Kirysy Sobieskiego z Gdańska do Poznania

12 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Najlepsze florecistki. Dwie gdańszczanki na podium. Najlepsze florecistki. Dwie gdańszczanki na podium.

Julia Lidzbarska (AZS AWFiS Gdańsk) zajęła 2., a Piotr Borowiec (oboje AZS AWFiS Gdańsk) i Aleksandra Jeglińska Aleksandra (UKS de la Salle Gdańsk) 3. miejsce w turnieju floretowym w kategorii juniorów "O Kirys Jana III Sobieskiego". Zawody odbyły się po raz szesnasty. Zgromadziły na starcie ponad 130 uczestników. Triumfowali: Katarzyna Matysiak (Warta Poznań) i Maciej Bem (AZS AWF Poznań). Natomiast Michał Siess (Fundacja GSF) zajął 16. pozycje w Pucharze Świata seniorów w Turynie.

GDAŃSK STRACIŁ ORGANIZACJĘ PUCHARU ŚWIATA NA RZECZ KATOWIC. SPRAWDŹ, DLACZEGO

Zmagania w Gdańskiej Szkole Floretu były trzecią eliminacją Pucharu Polski juniorek i juniorów. Na planszach stanęły 64 florecistki i 74 florecistów. W turnieju dziewcząt przynależność do krajowej czołówki potwierdziły Julia Lidzbarska (AZS AWFiS Gdańsk) i Aleksandra Jeglińska (UKS de la Salle Gdańsk). Przed zawodami w rankingu juniorek zajmowały one odpowiednio - czwarte i drugie miejsce. Prowadziła Renata Tomczak (IKS Leszno), a trzecia była Katarzyna Matysiak (warta Poznań).

W Gdańsk ten kwartet stanął w komplecie na podium, choć w innej kolejności. Gdańszczanki wpadły na siebie w półfinale. Lidzbarska pokonała Jeglińską 15:6. Natomiast w finale uległa poznaniance 10:15.

Wyniki juniorek
Ćwierćfinały:
Renata Tomczak (IKS Leszno) - Weronika Wisoky 15:5; Katarzyna Matysiak (Warta Poznań) - Aleksandra Wieczorek (AZS AWFiS Poznań) 15:10; Julia Lidzbarska (AZS AWFiS Gdańsk) - Magdalena Ławska (Wrocławianie) 15:10; Aleksandra Jeglińska (UKS de la Salle Gdańsk) - Dominika Wasilczuk (Pałac Syrena) 15:14

Półfinały:
Matysiak - Tomczak 15:11: Lidzbarska - Jeglińska 15:6

Finał:
Matysiak - Lidzbarska 15:10

Kolejność:
1. Matysiak, 2. Lidzbarska, 3. Jeglińska i Tomczak,
5. Wisoky, 6. Ławska, 7. Wasilczuk, 8. Wieczorek..., 10. Marta Mech (AZS AWFiS), 11. Wiktoria Szewczyk, 13. Malwina Kołodziejczyk (obie Fundacja GSF), 14. Zuzanna Bober, 15. Joanna Toporska (obie AZS AWFiS).

W SENIORSKIM PUCHARZE POLSKI W GDAŃSKU TYLKO JEDNO MIEJSCE W "10" DLA GOSPODARZY

Do szerokiego finału gdańszczanie wprowadzili aż czterech zawodników. Niestety, Piotr BorowiecMikołaj Rudnicki (obaj AZS AWFiS Gdańsk) musieli skrzyżować klingi między sobą, a Adam Podralski (UKS Atena Gdańsk) i Jakub Cierluk (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu) przegrali w ćwierćfinałach. Tym samym na podium stanął tylko jeden gdański florecista. Borowiec zajął 3. miejsce po półfinałowej porażce z późniejszym triumfatorem 11:15.

Przed turniejem w czołówce krajowej listy klasyfikacyjnej różnice były niewielkie. Prowadził Wojtkowiak przed Bemem, Rudnickim i Borowiakiem. Przypomnijmy, że ten ranking decyduje następnie o składzie reprezentacji Polski m.in. na mistrzostwa świata.

Najlepsi w turnieju florecistów
Kacper Szczypiński (Wrocławianie) - Adrian Wojtkowiak Adrian 15:14; Maciej Bem (obaj AZS AWFiS Poznań) - Adam Podralski (UKS Atena Gdańsk) 15:5, Szymon Czartoryjski (Wrocławianie) - Jakub Cierluk (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu) 15:12; Piotr Borowiec - Mikołaj Rudnicki Mikołaj (obaj AZS AWFiS Gdańsk) 15:13

Półfinały:
Bem - Borowiec 15:11; Czartoryjski - Szczypiński 15:6

Finał:
Bem - Czartoryjski 15:9

Kolejność:
1. Bem, 2. Czartoryjski, 3. Borowiec i Szczypiński
5. Wojtkowiak, 6. Rudnicki i Podralski, 8. Cierluk, ...12. Jakub Dołżycki (UKS Atena), 15. Mateusz Możejko Mateusz (AZS AWFiS Gdańsk)

Dobre wieści napłynęły z zawodów Pucharu Świata seniorów. W Turynie Michał Siess zajął 16. miejsce. Florecista Fundacji GSF pokonał Japończyka Toshiyę Saito 15:13 oraz Koreańczyka Jun He 15:12, a walkę o "8" przegrał z Brytyjczykiem Richardem Kruse 13:15. Natomiast Michał Janda (AZS AWFiS) był 31. po zwycięstwie nad Rosjaninem Dimitrijem Żerebczenko 15:10 oraz porażce z Włochem Valerio Aspromonte 11:15.

Kolejne zawody floretowe w Gdańsku odbędą się 6 stycznia. Wówczas w Gdańskiej Szkole Floretu o punkty w Pucharze Polski walczyć będą juniorzy młodsi. Będzie to Memoriał Romualda Piaseckiego.