Mistrzostwa Europy RS:X. Klepacka mistrzynią, Sulikowska wicemistrzynią

Sopocki Klub Żeglarski

Zofia Noceti-Klepacka cieszy się z siódmego medali mistrzostw Europy w klasie RS:x, a z trzeciego złotego. Ponadto raz była wicemistrzynią, a trzy razy stanęła na najniższym stopniu podium. fot. Robert Hajduk/mat. prasowe organizatora

Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa) po raz trzeci została mistrzynią Europy seniorek w olimpijskiej klasie RS:X. 9. miejsce zajęła Małgorzata Białecka. Wicemistrzostwo w kategorii juniorek zdobyła Lidia Sulikowska, a Weronika Nowicka uplasowała się na 4. lokacie. Wśród seniorów Paweł Tarnowski (wszyscy SKŻ Ergo Hestia Sopot) był dziesiąty, a Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) siódmy. W rywalizacji 17-latków 6. miejsce zajął Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk). Pięciodniowe regat zakończyły się w sobotę w Sopocie.

PRZECZYTAJ TEŻ O REGATACH, KTÓRE RÓWNOLEGLE ROZGRYWANO W SOPOCIE PRZY MOLO. TEŻ BYŁO POLSKIE ZWYCIĘSTWO

Zofia Noceti-Klepacka obroniła tytułu mistrzyni Europy, który rok temu zdobyła w Marsylii. W Sopocie stołeczna deskarka była liderką od drugiego dnia regat, w których brało udział 38 zawodniczek. Złoto zapewniła sobie już przed wyścigiem medalowym, który był punktowany podwójnie, a wzięło w nim udział tylko dziesięć najlepszych seniorek. W sobotę legionistka popłynęła na luzie, zajmując 8. miejsce.

Dla Noceti-Klepackiej to już siódmy seniorski medal w tej rangi imprezie. Gromadzi je od 2010 roku, a kolekcję otworzyła w Sopocie, gdzie wówczas zdobyła brąz. Łącznie ma trzy złote medale (2011, 2017-18), jeden srebrny (2016) oraz trzy brązowe (2010, 2014-15).

Wicemistrzynią została Stefania Elfutina (Rosja), która ostatecznie do naszej zawodniczki straciła 10 punktów. Brąz dla Emmy Wilson (W.Brytania).

- Jestem szczęśliwa. Jeszcze chyba nigdy w tak ważnych regatach nie udało mi się zapewnić zwycięstwa już przed wyścigiem medalowym - podkreśla Klepacka.

W Sopocie po pięciodniowej rywalizacji zakończyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Z dnia na dzień coraz lepiej na rodzimym akwenie poczynała sobie Małgorzata Białecka. Po pierwszym dniu była 18., a mistrzostwa ukończyła na 9. miejscu w klasyfikacji open oraz na 8. wśród Europejek. W sobotę zawodniczkę SKŻ Ergo Hestia Sopot wyprzedziła bowiem Wai Yan Ngai z Hongkongu, która wygrała wyścig medalowy. Nasza zawodniczka była w nim piąta.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ORAZ OBEJRZYJ ZDJĘCIA

W drugiej "10" uplasowały się dwie kolejne sopocianki: Maja Dziarnowska (12) i Karolina Lipińska (15).

- Nie miałam najlepszego początku regat. Zaczęły się one dla mnie pod górę. Dlatego cieszę się, że mam chociaż awans do wyścigu medalowego - ocenia Białecka.

Natomiast w kategorii juniorek ma podium mogły stanąć aż dwie deskarki z Sopotu. Na 2. miejscu cały czas utrzymywała się Lidia Sulikowska. Natomiast na 3. pozycję po piątkowych wyścigach przebiła się Weronika Marciniak.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O LIDII SULIKOWSKIEJ W CYKLU SPORT TALENT

Ostatecznie Sulikowska zdobyła srebro, a Marciniak zajęła 4. miejsce. Mistrzynią została Włoszka Giorgia Speciale, a brąz wzięła Naamy Gazit (Izrael). W tej kategorii wiekowej rywalizują 34 zawodniczki.

Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Aleksander Przychodzeń (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który był piętnasty. Na podium stanęli Francuzi: Yun PouliquenFabien Pianazza oraz reprezentant Izraela Itai Kafri.

Ze zmiennym szczęściem żeglowali w piątek najlepsi polscy seniorzy. Radosław Furmański spadł z 3. na 6. miejsce, ale wciąż utrzymywał szansę na podium. Do trzeciego Shahara Zubariego (Izrael) tracił 12 punktów, co w wyścigu medalowym oznaczało konieczność wyprzedzenia go o 6 pozycji.

Jednak deskarz DKŻ Dobrzyń nie tylko nie zaatakował, ale obsunął się w klasyfikacji o kolejną pozycję. Skończył regaty na 7. miejscu, gdyż i w wyścigu medalowym był tylko siódmy.

Rzutem na taśmę do wyścigu medalowego zakwalifikował się Paweł Tarnowski. Mistrz Europy z 2015 roku na własnym akwenie był 10, a w piątek zyskał 6 lokat w klasyfikacji generalnej. W sobotę nie zmieniła się jego pozycja. Ostatni start zakończył jako dziewiąty.

SPRAWDŹ, Z JAKIMI NADZIEJAMI PRZYSTĘPOWALI DO REGAT TRÓJMIEJSCY DESKARZE

- Pozytywnym akcentem tych regat jest awans do pierwszej dziesiątki, a taki był minimalny cel na te zawody. Oczywiście moje ambicje były wyższe, ale już przed zawodami czułem, że jestem zmęczony. Następnie przytrafiły się awarie sprzętu i to już pierwszego dnia, kiedy pękł mi statecznik. Z kolei wczoraj złamał mi się maszt więc to chyba znak, że sezon powoli zbliża się do końca - podkreśla Tarnowski.
Złoto zdobył Mattia Camboni (Włochy), a dwa kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci Izraela, których w czołowej "6" było aż czterech. Wicemistrzem został Yoav Omer, a brąz wywalczył Zubari. W tej konkurencji rywalizowało 74 zawodników.

Wśród juniorów do lat 17 Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk) uplasował się na 6. miejscu. Dubletem wygrali przedstawiciele Izraela: Eyal Zror przed Liamem Segevem. Brąz dla Francuza Mathisa Ghio.