Mistrzostwa Europy do lat 20 w lekkoatletyce. Polska 6 medali

21 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Aleksandra Formella (nr 22) z SKLA Sopot biegła w sztafecie 4x400 metrów, która zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy do lat 20 w lekkoatletyce. Aleksandra Formella (nr 22) z SKLA Sopot biegła w sztafecie 4x400 metrów, która zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy do lat 20 w lekkoatletyce.

Aleksandra Formella zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x400 metrów podczas mistrzostw Europy do lat 20. Lekkoatletka SKLA Sopot w szwedzkim Baras startowała wspólnie z: Pauliną Zielińską, Sarą Neumann i Aleksandrą Wsołek. W imprezie, która trwała od 18 lipca do 21 lipca, Polska zdobyła 6 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe.

W reprezentacji Polski w Baras startowały cztery lekkoatletki trójmiejskich klubów. Najbardziej zadowolona wśród nich jest Aleksandra Formella. Zawodniczka SKLA Sopot wystąpiła w sztafecie 4x400 metrów na pierwszej zmianie. Jej partnerkami były: Susane Lachele, Sara NeumannAleksandra Wsołek, a w eliminacjach biegała też Paulina Zielińska.

W finale zdecydowanie najlepsze były Brytyjki, które dokonały 3 zmian w porównaniu z półfinałami. Wygrały w czasie 3:33.03. Biało-czerwone na ostatnich metrach straciły srebro. Na mecie uzyskały 3:37.13, przegrywając wicemistrzostwo 0 0.07 sekundy na rzecz Białorusi, która ustanowiła rekord kraju w tej kategorii wiekowej.

Do rywalizacji na 4x400 metrów żeńskich sztafet zgłosiło się 10 reprezentacji. Od razu rozegrano półfinały. Polki w drugim z nich wygrały w czasie 3:39.40, , wyprzedając m.in. późniejsze złote medalistki. Był to 3. rezultat w tej fazie, bo szybciej biegały w pierwszej serii Białorusinki (3:37.91) i Niemki (3:38.15).

Cyprian Mrzygłód mistrzem Europy do lat 23. Przeczytaj więcej o sukcesie oszczepnika AZS AWFiS Gdańsk

Na dystansie 3 km z przeszkodami panie od razu przystąpiły do finału, bo zgłosiło się do startu 18 zawodniczek. Jako 11. metę osiągnęła Emilia Mikszuta w czasie 10:38.93. Ostatecznie lekkoatletka SKLA zajęła 10. miejsce, bo zdyskwalifikowana za przekroczenie wewnętrznego krawężnika obok rowu z wodą została Wiktoria Kłębowska, która była bieg ukończyła jako czwarta.

Karolina Wejman (KL Gdynia) zajęła 11. miejsce w finale skoku o tyczce. Tę pozycję podzieliła z inną Polką - Anną Łyko. Obie skoczyły po 3.91 w 3. próbie. Była to jedyna wysokość, którą zaliczyły. Po strąceniu poprzeczki na 4.06, dwukrotnie, bezskutecznie atakowały 4.16.

W eliminacjach Wejman spisała się lepiej. Wraz z trzema innymi tyczkarkami sklasyfikowana została na 9. miejscu. Na ten wynik złożyło się pokonanie 4.05 w trzeciej, 3.90 w pierwszej i 3.70 w drugiej próbie. Jak się później okazało Karolina niepotrzebnie traciła siły powyżej 4 metrów, gdyż do finału dopuszczono aż 16 zawodniczek, w tym te które 3.90 pokonały za pierwszym podejściem.

Wcześniej organizatorzy przecenili możliwości startujących, gdyż minimum ustalili na 4.15. Tę wysokość pokonała tylko jedna zawodniczka Rosjanka Aksana Gataullina, która wszystkie wcześniejsze wysokości opuszczała.

Dwukrotnie w biegu na 800 metrów zaprezentowała się Alicja Stój. Zawodniczka SKLA Sopot w eliminacjach zajęła 4. miejsce, co nie dało jej bezpośredniego awansu, bo ten w każdej z 4 serii zdobywały po 3 najlepsze. W półfinale znalazła się dzięki czasowi (2:08.17), gdyż dodatkowo 4 zawodniczki przeszły dalej dzięki temu kryterium.

W rywalizacji o finał Stój pobiegła wolniej. Rezultat 2:09.30 dał jej 7. miejsce w biegu, a 14. w końcowej klasyfikacji.

W mistrzostwach Europy, które trwały od 18 lipca do 21 lipca, Polska zdobyła 6 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe. W klasyfikacji medalowej dało to biało-czerwonym 12. miejsce. Na podium byli reprezentanci aż 29 nacji.