Mistrzostwa Europy Monachium 2022 w lekkoatletyce. Już siedem medali dla Polski

Jacek Główczyński, dak.
17 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
aktualizacja: godz. 22:24 (18 sierpnia 2022)
Anna Kiełbasińska zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Europy w Monachium w biegu na 400 metrów. Anna Kiełbasińska zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Europy w Monachium w biegu na 400 metrów.

Już siedem medali zdobyła lekkoatletyczna reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy Monachium 2022 w lekkoatletyce. O drugie złoto dorobek powiększył Wojciech Nowicki, który był najlepszy w rzucie oszczepem. Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot) zdobyła brązowy medal w biegu na 400 metrów podczas mistrzostw Europy w lekkoatletyce, a w tej samej konkurencji Natalia Kaczmarek wywalczyła srebro. W siedmioboju 2. miejsce zajęła Adrianna Sułek, a z 9. lokatą rywalizację ukończyła Paulina Ligarska. Jakub Szymański (oboje SKLA) odpadł w półfinale 110 metrów przez płotki. Zawody trwać będą do 21 sierpnia.

Aktualizacja, 18.08.2022, godz. 22:24

Paulina Ligarska drugi dzień zmagań w siedmioboju rozpoczęła od skoku w dal, gdzie osiągnęła wynik 6 metrów, trzeci w klasyfikacji. Następnie rzuciła oszczepem na odległość 43.94 m, co było 8. rezultatem. W ostatniej konkurencji, w biegu na 800 metrów uzyskała czas 2:13.32, który dał jej 7. lokatę.

Łącznie zawodnika SKLA Sopot zdobyła 6090 punktów, a w końcowej klasyfikacji zajęła 9. miejsce.

Mistrzostwa Europy 2022 w lekkoatletyce - starty lekkoatletów z Trójmiasta

19 sierpnia (piątek)
11:40 - eliminacje sztafety 4x400 m kobiet (ew. Kiełbasińska)

20 sierpnia (sobota)
ew. 21:45 - finał sztafety 4x400 m kobiet (ew. Kiełbasińska)

Karolina Urban (AZS AWFiS Gdańsk) rzut dyskiem

Wicemistrzynią Europy w wieloboju została Adrianna Sułek, która zainkasowała 6532 punktów, a wygrywając bieg na 800 metrów przesunęła się z 3. na 2. miejsce. Lepsza była tylko Belgijka Nafissatou Thiam (6628 punktów).

Na dwa medale liczyliśmy w rzucie młotem. Nie zawiódł Wojciech Nowicki, który obronił tytuł mistrzowski sprzed czterech lat. Na prowadzenie wysunął się w przedostatniej kolejce, osiągając równe 82 metry, co jest najlepszym wynikiem w tym roku na świecie. Natomiast Paweł Fajdek skończył tuż za podium. Wynik 79,15 okazał się o 30 centymetrów słabszy od Norwega Eivinda Enriksena, który sięgnął po brąz.

Lisowska, Angeliką Mach, Monika Jackiewicz - maraton drużynowo

Polki miały liczebną przewagę w finale biegu na 400 metrów. Jako jedyna nacja mieliśmy trzy swoje zawodniczki. Wystartowały z parzystych torów: 2, 4 i 6. Natalia Kaczmarek od początku próbowała dotrzymać kroku faworyzowanej Femke Bol, ale nie dała rady.

Holenderka zdobyła złoto w czasie 49.44. Polka srebro skwitowała wynikiem dokładnie o pół sekundy słabszym, ale warto podkreślić, że dopiero po raz drugi w karierze przełamała 50 sekund. Przed nią tak szybko biegała w naszym kraju jedynie legendarna Irena Szewińska, siedmiokrotna medalistka olimpijska i była rekordzistka świata na 400 metrów (49.28).

Natomiast Anna Kiełbasińska zaatakowała na ostatniej prostej. Dzięki doskonałemu finiszowi lekkoatletka SKLA Sopot zdobyła brąz z wynikiem 50.29. To czas zaledwie o 0,01 sekundy słabszy od jej rekordu życiowego.

8. miejsce zajęła Iga Baumgart-Witan, która uzyskała 51.28.

- Jest szaleńcza atmosfera. Jestem zmęczona, ale mam i endorfiny. Z tego co kojarzę to po wyjściu z wirażu byłam 5., ale mówiłam sobie: "dasz radę, dasz radę". Chciałam, aby ten momenty był wyjątkowy, bo być może już więcej się nie zdarzy. Pamiętam jak przed rokiem miałam kontuzję. Czasu jest coraz mniej, a ja jestem coraz starsza. Odczuwałam ból po naciągnięciu mięśnia, ale okazało się, że on przeszkadza mi przy... chodzeniu, ale nie przy bieganiu. Naciągnęłam go potykając się klapkiem o dywan - przyznała Anna Kiełbasińska przed kamerami TVP.
Dorobek Polski po trzech dniach mistrzostw do pięciu medali podniosła niespodziewanie Ewa Różańska. Nasza reprezentanta ustanowiła rekord życiowy w rzucie młotem - 72.12. Ten wynik dał jej srebro. Lepsza była tylko Rumunka Bianca Florentina Ghelber - 72.72.

Przeczytaj, jak relacjonowaliśmy medale Polek w maratonie

Na razie na podium w Monachium z biało-czerwonych stają na razie tylko panie.

Paulina Ligarska (SKLA Sopot) ma za sobą pierwszy z dwóch dni rywalizacji w siedmioboju. Lekkoatletka SKLA rozpoczęła od 14.22 w biegu na 100 metrów przez płotki, co było 19. wynikiem. W skoku wzwyż było 177 cm, co było 9. rezultatem. W pchnięciu kulą sopocianka zaliczyła 13.78, co było 10. wynikiem. Natomiast dzień zakończyła 24.72 na 200 metrów, czyli 12. czasem.

Po czterech konkurencjach Ligarska z dorobkiem 3580 punktów zajmuje 15. lokatę. Znacznie lepiej spisuje się druga z Polek. Adrianna Sułek uzbierała 3815 punktów, co daje jej 4. pozycję ze stratą zaledwie 9 punktów do podium.

Jakub Szymański (SKLA Sopot) uzyskał 13.66. Był to 13. wynik półfinałów. Do walki o medale zakwalifikowało się ośmiu najlepszych. Płotkarz SKLA Sopot żałuje, że nie pobiegł tak jak w czerwcu, gdy uzyskał "życiówkę" na poziomie 13.50.

- Nie czułem tremy. Rekord życiowy dałby mi finał. Muszę popracować nad techniką i wytrzymałością, aby nie tracić sił na zbędne ruchy - podsumował Szymański przed kamerami TVP swój debiutancki występ w tej ragi imprezy.