Międzynarodowe Zawody w skokach CSIO5*. Puchar Narodów dla Belgii

17 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
  • Pula nagród w sopockim konkursie wyniosła 2 miliony zł.

Trwające cztery dni Międzynarodowe Zawody w skokach CSIO5* na sopockim Hipodromie dobiegły końca. Przyniosły sporo emocji, bo najważniejszy konkurs, czyli Puchar Narodów, Belgowie wygrali z Irlandią dopiero po dogrywce, a o końcowym wyniku przesądziła jedna zrzutka. Z dobrej strony zaprezentowali się także Polacy, a kibice nie mogli narzekać na brak atrakcji pozasportowych.

W piątej edycji Lotto CSIO 2019 wystartowało w sumie 176 koni, dosiadanych przez 72 zawodników. Polskę
reprezentowało 19 jeźdźców, którzy przywieźli do Sopotu 39 wierzchowców, które klasą i talentem udowadniają, że
polskie tradycje jeździeckie są kontynuowane.

W pierwszych dwóch dniach polscy reprezentanci przyzwyczaili kibiców do dobrych wyników. Kontynuowali to w kolejnych startach. Sporo w tym zasług Marcina Bętkowskiego, który w trzecim dniu zawodów po raz kolejny wyjechał do dekoracji. Jego trzecia lokata na 6-letnim Quality Star pozwala mieć nadzieję, że konsekwentna praca pary za kilka lat pozwoli im święcić triumfy w najwyższych konkursach.

Przeczytaj relację z pierwszych dwóch dni imprezy

Tego dnia polski team wystartował w konkursie dnia o Puchar Lotto, partnera tytularnego wydarzenia. O udanym starcie mogą mówić Polacy Jan Bobik na Farmerze zajął 10 miejsce, a Wojciech Wojcianiec na Chintablue był 11. Pula nagród w konkursie wyniosła 98 400 zł.

Zadania z którymi mierzyły się pary mocno zweryfikowały, kto jest mistrzem. Dwie eliminacje, dwie rezygnacje i topowa jazda olimpijczyka Daniela Deussera powoli pozbawiały jednak rywali złudzeń. Niemiec zwyciężył "w cuglach", potwierdzając tym samym, że jego prymat w piątkowym konkursie Grand Prix o nagrodę Longines i puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nie był dziełem przypadku. Z 2. miejsca cieszył się Irlandczyk Billy Tworney na Lady Lou, na trzecim ukończył konkurs Lotto Simon Delestre z Francji.

Wojcianec zajął także 5. miejsce w Pucharze Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym wystartowało 28 koni. Parkur o wysokości 145 cm najlepiej pokonał reprezentant Francji Olivier Robert. Druga była świetnie znana sopockiej publiczności Jorne Sprehe z Niemiec na Chepetta, trzeci Krzysztof Ludwiczak Sandra Blue.

Zobacz jak prezentowała się strefa VIP na zawodach CSIO

Na najważniejsze starty trzeba było poczekać do ostatniego dnia rywalizacji. Pierwszym konkursem dnia był Puchar Narodów Longines, w którym wystartowało 8 ekip, z czego 6 walczyło o punkty w ramach kwalifikacji do październikowego finału Longines Nations Cup w Barcelonie. Polacy jeździli dobrze, ustrzegli się nadmiaru błędów, jednak to goście zdominowali hipodrom w Sopocie. Puchar Narodów zakończył się dogrywką pomiędzy Belgią, a Irlandią. Reprezentant Irlandii zanotował jedną zrzutkę, a ze zwycięstwa z szampanem na podium cieszyła się Belgii w składzie: Niels Bruynseels, Gudrun Patteet, Yves Vanderhasselt i Pieter Davos.

Po pucharowej dekoracji została wyłoniona najlepsza polska amazonka zawodów. Została nią Monika Grundkowska, która nie kryjąc wzruszenia odebrała nagrodę od partnera zawodów firmy Farys Design, producenta ekskluzywnej
biżuterii. W zamykającym zawody konkursie o Puchar Gospodarza Lotto CSIO 2019 - Prezydenta Miasta Sopotu zwyciężyła
Gudrun Patteet z Belgii, dosiadająca Sea Coast Crystal de Leau. Na 2. miejscu polski kadrowicz Andrzej Opłatek na koniu Conthinder, na trzecim James Wilson z Wielkiej Brytanii na 10 letnim Escola M.

Sopockie zawody to nie tylko sportowe zmagania, ale liczne dodatkowe atrakcje. Strefa rozrywki tętniła życiem przez całe cztery dni. Uwagę skradły alpaki, które okazały się najbardziej oczekiwanymi przez maluchy gośćmi na Hipodromie. Atrakcje sportowe, przepyszne menu food trucków sprawiły sprawiły, że weekend na Hipodromie idealnie sprzyjał poszukującym rodzinnego wypoczynku.

Zobacz animacje dla dzieci w trakcie zawodów CSIO.

Opinie (9)

• Świetna impreza (6)

Świetna impreza na światowym poziomie. Szkoda tylko, że chyba dział marketingu i promocji w Sopocie nie istniej. Taka impreza powinna być reklamowana na każdym bilbordzie w Trójmieście!
    Niestety zarządzający hipodromem w Sopocie ograniczają działania promocyjne!

• 12 3

• (1)

Tegoroczne CSIO ,podsumowanie rok do roku : 1.mniejsza ilość zawodników 2 . zawodników TOP 10 ubyło
      3. nagrody trzykrotnie niższe od ubiegłorocznych.
      I pogodowy kaprys.

• 3 0

• do kornak

Chyba byłeś na innych zawodach niż ja! 1. zawodników na CSIO 5* może być max65, 2 w zeszłym roku z top 10 było dwóch, teraz trzech, 3. nagrody prawie identyczne jak rok temu.