Mecz na szczycie

28 października 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
W spotkaniu na szczycie I ligi koszykówki kobiet ZAPOLEX ERBUD Toruń pokonał VBW CLIMA Gdynia 79:70 (21:23, 25:18, 18:12, 15:17).

Spotkanie dwóch niepokonanych drużyn było bardzo wyrównane od samego początku. Pierwsza kwarta toczyła się pod dyktando gdynianek, które prowadziły 5:0 i 7:2. Toruniankom udało się utrzymać dystans głowinie dzięki świetnej grze Ilony Jasnowskiej, która skutecznie grała pod koszem jak i również trafiała z dystansu za 3 punkty.

Niestety do poziomu widowiska, już po raz kolejny w I lidze, nie dostosowali się sędziowie - Witold Świtakowski i Tomasz Otorowski z Warszawy. Panowie z gwizdkami podejmowali sprzeczne wobec siebie decyzje. Za kuriozalną można uznać sytuację z końca 3 kwarty, kiedy jeden z arbitrów odgwizdał faul na zawodniczce VBW CLIMA i przyznał dwa rzuty wolne, które miały być wykonane już po czasie, a drugi z sędziów anulował decyzję partnera. Z przykrością należy stwierdzić, że sędziowie byli najsłabszymi aktorami spotkania, które było bardzo zaciętym widowiskiem.

Na początku czwartej kwarty prowadzenie miejscowych sięgnęło już 18 punktów. Po ambitnej pogoni i obronie na całym placu VBW CLIMA zniwelowała przewagę do 6 oczek na 90 sekund przed końcem meczu. Niestety po raz kolejny obudzili się sędziowie, którzy nie dopuścili w Toruniu do sensacji.

W sumie zwycięstwo ZAPOLEXU jak najbardziej zasłużone, zespół ten ma w składzie zawodniczki z wieloletnim doświadczeniem w ekstraklasie (Jasnowska, Sowińska, Chełczyńska, Piątkowska). Przykre jest tylko, że po raz kolejny Koleguim Sędziów PZKosz nie potrafi na najważniejszy mecz w I lidze wyznaczyć obsady sędziowskiej, która poprowadzi zawody bez wielu kontrowersyjnych decyzji.