Medale trójmiejskich żeglarzy. Wicemistrzynie olimpijskie zmieniają klasę

Jacek Główczyński
27 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Agnieszka Skrzypulec w Górkach Zachodnik wygrała Wyścig Mistrzów na Optimiście. W nowym sezonie wicemistrzyni olimpijska wraz z Jolantą Ogar zamierza przesiąść się z klasy 470 na 49erFX. Agnieszka Skrzypulec w Górkach Zachodnik wygrała Wyścig Mistrzów na Optimiście. W nowym sezonie wicemistrzyni olimpijska wraz z Jolantą Ogar zamierza przesiąść się z klasy 470 na 49erFX.

Blisko 150 żeglarzy i żeglarek rywalizowało w mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. W regatach, których bazą były: Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oraz AZS COSA w gdańskich Górkach Zachodnich na podium stanęło wielu przedstawicieli trójmiejskich klubów. Niektórzy sprawdzili się już w nowych specjalnościach. Na przykład wicemistrzynie olimpijskie: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zamierzają przesiąść się z klasy 470 na 49erFX.

Regaty w gdańskich Górkach Zachodnich zaplanowane zostały na trzy dni. Jednak można było się ściągać na wodzie tylko w ciągu dwóch, gdyż inauguracyjne starty trzeba było anulować z powodu sztormowego wiatru.

Poza rywalizacją o medale główne zainteresowanie koncentrował na sobie Wyścig Mistrzów Polskiego Związku Żeglarskiego. Na łódkach klasy Optimist zaprezentowali się olimpijczycy z różnych klas. Niemal wszyscy w przeszłości mieli do czynienia z tą specjalnością, gdyż od niej na ogół zaczyna się żeglarską przygodę. Jedynie dla Małgorzaty Białeckiej, olimpijki z 2016 roku w klasie RS:X, był to debiut na Optimiście.

Zwyciężyła Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin), która wraz z Jolantą Ogar (Viking Toruń) zdobyła srebrny medal olimpijski na igrzyskach w Tokio. Kolejne miejsca zajęli: Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń).

- Był to cudowny powrót do przeszłości, gdyż w tej specjalności startowałam do 2004 roku. Uwielbiam Optimista i bardzo tęskniłam za tą łódką. O dziwo, moje wymiary jeszcze pasują do tej klasy, wagowo też jeszcze się mieszczę w standardach, więc tutaj miałam przewagę, szczególnie nad chłopakami. Z każdym zwrotem nabierałam pewności, automatycznie przypominały mi się pewne ruchy i sposób wykonywania różnych manewrów. Miałam mnóstwo frajdy, a na koniec jeszcze mogłam wywrócić łódkę, stanąć na niej i unieść ręce w geście triumfu - podkreśliła Skrzypulec, w przeszłości m.in. dwukrotna mistrzyni Polski oraz 4. żeglarka mistrzostw Europy w klasie Optimist.

Polskie żeglarki wicemistrzyniami olimpijskimi. Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy regaty Tokio 2020

W klasie 49er trójmiejscy żeglarze wywalczyli złoto i srebro mistrzostw Polski. W klasie 49er trójmiejscy żeglarze wywalczyli złoto i srebro mistrzostw Polski.
Jako że w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 nie będzie żeńskiej rywalizacji w klasie 470, gdyż w tej specjalności rywalizować będą miksty, Skrzypulec z Ogar zamierzają przesiąść się na inną klasę, w której na igrzyskach startują tylko panie. Mają rywalizować na skiffie 49erFX.

W Gdańsku Ogar, w przeszłości zawodniczka miejscowego AZS AWFiS, przypomniała się w mistrzostwach Polski, tworząc nietypowy duet. W klasie 470 wystartowała wspólnie z obecnym gdańskim żeglarzem Łukaszem Przybytkiem, trzykrotnym olimpijczykiem i świeżo upieczonym brązowym medalistą mistrzostw Europy w klasie 49er. Zajęli 4. miejsce.

- Nasza łódka jeszcze nie wróciła z Japonii, druga zaś jest w drodze na mistrzostwa świata w Omanie. W związku z tym nie mieliśmy na czym wystartować mistrzostwach Polski. Gdy dowiedzieliśmy się, że w mistrzostwach nie weźmie udziału również Agnieszka Skrzypulec, wspólnie postanowiliśmy, że wypożyczymy Łukasza do klasy 470 i stworzy on załogę z Jolą - tłumaczył Paweł Kołodziński, który startem we wspomnianych mistrzostwach świata pożegna się definitywnie tak z klasą 49er, jak i Przybytkiem.

Dosknały start trójmiejskich żeglarzy w mistrzostwach Europy 49er. Przeczytaj, jak zdobywali dwa medale

Piotr Kula po zdobyciu 10. tytułu mistrza Polski w klasie Finn zapowiedział zakończenie wyczynowej kariery. Piotr Kula po zdobyciu 10. tytułu mistrza Polski w klasie Finn zapowiedział zakończenie wyczynowej kariery.
Pożegnanie już dokonało się w klasie Finn. Piotr Kula, olimpijczyk z Londynu 2012, po zdobyciu 10. tytułu mistrza Polski, poinformował o zakończeniu kariery. Natomiast nie oznacza to, że medalowa kolekcja żeglarza GKŻ Gdańsk z mistrzostw Polski nie będzie się powiększać.

Maciej Grabowski, w przeszłości m.in. mistrz Europy seniorów i trzykrotny olimpijczyk w klasie Laser, mimo że dano zakończył wyczynową karierę, na mistrzostwach kraju stawia się regularnie i wciąż potrafi zdobyć medal. Tym razem 43-latek stanął na najniższym stopniu podium.

W mistrzostwach Polski seniorów z trójmiejskich żeglarzy - poza Kulą - złote medale zdobyli: Melzacka w 49er i Dominik Buksak (AZS AWFiS) w 49er. Oboje mieli załogantów z AZS Poznań - odpowiednio - Sandrę JankowiakSzymona Wierzbickiego .

Rozstrzygnięcia wśród panów to niespodzianka, bo na 2. miejscu uplasowali się aktualni mistrzowie Europy seniorów - Mikołaj StaniulJakub Sztorch.

• ciekawa rywalizacja się zapowiada po zmianach w klasach olimpijskich

może spróbować Przybytka z Gliszczynska na 470? skoro oboje nie beda mieli z kim zeglowac
    choc nie wiem czy Irmina jeszcze wyczynowo zegluje ktoś wie?

• 4 0

• Pont w IQ

i trzeba dodać, ze Przemek Miarczyński zdobył medal na MP w IQ Foil, czyli nowej klasie olimpijskiej.