Wiadomości

Mistrzostwa Europy może organizować aż 13 krajów

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

Euro 2020 ma gościć wiele krajów. Czy wśród organizatorów będzie Gdańsk?
Euro 2020 ma gościć wiele krajów. Czy wśród organizatorów będzie Gdańsk? fot. Anna Szczodrowska / Trojmiasto.pl

Piłkarskie mistrzostwa Europy mogą wrócić do Gdańska szybciej niż ktokolwiek mógłby się jeszcze niedawno spodziewać. A wszystko za sprawą wyjątkowego Euro 2020, które może odbywać się równocześnie aż w 13 państwach. UEFA kandydatury miast chętnych do organizacji takiego turnieju zacznie przyjmować w przyszłym roku. Ostateczny kształt rozgrywek i ustalenie ich lokalizacji zaplanowano na wiosnę 2014 roku.Czy Gdańsk powinien wystąpić o organizację Euro 2020?

zdecydowanie, tegoroczne mistrzostwa były wielkim sukcesem pod każdym względem 73%
poczekajmy z decyzją na większą liczbę szczegółów tego przedsięwzięcia 14%
nie, bo i wydatki związane z tegorocznym Euro będziemy musieli spłacać jeszcze przez wiele lat 13%
zakończona Łącznie głosów: 388
Euro 2016 odbędzie się we Francji. Po raz pierwszy zagra w tym turnieju aż 24 drużyny, czyli o osiem więcej niż w tym roku rywalizowało na boiskach Polski i Ukrainy. UEFA zamierza odejść od zasady, że rozgrywana co cztery lata impreza organizowana jest przez jedno lub góra dwa państwa. Okazją do zmian jest rocznica 60-lecia pierwszego turnieju o mistrzostwo Europy, który w 1960 roku na boiskach Francji zakończył się sukcesem reprezentacji ZSRR.

W czwartek Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował, że Euro 2020 odbędzie się w wielu państwach. Zwolennikiem tej idei był szef federacji Michel Platini, któremu dzisiaj Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska przyznał medal za zasługi dla Euro 2012.

W Gdańsku jeszcze do końca roku funkcjonować ma Biuro ds. Euro 2012. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy miasto jest gotowe aplikować o organizację mistrzostw Europy za osiem lat, jeśli będą ku temu formalne możliwości. Przypomnijmy, że Gdańsk zgłosił się jako pierwszy do organizacji Euro 2012, już w 2004 roku, choć wówczas mało kto dawał mu szansę, że wygra rywalizację na przykład z Chorzowem czy Krakowem.

Na razie nie wiadomo, czy o goszczenie Euro 2020 występować będą federacje narodowe, czy też będą przyjmowane również bezpośrednio wnioski od miast. UEFA jednak liczy, że pierwsi chętni do organizacji pojawią się już na początku przyszłego roku.

fot. Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl
Jedna z koncepcji zakłada, że turniej za osiem lat zawitałby do państw, które zajmować będą 12 pierwszych miejsc w europejskim rankingu oraz kolejnemu, wybranemu spoza tej listy.

Jednocześnie współorganizatorzy mistrzostw nie byliby zwalniani z kwalifikacji, a to oznaczałoby, że ewentualny gospodarz mógłby nie mieć swojej reprezentacji w finałach. Turniej ma zostać przeprowadzony dla 24 drużyn. Ostatecznie UEFA liczbę miast organizatorów ma ogłosić wiosną 2014 roku.

Przypomnijmy, że prezydent Adamowicz zaraz po zakończeniu meczów Euro 2012 w Gdańsku rzucił pomysł, aby Polska ubiegała się o kolejną wielką piłkarską ideę. Wówczas mówił o chęci aplikowania o mistrzostwa świata. My już wtedy sugerowaliśmy, że łatwiej i szybciej możemy sięgnąć po kolejny championat kontynentu (czytaj więcej).Opinie (64) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane