Wiadomości

Lechia radykalnie zmienia hierarchię piłkarzy

Lechia Gdańsk

Jerzy Brzęczek stawia na rutyniarzy sprowadzonych zimą do Lechii nie tylko na boisku. Opaskę kapitana powierzył Sebastianowi Mili (z prawej), który wraz z Grzegorzem Wojtkowiakiem (z lewej) wszedł do Rady Drużyny.
Jerzy Brzęczek stawia na rutyniarzy sprowadzonych zimą do Lechii nie tylko na boisku. Opaskę kapitana powierzył Sebastianowi Mili (z prawej), który wraz z Grzegorzem Wojtkowiakiem (z lewej) wszedł do Rady Drużyny. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Tylko dwóch piłkarzy, którzy rozpoczęli ostatni mecz ligowy ubiegłego roku przeciwko Lechowi w Poznaniu, może zagrać w "11" również na inaugurację wiosny, a dla pięciu zapewne nie będzie nawet miejsca w "18"! Niektórzy z tych, co nie mają szans na grę, jeszcze przed zamknięciem okna transferowego, mogą odejść z Gdańska. 13 lutego w spotkaniu z Wisłą Kraków biało-zieloni zaprezentują całkowicie nowe ustawienie w polu. Mateusz Możdżeń przeniesie się z prawej obrony na środek drugiej linii. W bramce pozostanie Mateusz Bąk, ale już oddał funkcję kapitana Sebastianowi Mili, a w hierarchii do opaski ustąpił pola także Jakubowi Wawrzyniakowi.Czy obecny skład Lechii jest mocniejszy niż ten wiosną ubiegłego roku, gdy biało-zieloni wywalczyli 4. miejsce w ekstraklasie?

zdecydowanie tak, jest więcej klasowych piłkarzy 52%
raczej tak, choć niektórzy z tych co odeszli latem, by się nadal przydali 14%
trudno powiedzieć, ale na koniec tego sezonu tak wysokiego miejsca nie będzie 18%
nie, gdyż same nazwiska nie grają, a nie ma takiego kolektywu jak przed rokiem 16%
zakończona Łącznie głosów: 840
Jerzy Brzęczek po objęciu Lechii deklarował, że stawia na ewolucję w składzie. I te słowa potwierdził debiut. W porównaniu z "11", którą otrzymał po poprzednikach szkoleniowiec dokonał tylko jednej zmiany. Piłkarze, którzy otrzymali kolejną szansę, w większości z niej nie skorzystali.

TRENER BRZĘCZEK W DEBIUCIE DOKONAŁ TYLKO JEDNEJ ZMIANY W SKŁADZIE

- Cztery punkty, które zdobyliśmy w ubiegłorocznych meczach, to nie jest to, co sobie zakładaliśmy na pierwszym spotkaniu. Z gry także tylko momentami byłem zadowolony. Nie było to na pewno to, na co stać tę drużynę i czego od niej oczekuję - przyznał nam trener, gdy ruszały tegoroczne przygotowania.

TRENER BRZĘCZEK: NIE TAK TO SOBIE ZAKŁADALIŚMY

Dlatego zimą mamy już drastyczne zmiany w hierarchii drużyny. Zanosi się na to, że Jerzy Brzęczek, choć zimą pozyskano w Lechii o trzy razy mniej graczy niż latem, zdecyduje się na bardziej rewolucyjne zmiany w składzie niż Joaquim Machado. Portugalski szkoleniowiec w "11", który odziedziczył po Ricardo Monizie wymienił sześciu piłkarzy. Natomiast między ostatnim meczem jesienią a pierwszym wiosną dojdzie aż do dziewięciu zmian w wyjściowym zestawieniu!

OSTATNIA JEDENASTKA TRENERA BRZĘCZKA Z JESIENI - LECH W POZNANIU 0:1
Bąk - Możdżeń, Valente, Garbacik, Pietrowski - Borysiuk, Vranjes - Pawłowski, Wiśniewski, Nazario - Colak

PIERWSZA LIGOWA "11" TRENERA MACHADO - JAGIELLONIA W BIAŁYMSTOKU 2:2
Trela - Pietrowski, Janicki, Valente, Leković - Borysiuk, Vranjes - Makuszewski, Wiśniewski, Pawłowski - Sadajew

OSTATNIA LIGOWA "11" TRENERA MONIZA - GÓRNIK W ZABRZU 2:0
Bąk - Stolarski, Dawidowicz, Janicki, Leković - Vranjes, Pietrowski - Makuszewski, Tuszyński, Grzelczak - Sadajew


Jednak co równie istotne - zmienia się radykalnie nie tylko skład, ale także hierarchia w drużynie. Wielkim zaufaniem obdarzeni zostali doświadczeni piłkarze pozyskani w tym oknie transferowym. Sebastian Mila otrzymał opaskę kapitana, a jego zmiennikiem w tej roli będzie Jakub Wawrzyniak. Dopiero trzeci w kolejce jest Mateusz Bąk, który sprawował tę funkcję w poprzednim sezonie, a także jesienią po odejściu Machado. Portugalczyk z opaską obsadzał bowiem Rafała Janickiego.

- Wszyscy uszanowali zmiany, które zaproponowałem. Po rozmowach indywidualnych z piłkarzami, których widziałem w roli kapitana oraz "radą starszych" w drużynie, zdecydowałem się na ustalenie nowej hierarchii do funkcji kapitana. Myślę, że było to do przewidzenia. Z cały szacunkiem dla Mateusza Bąka, ale przyszli piłkarze z większym doświadczeniem od niego, a ponadto są na boisku "wyżej" niż bramkarz, co niekiedy też nie jest bez znaczenia w grze. Ponadto wszystkich doświadczonych graczy, którzy doszli do nas zimą, dołączyłem do dotychczasowej grupy starszych zawodników, którzy ewentualne problemy w drużynie mają przekazywać mnie - wyjaśnia trener Brzęczek.

Tak wygląda nowa Lechia Gdańsk. Zobacz, którzy piłkarze mogą zagrać na inaugurację wiosny w podstawowym składzieJeśli niespełna tydzień, który pozostał do meczu z Wisłą, nie przyniesie kontuzji bądź nie dojdzie do drastycznego obniżenia dyspozycji zawodników, najlepiej prezentujących się podczas zimowych sparingów, to na starcie wiosny mieć będziemy następującą hierarchię na poszczególnych pozycjach w Lechii:

TUTAJ ZNAJDZIESZ SKŁADY I WYNIKI LECHII ZE WSZYSTKICH ZIMOWYCH SPARINGÓW

BRAMKA: MATEUSZ BĄK
Szkoleniowiec w sparingach równomiernie obdzielał minutami trzech bramkarzy, którymi dysponował. Po odejściu Dariusza Treli na wypożyczenie do Bełchatowa, numerem jeden pozostał Mateusz Bąk, który wygrał rywalizację z Damianem Podleśnym. W trakcie rundy tę hierarchię ma zmienić Łukasz Budziłek. Bramkarz, który dołączył do Gdańska na tydzień przed inauguracją ekstraklasy, przeciwko Wiśle nie powinien zagrać, gdyż gdyby postawiono na byłego piłkarza Legii Warszawa, to negatywnie zostałaby zweryfikowana praca, która została zimą wykonana z golkiperami Lechii.

JAK OCENIASZ SIŁĘ GDAŃSKIEJ BRAMKI? ZAGŁOSUJ

PRAWA OBRONA: GRZEGORZ WOJTKOWIAK
Odkąd pojawił się w Lechii Grzegorz Wojtkowiak on jest pierwszym wyborem trenera. Pozycję rezerwowego na tej pozycji wywalczył Marcin Pietrowski, choć ten piłkarzy może nie łapać się też do "18" w ogóle, gdy szkoleniowiec zdecyduje, że tę pozycję zabezpieczy mu Mateusz Możdżeń, który ma ochotę rywalizować przede wszystkim o miejsce w składzie na środku drugiej linii

ŚRODEK OBRONY: RAFAŁ JANICKI I MAVROUDIS BOUGAIDIS/GERSON
Wiosna Lechia będzie stawiać na Rafała Janickiego, a jednocześnie podejmie kolejne próby przedłużenia z nim kontraktu (obecny obowiązuje do 30.06.2016). Jeśli to się nie uda, to obrońca musi grać, gdyż po zakończeniu sezonu będzie ostatnia okazja, by sprzedać go za dobre pieniądze. Mecze sparingowe służyły, by znaleźć dla popularnego "Kazka" partnera na tej pozycji. Mavroudis Bougaidis wygrał rywalizację z Damianem Garbacikiem i Rudinilsonem, a także Adamem Dźwigałą, który również był sprawdzany na tej pozycji. Jednak 3,5-letni kontrakt dla Gersona, który został wykupiony z Kapfenbergu sygnalizuje, że to w Brazylijczyka Lechia zamierza inwestować. Czy w ostatnim tygodniu zdoła on już "wygryźć" ze składu Greka.

Jakub Wawrzyniak jest drugi w kolejce do opaski kapitana Lechii.
Jakub Wawrzyniak jest drugi w kolejce do opaski kapitana Lechii. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
LEWA OBRONA: JAKUB WAWRZYNIAK
Podobna sytuacja jak na prawej flance tej formacji. Odkąd przyjechał Jakub Wawrzyniak on jest tutaj numerem jeden. Objawienie poprzedniej wiosny w Lechii, Nikola Leković z pewnością żałuje, że skoro latem były oferty dla niego z Grecji, nie zdecydował się na odejście. Jeśli chciałby odejść jeszcze w tym oknie transferowym, to szkoleniowiec ma innych zmienników, gdyż na tej pozycji mogą grać również: Bougaidis i Garbacik, a sporadycznie w tej roli próbowany był Piotr Grzelczak

DEFENSYWNI POMOCNICY: MATEUSZ MOŻDŻEŃ/ARIEL BORYSIUKDANIEL ŁUKASIK
Trener Brzęczek ma tutaj duże pole manewru i piłkarzy o różnej charakterystyce. Może dobierać zawodników pod konkretną taktykę i przeciwnika. W sparingach najwięcej na tych pozycjach w podstawowym składzie grali Daniel Łukasik i Ariel Borysiuk. Ten drugi nie jest brany pod uwagę na Wisłę, gdyż jest kontuzjowany, a ponadto musi opuścić jeden mecz z powodu nadmiaru kartek. Na inaugurację wiosny jego miejsce powinien zająć Mateusz Możdżeń. W kolejce do tej pozycji są jeszcze: Adam Dźwigała i Marcin Pietrowski. Natomiast Łukasik rywalizuje głównie ze Stojanem Vranjesem.

Zobacz gola Mateusza Możdżenia z rzutu wolnego, który był ozdobą sparingu Lechia - BytoviaOFENSYWNY POMOCNIK: SEBASTIAN MILA
Powierzenie Sebastianowi Mili opaski kapitana nie pozostawia wątpliwości, kto będzie grać w tym sektorze boiska. W sparingach na tej pozycji często grywał Bruno Nazario. Brazylijczyk obok Piotra Wiśniewskiego, który z opóźnieniem podjął rywalizację o miejsce w składzie, gdyż leczył pęknięte żebra, będą zmiennikami reprezentanta Polski. Ponadto na tej pozycji może grać Vranjes.

TOMASZ DAWIDOWSKI OCENIA SIŁĘ GDAŃSKIEJ OFENSYWY

SKRZYDŁOWI: DONATAS KAZLAUSKAS/MACIEJ MAKUSZEWSKI I PIOTR GRZELCZAK/BRUNO NAZARIO
Trener Brzęczek z prawej strony stawiał w sparingach na Donatasa Kazlauskasa. Jednak znając ambicję Macieja Makuszewskiego, który kilka gier kontrolnych opuścił z powodu urazu stawu skokowego, można przyjąć jako pewnik, że z rolą rezerwowego nie zamierza się on godzić bez walki. Na drugiej flance w ostatnim czasie do roli pierwszego lewoskrzydłowego dość niespodziewanie przebił się Piotr Grzelczak. Jednak nie można wykluczyć, że szkoleniowiec będzie chciał pomieścić w składzie Nazario. Brazylijczyk już jesienią grał na lewym skrzydle. Jest także Bartłomiej Pawłowski, ale on ostatnio balansuje raczej na granicy "18" niż podstawowego składu.

NAPASTNIK: KEVIN FRIESENBICHLER
Liczba strzelonych goli w sparingach, a także ostatnie zestawienia składów w sparingach przez szkoleniowca wskazują, że Kevin Friesenbichler wygrał rywalizację z dotychczas podstawowym napastnikiem, Antonio Colakiem. Zimą zagranicznym napastnikom Lechii nie zagroziła młodzież. W dodatku Adam Buksa, która w Hiszpanii pokazał, że może asystować przy golach również jako prawoskrzydłowy, w sobotniej grze kontrolnej z Kaszubią nabawił się kontuzji. 16-letni Przemysław Macierzyński nie zagrał w żadnym z gdańskich sparingów, gdyż też miał problemy zdrowotne. Natomiast Pawła Czychowskiego skreślono jeszcze przed wyjazdem do Hiszpanii i próbowano go wypożyczyć do Viktorii Koeln.


RUCHY KADROWE LECHII PRZED RUNDĄ WIOSENNĄ 2014/15
Przybyli: Gerson Guimaraes Ferreira Junior (narodowość Brazylia, pozycja obrońca, ostatni klub Petrolul Ploiesti/Rumunia, transfer definitywny, kontrakt do 30.06.2018), Łukasz Budziłek (bramkarz, Legia Warszawa, transfer definitywny, 30.06.2018), Sebastian Mila (pomocnik, Śląsk Wrocław, transfer definitywny, kontrakt do 30.06.2018), Grzegorz Wojtkowiak (obrońca, TSV 1860 Monachium, Niemcy, wolny transfer, kontrakt do 30.06.2017), Donatas Kazlauskas (narodowość: Litwa, skrzydłowy, Atlantas Kłajpeda, Litwa, wolny transfer, kontrakt do 30.06.2018), Jakub Wawrzyniak (lewy obrońca, Amkar Perm, Rosja, wolny transfer, 30.06.2017), Przemysław Macierzyński (napastnik, SMS Łódź, 30.06.2017)

Przedłużony kontrakt: Marcin Pietrowski (pomocnik, do 30.06.2017)

Może przyjść: Jakub Kosecki (skrzydłowy, Legia Warszawa)

Ubyli: Dariusz Trela (bramkarz, GKS Bełchatów, wypożyczenie do 30.06.2015), Diego Hoffmann (Brazylia, lewy obrońca, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron), Danijel Aleksić (Serbia, pomocnik, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron), Tsubasa Nishi (Japonia, pomocnik, wypożyczenie do Widzewa Łódź do 31.12.2015), Tiago Valente (Portugalia, środkowy obrońca, FC Penafiel/Portugalia), Adłan Kacajew (Rosja, pomocnik, skrócenie wypożyczenia z Tereka Grozny), Henrique Ribeiro Miranda (Brazylia, lewy obrońca), Filip Malbasić (Serbia, lewoskrzydłowy) - obaj kontuzje

Może odejść: Paweł Czychowski (napastnik)

AKTUALNA KADRA PIERWSZEJ DRUŻYNY LECHII


Typowanie wyników

mecz ligowy
13.02.2015 godz.20:30
wartość: 3 punkty

Jak typowano

1

51%

319 typowań

x

26%

157 typowań

2

23%

144 typowania

Opinie (86) ponad 10 zablokowanych

 • Lechia

  Duma Pomorza

  • 123 43

 • "W bramce pozostanie Bąk" - czyli żegnaj ekstraklaso...

  • 55 90

 • Moim zdaniem kapitanem powinien zostać Pietrowski, długi staż w drużynie, Gdańszczanin, wychowanek, z sercem do gry, waleczny na boisku.

  • 35 120

 • Mateusz jest dobrym bramkarzem. Pamiętaj ze bramkarz jest ostatnia linią obrony której to na przedpolu nie powinien przechodzić każdy atak... Jezeli obrona jest meeega słaba to i najlepszy bramkarz nic nie zrobi sam...

  • 29 16

 • 18

  Lechię "wzmocnili" piłkarze którzy nie łapali się do 18 w swoich klubach (wyjątkiem jest Mila, który i tak nie będzie miał z kim grać), więc czym się tu podniecać? Będzie walka o utrzymanie, szczęście że Zawisza to pierwszy pewniak.

  • 28 84

 • Spekulacje

  Przed rozpoczęciem rundy też obstawiano na "wspaniałych zawodników" a później okazało się, że bramki strzela Wiśnia. Poczekajmy jak ta maszynka zafunkcjonuje i radzę poczekać kilka kolejek z oceną nowych nabytków. Gra drużyna a nie nazwiska...

  • 76 3

 • Miejscem kapitana drużyny jest boisko, a nie ławka rezerwowych lub loża VIP.

  • 42 3

 • Wszystko fajnie co piszesz,tylko ze nawet najlepsza obrona nie pomoże jeśli bramkarz wpuszcza BABOLE,a Bączek wpuszczał takie ostatnio w liczbie nadwymiarowej

  • 42 11

 • tylko te spekulacje dotycza pierwszego meczu

  wiec na co chcesz czekac

  same konkrety podali

  • 9 3

 • Czyli Lechia dalej bez bramkarza.

  • 53 28

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 18.09.2021 godz. 20:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

68%

131 typowań

x

22%

43 typowania

2

10%

20 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Leszek Żelazny 7 21 100%
2. Krzysiek Kaciński 7 21 100%
3. Tomasz Muszyński 7 20 85.7%
4. Ryszard Kupidura 7 20 85.7%
5. Jerzy Leszczyński 7 18 85.7%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 7 4 3 0 13:5 15
2 Śląsk Wrocław 7 3 4 0 10:6 13
3 Pogoń Szczecin 7 3 3 1 10:6 12
4 Wisła Kraków 7 3 2 2 13:9 11
5 LECHIA GDAŃSK 7 2 4 1 10:8 10
6 Piast Gliwice 7 3 1 3 10:9 10
7 Radomiak Radom 6 2 3 1 7:5 9
8 Jagiellonia Białystok 7 2 3 2 9:8 9
9 Zagłębie Lubin 6 3 0 3 7:11 9
10 Raków Częstochowa 5 2 2 1 8:9 8
11 Stal Mielec 7 2 2 3 7:10 8
12 Cracovia 7 2 2 3 8:12 8
13 Wisła Płock 7 2 1 4 11:10 7
14 Warta Poznań 7 1 4 2 8:7 7
15 Górnik Zabrze 6 2 1 3 7:9 7
16 Legia Warszawa 5 2 0 3 4:5 6
17 Górnik Łęczna 7 1 2 4 6:15 5
18 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 6 0 3 3 5:9 3

Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Wyniki 7 kolejki:

 • Wisła Kraków - LECHIA GDAŃSK 2:2 (0:2)
 • Warta Poznań - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:0
 • Cracovia - Górnik Zabrze 2:2 (0:2)
 • Jagiellonia Białystok - Stal Mielec 1:1 (1:1)
 • Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
 • Piast Gliwice - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
 • Raków Częstochowa - Lech Poznań 2:2 (1:0)
 • Górnik Łęczna - Wisła Płock 3:2 (0:1)
 • Radomiak Radom - Pogoń Szczecin 1:1 (0:1)

Terminarz

18.09 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk typuj Piast Gliwice LIVE!
21.09 (wt) godz.17:30 Jagiellonia Białystok typuj LECHIA Gdańsk
24.09 (pt) godz.18:00 Górnik Łęczna typuj LECHIA Gdańsk
12.09 (nd) godz.15:00 Wisła Kraków 2:2 LECHIA Gdańsk LIVE!
28.08 (sob) godz.15:00 LECHIA Gdańsk 2:2 Radomiak LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane