Mecz noworoczny piłkarzy. Wielkie emocje w Gdyni. Bałtyk - Arka 2:1

1 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Piłkarze Bałtyku Gdynia obronili noworoczny puchar. W rozgrywanym 1 stycznia po raz trzydziesty meczu oldbojów, biało-niebiescy pokonali Arkę Gdynia 2:1 (1:1). Pierwszego gola roku o godzinie 12:26 strzelił Michał Freiberg. Pojedynek obfitował w wiele emocji. Żółto-niebiescy zmarnowali dwa karne. Natomiast trenera zwycięzców, Andrzeja Busslera od wyrzucenia na trybuny uratował grający w drużynie przeciwnej Krzysztof Hoppe, którego skutecznie mediował... u syna, prowadzącego to spotkanie.

SPRAWDŹ, GDZIE I O KTÓREJ PADŁ PIERWSZY GOL 2019 ROKU NA TRÓJMIEJSKICH BOISKACH

Paweł Budziwojski 40, Jarosław Waszkowicz 67 - Michał Freiberg 21

BAŁTYK: F.Żemojtel - Mariusz Freiberg, Sobczak, Dubicki, Cirkowski, Broner, Czuk, Wasilewski, Adamus, Budziwojski, Rzepka oraz Bartlewski, Waszkowicz, Romantowski, Koziara, Stoiński, Dzwonka
Trener: Andrzej Bussler

ARKA: W.Żemojtel - Szewczyk, K.Hoppe, Dampc, Galiński, Wilczyński, Gomuła, Gruchała, Michał Freiberg, Ulanowski, Korynt oraz Głąbiński, Turski, Pawlicki, Meronow, Szczypior, Zieliński, Meyer
Trenerzy: Jacek Kaszubowski, Czesław Boguszewicz

Sędziowie: R.Hoppe oraz Kazimieruk, Stępniak

PRZECZYTAJ O NOWOROCZNYCH ROZGRYWKACH RUGBISTÓW

Po raz trzydziesty mierzyli się oldboje gdyńskich klubów 1 stycznia. Stawką był przechodni puchar. Trafia on do zwycięzcy, a w przypadku remisu trofeum zachowuje ekipa, która była najlepsza przed rokiem. We wtorek puchar był udekorowany biało-niebieskim szalikiem i nic się nie zmieniło po 80 minutach gry (2x40).

Nim Tomasz Korynt rozpoczął mecz od środka, Czesław Boguszewicz otworzył szampana. Pierwsze pół godziny toczyło się z przewagą Arki. O godzinie 12:26 padł pierwszy gol 2019 roku w Gdyni. Jego autorem był Michał Freiberg. 39-latek posłał piłę do pustej już bramki, po tym gdy Filip Żemojtel popisał się doskonałą poradą, broniąc w sytuacji sam na sam z Dariuszem Ulanowskim. Wobec dobitki bramkarz Bałtyku był już bezradny.

Dobry okres gry Arki skończył się w 32. minucie. Jakby nabrali respektu dla rywali po tym, gdy Mariusz Freiberg ostro zaatakował Korynta, któremu tym samym nie udało się wepchnąć do siatki piłki wyłożonej przez Ulanowskiego.

W końcówce pierwszej połowy biało-niebiescy zmienili taktykę. W kontrach już nie próbowali "wjechać" z piłką do bramki, a zaczęli strzelać z dystansu. Andrzej Głąbiński popisał się świetną interwencją, wybijając na róg piłkę po uderzeniu Pawła Budziwojskiego. Jednak kilka minut później górą był pomocnik. Kapitalny strzał z wolnego 43-latka wpadł w "okienko" bramki Arki.

Po zmianie stron były jeszcze większe emocje. Rafał Hoppe próbował odesłać na trybuny Andrzeja Busslera, który krytykował orzeczenia arbitra. W obronie trenera Bałtyku stanął Krzysztof Hoppe, obrońca Arki, a prywatnie ojciec sędziego. Mediował na tyle skutecznie, że szkoleniowiec mógł pozostać przy ławce rezerwowych.

Natomiast żółto-niebiescy domagali się wyrzucenia z boiska Filipa Żemojtela. Bramkarz Bałtyku najpierw złapał piłkę poza własnym polem karny, a następnie faulował w "16" Ulanowskiego. Skończyło się odpowiednio na wolnym i karnym, a golkiper pozostał między słupkami do końca spotkania. Tym samym biało-niebiescy nie mieli kłopotu, gdyż tego dnia nie dysponowali drugim bramkarzem.

Bałtyk strzelił zwycięskiego gola. Bałtyk strzelił zwycięskiego gola.
Arka mogła zapewnić sobie zwycięstwo karnymi. Jednak w 62. minucie z jedenastego metra przestrzelił Robert Wilczyński, a w 73. minucie Waldemar Dampc z "wapna" strzelił w słupek.

Siła w ofensywie Bałtyku wzrosła, gdy na boisko weszli Jarosław WaszkowiczRoman Ramotowski. Pierwszy z nich zapewnił zwycięstwo biało-niebieskim w 67. minucie. Natomiast drugiemu niewiele zabrakło do 3. gola, gdyż w sytuacji sam na sam z bramkarzem posłał piłkę w słupek.

Mówią strzelcy bramek:
0:1 Michał Freiberg: Strzeliłem pierwszego gola roku w Gdyni, a takie wydarzenia zawsze mają znaczenie. Szkoda tylko, że tego meczu nie wygraliśmy, tym bardziej, iż mieliśmy dogodne sytuacje ku temu. Karne nie strzelone odbiły się nam czkawką. Ale samo spotkanie było fajne. Pogoda i kibice dopisali. Dla mnie to był czwarty udział w tym wydarzeniu. Po przeciwnej stronie grał zaś mój kuzyn - Mariusz.

1:1 Paweł Budziwojski: Przypomniałem stare, dobre czasy. Nie ukrywam, że zawsze prawa nóżka była "ułożona". Trzeba było się do niej odwołać, bo sytuacja była niewesoła. Cieszę się, że w tym wieku strzelam jeszcze takie bramki z wolnego. Podkręciłem piłkę, wpadła w okienko. Mam nadzieje, że młodzież widzi, uczy się i bierze z nas wzór. 1 stycznia na sportowo to bardzo dobry pomysł. Jestem po raz 8. na tym meczu, a po 7. gram w nim. Jest super. Można spotkać zawodników, którzy nadal świetnie grają w piłkę. To jest też kawał historii trójmiejskiej piłki. Cieszę się, że w takim towarzystwie mogłem się znaleźć.

2:1 Jarosław Waszkowicz: Zwycięski gol smakuje bardzo. Tym bardziej, że nie miałem przyjemności grać od pierwszej minuty. To bardzo ważny dzień, a mecz bardzo prestiżowy w Gdyni. Od lat ścieramy się 1 stycznia. Ja zagrałem po raz szósty z rzędu. Mogliśmy strzelić jeszcze więcej goli, ale też i rywale mieli choćby karne. Dlatego zwycięstwo odnosimy przy odrobinie szczęścia. Jestem zachwycony. Była okazja spotkania się z kolegami także tymi, którzy mieszkają poza granicami Polski.

WYNIKI NOWOROCZNYCH MECZÓW W GDYNI I STRZELCY PIERWSZEGO GOLA ROKU W 18 OSTATNICH EDYCJACH
w przypadku remisu puchar przechodni zostaje przy drużynie, która była jego posiadaczem

• Tylko Arka Gdynia (3)

Tylko Arka Gdynia. Dumni po zwycięstwie, wierni po porażce.