Mistrz Polski przegrał z przedostatnią drużyną ligi

Krzysztof Klinkosz
2 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarze Asseco Prokomu przegrali w tym sezonie w lidze już po raz czwarty. Koszykarze Asseco Prokomu przegrali w tym sezonie w lidze już po raz czwarty.

Tego nie spodziewali się chyba nawet najzagorzalsi fani Kotwicy. Drużyna, która do tej pory w TBL wygrała tylko 5 na 16 spotkań, pokonała mistrzów Polski i to na parkiecie w Gdyni! Kołobrzeżanie udzielili Asseco Prokomowi lekcji konsekwencji taktycznej, pokazali jak walczy się na tablicach i jak skutecznie oddaje rzuty zwłaszcza w ostatniej kwarcie. To wszystko złożyło się na sensacyjną przegraną gospodarzy 88:95 (21:21, 24:22, 23:19, 20:33). Okazja do rewanżu nadarzy się już w najbliższą sobotę.

ASSECO PROKOM: Widenow 23, Varda 12, Szubarga 16, Witka 9, Ewing 6 - Hrycaniuk 8, Adams 6, Burrell 4, Łapeta 2, Szczotka 2, Eldridge 0.

KOTWICA: Fisher 24, Scott 24, Harris 17, Wołoszyn 5, Diduszko 2 - Sapp 15, Zabłocki 6, Sikora 2, Henderson 0.

Na początku meczu z jedną z najsłabszych drużyn TBL gdynianie mieli bardzo duże problemy ze skutecznością. Nie trafiali z czystych i, wydawałoby się, łatwych pozycji. W pierwszych 5 minutach meczu gdynianie trafili jedynie 2 razy z gry.

Wykorzystali to goście. Kotwica ma w swoich szeregach najlepiej punktującego w lidze - Teda Scotta i najlepiej zbierającego - Darrella Harrisa, jednak to kto inny grał "pierwsze skrzypce" w zespole "Czarodziejów z Wydm". Anthony Fisher zdobył w pierwszych 5 minutach aż 9 punktów dla swojego zespołu i Kotwica wyszła na prowadzenie 10:4.

Gospodarze wolno rozkręcali się i zaczęli odrabiać straty. Przewaga Kotwicy zaczęła maleć. W 7. minucie było już tylko 11:10 dla gości a po punktach Filipa Widenowa w 8 minucie Asseco Prokom wyszło na pierwsze prowadzenie w meczu - 17:16.

W ostatniej minucie pierwszej kwarty, po punktach Adama Hrycaniuka było 21:19 dla mistrzów Polski, jednak na kilka sekund przed końcem pierwszej części meczu trafił Scott i po pierwszej kwarcie był remis 21:21.

Drugą odsłonę, o wiele skuteczniej rozpoczęli gracze Kotwicy. Szybko, w ciągu minuty, osiągnęli prowadzenie 29:21 i trener Tomas Pacesas wziął czas. Pierwsze punkty dla gospodarzy w tej części gry zdobył Ratko Varda dopiero w 13 min. (23:29).

Goście szczególnie dobrze radzili sobie z rzutami trzypunktowymi. Do 15 minuty mieli na swoim koncie aż siedem udanych prób zza linii 6,75. Właśnie po siódmym takim rzucie, tym razem autorstwa Tomasza Zabłockiego goście wyszli na prowadzenie 36:25.

Po kolejnej "trójce" goście wyszli na prowadzenie 39:27. Trener Tomas Pacesas nie szczędził swoim podopiecznym głośnych uwag i dopiero wówczas zaczęły one przynosić jakiekolwiek efekty. Gdynianie zaczęli niwelować dystans punktowy. W 17 minucie było 39:31 dla Kotwicy.

Goście dość wolno wracali do obrony strefowej i to postanowili wykorzystać koszykarze z Gdyni. Znacznie podkręcili tempo swoich akcji i efekty przyszły już w 19 minucie, kiedy po "trójce" Tommy Adamsa, Asseco Prokom znów wyszło na prowadzenie (43:41).

Ostatecznie po pierwszej połowie gdynianie prowadzili 45:43 po punktach zdobytych niemal równo z syreną przez Filipa Widenowa.

W trzeciej kwarcie goście próbowali "trzymać dystans" rzutami za 3 punkty, jednak grający dokładniej gospodarze, którzy również zaczęli częściej rzucać zza linii 6,75 utrzymywali prowadzenie.

W 22 minucie goście zbliżyli się na 1 punkt po "trójce" Scotta (47:46) ale niemal natychmiast rzutem z dystansu odpowiedział Widenow. Kilkupunktowe prowadzenie Asseco Prokomu utrzymywało się przez cały czas trzeciej kwarty, choć goście, tym razem za sprawą Zabłockiego zbliżyli się na 2 punkty (64:62 w 28 min.) w końcówce kwarty trafiali już jednak tylko gospodarze i po 30 minutach było 68:62 dla gdynian.

Kotwica nie zamierzała jednak ustępować bardziej utytułowanemu rywalowi. Zespół gości zaatakował na początku ostatniej kwarty. Jessie Sapp w 34 minucie najpierw wyrównał (73:73) a później po rzucie zza linii 6,75 ten sam zawodnik doprowadził do stanu 76:73 dla Kotwicy. Za chwilę Harris wsadem powiększył prowadzenie gości do 5 punktów (78:73).

Ratko Varda postanowił "obudzić" swój zespół. Bośniak "poprzepychał się" nieco pod koszem rywali i zdobył 4 punkty (77:78). Wówczas jednak Daniel Ewing sfaulował Fischera przy rzucie z trzy a Amerykanin z Kołobrzegu ani razu nie pomylił się z linii rzutów wolnych (81:77 dla Kotwicy).

Do zdobywania punktów w zespole gdyńskim włączył się Widenow. Po rzucie z dystansu Bułgara, na 130 sekund przed końcem meczu było już tylko 83:82 dla Kotwicy. Później jednak mistrzowie Polski zagrali wręcz fatalnie, zawiedli kompletnie. Niczym nowicjusze przegrywali zarówno bronioną jak i atakowaną tablicę. Nie trafiali spod samej "dziury" a rywale konsekwentnie ich punktowali.

Na 64 sek. przed końcem meczu Fisher trafił "trójkę" i było 88:82 dla gości. Rywale kilkanaście sekund później popełnili dopiero pierwszy faul w kwarcie i w końcówce długo mogli "bezkarnie" przerywać akcje gdynian.

Za moment Harris efektownie zablokował pod własnym koszem Roberta Witkę a po drugiej stronie boiska Sapp nie mylił się z rzutów wolnych. W kluczowym momencie meczu rozgrywający Kotwicy trafił 4 wolne doprowadzając do stanu 92:82 dla gości na pół minuty przed końcem gry.

Kotwica takiego prowadzenia nie wypuściła już z rąk i w efekcie w środę w Gdyni doszło do sensacyjnego rozstrzygnięcia. Asseco Prokom przegrał po raz czwarty w lidze z zespołem, który może mieć problemy z wejściem do play-off.

- Gratuluję Kotwicy, zagrali świetny mecz. Kolejny mecz przegrywamy przez zbiórki. Tak było z Polpharmą, z Treflem wprawdzie wygraliśmy ale przegraliśmy wyraźnie tablice. Nie mogliśmy zatrzymać Scotta, ponadto goście zagrali fenomenalnie za trzy punkty. Nie mam wytłumaczenia dla tego co się stało, pracujemy nad tym na treningach ale nadal nam nie wychodzi - powiedział po meczu trener Tomas Pacesas.

Tabela wprowadzona: 2011-03-02

Był to jeden z trzech meczów zaległych z pierwszej rundy (8. kolejka). Mistrzowie Polski mają jeszcze do rozegrania spotkania z AZS Koszalin i PGE Turowem Zgorzelec. Natomiast z Kotwicą ponownie zagrają już w najbliższą sobotę. Tym razem na parkiecie rywali w ramach 19. kolejki spotkań. Wynik spotkania można obstawiać w naszym typerze.