Medale młodych żeglarzy. Machura mistrzem, Wasiewicz wicemistrzynią Europy

30 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Konrad Machura mistrzem Europy do lat 15 w windsurfingowej klasie Techno 293. Konrad Machura mistrzem Europy do lat 15 w windsurfingowej klasie Techno 293.

Konrad Machura został mistrzem, a Aleksandra Wasiewicz wicemistrzynią Europy w kategorii do lat 15 w regatach windsurfingowych klasy Techno 293 w greckiej Varkizie. To doskonałe zwieńczenie udanego sezonu młodych deskarzy SKŻ Ergo Hestia Sopot. Wcześniej podopieczni Jana Sulińskiego zajęli m.in. dwa czwarte miejsca w mistrzostwach świata. Natomiast trzy trójmiejskie żeglarki były w drużynie, która uplasowała się na 4. miejscu w Opti Team Cup w Berlinie.

W Grecji stawiło się 236 zawodniczek i zawodników, w tym 29 reprezentantów Polski. Rywalizacja odbyła się oddzielnie dla chłopców i dziewcząt w dwóch grupach wiekowych: do 15 i 17 lat. Biało-czerwoni największe sukcesy odnieśli w młodszej z nich. Na podium stanęło dwoje podopiecznych trenera Jana Sulińskiego.

Mistrzem Europy został Konrad Machura, który w pokonanym polu pozostawił 69 rywali. Sukces sopocianina jest tym większy, że był on młodszy od wielu przeciwników. Urodził się w 2005 roku. Zawodnik SKŻ Ergo Hestia wygrał z pokaźną przewagą. Drugiego w klasyfikacji Brytyjczyka Borisa Shawa wyprzedził o 14, a trzeciego Włocha Alessandro Melisa o 17 punktów.

Kluczem do zwycięstwa było równe żeglowanie. Konrad wygrał tylko jeden wyścig z 11 rozegranych, ale siedmiu innych plasował się w pierwszej "5". Tym samym nawet trzy biegi, które kończył poza "10" nie zaszkodziły mu, gdyż każdy startujący miał prawo do dwóch tzw. odrzutek, czyli odjęciu w końcowej klasyfikacji dwóch najsłabszych startów.

Aleksandra Wasiewicz wicemistrzynią Europy wśród 15-latek w windsurfingowej klasie Techno 293. Aleksandra Wasiewicz wicemistrzynią Europy wśród 15-latek w windsurfingowej klasie Techno 293.
Wśród 15-latek rywalizowało 47 deskarek. W porównaniu z chłopcami tutaj czołówka była dużo węższa, a zatem nie można było pozwolić sobie nie tylko na większe wpadki, ale trzeba było kończyć wszystkie wyścigi na czołowych pozycjach.

Aleksandra Wasiewicz żeglowała rewelacyjnie. We wszystkich 11 wyścigach była w pierwszej "10", dwa z nich wygrała, po jednym razie osiągała metę na 2. i 3. miejscu, a mimo to te wyniki wystarczyły do srebra.

Jeszcze lepiej od sopocianki wypadła punktacja Miki Kafri. Reprezentanta Izraela co prawda dwukrotnie uplasowała się poza "10", ale te starty objęły odrzutki. W jej klasyfikacji końcowej weszły zatem wyłącznie pozycje od 1 do 5. Tym samym okazała się lepsza od Polki o 10 punktów. Brąz zdobyła Amit Segev, która przegrała z Aleksandrą o 8 punktów.

Warto przypomnieć, że to jest kolejny tegoroczny sukces Wasiewicz. W sierpniu w łotewskiej Lipawie zajęła 4. miejsce w mistrzostwach świata w tej klasie. Wówczas również czwarty wśród 17-latków był Kamil Manowiecki, który w Grecji uplasował się na 11. pozycji. Natomiast Machura w mistrzostwach Europy zdobył 7. lokatę.

Miejsca pozostałych przedstawicieli trójmiejskich klubów w "20" mistrzostwa Europy:
Do lat 15:
8. Filip Dmochowski (Gdański Klub Żeglarski)
15. Linda Falkiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
18. Dawid Sykuła (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
19. Anna Igielska (Gdański Klub Żeglarski)

Do lat 17
8. Karina Filip (Gdański Klub Żeglarski)
10. Agata Zych (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
11. Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
16. Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)

W dobrych nastrojach wrócili również reprezentanci Polski klasy Optimist z 31. Opti Team Cup w Berlinie. Rywalizowały drużyny. Pierwszy nasz zespół zajął 2. miejsce, ustępując jedynie Włochom. Występowali w nim: Agnieszka Pawłowska, Rafał Pogorzelski, Jeremi Szczukowski, Jacek Kalinowski (wszyscy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego) i Antoni Lipiński (LKS Charzykowy).

Natomiast w drugim teamie trener Karol Jączkowski wystawił m.in. trzy trójmiejskie żeglarki. Julia Schmidt, Pola Schmidt (obie Opti CWM Gdynia), Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdask) oraz Ludwik Grzelak i Gustaw Kwiek (obaj KS Spójnia Warszawa) zajęli 4. miejsce, nieznacznie przegrywając walkę o brązowy medal z zespołem ze Stanów Zjednoczonych.

Jest to kolejny sukces naszych Optimiściarzy w tym sezonie - 24 sierpnia w Drużynowych Mistrzostwach Europy nasi reprezentanci, również pod opieką Karola Jączkowskiego, zdobyli brązowy medal.