stat
Impreza już się odbyła

Międzynarodowe Zawody w Paraujeżdżeniu

Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.

W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności: Ia to jazda wyłącznie stępem, Ib to jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie. Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w klasycznym ujeżdżeniu, rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie kieruje koniem.
Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie wystartowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro, uczestniczą też aktywnie w Mistrzostwach Europy i Świata.

Oprócz znanych już sopockiej publiczności nazwisk, będzie można zobaczyć kilku zawodników europejskich, a wśród nich najciekawszym jest Pepo Puch - zdobywca złotego i brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Londynie oraz srebra i złota na Igrzyskach w Rio. Ustanowił również światowy rekord w kategorii 1b, który wynosi 80.667%. Udało mu się tego dokonać podczas World Equestrian Games w 2014 r.

Zawody odbędą się w dniach 22-24 stycznia oraz 26-28 stycznia, w godzinach:
22 stycznia, godz. 14.00 - 17.00
23 i 24 stycznia, godz. 9.00 - 12.00
26 stycznia, godz. 14.00 - 17.00
27 i 28 stycznia, godz. 9.00 - 12.00

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij
08.08 g.14.00
e-Winner Apator Toruń
08.08 g.17.00
Bałtyk Koszalin
13.08
JAGUAR Gdańsk
Puszcza Niepołomice
15.08
Skra Warszawa
05.08 g.17.00
JAGUAR Gdańsk
Kaszubia Kościerzyna
04.08 g.18.00
Orzeł Łódź
01.08 g.17.00
Pomorzanin Toruń
01.08 g.16.30
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
25.07 g.16.30
Start Gniezno