Mistrz Polski lepszy od beniaminka w Ergo Arenie

Krzysztof Klinkosz
30 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Trefl Gdańsk

PGE Skra Bełchatów pokonała LOTOS Trefl Gdańsk 3:1 PGE Skra Bełchatów pokonała LOTOS Trefl Gdańsk 3:1

Ponad siedem tysięcy widzów oglądało w Ergo Arenie powrót gdańskich siatkarzy do Plus Ligi. Tak jak przed trzema laty pierwszym ich przeciwnikiem była ekipa mistrza Polski i tak poprzednio mecz zakończył po czterech setach zwycięstwem gości. Tym razem PGE Skra Bełchatów triumfowała nad Lotosem Treflem Gdańsk 3:1 (25:18, 25:21, 23:25, 25:20). Najważniejsze jednak, że chwilami gospodarze zmuszali renomowanego rywala do maksymalnego wysiłku, co dobrze wróży na przyszłość. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego pojedynku.

LOTOS TREFL Gdańsk
PGE Skra Bełchatów

22% 58 typowań LOTOS TREFL Gdańsk
78% 210 typowań PGE Skra Bełchatów

LOTOS TREFL: Łomacz, Hietanen, Świrydowicz, Oivanen, Wdowin, Augustyn, Serafin (libero) oraz B.Kaczmarek, Szczurek, Wilk, Wołosz. M.Kaczmarek.

SKRA: Falasca, Winiarski, Pliński, Wlazły, Kurek, Kooistra, Zatorski (libero) oraz Możdżonek, Atanasijević, Woicki, Kłos.

Widzów: 7313.

SET I
Gdańszczanie rozpoczęli od punktu, który zdobył Oivanen, później Skra wyrównała, ale pierwsze piłki nieco dokładniej rozgrywali gospodarze i wyszli na prowadzenie 3:1. Goście często mylili się przy zagrywce, ale gospodarzom też nieco trzęsły się ręce i stąd remisy 6:6 czy 7:7. Przy pierwszej przerwie technicznej prowadzili z kolei mistrzowie Polski 8:7.

Po powrocie na parkiet Hietanen został zablokowany na lewym skrzydle a po kolejnej akcji goście objęli prowadzenie 10:7. Gdańszczanie po tym jak wykorzystali długą wymianę, doszli do rywali na odległość 1 punktu (10:11), jednak później znów nieco się pogubili i Skra odskoczyła na 13:10. Wówczas trener Lotosu Trefla wziął czas.

Niestety przerwa na żądanie nie przyniosła zmiany obrazu meczu a Michał Winiarski asem serwisowym doprowadził do drugiej przerwy technicznej (16:11 dla Skry).

Bełchatowianie nie mieli litości dla beniaminka ich silne, idealnie mierzone zagrania rozrzuciły po parkiecie gdańszczan. Goście wyszli na prowadzenie 21:12. Na pozycji libero gdańskiej ekipy doszło do zmiany. Wojciecha Serafina zastąpił Bartosz Kaczmarek.

Po przerwie na boisko wszedł młody Patryk Szczurek i od razu zaaplikował mistrzom Polski dwa asy serwisowe. Przy trzeciej zagrywce niestety uderzył w siatkę i inicjatywę przejęli goście.

Skra wyszła na prowadzenie 24:18 a seta zakończył Alaksandar Atanasijević, który obił gdański blok.

SET II

Gdańszczanie bardzo udanie rozpoczęli drugą część meczu. Zagrali przede wszystkim dokładniej i mniej bojaźliwie niż w pierwszym secie i wyszli na prowadzenie 4:0.

Po chwili było już 7:2 dla Lotosu Trefla m.in. po błędach Winiarskiego i Falaski a na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły przy prowadzeniu gdańszczan 8:2.

Gospodarze nie zwalniali tempa i choć Skra po powrocie do gry odrobiła punkt straty to i tak za chwilę Trefl prowadził 11:4. Goście jednak po chwili zaczęli grać zupełnie inaczej. Swoje kilkadziesiąt sekund miał Winiarski, a po tym jak zablokowany został Hietanen zrobiło się tylko 13:10 dla gdańszczan.

Skra odrobiła jeszcze jeden punkt z przewagi gdańszczan (15:13 dla Trefla) ale po udanym ataku ze środka siatki było 16:13 dla Lotosu Trefla przy drugiej przerwie technicznej.

Po wznowieniu walki Skra nie ustawała w pościgu i doszła gdańszczan (17:17) i znów grając szybko i dokładnie wyszła na prowadzenie 20:17. Bełchatowianie zdobywali punkt za punktem i w pewnym momencie wyszli na prowadzenie 23:20. Szybko dołożyli 24 punkt i wykorzystali już pierwszą piłkę setową, kiedy gospodarze ze środka zaatakowali w aut.

SET III
Początek trzeciej partii przebiegał pod znakiem lekkiej przewagi mocno atakujących graczy Skry. Gdańszczanie doprowadzali jednak do remisu 4:4 i 5:5. Później zdołali nieco oderwać się od rywali i przy pierwszej przerwie było 8:7 dla gospodarzy.

Gdańszczanie, kiedy tylko przestali popełniać błędy, momentalnie zyskiwali nieznaczną ale jednak przewagę. Po dwóch składnych akcjach, w których obijali blok wyszli na prowadzenie 10:8 ale po chwili znów był remis 10:10.

Gospodarze zdołali jednak wrócić na dwupunktowe prowadzenie i przy drugiej przerwie technicznej było 16:14 dla Lotosu Trefla. Skra chyba za szybko uwierzyła, że wygrała już całe spotkanie. Wykorzystali to gdańszczanie i choć rywale doprowadzali do remisów to "żółto-czarni" odważnie dążyli do przejęcia inicjatywy (20:19).

W końcówce seta toczyła się walka "punkt za punkt", było 20:20, 21:21 a po ataku Wlazłego po rękach gdańszczan 22:21 dla Skry. Za chwilę jednak gdańszczanie zatrzymali Kurka i znów był remis (22:22).

Kurek silnym atakiem zdobył 23 punkt dla bełchatowian jednak za chwilę Wlazły po raz kolejny w meczu zepsuł zagrywkę i był remis 23:23. Ten sam zawodnik zresztą był negatywny bohaterem mistrzów polski w ostatnich dwóch akcjach. Po tym jak został zablokowany i popełnił błąd Lotos Trefl wygrał seta do 23.

SET IV
Trefl lepiej rozpoczął grę w czwartej odsłonie. Po atomowym asie serwisowym Świrydowicza było 6:2 dla Trefla. Przy pierwszej przerwie technicznej gdańszczanie prowadzili 8:5.

Skra jednak z mozołem goniła gospodarzy. Siatkarze mistrzów Polski doprowadzili do remisu 10:10, później było 11:11 i 12:12. Jednak w tej fazie meczu lepsze wrażenie sprawiali gospodarze, których akcje z upływem czasu coraz bardziej zazębiały się. Z kolei goście z Bełchatowa gorzej spisywali się w bloku.

Na tablicy wyników pojawiały się kolejne remisy - 14:14 i 15:15. Wreszcie Trefl zdobywając 16 punkt doprowadził do drugiej przerwy technicznej.

Później znów trwała walka punkt za punkt, przy czym to gdańszczanie wychodzili na prowadzenie a Skra musiała gonić. Tak było do stanu 19:19. Kolejny punkt był dziełem Skry i trener gdańszczan od razu wziął czas. Po przerwie to goście jednak zdobyli kolejny punkt.

Gdańszczanie zdobyli 20 punkt ale wówczas nie pomylił się Kurek i było 22:20 dla Skry. W kolejnej akcji zablokowany został Oivanen, Skra wyszła na prowadzenie 23:20 i Grzegorz Ryś znów wziął czas.

Nic to jednak nie dało po dwóch prostych błędach najpierw Hietanena, który miał czas i miejsce ale zaatakował w siatkę i później Serafina który nie opanował piłki meczowej doprowadziły do zwycięstwa Skry w czwartym secie 25:20 i w całym meczu 3:1.

Pozostałe wyniki 1. kolejki:
AZS Politechnika Warszawska - Delecta Bydgoszcz 1:3 (15:25, 20:25, 25:19, 13:25), ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Fart Kielce 3:1 (18:25, 25:21, 25:16, 25:21), Asseco Resovia - AZS Olsztyn 3:0 (25:17, 25:21, 25:22), Tytan AZS Częstochowa - Jastrzębski Węgiel 3:1 (21:25, 28:26, 25:17, 25:20).

• 1:3 (4)

• 3 1

• Jak na beniaminka spisali się swietnie ! (3)

będzie dobrze :)

• 9 3

• hmm

Też jestem optymistą. Nie wyglądało to źle :) szkoda tego drugiego seta, bo do przerwy technicznej grali naprawdę fajnie

• Lotos Trefl całkiem fajnie zagrał

jak już pierwszy stres przeszedł. Będzie z nich pociecha na wybrzeżu :)

• 43 8

• Sprzedaż biletów (10)

Szkoda, że organizator nie zapewnił sprawnej sprzedaży biletów przed meczem. Po 40 minutach stania w kolejce, dałem sobie spokój.

• 29 10

• (3)

Znając podobne sytuację z poprzedniego sezonu nie tylko Lotosu ale i Trefla Sopot czy Atomu polecam zakupy biletów wcześniej, nie dość, że zaoszczędzimy czas to i pieniądze bo bilet tańszy ;)

• 14 1

• (2)

W zeszłym sezonie nie było problemu z biletami na Lotos, I liga, a teraz powrócili "prawdziwi " kibice, którzy tylko są obecni jak jest dobrze. Pozdrawiam wiernych kibiców, którzy nie opuszczają drużyny jak im nie idzie.

• 11 9

• (1)

tylko po co ogladac I ligowa siatkowke

• 4 9

• Lechii

też nie będziesz oglądać, jak spadnie, cwaniaku?

• 0 1

• biednemu zawsze wiatr w oczy

..kup sobie w internecie i nie marudź dzieciaku

• 5 2

• ja czekałem 5 minut - kupiłem dzień wcześniej

• 4 0

• Wygrałem wejściówki w konkursie internetowym. I co?

Wielkie G....!!! Ponieważ system padł nie mogłem ich odebrać a panie w kasie były tak zagubione jak dziecko we mgle. Po odstaniu 45 min pojechałem do domu. Brawo TREFL. Ten chaos nigdy się nie skończy.

• 9 0

• CO???

TO CHYBA BYLEŚ NA INNEJ HALI, JA BYŁEM O 19 I BEZ ŻADNEJ KOLEJKI KUPIŁEM BILETY...

• 2 2

• przecież jest sprzedaż internetowa

można było kupić bilety i karnety drogą internetową, ja swój karnet miałem już zaklepany 13 września (mailowo), w środę około godziny 18 odebrałem i nie było żadnych kolejek (jedynie jedna osoba przede mną)trefl.kupbilety.pl

• 0 1

• zawsze przed meczem są duże kolejki

ale organizatorzy mają to w nosie, nie liczą się dla nich ci, którzy zdecydowali się obejrzeć mecz chwilę przed jego rozpoczęciem.

• 0 0

• Organizacja (2)

Masakra,koszmarne kolejki do kasy i do wejścia. Powinno być więcej wejść. Sam mecz całkiem fajny,chłopaki spisali się naprawdę dobrze. Oby tak dalej grali.

• 20 5

• mało

powinno być wiecej kas i bilety za darmo i jeszcze każdemy po piwie.

• 12 3

• po to jest robiona przedsprzedaz biletow aby kupowac je wczesniej trzeba bylo sie domyslic ze na mecz z mistrzem Polski przyjda tlumy! na dwa dni przed meczem podobno sprzedalo sie 5 tysiecy biletow i to wiekszosc przez internet

• 0 0

• oby tak dalej

można być dobrej myśli, chociaż środek naprawdę słabo..

• 7 10

• Nieźle ! (3)

Trochę za mało gry środkiem, ale niezłe przyjęcie i zagrywka również. Z Jastrzębskim Węglem mogą pokusić się o zwycięstwo ! Też mieliście wrażenie że większość hali była ZA skrą...?

• 22 3

• tez

• 0 0

• niezłe przyjęcie?

chyba na innym meczu byłeś...

• 2 1

• Czy ja wiem? Jak krzyczałam z przyjaciółką, że wygra Skra Bełchatów, to reszta sektoru patrzyła się tak, jakby nam miała głowy urwać :)