingu jesteśmy czwartą drużyną grupy. Kto i dlaczego zdecydował o zmianie tronu wypowiedzi?

Może to nie zmiana strategii. To bardziej trzeźwe, rozsądne podejście do tematu. Chyba nikt zdrowomyślący nie powie, że jesteśmy faworytem Euro 2016. Natomiast jedziemy tam, gdyż chcemy być czarnym koniem tego turnieju. Mamy ku temu predyspozycje.

BILETY NA EURO 2016 ELEMENTEM KAMPANII W WYBORACH W POMORSKIM ZPN?

MECZE GRUPOWE POLSKI W EURO 2016
12.06, godzina 18, Nicea - Irlandia Północna
16.06, godz. 21, Paryż, Saint-Denis - Niemcy
21.06, godz. 18, Marsylia - Ukraina


OCENIAMY SZANSE PIŁKARZY LECHII GDAŃSK NA GRĘ W EURO 2016

W 2004 roku Grecja została sensacyjnym mistrzem Europy stawiając na murowanie własnej bramki i gole po stałych fragmentach gry. Natomiast w 1992 roku duńscy piłkarze sięgnęli po zwycięstwo w turnieju, choć pojechali po nich bezpośrednio z urlopów, a ich styl gry określany był "duńskim dynamitem". Jeśli chcemy być czarnym koniem to do filozofii gry, której z tych reprezentacji jest nam bliżej?

Polska reprezentacja do tej pory nie murowała bramki. Tego nie potrafimy robić i nie oczekuję, że tak nagle zaczniemy grać we Francji. Natomiast, na pewno, żeby wygrywać, trzeba też umieć dobrze bronić.

Czy można porównać stres piłkarza i działacz piłkarskiego przed turniejem mistrzowski jest inny? Czy bardziej się pan denerwował w 2002 roku, gdy jako zawodnik jechał na mundial, czy teraz jako wiceprezes PZPN?

To trudno porównać, gdyż od tamtego czasu świat się zmienił. Media są bardziej rozwinięte i przekaz dotyczący tego co dzieje się w reprezentacji, czy związku też jest inny. Ponadto nie da się porównywać turnieju, który rozegraliśmy w Korei Południowej, z tym który nas czeka we Francji. W 2002 roku pojechaliśmy w nieznane, gdyż nie do końca mieliśmy rozeznanie tak co do warunków klimatycznych jak i wartości przeciwników. Ponadto graliśmy po 16-letniej przerwie w wielkiej imprezie i zapłaciliśmy frycowe. Teraz gramy w Europie. Znamy warunki klimatyczne jak i rywali. Ja jestem optymistycznie nastawiony. Wierzę, że nam się Euro 2016 uda. Ale co się uda ugrać? To jeszcze nie wiem dokładnie.

SŁAWOMIR PESZKO O IRLANDII PÓŁNOCNEJ I KONTUZJI KAMILA GROSICKIEGO

Trener Adam Nawałka był w sztabie trenerskim podczas Euro 2008, a wielu piłkarzy z obecnej kadry zagrało w Euro 2012. Obie te imprezy nam nie wyszły. Czy można powiedzieć, że oni wtedy zapłacili już to frycowe i we Francji nie będzie już o tym mowy?

Zdobyte wcześniej w takich turniejach doświadczenie ma znaczenie. Tutaj nie ma miejsca ma błędy, gdyż już jeden może spowodować, że nie będzie ciebie w dalszych rozgrywkach. Ponadto nie wszystko rozgrywa się tylko bezpośrednio na boisku. Dlatego po raz pierwszy przed taką imprezą świadomie wybraliśmy za miejsce przygotowań polskie ośrodki. Nie tylko tak zrobiliśmy, że mamy fantastyczne obiekty, ale także z tego względu, aby kibice mieli kadrę pod nosem, gdyż wiemy, że tego oczekują.

Nie za dużo jednak reprezentantów w reklamach?

Tak już jest ten świat stworzony. To ich pięć minut. Oni przecież nie pchają się do reklam, tylko tam ich chcą. I nie tylko sponsorzy, ale polski obywatel i naród.

Gdy - odpukać - coś nie wyjdzie, nie usłyszymy jak cztery lata temu, że grało się źle, bo ktoś tam nie dostał biletów, albo premie dla kadry były za małe?

Na pewno takich spraw piłkarze nie będą mieli w głowach. O premiach za Euro 2016 rozmawialiśmy... minutę. Odbyło się to tak, że zawodnicy zaprezentowali swoją ofertę, a my ją przyjęliśmy.

Czy wśród władz PZPN jest napięcie przed grą we Francji?

Przede wszystkim czujemy, że na nas wszystkich spoczywa obowiązek, żeby jak najlepiej się zaprezentować, aby zagrać jak najwięcej meczów na Euro i jak najpóźniej wrócić do domu. Jako PZPN byliśmy odpowiedzialni, aby stworzyć jak najlepsze warunki przygotowań reprezentacji. Teraz wszystko w nogach i głowach piłkarzy. A my możemy już tylko dopingować i czekać co się zdarzy.

TUTAJ MOŻESZ OGLĄDAĆ MECZE EURO 2016 W TRÓJMIEŚCIE

Za rok w Polsce odbędzie się młodzieżowe Euro. Pan jest ambasadorem tego turnieju...

Będzie to historyczny turniej, gdyż po raz pierwszy zostanie przeprowadzony z udziałem 12 drużyn w 6 miastach. My w dorosłej kadrze mamy pięciu zawodników, którzy będą mogli zagrać w młodzieżowych mistrzostwach. Dlatego mamy kręgosłup tej drużyny. To oni mają ją ponieść jak najdalej. Trzeba mierzyć w medale.

Czy w związku z tym: Arkadiusz Milik, Bartosz Kapustka, Piotr Zieliński, Karol LinettyMariusz Stępiński już we Francji będą przez pana specjalnie hołubieni?

Nie. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. To fajni, młodzi chłopcy, ale każdy z nich jest na innym etapie rozwoju piłkarskiego. Milik to już uznana gwiazda, a na przykład Kapustka może nią być już za chwilę.

TUTAJ VIDEO I ZDJĘCIA: GDYNIA W KRAKOWIE PODCZAS CEREMONII WRĘCZENIA NOMINACJI GOSPODARZOM MŁODZIEŻOWEGO EURO 2017

Wielu piłkarzom z pańskiego pokolenia drzwi do prawdziwej zawodowej piłki otworzył srebrny medal w Barcelonie. Czy teraz, gdy piłkarze promują się przede wszystkim w klubach, wcześniej wyjeżdżają za granicę, reprezentacja przestała być już takim oknem wystawowym jak w pana czasach?

Na pewno czasy się zmieniły. Barcelona była krótko po tym, gdy u nas skończyła się komuna i rzeczywiście wcześniej trudno było pokazać się Europie. Teraz piłkarze mają na to więcej możliwości, ale mistrzowskie turnieje nadal są w cenie. Można na nich się jeszcze bardziej wypromować, a ponadto gra się dla nich przecież dla Polski.

Czy w najbliższym roku PZPN zapali zielone światło dla młodzieżówki i nie będzie takich sytuacji, że Milik jedzie na mecz pierwszej reprezentacji, a nie ma decydujący pojedynek młodzieżowej i olimpijskiej reprezentacji zarazem do Grecji jak to miało miejsce u schyłku 2014 roku?

W okresie jesienno-wiosennym na pewno priorytetem będzie nadal pierwsza reprezentacja. Natomiast turniej finałowy odbędzie się w czerwcu przyszłego roku, gdy nie będą grać seniorskie kadry, a we wszystkich zawodowych ligach będzie już przerwa. Dlatego wówczas na pewno młodzieżowa reprezentacja będzie dysponowała wszystkimi najlepszymi piłkarzami w tej kategorii wiekowej.

Zasady rozgrywania Euro 2016
Po raz pierwszy w historii o mistrzostwo Europy biorą udział 24 drużyny. W pierwszej fazie turnieju zostały podzielone w wyniku losowania na 6 grup po 4 zespoły. W każdej z nich obowiązuje system każdy z każdym.

Po dwie najlepsze drużyny z grup oraz cztery z najlepszym bilansem z tych, które zajmą 3. miejsca awansuje do 1/8 finału. Tutaj, wedle przyjętego wcześniej schematu utworzona zostanie turniejowa drabina, a drużyny pogrupowane w pary, w których zagrają ze sobą. Od tej fazy obowiązuje system pucharowy, czyli przegrywający odpada.

Jeśli Polska zajmie 2. miejsce w grupie w 1/8 finału zmierzy się z drugą drużyną grupy A. W przypadku zwycięstwa w grupie zagramy z jedną z drużyną, która zajmie trzecie miejsce. Natomiast, gdy my awansujemy z 3. pozycji to zmierzymy się z triumfatorem jednej z grup.

Po fazie grupowej do domu wróci 8 zespołów. Wszystkie, które zajmą 4. miejsca w grupach oraz dwa z najsłabszym bilansem wśród tych z 3. lokat.

Typowanie wyników

12 czerwca 2016, godz. 18:00
3 pkt.
POLSKA
Irlandia Północna

Jak typowano

72% 246 typowań POLSKA
21% 71 typowań REMIS
7% 23 typowania Irlandia Północna

Twoje danePodział na grupy Euro 2016
GRUPA A
Francja, Rumunia, Albania, Szwajcaria

GRUPA B
Anglia, Rosja, Walia, Słowacja

GRUPA C
Niemcy, Ukraina, POLSKA, Irlandia Północna


GRUPA D
Hiszpania, Czechy, Turcja, Chorwacja

GRUPA E
Belgia, Włochy, Irlandia, Szwecja

GRUPA F
Portugalia, Islandia, Austria, Węgry

Opinie (30) 3 zablokowane

 • Jestem za (1)

  Oby finalnie nie być tylko czarnym kucem, śpiewającym znaną wszystkim pieśń, że "Polacy nic się nie stało.."

  Wierzę w geniusz Peszki ;)

  • 21 11

  • Oj , tak . W jednym temacie Peszko jest nie do pobicia ...tzn.przepicia .Wyjątkowy!!Sam jeden rozwali całą grupę. Dać mu tylko wolną rękę. Łeb ma !

   • 2 2

 • Chcemy być czarnym koniem

  Zresztą nie po raz pierwszy,zawsze chcemy być rewelacją a często gramy trzeci mecz o honor.

  • 28 6

 • A ja chcę być szejkiem w Kuwejcie . Szanse mamy takie same !!

  • 34 8

 • (1)

  Obstawiam finał Francja-Belgia

  Polacy wyjdą z grupy bez problemu. Oby grał Grosicki bo jak Lewego będzie kryło po dwóch,trzech to więcej swobody będzie miał Grosicki,Kuba czy Zieliński.

  • 6 11

  • Taa...a Słonie fruwają...

   • 3 6

 • jeszcze pół roku temu wierzyłem nawet w półfinał ......
  a dzisiaj nie wierzę w to że wyjdziemy z grupy , kontuzja Rybusa i Wszołka ,
  Grosicki z urazem i wszystko powoli gdzieś się sypie

  • 15 8

 • Też bym chciał.....

  Ale balon jest jak zwykle mocno napompowany!!!!

  • 25 4

 • Trzy mecze i do domu

  • 18 6

 • Polska - Irlandia 10 - 0

  • 9 11

 • My zawsze jestesmy czarnym koniem. (3)

  Czerń to nasze barwy narodowe. A stolica jest w Toruniu.

  • 22 11

  • Amen

   • 5 5

  • Szpilku ogarnij się

   • 1 1

  • Hahahah

   • 0 0

 • Ten balonik pęknie z hukiem!

  Trzy meczyki i do domku!

  • 25 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane