Wiadomości

stat

Żeglarki zbierają pieniądze. Potrzeba 48 tys. zł

Shekle Team potrzebuje wsparcia finansowego. Za 4 tys. zł każda z pań może dołączyć do żeńskiej załogi i po przeszkoleniu wystartować w mistrzostwach.
Shekle Team potrzebuje wsparcia finansowego. Za 4 tys. zł każda z pań może dołączyć do żeńskiej załogi i po przeszkoleniu wystartować w mistrzostwach. mat. prasowe

Od 26 do 29 lipca odbędą się regaty, jakich w Polsce jeszcze nie było. Organizatorzy żeglarskich mistrzostw Europy ORC w Gdańsku spodziewają się ponad 70 jachtów morskich i blisko 700 uczestników. Dzięki formule przelicznikowej rywalizować ze sobą będą jednostki o różnej wielkości. Wyścigi mają być dobrze widoczne z trójmiejskich plaż. Shekle Team rozpoczął zbiórkę pieniężną, by jak najlepiej przygotować do startu w pełni żeńską załogę. Mają pozyskać 48 tys. zł. Jeśli, któraś z pań wpłaci 4 tys., będzie mogła dołączyć do ekipy.European Championship ORC Gdańsk 2017, czyli żeglarskie mistrzostwa Europy ORC odbędą się w Gdańsku w dniach od 24 do 29 lipca. Same wyścigi rozgrywane będą przez cztery dni - od 26 do 29 lipca. W sumie zaplanowano ich siedem. Jubileuszowa, dziesiąta edycja imprezy zapowiada się jako największe amatorskie regaty na Zatoce Gdańskiej w historii.

W Polsce jeszcze nigdy nie było międzynarodowych mistrzostw jachtów morskich na taką skalę. Organizatorzy spodziewają się ponad 70 jachtów morskich, w tym około 50 z krajów zagranicznych, m.in. Niemiec, Szwecji, Włoch czy Francji. W sumie w zawodach ma wziąć udział około 700 zawodników.

Formuła ORC umożliwia rywalizację w jednym wyścigu zupełnie różnym jednostkom. Na miejsce zajęte przez konkretny jacht składa się nie tylko czas przepłynięcia trasy, ale i jego zestawienie z teoretycznymi osiągami łodzi. Pod uwagę brane są m.in. różnice pod względem rozmiarów, kadłuba i ożaglowania.

Szczegółowe parametry dla poszczególnych jednostek oblicza specjalny program komputerowy, który zestawia je następnie z osiągniętym wynikiem. Najprościej to ujmując, formuła ORC sprowadza wyniki do wspólnego mianownika i na dopiero na tej podstawie sporządza klasyfikację wyścigu.

Rywalizację na Zatoce Gdańskiej będzie można obserwować z trójmiejskich plaż. Poza wyścigami całą flotę podziwiać będzie można w marinie nad Motławą. W samym sercu Gdańska mieścić się będzie bowiem miasteczko regatowe, do którego załogi będą spływać po zmaganiach.

Formuła ORC pozwala w żeglarstwie bezpośrednio rywalizować jednostkom o zupełnie różnej charakterystyce. Imprezy z takim rozmachem jak ta, która w lipcu odbędzie się w Gdańsku, Polska jeszcze nie gościła. Na zdjęciu kadr z ubiegłorocznych regat w Grecji.
Formuła ORC pozwala w żeglarstwie bezpośrednio rywalizować jednostkom o zupełnie różnej charakterystyce. Imprezy z takim rozmachem jak ta, która w lipcu odbędzie się w Gdańsku, Polska jeszcze nie gościła. Na zdjęciu kadr z ubiegłorocznych regat w Grecji. fot. Nikos Pantis
Wśród uczestników mistrzostw nie zabraknie polskich ekip. Jednak jako jedyna wyłącznie kobieca zamierza wystartować Shekle Team. Dorota Dajkowska, Ane Piżl, Agata Czarmińska, Maja Steigüber-Andrzejewska, Anna Scheibe, Basia Piżl, Monika Droździkowska, Małgorzata Podwysocka, Katarzyna Sobieraj, Malina BoduchJulia Krawczuk tworzą największą w naszym kraju kobiecą drużynę, ścigającą się w klasie ORC na dużych jachtach.

Na koncie mają m.in. 2. miejsce w mistrzostwach Polski klasy Nautica 450, 5. miejsce w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta w klasie Open, 3. miejsce w regatach Nord Cup w klasie Open czy zwycięstwo w kategorii CARTER 30/TELIGA 89 DOUBLE podczas Baltic Polonez Cup Race 2016. Obecnie Shekle Team stara się pozyskać środki na start w mistrzostwach Europy ORC.

- Właściwie w Polsce na dużych jachtach ścigają się sami faceci. Chcemy to zmienić, przełamać stereotypy i zainspirować inne dziewczyny. Pływanie na dużych jachtach jest ekscytujące i dostępne - mówi Ane Pizl.
Aby jak najlepiej przygotować się do startu, panie rozpoczęły zbiórkę internetową za pośrednictwem portalu Odpalprojekt.pl. Do zrealizowania celu potrzeba 48 tys. zł. Wpłacać można dowolne kwoty, za które przewidziane są różne nagrody w tym szkolenie regatowe czy weekendowe pływanie z Sheklami. Przy wpłacie 4 tys. zł można nawet dołączyć do załogi na mistrzostwa Europy po uprzednim przeszkoleniu. Ta ostatnia atrakcja zgodnie z zamysłem akcji, dotyczy tylko kobiet.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (27)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane