Memoriał Dydek i prezentacja gdyńskiej drużyny

Krzysztof Klinkosz
26 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Pierwsza oficjalna konferencja Lotosu Gdynia przed nowym sezonem Pierwsza oficjalna konferencja Lotosu Gdynia przed nowym sezonem

Koszykarki Lotosu z kompletem zwycięstw zakończyły start w turnieju "Zawsze z Mistrzem" rozgrywanym tradycyjnie przed startem ligi koszykarek. W finale łódzkiego turnieju gdynianki pokonały Wisłę Can-Pack 79:54 (24:11, 25:13, 12:10, 18:20), co jest doskonałym prognostykiem przed inauguracją rozgrywek ligowych. Już w pierwszej kolejce te drużyny zmierzą się 1 października pod Wawelem. Natomiast we wtorek podopieczne Javiera Forte Puente zaprezentują się we własnej hali w I Memoriale Małgorzaty Dydek

W pierwszej fazie turnieju osiem uczestniczących w nim zespołów podzielono na dwie grupy. Gdynianki trafiły do grupy z Widzewem łódź, MUKS-em Poznań i Tęczą Leszno. W drugiej grupie rywalizowały Wisła Can Pack, ROW Rybnik, ŁKS Siemens AGD Łódź i Language School Pabianice.

W pierwszym meczu grupowym gdynianki zmierzyły się z aktualną drużyną swojego byłego trenera Dariusza Raczyńskiego- Tęczą Leszno. Już w pierwszej kwarcie Lotos zaznaczył swoją wyraźną dominację na parkiecie wygrywając 29:9, później gdynianki kontrolowały przewagę w trzeciej i czwartej kwarcie "dokładając" kolejne punkty do swojego prowadzenia.

Lotos Gdynia - Tęcza Leszno 88:62 (29:9, 16:21, 22:14, 21:18).
LOTOS:
Ajanović 14, Anderson 12, Henry 11. Żurowska 11, Ziętara 8, Gala 8, Robert 8, Jalcova 7, Bandyk 5.
TĘCZA: Kuncewicz 19, Grabowska 14, Freeman 11, Urbaniak 9, Mukosiej 4, Fox-Griffin 3, Bednarczyk 2, Chomicka 0.

W drugim dniu rywalizacji grupowej gdynianki musiały rozegrać aż dwa spotkania, nie przeszkodziło to im w odniesieniu dwóch przekonujących zwycięstw. W pierwszym meczu pokonały one MUKS Poznań zaś w sobotni wieczór Widzew Łódź.

Lotos Gdynia - MUKS Poznań 81:66 (18:21, 17:19, 28:9, 18:17)
LOTOS:
Knezević 16, Ziętara 14, Żurowska 13, Ajanović 10, Robert 10, Bandyk 8, Gala 4, Jalcova 3, Plumbi 3, Duraj 0.
MUKS: Makowska 18, Koperwas 12, Owczarzak 10, Whate 8, Tanasiejczuk 6, Durak 4, Najtkowska 3, Idziorek 3, Szarzyńska 2, Kacperska 0, Burandt 0.

Lotos Gdynia - Widzew Łódź 81:63 (24:14, 22:18, 16:14, 19:17)
LOTOS:
Anderson 22, Knezević 19, Henry 10, Żurowska 8, Jalcova 6, Ziętara 4, Bandyk 4, Plumbi 4, Gala 2.
WIDZEW: Pawlak 10, Tondel 9, Jankowska 8, Misiek 7, Polit 7, Kotonowicz 5, Głocka 4, Małaszewska 4, Trojanowska 4, Kopczyk 3, Okulska 2.

Gdynianki bez straty punktu wygrały rywalizację w swojej grupie i zgodnie ze schematem rozgrywek w turnieju w niedzielnym finale zagrały z najlepszą w drugiej grupie Wisłą Can-Pack.

Gdynianki objęły prowadzenie już w pierwszej kwarcie tego spotkania a do przerwy całkowicie zdominowały mistrzynie Polski i prowadziły 49:24. 25-punktowa różnica utrzymała się już do końca tego spotkania. Ekipa z Krakowa wystąpiła wprawdzie bez kilku swoich najbardziej wartościowych zawodniczek m.in. Erin Philips czy Magdaleny Leciejewskiej ale to efektowne zwycięstwo zapewne doda gdyńskiej drużynie pewności siebie przed sobotnią inauguracją ligi.

W pierwszym meczu nowego sezonu Lotos zmierzy się właśnie z Wisłą na wyjeździe.

-Dzisiaj zagraliśmy najlepsze 20 minut podczas całego okresu przygotowawczego. Drużyna zagrała dokładnie w takim stylu, jakiego oczekuję po zespole Lotosu Gdynia. Już za 6 dni rozegramy pierwszy mecz w polskiej lidze przeciwko Wiśle Kraków, jednak będzie on zupełnie inny. Drużyna z Krakowa będzie miała z powrotem Amerykanki oraz Ewelinę Kobryn z WNBA. Nie można również zapominać o tym, że będzie to już pierwszy oficjalny mecz, a Wisła będzie grała na własnym parkiecie. Jeżeli chcemy mieć szansę wygrać to spotkanie, musimy przez całe 40 minut zagrać tak, jak zagraliśmy dziś w pierwszej połowie - powiedział po meczu hiszpański szkoleniowiec Lotosu Javier Fort Puente.

Lotos Gdynia - Wisła Can-Pack 79:54 (24:11, 25:13, 12:10, 18:20)
LOTOS:
Anderson 25, Henry 20, Jalcova 10, Robert 6, Żurowska 6, Bandyk 4, Ajanović 4, Knezević 2, Ziętara 2, Plumbi 0, Duraj 0.
WISŁA: Krężel 16, de Mondt 12, Ujhelyi 11, Dabović 4, Czarnecka 4, Śnieżek 3, Bjelica 2, Pawlak 2, Ćwięk 0, Wójtowicz 0.

Pozostałe wyniki turnieju Zawsze z Mistrzem:
O 3. miejsce

ŁKS Siemiens AGD Łódź - Widzew Łódź 74:56 (16:18, 15:12, 25:18, 18:8)
O 5. miejsce
ROW Rybnik - Tęcza Leszno 89:72 (20:16, 20:23, 22:10, 27:23)
O 7. miejsce
MUKS Poznań - Language School Pabainice 58:46 (15:13, 8:10, 19:10, 16:13)

Tymczasem fani gdyńskich koszykarek będą mogli zobaczyć w grze swoje zawodniczki już we wtorek. Jak już informowaliśmy na 27 września zaplanowano Memoriał Małgorzaty Dydek. W memoriałowym meczu Lotos Gdynia zmierzy się z Artego Bydgoszcz, początek meczu zaplanowano w Hali Gdynia na 17:00.

Jednak spotkanie nie będzie jedynym elementem koszykarskiego święta, które zorganizowano ku czci Małgorzaty Dydek. Wcześniej zawodniczki Lotosu Gdynia odwiedzą oddział pediatryczny Szpitala Miejskiego w Gdyni, przedszkole anglojęzyczne MaxiKids oraz przedszkole "Jantarek". Ponadto, podczas Memoriału otwarta zostanie galeria zdjęć poświęcona Małgorzacie Dydek, a Prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek dokona oficjalnego odsłonięcia tablicy poświęconej Gosi.

O godz. 15:00, na parkiecie Hali Sportowo - Widowiskowej "Gdynia" zmierzą się drużyny VBW GTK Gdynia oraz Basket 25 Bydgoszcz - wicemistrz i mistrz juniorek z ubiegłego sezonu.

Podczas spotkania seniorek nastąpi zaś oficjalna prezentacja gdyńskiej drużyny na sezon 2011/2012. Bilety na memoriałowe spotkanie kosztować będą jedynie złotówkę, a całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie dla najmłodszych adeptów koszykówki - młodzieżowe drużyny GTK Gdynia.

Opinie (17) 4 zablokowane

• (2)

Średnio się interesuje żeńską koszykówką, więc pytam: Kobryń jeśli dobrze kojarzę w WNBA, a co z Leciejewską - kontuzja, czy już jej w Krakowie nie ma.A co do LOTOSU to super.

• 11 4

• (1)

w Wiśle nie grały cztery podstawowe zawodniczki m.in.Leciejewska, która leczy kontuzję,do tego zespół rozegrał o jeden mecz więcej od Lotosu.Prawdziwy sprawdzian to będzie w sobotę w Wiśle zagra już przynajmniej Kobryn.