• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mecze podwyższonego ryzyka w niższych ligach okiem organizatora

Damian Konwent
25 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (18)
Mecze podwyższonego ryzyka w niższych ligach też się zdarzają. Mecze podwyższonego ryzyka w niższych ligach też się zdarzają.

Mecze podwyższonego ryzyka w najniższych ligach to rzadkość, ale jednak się zdarzają. Jak przygotować się na przyjęcie zorganizowanej grupy kibiców drużyny gości? Co zrobić, jeśli nie ma się ku temu warunków? Jak bardzo trzeba zaangażować służby, w tym policję? Na te pytania postaraliśmy się znaleźć odpowiedź w poniższych artykule. Sprawdź również, gdzie warto wybrać się na mecz w ostatni weekend maja.Najniższe ligi piłkarskie. Zobacz, jakie sprawy poruszaliśmy we wcześniejszych artykułach cykluW środku tygodnia doszło do spotkania w grupie drugiej III ligi pomiędzy Gedanią 1922 Gdańsk i Zawiszą Bydgoszcz (0:3). Musiało zostać przełożone na boisko boczne przy ul. Traugutta, gdyż przy al. Hallera, gdzie gdańszczanie grają na co dzień, gospodarz nie był w stanie zagwarantować warunków dla zorganizowanej grupy kibiców drużyny przyjezdnej. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić i wytłumaczyć, jak wygląda cała taka procedura na przykładzie jeszcze niższych lig, gdzie takie sytuacje mogą być teoretyczne trudniejsze do rozwiązania.

Mecz podwyższonego ryzyka. Gedania 1922 podejmie Zawiszę na Traugutta Mecz podwyższonego ryzyka. Gedania 1922 podejmie Zawiszę na Traugutta

Jak się okazuje, niezależnie czy to jest IV liga, czy B Klasa, na każdym poziomie rozgrywkowym szereg działań wygląda podobnie.

- Minimum dwa tygodnie przed meczem, goście mają obowiązek wysłania pisma do gospodarza, w którym zawarte są podstawowe informacje, jak: szacunkowa liczba członków grup należących do grupy i objętych nią, wraz z numerami PESEL. Na tej podstawie należy odpowiednio przygotować obiekt, biorąc pod uwagę ochronę oraz w tym przypadku służby - mówi nam Mateusz Wiech z Komisji Dyscyplinarnej w Pomorskim Związku Piłki Nożnej.


W teorii nic skomplikowanego. W dniu meczowym zorganizowana grupa fanów przemieszcza się wspólnym transportem z punktu A do punktu B, niekiedy w asyście policji. Funkcjonariusze czekają także przed stadionem, gdzie ma zostać rozegrane spotkanie. Kibice są kontrolowani, a następnie przechodzą do wyznaczonego dla nich sektora czy strefy.

I tutaj zapewne zapala się wam lampka, bo przecież nie wszystkie obiekty w niższych ligach są wyposażone w trybuny, a co dopiero w sektory dla fanów zespołów przyjezdnych. Przyjmimy hipotetycznie, że drużyna X, grająca na co dzień na boisku przy ul. Wyzwolenia w Gdańsku, przy ul. 23 Marca w Sopocie czy w "klatce" przy ul. Olimpijskiej w Gdyni, musi przygotować się na przyjęcie np. zorganizowanej grupy 100 kibiców. Kto choć raz był na wspomnianych obiektach, ten wie, że to trudne do wykonania, bo takiego miejsca po prostu nie ma. Co wtedy?

- Gospodarz może się zwrócić do Komisji ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich, Komisji ds. Rozgrywek oraz Komisji ds. Licencji Klubowych o zgodę na możliwość rozegrania meczu bez udziału publiczności lub bez udziału kibiców przyjezdnych. Inna sprawa, że gdyby mimo to kibice pojawili się na meczu, albo na przykład przyjechali w większej liczbie, niż szacowano wcześniej, sędzia główny może podjąć decyzję o nie dopuszczeniu do zawodów, na przykład ze względu na możliwe zagrożenie, jeśli nie ma delegata meczowego wyznaczonego przez Pomorski ZPN - wyjaśnia Wiech.
Ambitne plany nowych prezesów w A klasie. Jak daleko zajdą piłkarze Ogniwa Sopot? Ambitne plany nowych prezesów w A klasie. Jak daleko zajdą piłkarze Ogniwa Sopot?

Dlatego też w samej ekstraklasie dochodzi do wielu sytuacji, gdy spotkania rozgrywane są wyłącznie w obecności fanów miejscowej drużyny.

Poteoryzowaliśmy, zatem czas sprawdzić jak to wygląda w praktyce. Trudno sobie bowiem przypomnieć by do takich sytuacji dochodziło z udziałem trójmiejskich drużyn w IV i V lidze czy A i B Klasie.

- Komisja ds. bezpieczeństwa przed każdym sezonem typuje mecze, które mogą mieć status podwyższonego ryzyka. Takie zestawienie trafia również do odpowiednich służb. Mogę powiedzieć, że zdarzają się takie na poziomie IV ligi, ale rzadko jeśli chodzi o Trójmiasto. Natomiast od V ligi w dół praktycznie takich nie ma - kończy członek Komisji Dyscyplinarnej w Pomorskim ZPN.


Najbliższe mecze trójmiejskich zespołów niższych klas rozgrywkowych i Centralnej Ligi JuniorówCENTRALNA LIGA JUNIORÓW
ARKA GDYNIA - Zagłębie Lubin, sobota, godz. 11:15, ul. Górskiego 10
Górnik Zabrze - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 12
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17
ARKA GDYNIA - Zawisza Bydgoszcz, niedziela, godz. 13, ul. Olimpijska 5
Raków Częstochowa - LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 13
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

EKSTRALIGA KOBIET
Pogoń Tczew - AP ORLEN GDAŃSK, niedziela, godz. 17
TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

I LIGA KOBIET
CHECZ GDYNIA - SMS II ŁÓDŹ, niedziela, godz. 15, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA I LIGI KOBIET

III LIGA
BAŁTYK GDYNIA - Sokół Kleczew, sobota, godz. 17, ul. Górskiego 10
Unia Janikowo - GEDANIA 1922 GDAŃSK 0:3 (walkower)
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
ARKA II GDYNIA - Czarni Pruszcz Gdański, niedziela, godz. 11, ul. Górskiego 10
Chojniczanka II Chojnice - JAGUAR GDAŃSK, sobota, godz. 11
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
JAGUAR II GDAŃSK - KS Chwaszczyno, sobota, godz. 11, ul. Budowlanych 49
BAŁTYK II GDYNIA - STOCZNIOWIEC GDAŃSK, niedziela, godz. 11, ul. Górskiego 10
Orzeł Trąbki Wielkie - GEDANIA 1922 II GDAŃSK, sobota, godz. 11
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A Klasa
PORTOWIEC GDAŃSK - Korona Cedry Małe, sobota, godz. 13, ul. Wyzwolenia 8
OGNIWO SOPOT - Stolem II Gniewino, niedziela, godz. 16, ul. 23 Marca 95
Start Mrzezino - KP GDYNIA, sobota, godz. 17
Solar Władysławowo - POMORZANIN GDYNIA, niedziela, godz. 11
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY II

B klasa
MORENA GDAŃSK - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, sobota, godz. 17, ul. Budowlanych 49
AP Cassubian Bolszewo - AP KP GDYNIA, sobota, godz. 17
Sokół II Ełganowo - STOCZNIOWIEC II GDAŃSK, niedziela, godz. 15
Czarni II Pruszcz Gdański - AP KP II GDYNIA, niedziela, godz. 17
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY II

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane