Wiadomości

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Eryk Jóźwiak: Nie osłabiliśmy składu

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Menedżer Eryk Jóźwiak uważa, że Zdunek Wybrzeże Gdańsk do sezonu 2022 nie przystąpi osłabione. Podstawowym celem drużyny jest miejsce w fazie play-off.
Menedżer Eryk Jóźwiak uważa, że Zdunek Wybrzeże Gdańsk do sezonu 2022 nie przystąpi osłabione. Podstawowym celem drużyny jest miejsce w fazie play-off. fot. A. Buczyński / Wybrzeże Gdańsk

Zdunek Wybrzeże Gdańsk w listopadowym oknie transferowym pozyskało pięciu nowych zawodników. Ruchy nie wzbudziły jednak takiego entuzjazmu jak przed rokiem. Co na to menedżer żużlowców? - Na pewno nie osłabiliśmy składu - mówi nam Eryk Jóźwiak. - Dokonaliśmy transferów, które śmiało mogą pomóc. Liczę, że nowi zawodnicy dodadzą naszej drużynie jakości. Cel? Chcemy pokazać fajny żużel, drużyna ma pięknie walczyć o każdy punkt - dodaje.Marcel Krzykowski i Thomas Joergensen żużlowcami Zdunek Wybrzeże GdańskCzy podzielasz zdanie Eryka Jóźwiaka, że skład Wybrzeża nie jest słabszy od ubiegłorocznego?

zdecydowanie tak 14%
raczej tak, ale nie jestem przekonany/a 24%
trudno powiedzieć 22%
raczej nie, ale mam wątpliwości 14%
zdecydowanie nie 26%
zakończona Łącznie głosów: 576
Sebastian Zwiewka: O co pojedzie Zdunek Wybrzeże w sezonie 2022?

Eryk Jóźwiak: Chcemy pokazać fajny żużel, drużyna ma pięknie walczyć o każdy punkt. Nasz podstawowy cel to awans do fazy play-off. Jak już tam się znajdziemy, wtedy podstawimy sobie kolejne cele, które chcielibyśmy osiągnąć.

Rola faworyta w poprzednich rozgrywkach najwyraźniej wam ciążyła?

Zdecydowanie tak. Ja się bardzo cieszę, że teraz ta cała burza medialna jest skierowana na inne zespoły. Możemy spokojnie się skoncentrować na przygotowaniach do sezonu. Nie ukrywam, że ten ciężar był, bo miałem sygnały od zawodników, że presja trochę na nich ciążyła. Każde niepowodzenie sprawiało, że było o nas głośno. Niekoniecznie to nam służyło. Teraz oczy wszystkich będą skierowane na drużyny z Bydgoszczy, Zielonej Góry i Krosna, a my spokojnie wykonamy naszą pracę.

Listopadowe okienko transferowe zostało zakończone. W Gdańsku pojawiło się pięciu nowych zawodników. Kibice wydają się rozczarowani nazwiskami. Co pan na to?

Na pewno nie osłabiliśmy składu, przynajmniej w mojej ocenie. Dokonaliśmy transferów, które śmiało mogą nam pomóc. Liczę, że nowi zawodnicy dodadzą naszej drużynie jakości. A dlaczego wybrałem akurat tych żużlowców? Wszystko zweryfikował rynek. Nie tylko my chcieliśmy dokonać zmian w składzie, w eWinner 1. Lidze jest osiem zespołów i każdy szukał wzmocnień. W tym roku rozmowy były cięższe niż w poprzednich latach, ale jesteśmy w miarę zadowoleni z zakończonego okienka.

Zatem porównajmy zawodników. Adrian Gała będzie lepszy od Krystiana Pieszczka?

Adrian jest zawodnikiem z potencjałem i jak najbardziej na niego liczymy. W poprzednim sezonie do momentu tego feralnego upadku w ćwierćfinale indywidualnych mistrzostw Polski nie jechał źle. Czekamy na współpracę z optymizmem i wierzymy, że będzie naszym wzmocnieniem. Raczej gorzej od Pieszczka nie pojedzie. Zależało mi na sprowadzeniu zawodnika z podobnym potencjałem do Krystiana. Jak spojrzymy rok czy dwa wstecz, to widzimy, że Adrian może przywozić fajne punkty. Z taką myślą ściągnęliśmy go do Gdańska.

Eryk Jóźwiak

Eryk Jóźwiak

Dane:

ur.:
1981-09-11
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Wymianę Michała Gruchalskiego na Wiktora Trofimowa przyjęto bardziej pozytywnie. Rok spędzony przez wychowanka Włókniarza w Wybrzeżu okazał się klapą, tracił mnóstwo pozycji na dystansie.

Nie da się ukryć, że Michał miał więcej straconych pozycji na dystansie niż zdobytych. Patrząc na pozycję U24 liczymy na punkty, których brak czasami nam doskwierał. Mam nadzieję, że to nie będzie nasza pięta achillesowa. Wiktor pokazał, że czasami potrafi pojechać fajnie z "jajem". Takich zawodników też nam potrzeba. Czasami, ktoś musi dać sygnał, że można pojechać tam, gdzie inni nie jadą.

Kto wygrał okno transferowe?Osłabienia można doszukiwać się w formacji juniorskiej. Kamil Marciniec wypełni lukę po Alanie Szczotce i Piotrze Gryszpińskim?

W żadnym wypadku nie jest to osłabienie. Jak spojrzymy na to, co działo się w zawodach drużynowych mistrzostw Polski juniorów, widzimy że Kamil w ogóle nie odstawał od tych chłopaków. Nie był gorszy. Jeżeli chodzi o zdobycze punktowe, jechał na poziomie kolegów z drużyny. Nie dostał jednak szansy pokazania się w PGE Ekstralidze, młodzieżówki nie dają tego, co liga. Myślę, że pod tym kątem nie będziemy osłabieni, możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem. U nas będzie miał spokojniejszą głowę, więcej okazji do startów, większe zaufanie. W jego przypadku zaprocentuje to na plus.

Do Marcińca dołączył jeszcze Marcel Krzykowski. W kadrze Wybrzeża jest więc tylko dwóch juniorów. Dlaczego?

Zrobiła się dziura w tej formacji, pracujemy dalej, żeby na przełomie najbliższych lat taka sytuacja już się nie powtórzyła. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Jak ktoś się zdrzemnie, to w tej kategorii wiekowej robi się dziura na 2-3 lata. Trzeba cały czas kontrolować szkolenie młodzieży. Za 2-3 lata tego problemu nie będzie, nie można wyszkolić zawodnika z dnia na dzień.

Ciężko znaleźć na rynku młodzieżowca. Czy w pewnym momencie nie żałował pan odejścia Szczotki?

Alan cały czas jest zawodnikiem Stali Gorzów. My co roku go wypożyczaliśmy. Gorzowianie mają swoje problemy, przyszedł czas, że nadmiar juniorów w tym klubie się skończył. Widzimy nawet po transferach, że sprowadzają młodzieżowców z zewnątrz. Obecnie muszą się posiłkować zawodnikami, których mają w kadrze. Alan posiada ważny kontrakt w Stali, zatem większych szans na trzecie wypożyczenie nie było.

Nie było szans na przekonanie gorzowian?

Stal w pierwszej kolejności patrzy na swój skład, w stu procentach chce zapełnić kadrę na dany sezon. Liczyliśmy się z takim scenariuszem. Zresztą było widać, że jak kontuzje dopadły gorzowian pod koniec poprzedniego sezonu, to juniorzy nie zdołali zastąpić Kamila NowackiegoWiktora Jasińskiego. Gołym okiem widzieliśmy, że przed nimi jeszcze troszeczkę pracy, żeby mogli się pościgać na tym ligowym poziomie. Mateusz Bartkowiak też będzie musiał wrócić z wypożyczenia. Nic na to nie poradzimy, taka jest kolej rzeczy. Mamy małą dziurkę, trzeba zrobić wszystko, żeby w następnych latach było lepiej. Na wszystko trzeba patrzeć realnie. Stal musiała zaspokoić swoje potrzeby. Wiemy, że jeden transfer szczególnie im się nie powiódł, to też ograniczyło możliwości, jeśli chodzi o wypożyczenia. W pewnym momencie musieliśmy odpuścić temat.

Wiktor Kułakow: Nie patrzę na cyferki, żużel jest nieprzewidywalnyTrwają jeszcze poszukiwania zawodnika do lat 23, który stworzyłby konkurencję dla Piotra Gryszpińskiego?

Powiem tak - z zawodnikami pod numery 8/16 jest bardzo ciężki temat. Ci, którzy chociaż przez chwilę byli w kręgu naszych zainteresowań, obecnie są w Ekstralidze U24. Jak ktoś ma do wyboru jazdę w rezerwach Ekstraligi a siedzenie na ławie w zespole eWinner 1. Ligi, to wiadomo, że wybiera pierwszą opcję, bo zapewnia im regularne starty. Dla nich lepsza jest jazda od samych treningów i czekania na ewentualne szanse. W tym przypadku mamy trochę związane ręce. Ekstraliga wszystkich pozabierała, to naturalne. Raczej fajerwerków bym się nie spodziewał, aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że temat jest zupełnie zamknięty. Próbujemy jeszcze coś ugrać.

Jak w tej chwili wygląda sytuacja Drew Kempa?

Brytyjczyk posiada ważny kontrakt, więc nie jest tak, że nikogo nie mamy w odwodzie. Ciężko było zatrzymać niektórych młodych chłopaków, szczególnie tych, którzy mogą startować w 2. Lidze Żużlowej na pozycjach juniorskich. Woleli tam powalczyć niż u nas siedzieć i czekać.

Kempa łączono z przejściem do Ekstraligi U24, gdzie miałby reprezentować ZOOleszcz GKM Grudziądz.

Jakieś tematy były. My też szukaliśmy rozwiązań, żeby coś mu znaleźć. Nie chcieliśmy do końca go blokować. Tak jak mówiłem, Ekstraliga U24 trochę nam ograniczyła pole manewru.

Oleg Michaiłow to największe dla pana rozczarowanie? Żałuje pan, że kogoś nie udało się pozyskać? Oprócz Łotysza, bliski transferu do Gdańska był Adrian Miedziński.

Oleg nie jest dla mnie rozczarowaniem. Po prostu w zeszłym roku bardzo ciężko było przeprowadzić ten transfer do finalizacji, bo miał ważny kontrakt w Lokomotivie Daugavpils. Nie wszystko zależało od nas, w tym stało się jak się stało. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, może paradoksalnie wyjdzie to nam na zdrowie? Ten okres transferowy był trochę "wariacki", musieliśmy twardo i realnie stąpać po ziemi, więc nie mam poczucia, że czegoś nam się nie udało zrobić.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Ruchy transferowe przed sezonem 2022


Przyszli:
  • Adrian Gała (Polonia Bydgoszcz)
  • Wiktor Trofimow (ROW Rybnik)
  • Marcel Krzykowski (Śląsk Świętochłowice)
  • Kamil Marciniec (Apator Toruń)
  • Thomas Joergensen (Dania)

Przedłużyli umowy:

Odeszli:

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Aktualna kadra

Opinie wybrane


wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Terminarz

09.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Cellfast Wilki Krosno
16.04 (sob) Abramczyk Polonia Bydgoszcz ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
23.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Aforti Start Gniezno
01.05 (nd) Stelmet Falubaz Zielona Góra ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
07.05 (sob) Landshut Devils ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
11.09.2021 (sob) godz.16:00 Cellfast Wilki Krosno 55:35 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.09.2021 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
15.08.2021 (nd) godz.16:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 49:41 Unia Tarnów LIVE!
31.07.2021 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik 54:36 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
18.07.2021 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Aforti Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 Landshut Devils 0 0 0 0 0:0 0
5 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
6 ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
7 Stelmet Falubaz Zielona Góra 0 0 0 0 0:0 0
8 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0

Najbliższe spotkanie

data meczu: 09.04.2022

ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
:
Cellfast Wilki Krosno
mecz ligowy

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane