Medale AZS AWFiS w długodystansowych mistrzostwach

9 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Antoni Kozaka Antoni Kozaka

Cztery medale, w tym dwa z najcenniejszego kruszcu zdobyli wioślarze AZS AWFiS Gdańsk w długodystansowych mistrzostwach Polski. W porównaniu do klasycznych regat w tej dyscyplinie dystans był czterokrotnie dłuższy, a trasę wytyczoną na Kanale Żerańskim w Warszawie należało pokonać praktycznie samotnie. I na tym sezon wcale jeszcze się nie skończył. Za dwa tygodnie na poznańskiej Malcie odbędą się jesienne regaty klasyfikacyjne.

Na ogół wioślarze w kategorii seniorów startują na dystansie 2 kilometrów, a w wyścigu bierze udział do sześciu osad. W długodystansowych mistrzostwach trzeba było pokonać aż 8 kilometrów, a dodatkową trudnością było to, że nie można było regulować tempa względem rywali, gdyż każdy wiosłował praktycznie solo. Na trasę osady wyruszały w minutowych odstępach czasu.

Przedstawiciele AZS AWFiS tradycyjnie największe sukcesy święcili w konkurencjach wagi lekkiej. Nie było ich tym razem wiele, gdyż rywalizacja odbywała się tylko w jedynkach i dwójkach bez sternika.

Wśród pań na jedynce juniorek wagi lekkiej złoto zdobyła Wioleta Jałmużna, która pokonała trasę w czasie 37:16.58. Nad drugą na mecie (Anna Chmara z BTW Bydgoszcz) gdańszczanka uzyskała blisko minutę przewagi.

Akademicy należeli do najlepszych na dwójkach bez sternika. Aby nie toczyć wewnątrzklubowej rywalizacji o miejsca na podium Przemysław BorchadtŁukasz Szpręgiel zrezygnowali ze startu w kategorii lekkiej i stanęli do walki w konkurencji otwartej. Co więcej uzyskali w niej najlepszy czas (31:49.84) i zostali mistrzami Polski.

Waga lekka w tej konkurencji wiosłowała wolniej. Zwycięzcy Krzysztof Kotulski, Dawid Kalinowski (BTW Bydgoszcz) osiągnęli wynik 32:28.31. Za nimi po srebro finiszowali gdańszczanie Patryk Pszczółkowski, Bartosz Pszczółkowski (32:41.19).

Medalowy dorobek AZS AWFiS w Warszawie zamknął Antoni Kozaka, który był drugi na jedynce (33:26.35), ustępując jedynie Mirosławowi Ziętarskiemu (AZS UMK Energa Toruń - 33:12.13).

Niewiele brakowało, aby w tej specjalności, tylko w wadze lekkiej był również medal dla Adama Sobczaka. Ostatecznie gdańszczaninowi nie udało się zejść poniżej 34 minut i ukończył rywalizację na czwartym miejscu.

Gdańskich wioślarzy do startu przygotowywali: Piotr Buliński i Robert Urbański oraz szkoleniowcem mistrzyni na jedynce jest Mariusz Pluta.

Opinie (6) 1 zablokowana

• (3)

Warto tez dodać, że praktycznie żadne mocne osady nie startowały.