Lotos Trefl wygrał w Kielcach 3:1

7 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Trefl Gdańsk

Damian Schulz zastąpił w Kielcach w wyjściowym składzie Murphy'ego Troya. Skończył 23 z 40 ataków, zdobył 26 punktów i tytuł najlepszego siatkarza meczu. Damian Schulz zastąpił w Kielcach w wyjściowym składzie Murphy'ego Troya. Skończył 23 z 40 ataków, zdobył 26 punktów i tytuł najlepszego siatkarza meczu.

Lotos Trefl sięgnął po pierwszy komplet punktów w sezonie PlusLigi. Drużyna Andrei Anastasiego, który już w 2. kolejce zdecydował się na rotacje w podstawowym składzie, pokonała na wyjeździe Effectora Kielce 3:1 (25:11, 25:22, 23:25, 25:17). Dobrze w ataku pokazał się rezerwowy zazwyczaj Damian Schulz, który dostał tytuł MVP spotkania, a w wysokiej formie wciąż jest Mateusz Mika. Przyjmujący był bardzo skuteczny w ataku. Skończył 17 z 24 zbić.

Effector: Kędzierski 2 punkty, Wierzbowski 1, Bieniek 17, Jungiewicz 18, Buchowski 3, Takvam 8, Sobczak (libero) oraz Gontarewicz, Więckowski, Maćkowiak

LOTOS TREFL: Falaschi 4, Schwarz 7, Grzyb 6, Schulz 26, Mika 22, Ratajczak 7, Gacek (libero) oraz Stępień, Hebda, Troy, Dębski

Siatkarze Lotosu Trefla najwyraźniej przenieśli nawyki z Ligi Mistrzów na PlusLigę. Przypomnimy, że w debiutanckim meczu w najbardziej prestiżowych rozgrywkach w Europie rozbili Vojvodinę Nowy Sad 3:0 pokazując w każdym secie rywalowi, kto jest zdecydowanie lepszy.

Podobnie jak wtorkowy mecz zaczęli także sobotni w Kielcach. Liczba spotkań już na samym początku sezonu zmusza trenera Andreę Anastasiego do rotacji w podstawowym składzie, czego unikał w poprzednich rozgrywkach. I tak mecz z Effectorem zaczęli na boisku m.in. Damian Schulz oraz Artur Ratajczak. Pierwszy z nich zastąpił w wyjściowym składzie Murphy'ego Torya, drugi kapitana Bartosza Gawryszewskiego. Reszta żelaznego, podstawowego składu pozostała bez zmian.

Ratajczak już na początku meczu zaimponował skutecznym atakiem ze środka. Dobrą formę potwierdził również Mateusz Mika, zdobywają 3 z pierwszych 5 punktów Lotosu Trefla. Jego drużyna prowadziła wtedy do jednego, a trener Dariusz Daszkiewicz prosił o pierwszy czas w meczu.

Zdał on się na niewiele. Gdańszczanie grali jak z nut, rywale gubili się coraz bardziej, a przewaga żółto-czarnych rosła w szybkim tempie. Set skończył się po 36. zagrywce. Po niej Schulz wykonał atak po prostej a wynik brzmiał 25:11 dla gdańszczan.

W składzie gości, z perspektywy kibiców Lotosu Trefla, na uwagę zasługiwało dwóch siatkarzy. Pierwszym z nich jest Mateusz Bieniek, który minionego lata stał się niespodziewanie podstawowym środkowym reprezentacji Polski. 21-latek "wygryzł" z kadry m.in. środkowego żółto-czarnych Wojciecha Grzyba. Drugi to 27-letni przyjmujący Krzysztof Wierzbowski. W poprzednich sezonach reprezentował barwy Lotosu Trefla, z którym zdobył puchar i wicemistrzostwo Polski.

Nie potrafili oni jednak wpłynąć znacząco na wynik sobotniego starcia. Choć w drugim secie gra stała się bardziej wyrównana. Tak było przynajmniej do stanu 12:12 gdy zagrywkę w siatkę posłał Mika. Ataki Schulza oraz Sebastiana Schwarza dały gdańszczanom 2 pkt przewagi (12:14). Wzrosła ona po trzech błędach gospodarzy (16:20), a partię zakończył Mika (22:25).

W trzeciej niemal w tym samym momencie co we wcześniejszej przeważać zaczęła jedna z drużyn. Tym razem po remisie 11:11 dwa skuteczne ataki z rzędu wykonał Sławomir Jungiewicz (13:11). Adrian Buchowski dał Effectorowi jeszcze spokojniejsze prowadzenie (17:14), które w decydującym momencie seta dwoma atakami zniwelował Schulz (21:20). Do remisu 22:22 doprowadziła pomyłka Buchowskiego, ale kolejne dwa punkty i piłkę setową zdobyli kielczanie. Pierwszą obronił Schulz, drugą wykończył Jungiewicz (25:23).

Jak się okazało gdańszczanie potrzebowali w trzecim secie wziąć głębszy oddech, aby w czwartym ponownie dominować. Tym razem zaczęli przy wyniku 10:10. Po nim skuteczne ataki wykonali Schwarz i Mika, a dwa asy serwisowe posłał Grzyb. W sumie złożyło się to na 5 pkt z rzędu i prowadzenie na drugiej przerwie technicznej 16:11. A Grzyb załatwił gdańszczanom piłkę meczową, którą przypieczętowała wideoweryfikacja wzięta przez Anastasiego.

Wyniki 2 kolejki

• Effector Kielce - LOTOS TREFL GDAŃSK 1:3 (11:25, 22:25, 25:23, 17:25)
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - AZS Politechnika Warszawska 3:0 (25:22, 25:17, 28:26)
  • Łuczniczka Bydgoszcz - Cerrad Czarni Radom 0:3 (17:25, 11:25, 15:25)
  • PGE Skra Bełchatów - MKS Będzin 3:0 (25:18, 25:23, 25:15)
  • Cuprum Lubin - AZS Częstochowa 3:2 (22:25, 25:21, 17:25, 25:20, 15:9)
  • Asseco Resovia Rzeszów - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:21, 25:17, 25:18)
  • Jastrzębski Węgiel - Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (19:25, 25:22, 25:21, 23:25, 16:14)

7 listopada 2015, godz. 17:00