Mistrzostwa Europy juniorów i kadetów w szermierce. Medal florecistów z Gdańska

dak.
8 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
  • Drużyna florecistów AWFiS Gdańsk - wicemistrzowie Europy juniorów.

W mistrzostwach Europy juniorów i kadetów w szermierce w serbskim Nowym Sadzie srebrny medal zdobyła drużyna do lat 20 we florecie. W pełni tworzyli ją zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk: Piotr Kasków, Mateusz Kwiatkowski, Adam Jakubowski i Adam Podralski. W ciągu 10 dni zmagań zaprezentowało się w łącznie aż ośmioro przedstawicieli czterech gdańskich klubów.

Zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów i kadetów w szermierce, które przez 10 odbywały się w serbskim Nowym Sadzie. W rywalizacji uczestniczyli również zawodnicy z Trójmiasta.

Najlepiej zaprezentowała się drużyna juniorów do lat 20. Piotr Kasków, Mateusz Kwiatkowski, Adam JakubowskiAdam Podralski (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk) zdobyli wicemistrzostwo. Drużyna naszych florecistów walczyła w finale i mocno postawiła się Włochom. Mecz skończył się wynikiem 45:41 dla rywali. Trzecie miejsce zajęli Francuzi.

Polska druga w Pucharze Świata juniorów. Przeczytaj o poprzednim sukces gdańskiej drużyny florecistów

Gdańszczanom słabiej poszło w konkurencjach indywidualnych. Ex aequo na 14. pozycji sklasyfikowani zostali: Kaśków i Jakubowski. Ten pierwszy po wygranych walkach z Brytyjczykiem Joe Donaghue 15:10 i Borną Spojlarem z Chorwacji 15:10 nie dał rady późniejszemu złotemu medaliście przegrywając 10:15. Drugi najpierw wyeliminował Słowaka Bendeguza Gyorgy 15:4, później Jaimie Cooka z Wielkiej Brytanii 15:13, ale nie udało mu się pokonać Węgra Andora Mihalyi (12.15). Podralski był 35., a Kwiatkowski uplasował się na 61. miejscu.

Swoją reprezentantkę mieliśmy również w konkursie pań. Malwina Kołodziejczyk z De La Salle Gdańsk nie dała jednak rady awansować do ćwierćfinału. Po porażce ze Szwedką Miriam Schreiber 10:15 uplasowała się na 20. pozycji. W rezerwie pozostała jej klubowa koleżanka - Marta Oklińska.

W drugiej części mistrzostw do walki włączyli się kadeci. Tu jednak obyło się bez medali dla naszych reprezentantów we florecie. Najlepiej poszło Hannie Wojtas z Gdańskiej Szkoły Szermierki, która zajęła 23. miejsce. Marta Jakubowska (Atena Gdańsk) była 35. Natomiast Tomasz Gorczyca (Atena Gdańsk) był 38.

Radosław Glonek o przejęciu reprezentacji Polski

W rywalizacji drużynowej nasi floreciści z Gorczycą, Piotrem Sową (Kolejarz Wrocław), Filipem Winkhofem (IKS Leszno) i Janem Nowakiem (Polonia 1912 Leszno) uplasowali się na 6. lokacie. Z kolei biało-czerwone florecistki z Wojtas, Jakubowską, Nataszą Kuś (D'Artagnan Ursynów) i Aleksandrą Nowakowską (AZS AWF Poznań) były 5.

Warto wspomnieć, że jeszcze przed wyjazdem do Nowego Sadu odbyły się mistrzostwa Polski U-20. Tutaj tytuł mistrzyni Polski i złoty medal wywalczyła Malwina Kołodziejczyk (UKS de La Salle Gdańsk). Również ona i jej klubowe koleżanki: Marta Oklińska, Lena Jerz i Barbara Wierzchowska zdobyły srebro w rywalizacji drużynowej.

Natomiast turniej indywidualny florecistów zdominowali zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk, którzy zajęli wszystkie cztery miejsca na "pudle". Mistrzem Polski został Adam Podralski, wicemistrzem Adam Jakubowski a brązowe medale trafiły na szyje Piotra Kaśkowa i Mateusza Kwiatkowskiego. Nasi reprezentanci byli również najlepsi w konkursie zespołowym.