• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Medale trójmiejskich żeglarzy. Wicemistrzynie olimpijskie zmieniają klasę

Jacek Główczyński
27 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Agnieszka Skrzypulec w Górkach Zachodnik wygrała Wyścig Mistrzów na Optimiście. W nowym sezonie wicemistrzyni olimpijska wraz z Jolantą Ogar zamierza przesiąść się z klasy 470 na 49erFX. Agnieszka Skrzypulec w Górkach Zachodnik wygrała Wyścig Mistrzów na Optimiście. W nowym sezonie wicemistrzyni olimpijska wraz z Jolantą Ogar zamierza przesiąść się z klasy 470 na 49erFX.

Blisko 150 żeglarzy i żeglarek rywalizowało w mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. W regatach, których bazą były: Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oraz AZS COSA w gdańskich Górkach Zachodnich na podium stanęło wielu przedstawicieli trójmiejskich klubów. Niektórzy sprawdzili się już w nowych specjalnościach. Na przykład wicemistrzynie olimpijskie: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zamierzają przesiąść się z klasy 470 na 49erFX.

Regaty w gdańskich Górkach Zachodnich zaplanowane zostały na trzy dni. Jednak można było się ściągać na wodzie tylko w ciągu dwóch, gdyż inauguracyjne starty trzeba było anulować z powodu sztormowego wiatru.

Poza rywalizacją o medale główne zainteresowanie koncentrował na sobie Wyścig Mistrzów Polskiego Związku Żeglarskiego. Na łódkach klasy Optimist zaprezentowali się olimpijczycy z różnych klas. Niemal wszyscy w przeszłości mieli do czynienia z tą specjalnością, gdyż od niej na ogół zaczyna się żeglarską przygodę. Jedynie dla Małgorzaty Białeckiej, olimpijki z 2016 roku w klasie RS:X, był to debiut na Optimiście.

Zwyciężyła Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin), która wraz z Jolantą Ogar (Viking Toruń) zdobyła srebrny medal olimpijski na igrzyskach w Tokio. Kolejne miejsca zajęli: Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń).

- Był to cudowny powrót do przeszłości, gdyż w tej specjalności startowałam do 2004 roku. Uwielbiam Optimista i bardzo tęskniłam za tą łódką. O dziwo, moje wymiary jeszcze pasują do tej klasy, wagowo też jeszcze się mieszczę w standardach, więc tutaj miałam przewagę, szczególnie nad chłopakami. Z każdym zwrotem nabierałam pewności, automatycznie przypominały mi się pewne ruchy i sposób wykonywania różnych manewrów. Miałam mnóstwo frajdy, a na koniec jeszcze mogłam wywrócić łódkę, stanąć na niej i unieść ręce w geście triumfu - podkreśliła Skrzypulec, w przeszłości m.in. dwukrotna mistrzyni Polski oraz 4. żeglarka mistrzostw Europy w klasie Optimist.

Polskie żeglarki wicemistrzyniami olimpijskimi. Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy regaty Tokio 2020W klasie 49er trójmiejscy żeglarze wywalczyli złoto i srebro mistrzostw Polski. W klasie 49er trójmiejscy żeglarze wywalczyli złoto i srebro mistrzostw Polski.
Jako że w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 nie będzie żeńskiej rywalizacji w klasie 470, gdyż w tej specjalności rywalizować będą miksty, Skrzypulec z Ogar zamierzają przesiąść się na inną klasę, w której na igrzyskach startują tylko panie. Mają rywalizować na skiffie 49erFX.

W Gdańsku Ogar, w przeszłości zawodniczka miejscowego AZS AWFiS, przypomniała się w mistrzostwach Polski, tworząc nietypowy duet. W klasie 470 wystartowała wspólnie z obecnym gdańskim żeglarzem Łukaszem Przybytkiem, trzykrotnym olimpijczykiem i świeżo upieczonym brązowym medalistą mistrzostw Europy w klasie 49er. Zajęli 4. miejsce.

- Nasza łódka jeszcze nie wróciła z Japonii, druga zaś jest w drodze na mistrzostwa świata w Omanie. W związku z tym nie mieliśmy na czym wystartować mistrzostwach Polski. Gdy dowiedzieliśmy się, że w mistrzostwach nie weźmie udziału również Agnieszka Skrzypulec, wspólnie postanowiliśmy, że wypożyczymy Łukasza do klasy 470 i stworzy on załogę z Jolą - tłumaczył Paweł Kołodziński, który startem we wspomnianych mistrzostwach świata pożegna się definitywnie tak z klasą 49er, jak i Przybytkiem.

Dosknały start trójmiejskich żeglarzy w mistrzostwach Europy 49er. Przeczytaj, jak zdobywali dwa medalePiotr Kula po zdobyciu 10. tytułu mistrza Polski w klasie Finn zapowiedział zakończenie wyczynowej kariery. Piotr Kula po zdobyciu 10. tytułu mistrza Polski w klasie Finn zapowiedział zakończenie wyczynowej kariery.
Pożegnanie już dokonało się w klasie Finn. Piotr Kula, olimpijczyk z Londynu 2012, po zdobyciu 10. tytułu mistrza Polski, poinformował o zakończeniu kariery. Natomiast nie oznacza to, że medalowa kolekcja żeglarza GKŻ Gdańsk z mistrzostw Polski nie będzie się powiększać.

Maciej Grabowski, w przeszłości m.in. mistrz Europy seniorów i trzykrotny olimpijczyk w klasie Laser, mimo że dano zakończył wyczynową karierę, na mistrzostwach kraju stawia się regularnie i wciąż potrafi zdobyć medal. Tym razem 43-latek stanął na najniższym stopniu podium.

W mistrzostwach Polski seniorów z trójmiejskich żeglarzy - poza Kulą - złote medale zdobyli: Melzacka w 49er i Dominik Buksak (AZS AWFiS) w 49er. Oboje mieli załogantów z AZS Poznań - odpowiednio - Sandrę JankowiakSzymona Wierzbickiego .

Rozstrzygnięcia wśród panów to niespodzianka, bo na 2. miejscu uplasowali się aktualni mistrzowie Europy seniorów - Mikołaj StaniulJakub Sztorch.

Wyniki żeglarskich mistrzostw Polski Gdańsk 2021KLASA 470
mikst: seniorzy
1. Zofia Korsak i Julian Gloeh - klub: MKS Dwójka Warszawa
2. Seweryn Wysokiński i Julia Oleksiuk - CSW Opty Gdynia/KU AZS UW Warszawa
3. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska - AZS Gdańsk/Chojnicki Klub Żeglarski

mikst młodzieżowcy
1. Zofia Korsak i Julian Gloeh - MKS Dwójka Warszawa
2. Seweryn Wysokiński i Julia Oleksiuk - CSW Opty Gdynia/ KU AZS UW Warszawa
3. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska - AZS Gdańsk /Chojnicki Klub Żeglarski

mężczyźni
1. Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz - OKŻ Olsztyn/ Baza Mrągowo

KLASA 49er
seniorzy
1. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki - AZS AWFiS Gdańsk /AZS Poznań
2. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch - YKP Gdynia
3. Adam Głogowski i Maciej Krusiec - Nauticus YC Olsztyn

młodzieżowcy
1. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch - AZS AWFiS Gdańsk
2. Adam Głogowski i Maciej Krusiec - Nauticus YC Olsztyn
3. Tytus Butowski i Łukasz Machowski AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa

KLASA 49erFX
seniorzy
1. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak YKP Gdynia/AZS Poznań
2. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert - Spójnia Warszawa
3. Patryk Kosmalski i Marcel Montrymowicz - ChKŻ Chojnice/OKŻ Olsztyn

młodzieżowcy
1. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert - Spójnia Warszawa
2. Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz - MKS Dwójka Warszawa

KLASA FINN
seniorzy
1. Piotr Kula - Gdański Klub Żeglarski
2. Łukasz Lesiński - Jacht Klub Stal Gdynia
3. Mikołaj Lahn - UKŻ Wiking Toruń

KLASA ILCA 6
seniorki
1. Agata Barwińska Stowarzyszenie - MOS Iława
2. Magdalena Kwaśna - Chojnicki Klub Żeglarski
3. Wiktoria Gołębiowska - MOS Iława

młodzieżowcy
1. Lilly May Niezabitowska - Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg
2. Laura Szulc - Chojnicki Klub Żeglarski
3. Julia Rogalska - Giżycka Grupa Regatowa

juniorki
1. Lilly May Niezabitowska - Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg
2. Laura Szulc - Chojnicki Klub Żeglarski
3. Dominika Raszka - MKS Dwójka Warszawa

juniorki młodsze
1. Natalia Nadrzewia - UKS Zalew Kielce
2. Aleksandra Borucka - AZS Poznań
3. Karolina Jałoszyńska - Klub Żeglarski Nysa

KLASA ILCA 7:
seniorzy
1. Tadeusz Kubiak - Sejk Pogoń Szczecin
2. Jakub Rodziewicz - Sejk Pogoń Szczecin
3. Maciej Grabowski - MKŻ Arka Gdynia

KLASA ILCA 7
młodzieżowcy
1. Mikołaj Silny - Sejk Pogoń Szczecin
2. Michał Krasodomski - AZS AWFiS Gdańsk
3. Piotr Malinowski - MOS Iława

juniorzy
1. Michał Krasodomski - AZS AWFiS Gdańsk
2. Tomasz Trajnowicz - Giżycka Grupa Regatowa
3. Maxime Thommen - YKP Gdynia

Opinie (3)

 • ciekawa rywalizacja się zapowiada po zmianach w klasach olimpijskich

  może spróbować Przybytka z Gliszczynska na 470? skoro oboje nie beda mieli z kim zeglowac
  choc nie wiem czy Irmina jeszcze wyczynowo zegluje ktoś wie?

  • 4 0

 • Pont w IQ

  i trzeba dodać, ze Przemek Miarczyński zdobył medal na MP w IQ Foil, czyli nowej klasie olimpijskiej.
  Stara gwardia nie do zajechania jednak, prawdziwi mistrzowie

  • 6 0

 • Brawo żeglarze.

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane