Asseco uległo w Radomiu. Kat Thomas

29 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Wydawało się, że Anthony Hickey odpowiednio pilnuje w najważniejszej akcji meczu Torey'a Thomasa. Jego rodak oddał jednak rzut przez ręce rozgrywającego gdynian i trafił za trzy punkty. Wydawało się, że Anthony Hickey odpowiednio pilnuje w najważniejszej akcji meczu Torey'a Thomasa. Jego rodak oddał jednak rzut przez ręce rozgrywającego gdynian i trafił za trzy punkty.

Koszykarze Asseco pokazali, że wracają do gry z początku sezonu. Starali się zdobywać punkty nie tylko zza linii 6,75 m, ale także spod kosza. Grali szybko, pomysłowo, mieli tylko 9 start jednak w najważniejszych momentach nie potrafili zatrzymać lidera Rosy Torey'a Thomasa. Ten na 10 sekund przed końcem oddał najważniejszy w meczu, celny rzut. Dlatego też przyjezdni ulegli w Radomiu 80:87 (22:27, 25:14, 12:26, 21:20).

Rosa: Thomas 23 punkty (6x3, 5 zb., 6 as.), Sokołowski 15 (1x3, 10 zb., 5 as.), Zajcew 13 (1x3), Witka 11 (3x3, 10 zb.), Harris 4 oraz Szymkiewicz 10 (1x3, 6 zb.), Hajrić 4, Adams 4, Bonarek 3 (1x3), Jeszke 0

ASSECO: Hickey 17 (3x3, 6 as.), Żołnierewicz 15 (1x3), Frasunkiewicz 12 (4x3), Parzeński 11, Matczak 6 (1x3, 5 zb.) oraz Kowalczyk 10 (2x3), Szczotka 9 (1x3), Kaplanović 0

Asseco miało za sobą słabszy okres gry. Dlatego też jadąc na boisko drużyny, która zajmuje drugie miejsce w Tauron Basket Lidze pod względem najmniejszej liczby porażek, skazywane było na przegraną.

Gdynianie już w pierwszej połowie pokazali, że odzyskali świeżość i szybkość, którą imponowali na początku sezonu. Dużo w ich grze w ataku zmienił powrót na boisko Przemysława Żonierewicza. Skrzydłowy nie wystąpił w finałowym turnieju Pucharu Polski, ponieważ leczył staw skokowy. A Rosa została jego triumfatorem.

Ciekawie wyglądały pojedynki Żołnierewicza z Michałem Sokołowskim. Obaj nakręcali się do lepszej gry. Rosa była jednak bardzo skuteczna zza linii 6,75 m. W pierwszej kwarcie radomianie trafili aż siedmiokrotnie za trzy punkty. Na zakończenie tej części meczu mieli 27 pkt. Wydawało się, że Asseco będzie traciło do nich 8 pkt. Wtedy na rzut z wysokości linii 6,75 m, ale na swojej połowie zdecydował się Anthony Hickey, a piłka wpadała do kosza równo z syreną końcową. Gdynianie przegrywali 22:27.

Trafienie Amerykanina odmieniło obraz pierwszej połowy. Gra pod kosz Żołnierewicza i Jakuba Parzeńskiego, trafienia za trzy tego pierwszego oraz Sebastiana Kowalczyka i w 15. min. gdynianie prowadzili 39:30. Defensywą zajął się świetnie Piotr Szczotka. Do tego Asseco wreszcie zaczęło pracować w niej na obwodzie. Rosa trafiła w drugiej kwarcie tylko jedną trójkę. A przyjezdni grali jak w transie. Przyspieszali akcje, szybko podawali piłkę za linią 6,75 m, dzięki trzypunktowym rzutom Przemysława Frasunkiewicza za trzy dogonili w tym elemencie gry Rosę - 8 trójek. W przerwie żółto-niebiescy prowadzili 47:41.

W trzecią kwartę mocno naładowany energią wszedł Hickey. Akcja po akcji pokazywał swoją nieprzeciętną, jak na koszykarza szybkość. Asysta do Frasunkiewicza przy rzucie za trzy punkty i trafienie po wejściu pod kosz Amerykanina dały gdynianom prowadzenie 52:43. Wtedy uruchomił się Sokołowski. Po wsadzie tyłem skrzydłowego zdenerwowany trener Tane Spasev prosił o czas (51:53). Po nim Asseco odblokował Szczotka.

W 28 min. gospodarzom udało się doprowadzić do remisu po trójce Torey'a Thomasa (59:59). Za chwilę ten sam koszykarz ponownie trafił zza linii 6,75 m i było 62:59. Amerykanin zdobył łącznie 11 pkt z rzędu bez odpowiedzi Asseco. Dlatego też przed ostatnią kwartą jego drużyna prowadziła 67:59.

Pierwsze trafienie w czwartej części meczu zaliczył spod kosza Parzeński. W 33. min. środkowy złapał jednak 5. faul i resztę meczu musiał oglądać z wysokości ławki rezerwowych. Rosa zwolniła jednak tempo w ataku, czwartą trójkę w meczu posłał Frasunkiewicz, kontrę wsadem zakończył Kowalczyk i goście przegrywali tylko 69:71. Za chwilę 5. faul złapał także Szczotka więc na boisku musiał pojawić się Djordje Kaplanović. Rosa prowadziła 76:69. Od tego momentu obie drużyny miały problem ze skutecznością. Asseco dostawało szansy na dogonienie rywali, ale ich nie wykorzystało.

Wtedy przyszła ostatnia minuta. Za trzy trafił Hickey, który w kolejnej akcji zaliczył faul niesportowy na Kimie Adamsie. Amerykanin spudłował jednak dwa rzuty wolne, gdynianie zaliczyli przechwyt, a za trzy trafił Filip Matczak. Asseco przegrywało jedynie 80:82, a do końca kwarty pozostawało 32,8 sekundy. Indywidualną akcję rozegrał Thomas, pomimo dobrej obrony Hickey'a rzucił za trzy i trafił (85:80). Na zegarze zostało 10 sekund. Trójką próbował odpowiedzieć Frasunkiewicz, ale nie trafił nawet w obręcz, a Rosa wyszła kontrą.

Wyniki 21 kolejki

• TREFL SOPOT - Energa Czarni Słupsk 49:61 (15:13, 10:20, 14:16, 10:12)
  • Rosa Radom - ASSECO GDYNIA 87:80 (27:22, 14:25, 26:12, 20:21)
  • Polfarmex Kutno - Polpharma Starogard Gdański 92:82 (20:19, 20:21, 32:17, 20:25)
  • Polski Cukier Toruń - King Wilki Morskie Szczecin 76:74 (18:21, 23:19, 17:10, 18:24)
  • Start Lublin - Śląsk Wrocław 72:79 (19:19, 25:13, 15:24, 13:23)
  • Anwil Włocławek - AZS Koszalin 72:52 (19:11, 18:21, 13:8, 22:12)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Siarka Tarnobrzeg 101:78 (31:21, 19:24, 30:9, 21:24)
  • Polfarmex Kutno - PGE Turów Zgorzelec 84:69 (17:19, 27:21, 20:12, 20:17)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza 87:68 (15:10, 25:20, 22:16, 25:22)
  • Awansem z 29. kolejki
  • King Wilki Morskie Szczecin - Śląsk Wrocław 89:64 (25:23, 15:13, 30:12, 19:16)

Opinie (6)

• Brawo za walkę !

.

• 15 3

• Dobrze grali choc przegrali. (1)

Walczyli ale Rosa ma silniejszy skład.
    Dzieki chłopaki Asseco za dobre widowisko.
    Bałem się ze będzie duza klapa a był mecz zacięty i pełen emocji . Jak 3ki wchodzą to i zepół trybi lepiej. a super 3ka Anthonego na koniec 1 kwarty do obejrzenia na Yutubach i innych takich będzie pokazywana.

• 15 3

• amen

• 1 1

• Nie było wstydu, wraca radość z gry, walka i zespołowość, więc czego chcieć więcej . Może zwycięstwa?... Ale przecież my tylko ogrywamy młodych:)

• 12 3

• Oba zespoly Trojmiejskie szybciutko konczą sezon bo juz w kwietniu!!

• 3 6

• Ładny mecz

Poprawa znaczna w stosunku do 2 ostatnich występów. Z taką grą szanse na playoff są. Brawo za walkę oraz efektowne zakończenie 1kwarty!