Koszykarze Trefla wreszcie wygrali

1 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Tyreek Duren poprowadził Trefla do pierwszej wygranej w tym sezonie. Tyreek Duren poprowadził Trefla do pierwszej wygranej w tym sezonie.

Koszykarze Trefla Sopot pokonali we własnej hal i AZS Koszalin 65:62 (10:20, 15:13, 19:16, 21:13). Żółto-czarni przegrywali nawet różnicą 12 punktów, ale po pełnej emocji końcówce meczu zdołali sięgnąć po pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w Tauron Basket Lidze. - Długo na to czekaliśmy. Czujemy się jakbyśmy po długiej ciąży urodzili słonia - przyznał trener sopocian Zoran Martić.

TREFL: Duren 19 (2x3), Kulka 13 (1x3), Majok 7 (6 zb.), Bilinovać 6 Dutkiewicz 2 oraz Śmigielski 12 (2x3), Stefański 4 (8 zb.), Sikora 2 (6 zb.), Stefanik 0, Dzierżak 0,

AZS: Walton 15, Walker 5 (10 zb.), Austin 5 (1x3), Dąbrowski 3 (1x3), Witliński 0 oraz James 19 (1x3), Auda 12 (1x3), Wadowski 3 (1x3), Łukasiak 0, Mielczarek 0.

Przed meczem z akademikami w sopockim klubie spadła pierwsza głowa. Jako pierwszy konsekwencję fatalnego startu sezonu poniósł Greg Surmacz, z którym Trefl rozwiązał kontrakt w poniedziałek. Wcześniej z Sopotem pożegnał się Nenad Misanović, który był w drużynie przez miesiąc na okresie próbnym.

JEST PIERWSZY WINNY PORAŻEK TREFLA - SURMACZ ZWOLNIONY

Wtorkowy mecz w Hali 100-lecia rozegrano awansem, gdyż wstępnie zaplanowany był dopiero na 17. kolejkę. Przed spotkaniem koszykarze i kibice uczcili minutą ciszy pamięć o zmarłym w zeszłym tygodniu byłym trenerze reprezentacji Polski Andrzeju Kowalczyku.

Wynik pojedynku otworzyli gości, którzy prowadzili 2:0, gdy celny rzut oddał Ty Walker. Chwilę później rzutem z półdystansu wynik podwyższył dobrze pamiętany w Trójmieście z gry w Asseco Gdynia A.J. Walton. Po 3 minutach gry akademicy prowadzili już 10:2, bo za 3 pkt trafił Devon Austin, a akcję 2 plus 1 wykorzystał Walton.

W międzyczasie trener Trefla Zoran Martić poprosił o przerwę, ale nie dała ona wiele. Koszalinianie rzucili 8 pkt pod rząd (12:2). Udanym wejściem pod kosz przerwał dopiero Tyreek Duren, który chwilę później wykorzystał dwa rzuty wolne. Dwa kolejne zepsuł jednak Ater Majok, który wszedł w mecz dość kiepsko.

Trefl próbował rozgrywać akcje po obwodzie. Sopocianom ciężko było przebić się przez defensywę rywali, którzy odskoczyli im na 18:6. Ostatecznie goście wygrali pierwszą kwartę różnicą 10 pkt i niewiele zapowiadało, by sopocianie mieli odwrócić tendencję w drugiej partii. Trudno by było inaczej, gdyż po 10 minutach mieli na koncie zaledwie trzy celne rzuty z gry.

Sopocianie próbowali zmniejszyć dystans rzutami zza łuku, ale i w tym elemencie radzili sobie fatalnie. AZS jednak jakby dostosował się do poziomu Trefla, bo przez 5 kolejnych minut podopieczni Davida Dedka zdobyli zaledwie 2 pkt. Dzięki temu Trefl w bólach zdołał zniwelować stratę do 16:22.

Po wsadzie Josipa Bilinovaca na 20:27 o czas poprosił David Dedek. Treflowi udało się jednak pójść za ciosem i po rzutach Grzegorza KulkiPiotra Śmigielskiego miejscowi zniwelowali stratę do 3 pkt. Dwie z rzędu akcje 2 plus 1 wykorzystał jednak Ra'shad James i akademicy odzyskali panowanie nad sytuacją (33:24). Do przerwy Trefl miał fatalną skuteczność rzutową (9/32 w tym 0/7 za 3 pkt). Sopocianie nie zaliczyli ani jednej asysty przy ośmiu stratach.

Po zmianie stron żółto-czarni zaczęli od serii 6:0, choć gdyby byli skuteczniejsi z linii rzutów wolnych, mogliby powiększyć ją o 3 pkt. Już chwilę po wznowieniu gry tylko jedno przewinienie od zakończenia meczu był najlepiej zbierający w ekipie gości Walker, którego trener Dedek musiał posadzić na ławce.

Po "trójce" Patrika Audy AZS prowadził 38:32, ale grał znacznie gorzej niż w pierwszej odsłonie meczu. Gospodarze złapali wiatr w żagle i po rzutach wolnych Śmigielskiego zbliżyli się do akademików na zaledwie punkt (38:39). AZS obronił się przed utratą prowadzenia, ale ostatnie 10 minut spotkania zapowiadało się ciekawie.

W pierwszych sekundach czwartej kwarty kibiców w Hali 100-lecia nakręcił Duren, który zaczął od celnego rzutu za 3 pkt (47:49). Pogoń się jednak nie udała. Sopocianom brakowało celności, a goście trafili 5 pkt z rzędu i znów złapali oddech, choć wcale nie prezentowali wielkiej koszykówki.

Zza łuku ponownie trafił Duren, ale błyskawicznie w ten sam sposób odpowiedział Mikołaj Witliński. Do strzeleckiego pojedynku przystąpił jednak Kulka i na 3 minuty przed końcem gry Trefl zmniejszył stratę z 9 do 6 pkt (54:60). Przy próbie kolejnego rzutu z dystansu Walton faulował Bilinovaca i przekroczył limit przewinień. Chorwat wykorzystał wszystkie rzuty wolne, a w kolejnej akcji uruchomił do kontry Kulkę i prowadzenie AZS ponownie stopniało do punktu (60:59).

Pierwszą w meczu przewagę dał gospodarzom Śmigielski trafiając zza łuku na nieco minutę przed końcem gry. Prowadzenie to mógł podwyższyć Duren, ale spudłował. O zbiórkę walczył Stefański, a sędzia przyznał ją sopocianom. Do końca zostało 14 sekund. Goście faulowali Durena, a ten wykorzystał jeden z dwóch rzutów wolnych (63:30). Oba wykorzystał chwilę później James i sopocianie poprosili o czas. Dwukrotnie za 1 punkt trafił Kulka, a James dwukrotnie spudłował zza łuku, a sopocianie rozpoczęli świętowanie pierwszej wygranej w sezonie.

Pomeczowy dwugłos trenerów
David Dedek (AZS Koszalin): Gratuluję Treflowi. Taki mecz nie może się nam więcej przydarzyć. Mam nadzieję, że to ostatni raz.

Zoran Martić (Trefl): Dziękuję kibicom Trefla za cierpliwość. Potrzebowaliśmy jej. Czujemy się jakbyśmy po długiej ciąży urodzili słonia. Wszystko co złe w tym sezonie zaczęło się dla nas w Koszalinie i powiedziałem chłopakom, że czas by również przeciwko temu rywalowi to zakończyć. Przez dwa miesiące czuliśmy wielką presję. Nie nakładał jej zarząd klubu, ale my sami. Byliśmy źli na nasze wyniki i sposób w jaki graliśmy. AZS to ciężki przeciwnik. Walczyliśmy od pierwszej do ostatniej sekundy. Mam nadzieję, że ta wygrana podbuduje zespół, choć nie był to nasz najlepszy mecz.

Wyniki 8 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - TREFL SOPOT 76:67 (17:13, 14:25, 23:13, 22:16)
  • ASSECO GDYNIA - MKS Dąbrowa Górnicza 62:65 (19:19, 10:14, 17:16, 16:16)
  • PGE Turów Zgorzelec - AZS Koszalin 85:78 (22:18, 30:25, 14:12, 19:23)
  • Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 84:59 (19:18, 20:26, 24:12, 21:13)
  • Rosa Radom - King Wilki Morskie Szczecin 75:65 (13:13, 21:21, 24:19, 17:12)
  • Start Lublin - Energa Czarni Słupsk 72:91 (19:20, 18:23, 18:18, 17:30)
  • Polski Cukier Toruń - Siarka Tarnobrzeg 84:77 (19:30, 17:14, 16:17, 32:16)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Polfarmex Kutno 81:68 (17:19, 16:24, 23:9, 25:16)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Śląsk Wrocław 87:82 (16:18, 25:24, 22:20, 24:20)
  • Awansem z 17. kolejki
  • TREFL SOPOT - AZS Koszalin 65:62 (10:20, 15:13, 19:16, 21:13)