Piłkarki Vistalu po pierwszych sprawdzianach

14 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Piłkarki ręczne Vistalu zajęły 4. miejsce w międzynarodowym turnieju Baltica Summer Cup, a najlepszą skrzydłową rozgrywek została Katarzyna Janiszewska. Jednak w Szczecinie nie mogła zaprezentować się w pełni nowa gdyńska drużyna, gdyż aż pięć szczypiornistek oraz trener Paweł Tetelewski brało udział w akademickich mistrzostwach świata, które Polkom przyniosły dopiero 9. pozycję.

Przed dwoma laty biało-czerwone w akademickich mistrzostwach świata w Brazylii zdobyły brązowe medale. Jednak z tamtej ekipy do Portugalii nie pojechał nikt. W drużynie prowadzonej przez Iwonę Nabożną i nowego trenera Vistalu, Pawła Tetelewskiego znalazło się aż pięć zawodniczek, które w Gdyni podpisały kontrakty na najbliższy sezon: Ewa Andrzejewska, Aleksandra Zych, Magdalena Pawłowska, Joanna Kozłowska i Aneta Łabuda.

W Guimaraes Polkom awans do ćwierćfinałów zamknęły porażki z Koreą Południową 25:30 (8:11) i Rumunią 21:24 (6:14). W grupie nasze reprezentantki wygrały jedynie z Urugwajem 40:13 (20:6). Dorobek bramkowy szczypiornistek Vistalu w tych meczach przestawiał się następująco: Pawłowska 12, Zych 11, Łabuda 10, Kozłowska 8, Andrzejewska 2.

Biało-czerwone kończyła mistrzostwa walcząc o pozycje 9-11. W tej grupie nasza drużyna zanotowała dwa zwycięstwa nad: Portugalią 27:21 (14:9) i jeszcze raz nad Urugwajem 29:20 (10:12).

W tych spotkaniach Zych, Andrzejewska i Kozłowska zdobyły po 4 bramki, a Łabuda i Pawłowska po 3.

Natomiast pierwszym letnim sprawdzianem dla Vistalu latem był turniej Baltica Summer Cup. Gdynianki pod wodzą drugiego trenera, Loredany Matyki zajęły 4. miejsce w stawce 6 drużyn.

W grupie Vistal pokonał gospodynie - Pogoń Baltikę Szczecin 23:19 oraz uległ szwedzkiemu Team Esbjerg 23:30. Oznaczało to drugie miejsce w grupie oraz mecz o 3. lokatę w końcowej klasyfikacji.

W małym finale gdynianki uległy niemieckiemu VfL Oldenburg 28:31. Kwestia triumfu w rozgrywkach okazała się sprawą skandynawską. Esbjerg pokonał norweski Byasen Trondheim 40:31. Piąte miejsce zdobyła Pogoń po ograniu Zagłębia Lubin 22:18.

Za najlepszą skrzydłową turnieju uznano Katarzynę Janiszewską (Vistal).