Michał Nalepa o Lechii Gdańsk: Większość nas przekreśliła, ale możemy z tego wyjść

Jacek Główczyński
24 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (161)

Michał Nalepa wierzy, że Lechia Gdańsk jeszcze się podniesie. Michał Nalepa wierzy, że Lechia Gdańsk jeszcze się podniesie.

- Teraz to my już nic nie mamy do stracenie. Większość nas przekreśliła, większość w nas nie wierzy. Myślę, że teraz nie mamy żadnej presji. My możemy z tego wyjść obronną ręką. Trzeba to pchać w jednym kierunku. Ta wiara musi być przede wszystkim w nas, bo nikt inny nie wychodzi na boisko tylko my. My do takiej sytuacji dopuściliśmy, ale my jeszcze możemy z tego wyjść. Nadal wszystko od nas zależy - zapewnia Michał Nalepa, obrońca Lechii Gdańsk, który wrócił do gry po kontuzji. Mecz z Cracovią był pierwszym występem 30-latka od 25 lutego. Rekonwalescencja zabrała mu sześć kolejek w ekstraklasie.

Lechia Gdańsk zawiesiła dwóch podstawowych piłkarzy na mecz z Rakowem Częstochowa. Sprawdź których i dlaczego Lechia Gdańsk zawiesiła dwóch podstawowych piłkarzy na mecz z Rakowem Częstochowa. Sprawdź których i dlaczego

Jacek Główczyński: Skoro jest pan zdrowy i gotowy do gry, to dlaczego pan rozpoczął mecz na ławce rezerwowych?

Michał Nalepa: Ostatni tydzień przepracowałem z drużynę i byłem gotowy. Taka decyzja trenera.

Był pan nią zaskoczony?

Co ja mogę zrobić? Daje z siebie wszystko na treningach i walczę o to, aby w następnym meczu być w składzie.

Mówimy, że Lechia powinna mieć jak najwięcej "charakterów" na boisku, a pan takim charakternym piłkarzem przecież jest.

Taka była decyzja i ciężko mi z tym dyskutować. Miałem 70 minut, żeby coś pokazać.

Dusan Kuciak Dusan Kuciak "do tych anonimowych mądrali, co obrażają". Przeczytaj, co powiedział bramkarz Lechii Gdańsk

Dlaczego ligowy średniak, jakim jest obecnie Cracovia, zwłaszcza w pierwszej połowie gra w "dziada" na połowie Lechii, a wy nie możecie nic z tym zrobić?

Nie wiem. Potrzebujemy też jakiegoś impulsu. Tę bramkę strzeliliśmy za późno. Gdybyśmy mieli jeszcze z 15 minu,t to mecz byłby do odwrócenia, bo wtedy każdy uwierzył, że jest to możliwe.

Gdy jakiś czas temu pytałem Davida Badię, czy rozważa przejście na trzech obrońców, odpowiedział, że trzeba to przećwiczyć, a brakuje czasu. Mieliście ten wariant przećwiczony, czy w przerwie zmiana ustawienia to była desperacja?

To była szybka decyzja. Tak trener zdecydował. Próbowaliśmy coś z tego robić. Myślę, że ta druga połowa była troszeczkę lepsza od tej pierwszej. Brakowało bramek.

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Czy drugim golu strzelonym przez Cracovię mógł pan coś więcej zrobić? Czy mocniejszy atak na Benjamin Kallmana niósł ryzyko rzutu karnego?

Tam piłka poszła bardziej w jego kierunku no i... Zawsze się da zrobić coś więcej. Myślę, że w tym przypadku także się dało.

Lechia Gdańsk - Cracovia 1:2. Gol po 448 minutach, ale nic nie dał Lechia Gdańsk - Cracovia 1:2. Gol po 448 minutach, ale nic nie dał

Ryzyko, że obrońca zostaje 1 na 1 we własnym polu karnym do efekt przejścia na nowy system, czy mogliście się lepiej ustawiać jako drużyna?

Myślę, że w tym sezonie mamy dużo takich sytuacji, że gonimy wynik. Dlatego czasami te wyniki są wyższe, nie przegrywamy 0:1. Tak samo i w tym meczu było. Po prostu nie ma czego bronić i często już ryzykujemy takimi zachowaniami. Czasami na tym tracimy.

Skoro z Pogonią Szczecin zagraliście najlepszy mecz wiosny, to czy przeciwko Rakowowi Częstochowa możecie zagrać równie dobrze, czy też liczycie na taryfę ulgową, gdyż rywal myślami może być już przy 2 maja i finale Pucharu Polski?

Nie ma co myśleć, co zrobi Raków. Trzeba wyjść i grać, dawać z siebie wszystko. Wtedy wszystko jest możliwe. Przecież już w przeszłości wygrywaliśmy z Rakowem, wygrywaliśmy też z innymi drużynami. Na pewno jestem daleki od myślenia, że jedziemy na ścięcie. Nic takiego. Nie ma takiej mowy. Dopóki jesteśmy w grze, nie wyobrażam sobie, że ktoś pojedzie i nie będzie takiego zdania jak ja.

Sprawdź, kiedy po raz ostatni Lechia Gdańsk nie mogła strzelić gola w czterech kolejnych meczach Sprawdź, kiedy po raz ostatni Lechia Gdańsk nie mogła strzelić gola w czterech kolejnych meczach

A czy nie jest czasem tak, że z Pogonią wyszedł wam mecz, bo akurat w nim nie byliście faworytem, a kiepski graliście ze Śląskiem, Jagiellonią, czy Cracovią, czyli w spotkaniach, w których oczekiwano od was wygranych?

Teraz to my już nic nie mamy do stracenie. Większość już nas przekreśliła, większość w nas nie wierzy. Myślę, że teraz to my nie mamy żadnej presji. My możemy z tego wyjść obronną ręką. Trzeba to pchać w jednym kierunku.

Jacek Zieliński, trener Cracovii powiedział, że życzy Lechii utrzymania, ale ktoś spaść musi. Zapewne pod taką opinią podpisałoby się wielu?

Zgadza się, bo jest taka sytuacja w tabeli. Jak już przed Cracovią czasami rozmawiałem z kimś rozmawiałem, to też tej wiary było mało, a po tym meczu będzie jeszcze mniej. Jednak ta wiara musi być przede wszystkim w nas, bo nikt inny nie wychodzi na boisko tylko my. My do takiej sytuacji dopuściliśmy, ale my jeszcze możemy z tego wyjść. Nadal wszystko od nas zależy.

Jacek Grembocki do piłkarzy Lechii Gdańsk: Spadek będzie ciągnął się jak smród Jacek Grembocki do piłkarzy Lechii Gdańsk: Spadek będzie ciągnął się jak smród

Do bezpiecznego miejsca tracicie już 6 punktów. Czyli jeszcze i wyniki na innych stadionach też muszą się korzystnie ułożyć dla Lechii?

Myślę, że jeszcze w tym momencie wszystko tylko od nas zależy.

Czyli Lechia wygra pięć meczów i zostanie w ekstraklasie?

Najpierw od pierwszego zwycięstwa trzeba zacząć, a później będziemy patrzyli na kolejne mecze, bo taki system podejścia do ligi kiedyś nam dużo dał.

Statystycy już przed meczem z Cracovią szansę na utrzymanie Lechii szacowali na 7 procent. Po kolejnej porażce będzie jeszcze mniej...

Czyli jedna szansę są. Ja jestem naprawdę dużej wiary.

18 Miedź Legnica 29 4 9 16 28:46 21
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-04-24