Wiadomości

Mistrzostwa Europy klasa RS:X. Maja Dziarnowska czwarta, Piotr Myszka siódmy

Maja Dziarnowska zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w klasie RX:S. Powtórzyła swoje najlepsze osiągnięcie w tej rangi regatach sprzed czterech lat.
Maja Dziarnowska zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w klasie RX:S. Powtórzyła swoje najlepsze osiągnięcie w tej rangi regatach sprzed czterech lat. fot. Sailing Energy/RSX Class

Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajęła 4. miejsce, a Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) uplasował się na 7. pozycji w mistrzostwach Europy w klasie RS:X, które zakończyły się w Palma de Majorca. Oboje objęli prowadzenie w krajowych kwalifikacjach olimpijskich Tokio 2020. Punkty do tego rankingu zdobyło jeszcze dwoje sopockich żeglarzy: Karolina Lipińska i Paweł Tarnowski, kończąc regaty w drugiej "10".

Dla reprezentacji Polski tegoroczne mistrzostwa Europy miały podwójne znaczenie. Rywalizacja toczyła się nie tylko o medale, ale także o pierwsze punkty do krajowego rankingu olimpijskiego. Dlatego na Majorce reprezentacja Polski liczyła aż 19 osób, w tym 13 to członkowie trójmiejskich klubów.

Mistrzostwa cieszyły się dużym powodzeniem również w innych krajach. Stawili się nie tylko Europejczycy, ale przedstawiciele wszystkich kontynentów. Łącznie w Hiszpanii były reprezentowane 43 państwa. W kategoriach od juniorów do seniorów rywalizowało łącznie aż 333 deskarek i deskarzy.

Trójmiejscy żeglarze na wysokich pozycjach na Majorce także w regatach Pucharu Europy. Sprawdź wynikiOd początku regat, w stawce 75 seniorek, doskonale żeglowała Maja Dziarnowska. Po inauguracyjnym dniu była trzecia w klasyfikacji generalnej oraz drugą z Europejek, a po trzecim dniu wysunęła się na czoło mistrzostw Europy, a w punktacji open była druga. Była to nagroda nie tylko za dwa wygrane wyścigi, czy 2. i 3. miejsca w kolejnych, ale przede wszystkim premia za równą formę, gdyż w każdym z 8 biegów sopocianka była w czołowej "10".

O tym że Maja wraca do kraju bez medalu, przesądził przedostatni dzień zmagań. Mimo słabego wiatru, sędziowie przeprowadzili trzy wyścigi. Dziarnowska zaczęła od 17. miejsca, a potem było jeszcze gorzej. Kolejne wyścigi kończyła na 25. i 38. pozycji. Ta ostatnia nie liczyła się do końcowej klasyfikacji, gdyż z wyścigów medalowych każdej startującej anulowano najsłabszy wynik. Mimo to nasza reprezentantka spadła aż na 6. miejsce w "generalce" i na 5. w ME.

Na koniec regat rozegrano podwójnie punktowany wyścig z udziałem 10 najlepszych. Dziarnowska zajęła w nim 5. miejsce. W klasyfikacji mistrzostw Europy zdobyła 4. lokatę, tracąc do najniższego stopnia podium 27,8 punktu. Natomiast w punktacji uwzględniającej także zawodniczki spoza Europy była szósta.

Dla blisko 29-letniej zawodniczki SKŻ Ergo Hestia to najlepszy start w tej rangi imprezie do 2015 roku. Wówczas we włoskim Mondello zajęła także 4. pozycję.

W Palma de Majorca na 10. miejscu regaty skończyła Zofia Klepacka (Legia Warszawa), a 19. była Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia). Tylko te zawodniczki zdobyły punkty do krajowego rankingu olimpijskiego. Dziarnowska jest liderką z 12 punktami, a jej rywali mają odpowiednio - 9 i 2 punkty.

Przypomnij sobie jak rozpoczęły się kwalifikacje olimpijskie 4 lata temu. Dziarnowska też była czwarta w MEPiotr Myszka był najlepszym z Polaków w mistrzostwach Europy klasy RS:X.
Piotr Myszka był najlepszym z Polaków w mistrzostwach Europy klasy RS:X. fot. Sailing Energy/RSX Class
Najlepszym z Polaków na Majorce, w stawce 104 seniorów był Piotr Myszka. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk rozkręcał się praktycznie z każdym dniem. Po pierwszych wyścigach eliminacyjnych musiał się wygrzebać z 18. pozycji. Sygnałem, że będzie przełamanie była wygrana w biegu numer trzy. W sześciu następnych startach nasz zawodnik był w czołowej "12". Przebił się na 6. miejsce, a poszedłby jeszcze wyżej, gdyby nie 27. lokata w przedostatnim wyścigu regat.

W tzw. medal race, który był punktowany podwójnie, Myszka osiągnął metę jako ósmy, a w klasyfikacji końcowej zajął 7. lokatę. W rankingu olimpijskim Piotr zainkasował 9 punktów.

Poza nim punktował jedynie Paweł Tarnowski (SKŻ Hestia Sopot). Jego 12. miejsce w mistrzostwach Europy (13. w klasyfikacji generalnej) wycenione zostało na 4 punkty.

Przypomnij sobie wyniki mistrzostw świata 2018, w których Polska zdobyła kwalifikacje olimpijskie w klasie RS:XTeraz konto rankingowe można wzbogacić już tylko na dwóch najbliższych mistrzostwach świata: 22-28.09.2019, Torbole, Włochy oraz 23-29.02.2020, Auckland, Nowa Zelandia. Tam punktowane będzie pierwsza "20" w zależności od zajętych miejsc punktami od 23 do 1.

Zawodniczka i zawodnik, którzy zdobędą najwięcej punktów, a następnie uzyskają pozytywną rekomendację tzw. Zespołu Decyzyjnego, reprezentować będą Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020. Nasz kraj ma już kwalifikacje międzynarodową zarówno w konkurencji kobiet jak i mężczyzn.

Na Majorce równolegle do regat seniorskich rywalizowali juniorzy. Najwyższe miejsca w tej kategorii wiekowej w reprezentacji Polski zajęli przedstawicieli SKŻ Ergo Hestia. Maja Kuchta była 17., a lokatę niżej sklasyfikowany został Kamil Manowiecki.

Przeczytaj więcej o kwalifikacjach krajowych w żeglarstwie do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020KOMPLET WYNIKÓW PRZEDSTAWICIELI TRÓJMIEJSKICH KLUBÓW W MISTRZOSTWACH EUROPY KLASY RS:X
Seniorzy
4. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
7. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)
12. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia)
14. Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia)
30. Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia)
35. Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk)

Juniorzy
17. Maja Kuchta (SKŻ Ergo Hestia)
18. Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia)
27. Dominik Lewiński (GKŻ)
38. Michał Polak (GKŻ)
41. Adam Żarnowski (SKŻ Ergo Hestia)
87. Kamil Ugniewski (SKŻ Ergo Hestia)
95. Alexander Bienie (SKŻ Ergo Hestia)

Opinie (5)

 • gratki Maja (1)

  trzymam kciuki bo musisz być wyraźnie lepsza aby pojechać na igrzyska
  bo pewnie ten zespół decyzyjny będzie faworyzował wiadomo kogo ;) choć oby nie

  • 5 4

  • Kogo? Gosię?

   • 5 2

 • Koko

  Gratulacje dla Teamu.. piotrek trzymamy kciuki za mistrzostwa świata....

  • 0 3

 • (1)

  Jak to możliwe ze Maja dostała za 4msce 12pkt, a Zośka za 10, aż 9 ?

  • 0 2

  • ależ kombinujesz

   Maja była 4 w Europie i 6 w generalce
   a Zocha 7 w Europie i 10 w generalce

   do rankingu liczą się tylko Europejki - stąd jest 3 punkty różnicy

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane