Wiadomości

stat

Mistrz świata faworytem Tyczki na molo

Sopocki Klub Lekkoatletyczny

Paweł Wojciechowski wygrał Tyczkę na molo w 2015 roku. W sobotę będzie głównym faworytem 30. edycji imprezy.
Paweł Wojciechowski wygrał Tyczkę na molo w 2015 roku. W sobotę będzie głównym faworytem 30. edycji imprezy. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W niedzielę od godziny 13 do 19 na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie rozgrywany będzie 30. edycja Tyczki na molo. To najstarszy na świecie konkurs w tej konkurencji, który odbywa się poza stadionem bądź halą. Mimo kłopotów finansowych udało się rozegrać dwa konkursy. Faworytami będą mistrz świata z 2011 roku - Paweł Wojciechowski oraz Justyna Śmietanka, której trenerką jest rekordzista tej imprezy wśród kobiet - Anna Rogowska. Dla kibiców wstęp jest bezpłatny.- Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Jest to jubileuszowa edycja. Chciałoby się godnie to uczuć, ale Lotos czy Energa, czyli nasi wcześniejsi, główni sponsorzy, całkowicie się wycofali. Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Imprezę wsparło miasto. Chcę także podziękować Kąpielisku Morskiemu Sopot, które zrozumiało sytuację i udało się im zebrać fundusze, aby także nam pomóc. Dlatego też odbędą się dwa konkursy, a to duża sprawa - mówi Jerzy Smolarek, dyrektor SKLA Sopot.
Posiadający rekord życiowy na poziomie 5.91 metra, mistrz świata z 2011 roku, Paweł Wojciechowski będzie największą gwiazdą sobotniej imprezy. W tym sezonie zaliczył już wysokość 5.70 m. To najlepszy wynik wśród 10-osobowej obsady konkursu mężczyzn. Do tego, podczas sezonu halowego zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w Belgradzie.

LISEK I ŚMIETANKA WYGRALI TYCZKĘ NA MOLO 2016. PRZECZYTAJ RELACJĘ Z OSTATNIEJ EDYCJI

W sopockim konkursie triumfował on dwa lata temu. Przed rokiem, z wynikiem 5.55 m zwyciężył Piotr Lisek, czyli halowy mistrz świata z 2017. Jest za to Łotysz Marek Arents. Ten chętnie stanąłby w końcu na najwyższym stopniu podium sopockiej imprezy po dwóch latach z rzędu, gdy przegrywał z polskimi tyczkarzami i zajmował drugą pozycję.

Wystartuje także Niemiec Hendrik Gunters, który w tym sezonie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.60 m. Jego rekord życiowy to 5.75, czyli 16 cm mniej niż Wojciechowskiego. W Sopocie pojawi się także mistrz Europy juniorów z 2013, Norweg Erik Dolve. Na starcie zobaczymy także m.in. Filipińczyka, Ernesta Obiena, który ostatnio trenuje w Europie.

LISTA STARTOWA KONKURSU MĘŻCZYZN
1. Paweł Wojciechowski
2. Karol Pawlik
3. Marek Arents (Łotwa)
4. Rasmus Jorgensen (Dania)
5. Mateusz Jerzy
6. Hendrik Gruber (Niemcy)
7. Tom Konrad (Niemcy)
8. Tomas Weckstein (Finlandia)
9. Erik Dolve (Norwegia)
10. Ernest John Obiena (Filipiny)


Trudno przewidzieć jak wysoko powędruje poprzeczka, a co za tym idzie jak długo potrwają zawody. Dużo zależy od aury.

- Mamy nadzieję, że pogoda nie spłata nam figla. A jeśli tak będzie, to mogą paść lepsze wyniki niż w zeszłym roku - ocenia Smolarek
Konkurs mężczyzn wystartuje o godz. 16. Koniec zmagań planowany jest na godzinę 19. Trzy godziny przed panami zacznie się konkurs pań.

Będą to nieoficjalne mistrzostwa Polski. W zawodach pojawią się trzy zawodniczki trójmiejskich klubów: Agnieszka Kaszuba, Karolina Wejman (obie KL Gdynia) oraz Emilia Kusy - SKLA.

Faworytką będzie jednak Justyna Śmietanka, która wygrała konkurs przed rokiem wynikiem 4.30. Choć reprezentuje ona klub z Warszawy, to ostatnio trenuje w Sopocie, pod okiem Anny Rogowskiej, czyli rekordzistki zawodów - skoczyła 4.77 m w 2005 roku. Niewykluczone, że 23-letnia zawodniczka niedługo przeniesie się do SKLA.

- Można powiedzieć, że po części konkurs kobiet przy molo został zorganizowany na prośbę zawodniczek, które nie mają w planach zbyt wielu startów, a chcą ubiegać się o minima na mistrzostwa. Czeka nas ciekawa rywalizacja. Powinna do niej dołączyć jeszcze Kamila Przybyła, ale w tym wypadku brakuje oficjalnego potwierdzenia - mówi Rogowska.
W konkursie kobiet najlepsze tyczkarki otrzymają nagrody rzeczowe. Natomiast w konkursie mężczyzn przewidziane są nagrody finansowe.

LISTA STARTOWA KONKURSU KOBIET
1. Justyna Śmietanka
2. Agnieszka Kaszuba
3. Viktoria Kalita
4. Julia Ryczak
5. Karolina Wejman
6. Emilia Kusy
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Polityka prywatności
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane