Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim. Artur Nogal czwarty i z rekordem

Klub Sportowy Stoczniowiec

Artur Nogal (na zdjęciu z Kają Ziomek) pobił rekord życiowy, ale dosłownie otarł się o medal mistrzostw Europy. fot. PZŁ

Artur Nogal zajął czwarte miejsce w biegu na 500 metrów i siódmą pozycję w biegu na 1000 metrów podczas mistrzostw Europy w Heerenveen. W obu przypadkach łyżwiarz szybki Stoczniowca Gdańsk ustanowił rekordy życiowe. Podobny zaliczył również Szymon Palka, w biegu na 5 kilometrów. W wyścigu drużynowym, Polacy zajęli 6. lokatę z czasem 3:49.99. Biało-czerwonych reprezentował m.in. Marcin Bachanek. Dzień wcześniej on i Sebastian Kłosiński 1500 metrów uplasowali się w drugiej "10". Nasi reprezentanci wrócą do kraju z jednym medalem, wywalczonym w drużynowym sprincie kobiet.

Mistrzostwa Europy w wieloboju sprinterskim. Wyniki i harmonogram

Aktualizacja, niedziela, godz. 18:10

Niedziela była trzecim dniem mistrzostw Europy w Heerenveen. Artur Nogal dobrze wypadł w sprincie na 1000 metrów, zajmując 7. lokatę, jednocześnie poprawiając rekord życiowy na tym dystansie z czasem 1:08.99.

Co ciekawe, "życiówkę" zaliczył też Szymon Palka. Zawodnik Stoczniowca ukończył bieg na 5 km w czasie 6:30.10.

W biegu ze startu wspólnego, Marcin Bachanek zajął natomiast 10. miejsce (1:08.99). Co ciekawe, najlepszy okazał się Belg Bart Swings, który w sierpniu ubiegłego roku wygrał rolkarski Maraton Solidarności w Gdańsku. Łyżwiarz Stoczniowca był wówczas 5.

Z kolei w biegu drużynowym, Polacy w składzie: Marcin Bachanek, Artur Janicki, Szymon Palka, Jakub Piotrowski zajęli 6. lokatę z czasem 3:49.99, tracąc 9.36 do zwycięskiej drużyny z Holandii.

Biało-czerwoni wracają zatem do kraju z jednym brązowym medalem, wywalczonym przez Natalię Czerwonkę, Andżelikę WójcikKają Ziomek w drużynowym sprincie.

W ciągu trzech dni zawodów, aż 33 z 42 rozdanych medali trafiło w ręce Holendrów i Rosjan. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Holendrzy, którzy wywalczyli osiem złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe krążki.

Artur Nogal potwierdził znakomitą dyspozycję, którą w grudniu zaprezentował wygrywając podczas mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim. Zawodnik, który przed sezonem wzmocnił Stoczniowca Gdańsk, w Heerenveen dosłownie otarł się o brązowy mistrzostw Europy w biegu na 500 metrów.

Artur Nogal mistrzem Polski w wieloboju sprinterskim, Marcin Bachanek trzeci

Choć ustanowił nowy rekord życiowy 34.68, znalazł się tuż poza podium za Rusłanem Muraszowem (34.59). Triumfował inny Rosjanin Pawel Kuliżnikow (34.38), a drugi był reprezentant Niderlandów Dai Dai Ntab (34.47).

Brązowy medal zdobyła żeńska sztafeta w team sprincie, choć bez reprezentantek Stoczniowca w składzie (Kaja Ziomek, Natalia Czerwonka, Angelika Wójcik).

Na torze Thialf 12. miejsce na dystansie 1500 metrów zajął inny zawodnik klubu z Gdańska, brązowy medalista mistrzostw Polski w wieloboju Marcin Bachanek. On również poprawił życiowy rekord (1:47.59), ale by liczyć się w walce o medale trzeba było być znacznie szybszym. Triumfował reprezentant gospodarzy Thomas Krol z czasem 1:43.67. 19. lokatę zajął inny zawodnik gdańskiego klubu Sebastian Kłosiński 1:49.47.

Impreza zakończy się w niedzielę. Ostatniego dnia zawodnicy startować będą na dystansie 1000 metrów, w biegach drużynowych oraz w biegach ze startu wspólnego. Oprócz Nogala, Bachanka i Kłosińskiego, zaprezentuje się jeszcze Szymon Palka, ostatni z zawodników Stoczniowca.