Mistrz Polski poległ w "Olivii"

Marta
23 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Gdańszczanie lepsi od mistrzów Polski! Hokeiści Energi Stoczniowca po porażkach z Janowem i Nowym Targiem w piątek w "Olivii" przełamali się i to w meczu z mistrzami Polski. Podopieczni Henryka Zabrockiego wygrali z Cracovią 4:3 (1:2, 2:0, 1:1). Na meczu obecny był trener reprezentacji Polski. Peter Ekroth na towarzyskie mecze z Litwą powołał Mateusza Rompkowskiego, Macieja Urbanowicza, Jarosław Rzeszutko i debiutanta Mateusza Strużyka.

1:0 Łopuski as. Surgot (2.47)
1:1 Słaboń as. Dudaś (8.50)
1:2 Słaboń as. Csorich, Dudaś (19.05 w przewadze).
2:2 Jankowski as. Furo, Leśniak (25.37)
3:2 Hurtaj as. Vitek (26.15)
4:2 Vitek as. Łopuski (46.21)
4:3 Pasiut as. Drzewiecki (52.27)

ENERGA STOCZNIOWIEC:Odrobny; Rompkowski - Skrzypkowski, Wróbel - Leśniak, Bigos - Smeja, Maj - Benasiewicz; Łopuski - Hurtaj - Vitek, Jankowski - Urbanowicz - Furo, Sowiński - Poziomkowski - Strużyk, oraz Prygoń, Surgot.

COMARCH CRACOVIA:Rączka; Csorich - Dudaś, Kłys - Noworyta, Dulęba - Skinnari, Landowski - Wajda; Witowski - Słaboń - D.Laszkiewicz, Mihalik - Pasiut - Badżo, Piotrowski - Kowalówka - Drzewiecki, Vercik - Rutkowski - Radwański.

Mimo, że już w 3 minucie hokeiści Energi Stoczniowca cieszyli się z objęcia prowadzenia, na pierwszą przerwę w lepszych humorach zjeżdżali zawodnicy Cracovii. Dwa gole Damiana Słabonia sprawiły, że po pierwszej tercji meczu w Gdańsku minimalnie lepsi byli mistrzowie Polski.

Wynik otworzył Mikołaj Łopuski, którego przed bramką wypatrzył i idealnym podaniem obsłużył Tomasz Surgot. W zespole krakowskim najbardziej gdańszczanom dał się we znaki - pod nieobecność Leszka Laszkiewicza - Damian Słaboń. Krakowski napastnik dwukrotnie w pierwszych 20 minutach pokonywał Przemysława Odrobnego.

W drugiej tercji gdańszczanom wystarczyło 38 sekund by cieszyć się z odzyskania prowadzenia. Z bliska gole strzelali Wojciech Jankowski i Peter Hurtaj.

Wojciech Jankowski wyjechał zza bramki prosto przed Marka Rączkę i pokonał golkipera gości strzałem w długi róg. Tuż po wyrównaniu gdańszczanie ponownie objęli prowadzenie. Tym razem zza bramki do Petera Hurtaja zagrał Josef Vitek a środkowy pierwszego ataku zdobył bramkę.

W ostatniej odsłonie gospodarze podwyższyli na 4:2. W 47 minucie Josef Vitek wyjechał z boksu kar i popędził przed bramkę "Pasów", jednak za pierwszym razem nie pokonał Rączki, dopiero kilkanaście sekund później po podaniu Łopuskiego wpisał się na listę strzelców.

"Pasy" zdołały doprowadzić do bramkowego kontaktu, jednak umiejętnie i rozwaźnie grający w defensywie gdańszczanie nie pozwolili im w piątek na wyrównanie.

-Mecze z Cracovią zawsze są emocjonujące, mamy przecież w pamięci wspaniałe widowisko w półfinale Pucharu Polski, dziś poziom był również wysoki. Tempo dobre, gra na całej długości i szerokości lodowiska, gra twarda, męska. Bramkarze stanęli na wysokości zadania i bronili dziś bardzo dobrze. Jestem zadowolony z naszej dzisiejszej postawy a także z gry młodzieży, która dostała swoją szansę. Prygoń, Surgot i Maj, dwaj pierwsi grali dzisiaj pierwszy raz i pomogli drużynie. Dziś nie mogli zagrać nasi dwaj podstawowi środkowi, Rzeszutko i Zachariasz, musieliśmy znów eksperymentować ze składem - powiedział po meczu trener Energi Stoczniowca Henryk Zabrocki.

Tabela wprowadzona: 2009-01-23
Pozostałe wyniki piątkowej kolejki spotkań PLH - o miejsca 1-6 - Pol-Aqua Zagłębie Sosnowiec - Wojas Podhale Nowy Targ
2:5 (1:1, 0:2, 1:2), GKS Tychy - Akuna Naprzód Janów 2:1 (0:1, 0:0, 2:0) - o miejsca 7-10 - JKH GKS Jastrzębie - Ciarko KH Sanok
3:4 (0:3, 1:0, 2:1), TKH Nesta Toruń - Bisset Polonia Bytom 8:2 (2:0, 0:1, 6:1).