Mistrz Polski rozbity w ostatniej kwarcie

31 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Przemysław Zamojski jako jedyny w Asseco Prokomie zdołał zdobyć dwucyfrową liczbę punktów. Przemysław Zamojski jako jedyny w Asseco Prokomie zdołał zdobyć dwucyfrową liczbę punktów.

Drugiej porażki w Tauron Basket Lidze doznali koszykarze Asseco Prokomu. Zespół mistrzów Polski przegrał we Włocławku z Anwilem 55:66 (15:16, 20:16, 10:10, 10:24) po mało atrakcyjnym spotkaniu, w którym gra toczyła się przede wszystkim w defensywie. Gdynianie w drugiej połowie meczu zdobyli zaledwie 20 punktów, a o ich porażce zadecydowała słaba ostatnia kwarta. Katem swojej byłej drużyny okazał się zdobywca 23 punktów, Krzysztof Szubarga, który aż pięciokrotnie trafiał zza łuku.

ANWIL: Szubarga 23, Allen 9, Berisha 7, Edwards 6, Hajnić 5 - Kinnard 7, Harrington 6, Lewis 2, Majewski 1, Wołoszyn 0

ASSECO PROKOM: Zamojski 10, Motiejunas 9, Łapeta 5, Blassingame 2, Szczotka 0 - Frasunkiewicz 9, Seweryn 8, Hrycaniuk 8, Witka 2, Day 2, Kuebler 0.

Zdobywanie punktów rozpoczął były zawodnik Asseco Prokomu, Krzysztof Szubarga, który wykorzystał rzuty wolne po przewinieniu Jerela Blassingame'a. Obaj rozgrywający już od początku wykazywali się sporą tendencją do spięć pomiędzy sobą. Agresywna gra ze stron obu zespołów w pierwszych minutach nie pozwalała na piękną koszykówkę, a gdynianie pierwszy punkt zdobyli podobnie jak gospodarze, po rzucie wolnym.

W trzeciej minucie spotkania z rzutu za trzy trafił Przemysław Zamojski i podopieczni Andrzeja Adamka objęli prowadzenie 4:2. Błyskawicznie wyrównał jednak Dardan Berisha. Spore problemy pod koszem miał Donatas Motiejunas, który w pierwszej połowie otwierającej spotkanie kwarty pudłował z tej pozycji aż trzykrotnie.

Przy stanie 8:6 dla Anwilu trener Adamek desygnował do gry Adama Hrycaniuka w miejsce Adama Łapety, który nie najlepiej radził sobie ze środkowym gospodarzy Corsleyem Edwardsem. Po celnej "trójce" Szubargi zespół z Włocławka prowadził już 11:6 i od razu zastosował obronę strefową, na którą bardzo szybko sposób znalazł rzucający zza łuku Zamojski (9:11).

W dalszym ciągu pudłował jednak Motiejunas, do którego cierpliwość stracił trener Adamek wpuszczając na parkiet Roberta Witkę. Gdynianie wyrównali stan gry do 13:13, ale 3 punkty zdobył Szubarga, który przy tej okazji nie omieszkał po raz kolejny rzucić kilku słów w stronę Blassingame'a. Kwartę zakończył jednak Witka, po którego rzucie Asseco Prokom tracił do gospodarzy 1 punkt (15:16). Warto zauważyć, że Anwil znalazł się na prowadzeniu pomimo fatalnej skuteczności w rzutach za 2 punkty (3 trafienia na 11 prób).

Drugie 10 minut lepiej rozpoczęli gdynianie, którzy po dwóch trafieniach zza linii 6,75 autorstwa Łukasza SewerynaPrzemysława Frasunkiewicza uzyskali prowadzenie 24:19. W połowie kwarty trener Adamek dał odpocząć Blassingame'owi wprowadzając Quintona Daya, a swoje pierwsze punkty rzucając z półdystansu zdobył Motiejunas. Pod nieobecność "J-Blassa" Anwil zdołał objąć prowadzenie 31:28, ale szóste trafienie gdynian za trzy zaliczył Frasunkiewicz (31:31).

Po punktach trafieniach Motiejunasa z linii rzutów wolnych i trafieniu Day'a (35:31), po raz drugi w spotkaniu o czas poprosili gospodarze. Do końca kwarty zdołali jednak zdobyć tylko 1 punkt i to gracze Asseco Prokom schodzili na ławkę z korzystniejszym wynikiem (35:32).

W trzeciej kwarcie w dalszym ciągu byliśmy świadkami wyrównanej gry z naciskiem na defensywę przy jednoczesnej słabej organizacji ataku z obu stron. Ta odsłona gry zakończyła się bardzo niskim wynikiem (10:10) oraz utrzymaniem 3-punktowej przewagi zespołu trenera Adamka.

Czwarta kwarta to dość niespodziewana nagła dominacja gospodarzy, którzy uzyskali run 13:2! Za trzy punkty trafiali Szubarga i Berisza, czym mocno podcięli skrzydła przyjezdnym. Na 90 sekund przed końcem spotkania Anwil prowadził 59:52 i nie spieszył się z kreowaniem kolejnych akcji. Ostatecznie gdynian pogrążyli Kinnard i Szubarga, po których punktach prowadzenie wynosiło już 66:55.

Dla Asseco Prokomu to dopiero druga porażka w Tauron Basket Lidze. Zespół, który przed tygodniem rozbił we własnej hali Trefla Sopot zmieniając go na pozycji lidera, wyraźnie spuścił w sobotę z tonu.

- Daliśmy się uśpić po ostatnich zwycięstwach, nie daliśmy dzisiaj z siebie wszystkiego. Nie da się wygrać spotkania grając na 70 procent. Od samego początku mówiłem, że liga polska jest mocna i wysokie zwycięstwa nic nie znaczą. Można wygrać dwudziestoma punktami, a na drugi dzień przegrać trzydziestoma. Nikt się przed nami nie położy, a walka potrwa do samego końca - powiedział przed kamerami TVP Sport podkoszowy gdyńskiej drużyny Adam Hrycaniuk.

Już w środę 4 kwietnia Asseco Prokom zagra w Gdyni z Zastalem Zielona Góra. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:30.

Tabela wprowadzona: 2012-03-31
W pozostałych meczach TBL: Grupa 1-6 Trefl Sopot - Energa Czarni Słupsk 79:76 (24:19, 22:23, 19:15, 14:19), Zastal Zielona Góra - PGE Turów Zgorzelec 87:83 (19:19, 23:24, 27:21, 18:19), Grupa 7-14 PBG Basket Poznań - Śląsk Wrocław 73:78 (23:25, 18:21, 21:13, 11:19), Kotwica Kołobrzeg - Siarka Jezioro Tarnobrzeg 89:81 (23:15, 18:23, 29:22, 19:21), AZS Koszalin - AZS Politechnika Warszawska 88:79 (27:22, 23:22, 18:13, 20:22).

Opinie (69) ponad 10 zablokowanych

• Suuuuuppppeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1)

• 49 27

• Ciesz się, nie Ty musisz kotarę dźwigać z Włocławka na barana...