• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pomocnik Arki odpowiada czytelnikom Trojmiasto.pl

Czytelnicy Trojmiasto.pl
3 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Arka Gdynia

Mateusz Szwoch w ekstraklasie wybiera pierwszy skład w Arce niż siedzenie na ławce w Legii, a w przyszłości najchętniej spróbowałby sił w lidze hiszpańskiej. Mateusz Szwoch w ekstraklasie wybiera pierwszy skład w Arce niż siedzenie na ławce w Legii, a w przyszłości najchętniej spróbowałby sił w lidze hiszpańskiej.

Z wielką ochotą skorzystaliście z możliwości zadawania pytań Mateuszowi Szwochowi. Najbardziej interesowała was kwestia czy Ligowiec Marca zostanie w Arce na stałe, czy też wróci do Legii Warszawa. Piłkarz zdradził nam, że w 1,5-rocznej umowie wypożyczenia do Gdyni stołeczny klub zapisał klauzulę, dającą mu możliwość sprawdzenia pomocnika do siebie wcześniej. Nie zabrakło także zagadnień związanych z awansem do ekstraklasy, derbami, a nawet wakacjami i imprezami. Poniżej odpowiedzi 23-letniego piłkarza na naszym zdaniem najciekawsze z nadesłanych pytań z oznaczeniem ich autorów.ARCE POTRZEBA 4 PUNKTÓW DO EKSTRAKLASY. AWANS NAJWCZEŚNIEJ 10 MAJA. ZAGŁOSUJ, CZY TAK SIĘ STANIE

mk: Czy awansujecie do ekstraklasy?

W sobotę przypieczętować awansu się jeszcze nie udało, ale jeśli będziemy pokazywali tyle determinacji na boisku i tak będziemy dalej wierzyli w swoje umiejętności, to ekstraklasa już niedługo stanie się faktem.

woj: Czy mając awans w kieszeni będziecie odpuszczać mecze?

Nie. Byśmy byli nieprofesjonalnymi i głupimi zawodnikami, gdybyśmy tak postąpili. W każdym meczu gra się o zwycięstwo. Niezależnie czy jeszcze walczymy o awans, czy już będziemy go mieli w kieszeni, to dajemy z siebie 100 procent. Inne podejście nie byłoby fair wobec nas samych, kibiców i innych drużyn. Wiadomo, że każdy te punkty liczy. Gdyby była taka sytuacja, że wcześniej zapewnimy sobie awans to będziemy chcieli zdobyć 1. miejsce w końcowej tabeli.

Tomasz: Jaka przyśpiewka kibiców daje Tobie i drużynie największego kopa do ataku i niesie Was do bramki przeciwnika?

Myślę, że wszystkie te takie fajne, rytmiczne przyśpiewki kibiców. Na meczu z Olimpią było prawie 10 tysięcy kibiców. Ja wszyscy ryknęli to naprawdę ten doping nas niósł. Uważam, że stadion w Gdyni jest stworzony dla potrzeb tego miasta. Jakby był na 50 tysięcy, to trudno byłoby go zapełnić, a tak ma idealną pojemność. Jeśli przyjdzie 10 tysięcy ludzi to głos się niesie i ma się wrażenie jakby grało się przy 100 tysiącach kibiców.

MATEUSZ SZWOCH PIERWSZYM PIŁKARZEM ARKI, KTÓRY ZDOBYŁ TYTUŁ LIGOWCA MIESIĄCA. SPRAWDŹ, KOGO WYPRZEDZIŁ

Zawodnik

Mateusz Szwoch

Mateusz Szwoch

ur.
1993
wzrost
173 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


MATEUSZ SZWOCH: JAK KAŻDY MĄDRY PIŁKARZ WYCIĄGAM WNIOSKI, BY GRAĆ CORAZ LEPIEJ

Janusz Przybył: Cztery lata temu trener reprezentacji Niemiec powiedział Julianowi Draxlerowi: "Julian, żeby grać w reprezentacji Niemiec musisz przybrać 6-8 kg masy mięśniowej, a wówczas masz stałe miejsce w Bundesteamie". Julian to wykonał i gra w reprezentacji Niemiec. Pytanie: gdyby do Ciebie tak powiedział trener polskiej reprezentacji, jakbyś postąpił?

Postąpiłby podobnie jak Draxler. Jednak na tę chwilę uważam, że aż tylu kilogramów mięśni mi nie brakuje. Może trzy lata temu byłoby to prawdą. W Legii trochę tej masy mięśniowej nabrałem. Dzięki temu lepiej czuję się na boisku.

Walek: Mateusz czy uważasz że coś Arce zawdzięczasz?

Zawdzięczam nie wiem, czy najwięcej, ale na pewno dużo. To Arka wprowadzała mnie do seniorskiej piłki, tutaj się wychowałem, otrzymałem pierwsze szlify piłkarskie, a potem się rozwinąłem. Wiadomo, że największy postęp robi się od 13-15 do 21. roku życia. Wtedy najwięcej się uczy. Dlatego od strony piłkarskiej Arce zawdzięczam praktycznie wszystko. Jednak Legii też dużo zawdzięczam, gdyż była ta nieszczęsna choroba. To oni mnie wyleczyli. Reasumując Arce zawdzięczam dużo ze względu piłkarskiego, a Legii życiowego.

Luban, karolzhh, Chemik, cholki1929, Roman, Remi, #HaszTagowy#: Czy istnieje możliwość, ze zostaniesz w Arce dłużej i już nie na wypożyczeniu z Legii, ale na stałe? Wiążesz swoją przyszłość z Arką czy Legią

Myślę, że to nie jest do końca pytanie do mnie oraz pytanie na teraz. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Wiadomo jak to życie się szybko zmienia i Legia może za chwilę powiedzieć, że ponownie chce mnie sprawdzić. Jestem ich zawodnikiem, jakby ich własnością i to oni mają ten decydujący głos. W 1,5-rocznym wypożyczeniu do Arki Legia zastrzegła sobie prawo, że może mnie wcześniej zabrać do Warszawy. Z drugiej strony w tym okresie nie może mnie oddać do jeszcze innego klubu niż Arka.

ARKA - OLIMPIA 0:0. OCEŃ PIŁKARZY ZA TEN MECZ. TUTAJ TEŻ VIDEO, FOTO, RELACJAmirek: Zostań na stałe w Arce. Potwierdzasz, że kasiora to nie wszystko?

Najważniejsze na pewno nie jest, ale to też jest ważny aspekt. Wiadomo, my z tego żyjemy. Tak jak wszyscy, którzy pracują, chcemy zarabiać godziwe pieniądze, których wystarczy na utrzymanie siebie i rodziny. Ponadto musimy patrzyć też w przyszłość, bo kariera piłkarska się kiedyś kończy.

buczek: W ekstraklasie Legia na ławce czy pierwszy skład w Arce?

Zdecydowanie pierwszy skład w Arce. Nie po to się trenuje, nie po się gra, żeby siedzieć na ławce. Ktoś mądry powiedział, że być w Legii, a grać w Legii to są dwie różne sprawy. Ja nie chcę być tylko w Legii. Jak mam wrócić, to chciałbym tam grać.

Walek: W jakim klubie byś chciał grać w ekstraklasie, a w jakim za granicą?

Myślę, że w przyszłym sezonie chciałbym grać w ekstraklasie w Arce, bo ten awans jest bardzo blisko. W Legii już grałem i to też było super przeżycie i możliwość zebrania nowego doświadczenia. Na pewno nie straciłem w Warszawie czasu. Dlatego też tam mógłbym grać. A za granicą? To chyba mam marzenia jak każdy - najlepiej Barcelona bądź Real Madryt. Liga hiszpańska jest moją ulubioną. Fajnie byłoby, gdybym kiedyś tam zawitał. Ale by tam się znaleźć, jeszcze daleka droga. Nie wiadomo też jakbym tam się odnalazł. Jak się tego nie sprawdzi, trudno o tym mówić.

gruuu: Prośba: spróbuj osiągnąć "majstra" z Arką (z Tobą się uda), a potem silne kluby z Europy same się odezwą. Pytanie: jaki klub zagraniczny musi złożyć ofertę, abyś odszedł z Arki?

Jak się Barcelona zgłosi, to się zastanowię.

Walek: Kto jest Twoim wzorem do naśladowania?

Takiego jednego super wzorca nie ma. Jest dużo piłkarzy, których można obserwować. Grają oni głównie poza Polską, ale i w ekstraklasie są tacy, z których warto brać przykład. Może nie w całości, ale w pewnych aspektach można naprawdę się wiele nauczyć. Na przykład takim zawodnikiem był w Legii Miro Radović.

JAROSŁAW KOTAS OCENIA JAK NALEŻY PRZEBUDOWAĆ ARKĘ, BY SKUTECZNIE WALCZYŁA W EKSTRAKLASIE

Dawid: Czy uważa Pan, że prezentująca obecną siłę Arka, utrzyma się w ekstraklasie?

Myślę, że na pewno byłyby na to szanse. Poprzednie lata pokazywały, że kto awansował do ekstraklasy to dawał sobie w niej radę. I to bez jakiś wielkich rewolucji w składzie. Uważam, że dokonując kilku wzmocnień, czy uzupełnień w składzie można w tej ekstraklasie spokojnie grać. To nie jest jakiś poziom nieosiągalny dla obecnego zespołu Arki.

Dawid: Na jakich pozycjach Arka powinna się wzmocnić?

Myślę, że to pytanie nie jest do mnie. Nawet jakbym miał swoje zdanie w tej kwestii to i tak bym o tym nie mówił. Byłoby to bowiem nie fair wobec kolegów z zespołu. To nie moja działka.

Kuba: Czy chciał byś wystąpić w derbach Trójmiasta?

Jak każdy zawodnik Arki czy Lechii chciałbym zagrać w takim meczu. Na razie nie było mi to dane, nie licząc juniorskich kategorii. Myślę, że to są dodatkowe emocje. Wiadomo, jakie nastroje panują między tymi klubami. Jednak z punktu widzenia piłkarskiego nie będzie to mecz inny niż pozostałe. My jesteśmy profesjonalistami i do każdego spotkania musimy przygotowywać się w 100-procentach. Nie może tak być, że sprężymy się, bo gramy z Lechią, a potem do innych podejdziemy z takim sobie nastawieniem. Tak na pewno nie będzie.

CZTERECH PIŁKARZY ARKI ZDOBYWAŁO AWANSE DO EKSTRAKLASY W PRZESZŁOŚCIEmigrant: Co byś zrobić, jak dostałbyś propozycje z Lechii Gdańsk?

Już przed moim odejście z Arki do Legii miałem dużo takich pytań. Wtedy odpowiadałem, że nie wiadomo, co życie może przynieść, nie wiadomo, w jakiej sytuacji mogę się znaleźć. Może to Arka by mnie nie chciała i nie miałbym wyjścia? Wiadomo, że nigdy nie mówi się nigdy. Dlatego nie powiem ani tak ani nie. Ale jeżeli są inne dobre propozycje to jednak Lechia jest z boku.

Raf: Gdzie i z kim, po awansie z Arka do ekstraklasy, planujesz spędzić wakacje?

Gdzie? To jeszcze nie wiem. Nie wiadomo bowiem, ile wolnego dostaniemy po zakończeniu sezonu. Spodziewam się, że raczej niewiele, gdyż pewnie niespełna dwa tygodnie. Stąd też i dłuższych wakacji nie będzie. A z kim? To na pewno z dziewczyną, może też z rodzicami. Od 13. roku życia jestem poza domem rodzinnym. Dlatego, gdy mam wolne to staram się spędzać czas także tam, gdyż wiadomo, że zawsze przyjemnie wraca się do rodziny.

Małgorzata Lorek: Czy przy tak regularnej grze i treningach jest czas na życie prywatne i rozrywkę? Jeżeli tak to jak go spędzasz?

Jest czas na jakieś wyjścia do kina, teatru, czy inne rzeczy. Wiadomo nie jest to rozgrywka typu impreza, która trwa pół nocy i trzeba po niej dochodzić do siebie dwa dni. Na coś takiego nie możemy sobie pozwolić. Ale inne atrakcje, których w Gdyni i Trójmieście nie brakuje, to jak najbardziej można z nich korzystać w wolnym czasie.

Typowanie wyników

6 maja 2016, godz. 20:30
3 pkt.
Rozwój Katowice
ARKA Gdynia

Jak typowano

4% 17 typowań Rozwój Katowice
11% 50 typowań REMIS
85% 368 typowań ARKA Gdynia

Twoje dane

Czytelnicy Trojmiasto.pl

Kluby sportowe

Opinie (78) ponad 10 zablokowanych

 • brawo Matti wyważone i mądre wypowiedzi bez śladów kibolstwa (1)

  tak trzymaj a daleko zajdziesz

  • 103 9

  • jo jo

   Śledziku najdalej to do płecka zajdzie

   • 4 13

 • Szwoch: nie wiem, czy już najlepszy, ale na pewno najmądrzejszy piłkarz w Trójmieście (1)

  • 91 9

  • Peszko, nie minusuj! Trzeba było chodzić do teatru a nie na browar

   • 25 3

 • Mateusz zostań w Gdyni jak najdłużej ! Takich Arkowców z krwi i kości nam potrzeba !

  • 81 10

 • Matti, wpadaj do Gdańska (2)

  Tu też Cię szanujemy

  • 12 62

  • Bede na derbach, ogladajcie moj hattrick na Letnicy (1)

   • 18 5

   • Tylko szkoda że w barwach Lechii.

    • 4 15

 • Niegłupi chłopak.

  Oby mu się dobrze kariera rozwijała.

  • 67 4

 • (3)

  Jestem ciekawy, czy płacze jak panienka (jak jego kolega Nalepa) może wszyscy Arkocy beczą po przegranym meczu?

  • 6 66

  • Od

   14 kolejek nie mieli okazji a jak w Danzingu?

   • 30 4

  • Odkąd Szwoch gra w Arce ,ta nie zaznała goryczy porażki gołąbku.

   • 25 4

  • było zapytać miałeś okazje? inni to zrobili i fajny wywiad wyszedł

   • 0 0

 • widac Mateusz chcialby przejsc do Lechii, gra w Lidze Europejskiej mu sie marzy... (11)

  coz, talentem i ciezka praca ma szanse zostac bialo zielonym zawodnikiem, zycze mu tego z calego serca !

  • 11 64

  • a Lechia gra w lidze 'europejskiej'? (5)

   • 20 2

   • Lechia aktualnie gra w Grupie Mistrzowskiej Ekstraklasy... (4)

    i wielce prawdopodobnie bedzie grala w Lidze Europejskiej jako ze zajmie 3-4 miejsce premiowane awansem. takie sa fakty...

    • 5 23

    • i aktualnie nie łapie się na ligę europejską, więc wracaj do garów!

     • 16 4

    • Iza myslisz, ze jego spelnieniem marzen jest rozegrac w lipcu dwumecz z Kazachami?

     • 12 2

    • jak się jest na 6 miejscu to wielce prawdopodobne?

     tak to raczej Piast o sobie może napisać

     więcej realizmu

     • 4 0

    • fakty ?

     Z "FAKTU" !

     • 0 0

  • wiidać masz problemy z czytaniem (3)

   polecam szkołę podstawową

   • 4 0

   • przeciez nie powie otwarcie zeby przeszedl do Lechii, ale wiadomo ze marzy mu sie ! (2)

    • 4 16

    • ha ha ha

     • 2 1

    • styki włączyły się betoniarce.

     • 5 2

  • O Iza ?

   Jak tam Nikoś Puchar Polski ?

   Jakie działania właścicieli po zakończeniu rozgrywek ?

   Wymiana 2 wagonów na 3 wagony najemników ?

   Pamietaj , trzeba jeszcze zapłacić zawodnikom za tkzw. grę .

   Kaskę zbierać do kapelusza bo licencja pójdzie koło nosa .

   W Arce może teoretyczxnie duzo mniej kaski , ale płaci się to co nalezy .

   Wszystkim, łącznie z długami podobnych przekretasów jak wy teraz macie .

   Pogońcie to budżetowo - prywatne towarzystwo , oczyście swój klubik z wyciagających łape po kasę Państwa , nie wstyd wam ?

   • 3 0

 • Z Darkiem

  Robicie swietna robote i olbrzymia roznice nie umiejszajac pozostalym kolegom z druzyny! Z Darkiem gracie tak jakbyscie znali sie od kolyski.Super duet!!! Dacie rade teraz z Rozwojem a potem z Bytovia swietujemy.Apel do klubu, rozpocznijcie juz od jutra sprzedaz biletow na mecz z Bytovia bo po Rozwoju jest vicend i beda olbrzymie kolejki w punktach i pod kasami stadionu!!!!

  • 27 4

 • (1)

  Nie chciałbym bym wiedzieć co by się działo jakby biało zielone szaty założył. .pozdro Mati

  • 17 15

  • przecież dyplomatycznie odpowiedział, że biało-zielonej szmaty by nie założył.

   • 22 5

 • Przyjedz na Bursztynka to poczujesz doping 35 tysiecy kibicow i zobaczysz jedne (17)

  z najlepszych opraw w Polsce a moze i w Europie ! Lechia grala calkie niedawno z FC Barcelona i Liga Mistrzow jest w zasiegu w ciagu 2-3 lat wiec bedziesz mogl sie ograc z zespolami jak Real Madryt...

  • 10 74

  • słabe śledziono

   • 3 12

  • (2)

   35 tys hehe chyba na reprezentacji

   • 24 3

   • na Lidze Europejskie moze byc nawet komplet ! (1)

    • 5 24

    • Może byc ......

     Brak licencji za długi .

     To bardzo prawdopodobne , bardziej niż Puchary - NIKOŚ OUT !

     • 0 0

  • Iza - odstaw klej...

   • 26 6

  • iza, przyjedź do Gdyni, zobaczysz wypełniony stadion (8)

   i prywatnie cipo wiem, że nie oceniaj faceta po wielkości gaci tylko po zawartości. jeśli facet ma mega-gacie i wypełnione tylko w 25%, to słabizna

   • 19 4

   • przyjedz do Gdanska to zobaczysz stadion ! a nie TO COS na 15 tysiecy widzow... (2)

    Futbolowe Areny zaczynaja sie od 40-42 tysiecy pojemnosci...

    • 5 23

    • tylko ze wy tego nocnika zapełnić nie możecie nawet 10 tys kibiców (1)

     Efekt jest taki ze wygląda tam podczas meczu jak po wybuchu w Czarnobylu.

     • 16 5

     • spojrz na frekwencje ze stadionu, najlepsza w Polsce !

      bedzie Liga Europejska to beda komplety !

      • 3 12

   • ale wy w Gdyni w gaciach nic nie macie, nie mówiąc o stadionie, na waszym są korty (4)

    Już niedługo rocznica wielkiej ucieczki, w Gdyni główną atrakcją dnia będzie bieg z górki na pazurki

    • 2 14

    • Gdynia oliwa (2)

     Śląsk Wrocław malinowe nosy - ta rocznica tez się zbliża

     • 8 6

     • zapomniałem dodać inne rocznice (1)

      Rocznica ruchu na plaży,
      rocznica oklepu pod kasami od Z-ki i ŁKS-u
      rocznica napadu na dzieci w redzie
      rocznica MMA na Żabiance
      rocznica oklepu na cisowej .

      • 3 10

      • AG Wwo

       A ja pamiętam też oklep jak na Ustke jechaliscie parę lat temu od fan clubu z Wejherowa. I na powrót Wasza grupa czołowa przyjechała was chronić. Nie fantazuj w necie ty ciecie.

       • 1 1

    • Poważnie ?

     Dokończcie lepiej rozminowywanie boiska T - 29 pozostawionego wam po braciach z II wojny Światowej..

     Nawet mieliście takiego fajnego idola na waszych blado - zielonych szmatach .

     Fakt - tak ARKA jak i lechia graja na stadionach miejskich , z zastrzeżeniem budowy Budyń nocnika z pieniążków Budżetu Państwa , w przeciwieństwie do gdyńskich .

     To coś wspólnego z PKM , kasa wywalona w błoto !!!

     • 0 0

  • żeby poczuc doping 35 tys, to musiałbym 3 razy przyjeżdżać na Budynioarenę

   • 16 0

  • Kiedy tam widziano 35 tys. na ligowym meczu????

   Ten stadion nie widział jeszcze powyżej 20 tys. na meczu ligowym, więc przestań takie farmazony piep..yć. Sredni 9 tys. ludzi i to w okresie kiedy wygrywają. Jak nie piłkarzykom nie szło, to 5-6 tys. przychodziło. Z czym do ludzi....?

   • 6 2

  • IZA

   Otworzyli półówkę stadioniku ?

   II połówkę ?

   Macie kase na ochronę ?

   Zapłaccie długi wobec zawodników !

   Liga Mistrzów ?

   Nikoś ?

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Lech Poznań
24% ARKA Gdynia
13% REMIS
63% Lech Poznań

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 18 36 66.7%
2 Sławek Surkont 19 36 63.2%
3 MARCIN CHYLONIA 19 36 57.9%
4 Artur Wielkopolski 17 33 64.7%
5 Michał Sędzielewski 19 33 57.9%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 17 10 3 4 27:18 33
2 Odra Opole 16 9 3 4 21:14 30
3 GKS Tychy 16 9 1 6 22:20 28
4 Miedź Legnica 16 7 6 3 26:15 27
5 Lechia Gdańsk 16 7 5 4 23:16 26
6 Górnik Łęczna 16 6 8 2 18:14 26
7 Motor Lublin 16 8 2 6 21:22 26
8 Wisła Kraków 17 6 7 4 32:21 25
9 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 17 6 5 6 29:23 23
10 Wisła Płock 16 6 5 5 21:21 23
11 Stal Rzeszów 17 6 4 7 25:26 22
12 GKS Katowice 17 5 6 6 22:21 21
13 Polonia Warszawa 17 5 4 8 23:25 19
14 Chrobry Głogów 16 5 3 8 16:26 18
15 Znicz Pruszków 16 5 2 9 12:20 17
16 Resovia 16 4 2 10 15:30 14
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 16 2 7 7 11:23 13
18 Zagłębie Sosnowiec 16 2 5 9 13:22 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 17 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Miedź Legnica (niedziela, godz. 12:40)
 • GKS Katowice - ARKA GDYNIA 1:1 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Stal Rzeszów 2:2 (2:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków 2:1 (2:1)
 • niedziela
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Motor Lublin
 • Znicz Pruszków - Odra Opole
 • Mecze odwołane z powodu złego stanu boiska
 • Górnik Łęczna - GKS Tychy
 • Resovia - Wisła Płock
 • Mecz przełożony na 19 grudnia
 • Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów

Ostatnie wyniki Arki

2 grudnia 2023, godz. 15:00
25% GKS Katowice
19% REMIS
56% ARKA Gdynia

Relacje LIVE

Najczęściej czytane