Wiadomości

stat

Mistrzostwa Europy RS:X. Klepacka mistrzynią, Sulikowska wicemistrzynią

Sopocki Klub Żeglarski

Zofia Noceti-Klepacka cieszy się z siódmego medali mistrzostw Europy w klasie RS:x, a z trzeciego złotego. Ponadto raz była wicemistrzynią, a trzy razy stanęła na najniższym stopniu podium.
Zofia Noceti-Klepacka cieszy się z siódmego medali mistrzostw Europy w klasie RS:x, a z trzeciego złotego. Ponadto raz była wicemistrzynią, a trzy razy stanęła na najniższym stopniu podium. fot. Robert Hajduk/mat. prasowe organizatora

Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa) po raz trzeci została mistrzynią Europy seniorek w olimpijskiej klasie RS:X. 9. miejsce zajęła Małgorzata Białecka. Wicemistrzostwo w kategorii juniorek zdobyła Lidia Sulikowska, a Weronika Nowicka uplasowała się na 4. lokacie. Wśród seniorów Paweł Tarnowski (wszyscy SKŻ Ergo Hestia Sopot) był dziesiąty, a Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) siódmy. W rywalizacji 17-latków 6. miejsce zajął Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk). Pięciodniowe regat zakończyły się w sobotę w Sopocie.PRZECZYTAJ TEŻ O REGATACH, KTÓRE RÓWNOLEGLE ROZGRYWANO W SOPOCIE PRZY MOLO. TEŻ BYŁO POLSKIE ZWYCIĘSTWO

Zofia Noceti-Klepacka obroniła tytułu mistrzyni Europy, który rok temu zdobyła w Marsylii. W Sopocie stołeczna deskarka była liderką od drugiego dnia regat, w których brało udział 38 zawodniczek. Złoto zapewniła sobie już przed wyścigiem medalowym, który był punktowany podwójnie, a wzięło w nim udział tylko dziesięć najlepszych seniorek. W sobotę legionistka popłynęła na luzie, zajmując 8. miejsce.

Dla Noceti-Klepackiej to już siódmy seniorski medal w tej rangi imprezie. Gromadzi je od 2010 roku, a kolekcję otworzyła w Sopocie, gdzie wówczas zdobyła brąz. Łącznie ma trzy złote medale (2011, 2017-18), jeden srebrny (2016) oraz trzy brązowe (2010, 2014-15).

Wicemistrzynią została Stefania Elfutina (Rosja), która ostatecznie do naszej zawodniczki straciła 10 punktów. Brąz dla Emmy Wilson (W.Brytania).

- Jestem szczęśliwa. Jeszcze chyba nigdy w tak ważnych regatach nie udało mi się zapewnić zwycięstwa już przed wyścigiem medalowym - podkreśla Klepacka.


W Sopocie po pięciodniowej rywalizacji zakończyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X.
W Sopocie po pięciodniowej rywalizacji zakończyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Z dnia na dzień coraz lepiej na rodzimym akwenie poczynała sobie Małgorzata Białecka. Po pierwszym dniu była 18., a mistrzostwa ukończyła na 9. miejscu w klasyfikacji open oraz na 8. wśród Europejek. W sobotę zawodniczkę SKŻ Ergo Hestia Sopot wyprzedziła bowiem Wai Yan Ngai z Hongkongu, która wygrała wyścig medalowy. Nasza zawodniczka była w nim piąta.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ORAZ OBEJRZYJ ZDJĘCIA

W drugiej "10" uplasowały się dwie kolejne sopocianki: Maja Dziarnowska (12) i Karolina Lipińska (15).

- Nie miałam najlepszego początku regat. Zaczęły się one dla mnie pod górę. Dlatego cieszę się, że mam chociaż awans do wyścigu medalowego - ocenia Białecka.


Natomiast w kategorii juniorek ma podium mogły stanąć aż dwie deskarki z Sopotu. Na 2. miejscu cały czas utrzymywała się Lidia Sulikowska. Natomiast na 3. pozycję po piątkowych wyścigach przebiła się Weronika Marciniak.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O LIDII SULIKOWSKIEJ W CYKLU SPORT TALENT

Ostatecznie Sulikowska zdobyła srebro, a Marciniak zajęła 4. miejsce. Mistrzynią została Włoszka Giorgia Speciale, a brąz wzięła Naamy Gazit (Izrael). W tej kategorii wiekowej rywalizują 34 zawodniczki.

Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Aleksander Przychodzeń (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który był piętnasty. Na podium stanęli Francuzi: Yun PouliquenFabien Pianazza oraz reprezentant Izraela Itai Kafri.Ze zmiennym szczęściem żeglowali w piątek najlepsi polscy seniorzy. Radosław Furmański spadł z 3. na 6. miejsce, ale wciąż utrzymywał szansę na podium. Do trzeciego Shahara Zubariego (Izrael) tracił 12 punktów, co w wyścigu medalowym oznaczało konieczność wyprzedzenia go o 6 pozycji.

Jednak deskarz DKŻ Dobrzyń nie tylko nie zaatakował, ale obsunął się w klasyfikacji o kolejną pozycję. Skończył regaty na 7. miejscu, gdyż i w wyścigu medalowym był tylko siódmy.

Rzutem na taśmę do wyścigu medalowego zakwalifikował się Paweł Tarnowski. Mistrz Europy z 2015 roku na własnym akwenie był 10, a w piątek zyskał 6 lokat w klasyfikacji generalnej. W sobotę nie zmieniła się jego pozycja. Ostatni start zakończył jako dziewiąty.

SPRAWDŹ, Z JAKIMI NADZIEJAMI PRZYSTĘPOWALI DO REGAT TRÓJMIEJSCY DESKARZE

- Pozytywnym akcentem tych regat jest awans do pierwszej dziesiątki, a taki był minimalny cel na te zawody. Oczywiście moje ambicje były wyższe, ale już przed zawodami czułem, że jestem zmęczony. Następnie przytrafiły się awarie sprzętu i to już pierwszego dnia, kiedy pękł mi statecznik. Z kolei wczoraj złamał mi się maszt więc to chyba znak, że sezon powoli zbliża się do końca - podkreśla Tarnowski.
Złoto zdobył Mattia Camboni (Włochy), a dwa kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci Izraela, których w czołowej "6" było aż czterech. Wicemistrzem został Yoav Omer, a brąz wywalczył Zubari. W tej konkurencji rywalizowało 74 zawodników.

Wśród juniorów do lat 17 Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk) uplasował się na 6. miejscu. Dubletem wygrali przedstawiciele Izraela: Eyal Zror przed Liamem Segevem. Brąz dla Francuza Mathisa Ghio.

Opinie (10) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2019

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane